سیستم ارتینگ اتاق سرور

سیستم ارتینگ اتاق سرور

طراحی و نصب سیستم­‌ ارتینگ اتاق سرور را می­‌توان جزو یکی از مهم‌ترین بخش­‌های این اتاق در نظر گرفت. چون این سیستم به صورت مستقیم با جان افرادی که به این اتاق دسترسی دارند در ارتباط است. اساس کار سیستم ارتینگ به این صورت است که جریان برق را به چاه ارتی که زیر ساختمان تعبیه شده منتقل می­‌کند.

 

کاربرد سیستم ارتینگ در اتاق سرور

  1. امکان جلوگیری از سوختن تجهیزات و ازبین رفتن اطلاعات: در این اتاق به دلیل وجود برق ممکن است بر روی بدنه دستگاه­‌های موجود اتصالی به وجود بیاید و حامل جریان ناخواسته برق باشد که در این شرایط، ممکن است نتیجه سوختن دستگاه مورد استفاده باشد و یا ممکن است با ایجاد یک شوک تمامی اطلاعات موجود بر روی هارد به صورت کامل پاک شود.
  2. ایمنی افراد: گاهی ممکن است که بخش­‌هایی از دستگاه­‌ها که از جنس فلز هستند در اثر اتصال، حامل جریان ناخواسته برق باشند و در صورت برخورد دست افرادی که در این اتاق کار می‌­کنند با این دستگاه شوک الکتریکی به فرد وارد شود و با خطرات ناشی از برق گرفتگی مواجه شود.
  3. هم­ پتانسیل کردن تجهیزات و لوازم فلزی: چنانچه دستگاه ‌ها و قطعاتی که در این اتاق موجود هستند دارای اختلاف پتانسیل شوند باعث می­‌شود جریان الکتریکی در آن­ها ایجاد شود و به آن­ها آسیب وارد می­‌کند. گاهی میزان چنین جریاناتی بسیار کم است اما همین جریان کم نیز می­‌تواند به دستگاه­‌های حساس آسیب­ های بسیار زیادی را وارد کند.
  4. خروج الکتریسیته ساکن: این عامل موجب می­‌شود که جرقه در قطعات به وجود بیاید که نتیجه آن خرابی تجهیزات موجود در اتاق خواهد بود که استفاده از سیستم ارتینگ باعث می‌­شود تمامی این جریانات از اتاق خارج شده و به چاه ارت منتقل شود.

ارتینگ اتاق سرور,سیستم ارت اتاق سرور,سیستم ارتینگ چیست,

سیستم ارت اتاق سرور

 

این سیستم خود به دو دسته مختلف تقسیم می­‌شود که شامل:

سیستم باندینگ: برای جلوگیری از وجود هر گونه خطر ناشی از برق گرفتگی در ساختمان‌‌ها، شینه مسی ارت در آن تعبیه خواهد شد. در اتاق سرور برای این که قطعات فلزی دچار این مشکل نشوند آن را به شینه متصل می‌کنند. نهایتا شینه‌ها را به سیستم ارت موجود در ساختمان متصل کرده و جریان ناخواسته برق را به چاه ارت منتقل می‌‌کنند. با این کار به دلیل هم پتانسیل شدن تجهیزات و لوله­‌ها احتمال به وجود آمدن هر گونه جریان به حداقل می­‌رسد. این کار امنیت افرادی که در اتاق سرور مشغول به کارند را نیز تضمین خواهد کرد.

 

تجهیزاتی که باید مورد باندینگ قرار بگیرند:

در اتاق سرور تجهیزاتی وجود دارند که متصل نشدن آن به سیستم ارت ساختمان می‌تواند عواقب ناخوشایندی را به دنبال داشته باشد. این تجهیزات شامل: لوله­ های فلزی، پایه ­های کف کاذب اتاق سرور، شاسی رک، بدنه رک، بدنه تجهیزات، سینس فلزی کابل، اتصالات فلزی سقف کاذب، نبشی دور کف کاذب، بدنه تابلو برق

 

سیستم ارتینگ: برای ساخت سیستم ارتینگ باید اول یک چاه ارت در زیر ساختمان با اندازه­‌های استاندارد حفر کرد پس از آن کابلی را از چاه ارت خارج کرده و به شینه مسی تعبیه شده متصل می­‌کنند. شینه­ ها اصولا بخش بخش هستند که اتاق سرور نیز یکی از این شینه­‌ها را نیاز دارد و باید نهایتا به شینه اصلی که به کابل چاه ارت متصل است آن را اتصال داد. شایان ذکر است که به هر میزان اهم چاه ارت پایین‌تر باشد این سیستم نیز عملکرد بهتری خواهد داشت. برای این که بتوان الکتریسیته ساکن را به سیستم ارتینگ انتقال داد از کفپوش­ های اپوکسی آنتی استاتیک در این اتاق استفاده می‌کنند.

سیستم ارتینگ اتاق سرور بسیار حیاتی است و از آسیب رسیدن به تجهیزات و از بین رفتن اطلاعات به دلیل شوک برقی جلوگیری می‌کند.

 

سیستم باندینگ,کار سیستم ارتینگ,کاربرد سیستم ارتینگ,

 

شینه کشی ارت اتاق سرور:

برای این کار باید یک طرح شطرنجی را در کف اتاق سرور با استفاده از نوارهایی از جنس مس ایجاد کرده که به آن شینه کشی مسی نیز می­گویند. اصولا اندازه­ های هر کدام از خانه­ هایی که با استفاده از تسمه مسی ایجاد شده معادل ۶۰*۹۰ سانتی­متر است که برای زیباسازی آن را بین پایه ­های کف کاذب اجرا خواهند کرد. قطر تسمه­ های مسی برای مکان­های مختلف می­تواند متفاوت باشد اما معمولا در اتاق سرور از تسمه ۳ تا ۵ میلی­متری استفاده خواهد شد. نوارهای ساخته شده از مس معمولا به اندازه ۴ متر است و بهتر است برای مکان­هایی نظیر اتاق سرور از رول­ های مسی استفاده نشود چون این تسمه­ ها به دلیل نحوه بسته بندی آن دارای انحنا است و صاف کردن آن غیر از دشوار بودن تا حدودی زمان­بر است.

در محل تقاطع این تسمه­ های مسی باید از قطعاتی به اسم چهارراهی ارت استفاده شود که این تقاطع را به صورت دقیق به یکدیگر متصل کند. جنس چهارراهی ­های مورد استفاده در این بخش معمولا برنجی با روکش مس است و نحوه نصب آن به این صورت است که باید ابتدا به کف اتاق متصل شود سپس در پوش را برداشته و تسمه‌های مسی را از آن عبور داده و در نهایت در پوش را با استفاده از پیچ محکم می­کنند. پس از انجام تمامی این مراحل باید بخش انتهایی یکی از تسمه­‌های مسی را به شینه ارت متصل نمود.