مراکز داده به شبکه 5G جان می‌بخشند

شبکه 5G

ورود 5G در شبکه نسل پنجم تلفن همراه به شدت مورد انتظار بود و مدت‌ها مورد بحث قرار گرفت. اگر در آخرین کنگره جهانی تلفن همراه که در ماه فوریه در بارسلونا برگزار شد، شرکت می‌کردید، می‌دیدید که بسیاری از آنها پیشنهاد می‌کردند که شبکه 5G در سال 2019 آغاز به کار کند. سازندگان تلفن‌های هوشمند مشغول آماده‌سازی مدل‌های 5G خود بودند. درنهایت شبکه‌های بی‌سیم روی آن‌ها اجرا و برنامه‌ریزی شد و به طور خلاصه باید گفت که زندگی ما را در شرف تغییر قرار داد.

 

مزایای شبکه 5G

5G نشان دهنده یک جهش بزرگ در قابلیت و تطبیق شبکه است. شبکه‌های نسل اول آنالوگ و محدود به صدا بودند، 2G ارتباطات دیجیتال را به ارمغان آورد؛ 3G به داده‌های ویدئویی و تلفن همراه افزود و 4G از اینترنت همراه و دسترسی پرسرعت پشتیبانی می‌کرد. چیزی که 5G به ارمغان آورد افزایش سرعت است. در 4G استاندارد حداکثر سرعت دانلود 100 مگابیت در ثانیه است، در حالی که 5G از 1 گیگابیت در ثانیه شروع می‌شود و به 10 گیگابیت در ثانیه می‌رسد. برای قرار دادن این موضوع، دانلود یک فیلم فول اچ دی با 4G بیش از هفت دقیقه طول می‌کشد، در حالی که با 5G فقط  40 ثانیه و یا حتی کمتر از چهار ثانیه طول می‌کشد.

تاخیر کم

همراه با سرعت، 5G، تاخیر کم یا بدون تاخیر را ارائه می‌دهد. این بدان معنی‌ست که هیچ فاصله زمانی بین دستگاهی که به شبکه پینگ می‌کند و پاسخ دریافت نمی‌کند وجود نخواهد داشت. ارزش واقعی 5G این است که این افزایش سرعت و پاسخگویی می‌تواند فناوری‌هایی را که به حجم عظیمی از داده نیاز دارند، متصل و ترکیب کند.

این مورد یک زمینه به سرعت در حال توسعه است که از اینترنت اشیا استفاده می‌کند و کاربردهای بی‌شماری مانند اتصال وسایل نقلیه خودران، برقراری تماس هولوگرام و تسهیل عملیات جراحی از راه دور دارد.

جراحی از راه دور نمونه خوبی از به اصطلاح «اینترنت لمسی» است، روشی که در کنگره جهانی تلفن همراه نشان داده شده است. به لطف 5G، تیمی از پزشکان توانستند یک بیمار را توسط یک جراح چندین مایل دورتر از طریق یک لینک ویدیویی، جراحی کنند.

5G امکانات بی حد و حصری را برای فعالیت‌های از راه دور که نیاز به اتصال فوری دارند، باز می‌کند. در حالی که واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تا حد زیادی از قابلیت پردازش پیشرفته 5G بهره می‌برند. فناوری‌های دیجیتال با پشتیبانی از 5G می‌توانند نحوه خرید، بازی و کار ما را تغییر دهند.

 مرکز داده

مراکز داده لبه و عملکرد 5G

با توجه به بسیاری از فناوری‌های متصل که از  5G بهره می‌برند، چالش‌ها در پردازش حجم بالای داده با سرعت بالا خواهد بود. این جاست که محاسبات لبه وارد می‌شوند و اغلب به عنوان روند اصلی فناوری بعدی پس از ابر قرار می‌گیرد، محاسبات لبه محیطی را توصیف می‌کند که در آن پردازش داده‌ها تا حد امکان نزدیک به منبع داده انجام می‌شود. این امر سرعت و تاخیر کم را تضمین می‌کند و به اهداف عملکرد 5G کمک می‌کند. با این حال، هنوز هم نیاز به مراکز داده مرکزی برای رسیدگی به نیازها با تاخیر کمتر در برنامه‌ها وجود خواهد داشت.

هر جا که داده‌ها ذخیره یا پردازش شوند -چه در لبه، چه در مراکز منطقه‌ای معروف و مرکزی- تقاضای رو به رشدی برای ظرفیت وجود خواهد داشت. این میزان از اواخر سال 2019 به میزان قابل توجهی افزایش یافت و ارائه دهندگان خدمات معماری خود را برای پشتیبانی از 5G اصلاح یا تغییر دادند. بسیاری از داده‌هایی که از طریق شبکه‌های 5G جابه‌جا می‌شوند در فضای ابری وجود خواهند داشت و بر نقش حیاتی مراکز داده تأکید می‌کنند.

 

تمرکز بر آینده مراکز داده

ایجاد زیرساخت مناسب برای مراکز داده نیاز به ترکیبی از مهارت‌ها دارد. به عنوان مثال، اشنایدر الکتریک یک مرکز داده متخصص با دانش محاسبات ابری شامل مراکز داده کوچک تا لبه است. پلتفرم فناوری اطلاعات “EcoStruxure” مبتنی بر ابر این شرکت، یک محیط باز و قابل تعامل با اینترنت اشیا را فراهم می‌کند که به ویژه برای رویکرد ترکیبی مورد نیازِ 5G مناسب است.

“EcoStruxure” دارای سه لایه است: محصولات متصل، کنترل لبه و برنامه‌ها/تحلیل‌ها/سرویس‌ها. این لایه‌ها از طریق جریان داده در شبکه‌های IT با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و بالاترین سطوح کنترل و تجزیه و تحلیل را ارائه می‌دهند. “EcoStruxure IT”  اساساً در مورد بهینه سازی عملکرد و به حداکثر رساندن ارزش داده‌ها به منظور قابل اعتمادتر کردن، کارآمدتر کردن، مقرون به صرفه‌تر کردن مراکز داده و مدیریت آسان‌تر است. این قابلیت دید جهانی و هوشمندی را در بسیاری از سایت‌های مستقر در درون محل و فضای ابری گرفته تا مکان‌یابی و برنامه‌های لبه فراهم می‌کند. همچنین نصب آن آسان است و بر اساس نیازهای فردی قابل تنظیم است.

 

یک داستان موفقیت

“Telefónica’s Alcalá”، یکی از بزرگ‌ترین مراکز پردازش داده در جهان، نشان می‌دهد که چگونه اشنایدر الکتریک خدمات ابری ایمن را از طریق “EcoStruxure” ارائه می‌دهد. برای پاسخگویی به افزایش تقاضا، Telefónica یک مرکز داده جدید در نزدیکی مادرید ساخت. هدف آن افزایش ظرفیت، ایجاد یک سیستم انعطاف پذیر، مقیاس پذیر و بهبود مقرون به صرفه بودن با تجمیع چندین مرکز داده کوچک‌تر در زیر یک سقف بود.

“EcoStruxure” کارایی و قابلیت اطمینان مورد نیاز را فراهم کرد. سه لایه متمایز نظارت از راه دور، روشنایی ساختمان قابلیت اعتماد و برق بی وقفه را فعال می‌کند “Telefónica” اکنون می‌تواند وضعیت هر مؤلفه را در زمان واقعی نظارت کند و مرکز داده به کاهش 60 درصدی هزینه‌های انرژی دست یافته است. علاوه بر این، سرورهای جدید را می‌توان در حالت اجرا متصل کرد، بنابراین نیازی به توقف و پیکربندی مجدد یا طراحی مجدد سیستم‌ها نیست.

مرکز داده سبز

تسهیل نسل پنجم

شکی نیست که ما در آستانه 5G هستیم و با اتصال بی‌سیم تأثیر زیادی روی همه چیز خواهد داشت. برای مثال اینترنت اشیا را نیرو می‌دهد و تعاملات بلادرنگی را ایجاد می‌کند که در آن افراد فناوری‌های ربات را کنترل می‌کنند و با ماشین‌ها صحبت می‌کنند. از بازی‌ها و اتومبیل‌های خودران گرفته تا روش‌های جراحی و خطوط مونتاژ کارخانه‌ها، جنبه‌های کمی از زندگی شخصی و دنیای کسب‌وکار یکسان باقی می‌مانند – و این مراکز داده هستند که 5G را به واقعیت تبدیل می‌کنند.

 

درنهایت

5G در سال 2019 در بازارهای منتخب عرضه شد و طی سه سال آینده سرعت خود را افزایش می‌دهد.

ارتباطات بی‌درنگ نحوه تعامل ما با دنیای خود را تغییر می‌دهد و فعالیت‌های متنوعی مانند بازی‌ها و جراحی پیچیده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای اطمینان از اینکه 5G پتانسیل خود را برآورده می‌کند، سرعت باید با تأخیر کم مطابقت داشته باشد.

مراکز داده جدید و ارتقا یافته پایه و اساس 5G هستند، با محاسبات لبه ای که پوشش و ظرفیت ایجاد می‌کنند.