استاندارد های دیتاسنتر و اتاق سرور

دیتا سنتر چیست؟

در فارسی به دیتاسنتر، مرکز داده گفته می شود. هر مرکز داده، دارای امکانات مختلف سخت افزاری و برنامه های نرم افزاری است که در آن انواع داده های مربوط به شبکه های اینترنت یا سایر شبکه های داخل سازمانی یا کشوری نگهداری می شود. در واقع همان طور که از نامش پیداست، مرکز داده قرار است که داده های مشخصی که تحت وب هستند، نگهداری کند.

حال شرکت ها یا برنامه هایی که خدمات خود را تحت شبک جهانی وب عرضه می کنند، بخشی از این مراکز داده را اجاره می کنند که سرور نامیده می شود. با استفاده از این سرور، خدمات مربوط به این شرکت ها سازماندهی و مدیریت می شود. هنگامی که سرور به اینترنت متصل می شود، وب سایت یا اپلیکیشن مربوطه قادر است به عنوان میزبان برای کاربران آنلاین عمل کند. بنابراین به طور خلاصه می توان گفت که دیتا سنتر یا مرکز داده جایی است که در آن تعداد زیادی سرور در انواع مختلف، کیج یا رک ها قرار گرفته اند.

دیتا سنترها باید در ساختمان های خاص با امکانات ویژه قرار بگیرند. هر مرکز داده از بخش های مختلفی برای کنترل ژنراتور، سیستم های سرمایشی، سرور، محل نگه داری سخت افزارها، محل نگه داری تجهیزات ضد حریق و اتاق مدیریت تشکیل شده است. تعداد این اتاق ها و کاربری آن ها وابستگی زیادی به نوع مرکز داده و اهداف آن دارد.

استانداردهای لازم برای مرکز داده (دیتا سنتر)

در طول سال ها چندین استاندارد متفاوت برای راه اندازی و نگهداری از مراکز داده در جهان ایجاد شده است که هر کدام به بخشی از این مراکز می پردازند. در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

یکی از استانداردهای قدیمی برای مراکز داده، استاندارد TIA942  است که در سال های گذشته تنها استانداردی بود که در هنگام راه اندازی مراکز داده در نظر گرفته می شد. اما مشکل کار اینجا بود که این استاندارد تنها بخش ارتباط از راه دور هر مرکز را در نظر می گرفت. علاوه بر این، در توضیحات این استاندارد به سایر استانداردهای جزئی تر نیز اشارات زیادی شده بود که باعث گیج شدن مخاطب می شد.

اما از سال 2010 تا کنون استاندارد جدیدتری به نام BICSI ایجاد شده است که عمومیت بیشتری دارد و ابعاد مختلف راه اندازی دیتا سنتر در آن به تفصیل توضیح داده شده است.

دقت کنید که قبل از آن که یک دیتا سنتر تاسیس کنیم، باید به نکات مهمی در طراحی آن توجه کنیم. به عنوان مثال، یک نقشه بسیار دقیق و مهندسی شده از ساختمان دیتا سنتر باید طراحی شود. همچنین انواع کف های کاذب و سقف های کاذب که برای عبور کابل ها مورد نیاز هستند، باید بررسی شوند. میزان فاصله رک ها از یکدیگر نیز بسیار مهم است. بعد از بررسی این موارد، می توان نسبت به راه اندازی یک دیتا سنتر اقدام کرد.

ویژگی های مورد نیاز برای یک دیتا سنتر

امکانات دیتاسنتر,تعریف اتاق سرور,تهویه اتاق سرور,

کف کاذب

کف های کاذبی که در یک دیتا سنتر استفاده می شوند، باید طبق استانداردها، حدود 30 سانتی متر از کف اصلی ساختمان ارتفاع داشته باشند. علاوه بر این، باید ضد خش و مقاوم باشند تا تجهیزات سنگین و رفت و آمدهای متعدد، آن ها را دچار زدگی نکند. مقاومت در برابر آتش سوزی و پخش الکتریسته ساکن از جمله ویژگی های مورد نیاز برای کف های کاذب در دیتا سنتر است. میزان مقاومت این کف ها در برابر فشار باید حداقل 7.2 کیلو پاسکال باشد. میزان تحمل بار معلق نیز باید حداقل 1.2 کیلو پاسکال باشد.

سقف کاذب

وجود سقف کاذب در ساختمان تمام مراکز داده امری ضروری است، چرا که از طریق این سقف ها می توان کابل کشی مربوط به سیستم های امنیتی و دوربین های مدار بسته را انجام داد. علاوه بر این، سیستم ضد حریق نیز باید در داخل سقف کاذب ساختمان کار گذاشته شود. طبق استانداردهای جهانی، حداکثر ارتفاع برای یک سقف کاذب، 2.6 متر است. این فاصله بین کف کاذب تا پایین ترین وسیله ای که زیر سقف نصب شده است، می باشد. 

دیوار

دیوار اتاق ها و سالن ها در مراکز داده باید ویژگی های خاصی داشته باشد. به عنوان مثال، وجود پنجره بر روی این دیوارها مجاز نیست. رنگی که روی دیوار زده می شود، باید کاملا ضد آتش سوزی باشد. عرض هر در تا یک متر و ده سانتی متر باید باشد. هیچ درز یا حفره و سوراخی نباید بر روی این دیوارها موجود باشد.

دیتاسنتر و اتاق سرور چیست,طراحی و اجرای اتاق سرور,عوامل تاثیر گذار در دیتاسنتر,

سینی کابل ولدر جهت کشیدن کابل

سینی کابل باید زیر کف کاذب کار گذاشته شود. نحوه نصب آن باید طوری باشد که تهویه هوا در زیر کف را دچار اختلال نکند. در صورتی که این سینی ها به صورت چند لایه طراحی شوند، فضای کف را کمتر اشغال می کنند. علاوه بر این، هنگام نصب آن ها باید سایر تجهیزات زیر کف کاذب را نیز در نظر داشته باشید تا عملکرد آن ها دچار مشکل نشود. بعد از نصب سینی ها، کابل ها را به طور دقیق و با نصب برچسب و شماره گذاری، روی سینی ها قرار دهید.

یک سینی کابل باید غیر هادی باشد. در مقابل فشار و آتش سوزی مقاوم بوده و در اثر ضربه به راحتی شکسته نشود. این سینی ها باید بتوانند در شرایط مختلفی دمایی دوام بیاورند. همچنین بهتر است که این سینی ها از جنس استیل باشند که در ترکیب با مواد شیمیایی دچار خوردگی نشوند.

تهویه مناسب

وجود گرمای زیاد ناشی از تجهیزات مختلف در هر مرکز داده، باعث می شود که نیاز به یک سیستم تهویه مناسب به شدت احساس شود. گرمای زیاد می تواند باعث ناراحتی پرسنل و همچنین اخلال در عملکرد دستگاه ها شود. برای این منظور، به سه روش متفاوت می تواند عمل خنک سازی در مراکز داده را انجام داد:

Row oriented

این سیستم در بالا یا پایین کف کاذب در بین رک ها نصب می شود تا سرمای ایجاد شده را در این مسیرها پخش کند.

Rack Oriented

این سیستم همان طور که از نامش پیداست، سیستم سرمایشی را در داخل هر رک انجام می دهد. به این ترتیب، دمای رک ها به صورت خودکار تنظیم می شود.

Room Oriented

این سیستم سرمایش کل اتاق مرکز داده را در نظر می گیرد. با توجه به مساحت و شکل ظاهری اتاق، انواع مختلفی از این سیستم های خنک کننده وجود دارد. نحوه عملکرد آن نیز به این صورت است که با ترکیب هوای سرد و هوای گرم، دمای اتاق را به میزان مورد نظر می رساند.

مرکز مانیتور

مانیتورینگ در مراکز داده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مرکز مانیتور، پرسنل مجرب باید به صورت مداوم تغییرات دما، میزان رطوبت، قطعی احتمالی ولتاژ، میزان جریان و سایر موارد این چنینی را زیر نظر داشته باشند. مثلا دمای مرکز داده نباید از 10 درجه سانتی گراد کم تر شود.