هر آنچه که لازم است درمورد اتاق سرور بدانیم

اتاق سرور چگونه اتاقی است؟

اتاق سرور شامل یک محیط فیزیکی است که کلیه‌ ی وسایل و تجهیزاتی را که متعلق به دیتای دریافتی یا داده است را به وسیله‌ ی شبکه کامپیوتری در درون خود نگه داشته؛ کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات بیشتر مدت زمان خود را در این محل می‌گذرانند؛ آنان در این محل و در مدت زمان کاری خود به یافتن عیوب ویا تعمیر کردن سرورها ونیز مسائل و مشکلات مربوط به شبکه می‌پردازند.

برای محافظت از دیتا سنتر و ایجاد امنیت آن لزوم وجود زیرساخت ها و مکانی برای انجام عمل فناوری اطلاعات واجب و ضروری است.

برای ایجاد وساخت چنین اتاقی لازم است تا از یک کارشناس حوزه فناوری اطلاعات که دارای دانش وتخصص کافی در زمینه‌ی راه اندازی اتاق سرور و نیز آشنایی با مسائل مربوط به استاندارد‌های مدیریت  امنیت اطلاعات است بهره گرفته شود.

اتاق سرور,اتاق سرور استاندارد,اتاق سرور چیست؟,

ویژگی های اتاق سرور

متراژ اتاق:  برای این مسئله باید قبل از هرچیزی تصمیم گیری شود زیرا باید فضای لازم برای وسایل و تجهیزات دیگر همچون سیم ها؛ سرورها؛ کابل ها و …لحاظ شود واین وسایل و تجهیزات باید بیش ترین فاصله را از دیوار خارجی داشته باشند.

برای استفاده حداکثری از فضا بهتر است که دستگاه ها ودیگر تجهیزات لازم در اتاق سرور تا حدممکن در قفسه ها و کابینت نگهداری شوند.

دمای اتاق سرور: لازم است که در اتاق سرور دما در حد خنک و همچنین بدون رطوبت نگهداری شود تا از بالا رفتن بیش از حد دمای دستگاه‌ ها هنگام کار جلوگیری شود. دمای پیشنهادی برای اتاق سرور ۱۸درجه سانتی گراد است که برای اندازه گیری دقیق مقدار آن باید از دما سنج استفاده شود یک راه پیشنهادی برای حفظ دمای بهینه و  گردش هوای خنک استفاده از کف پوش کاذب است؛ همانطور که در بالا نیز گفته شد رطوبت نباید بیش از مقدار معینی بالا رود اگر این اتفاق افتاد می‌توان از  دستگاه رطوبت گیر برای حفظ رطوبت محیط استفاده نمود.

کابل های برق در اتاق سرور باید از کف عبور کنند بنابراین لازم است تا اتاق سرور فضای کافی برای انجام این عمل یعنی عبور کابل ها از کف را داشته باشد.

رعایت نکات امنیتی: اتاق سرور خوب اتاقی است که رفت و آمدها در آن به وسیله ی ایجاد سیستم های امنیتی و کنترل ورود و خروج؛ به حداقل رسیده باشد و تنها افرادی که حضور آنان در اتاق لازم و ضروری است اجازه حضور در اتاق را داشته باشند این کار به وسیله‌ی دستگاه های کنترل اثر انگشت به راحتی امکان پذیر است. و به این صورت می‌توان از دیتا ها محافظت لازم را به عمل آورد.

بازرسی و نظارت کافی: اتاق سرور باید دائما تحت نظارت و بازرسی قرار گیرد تا کلیه‌ی فعالیت‌های سرورهای شبکه برای یافتن اشکالات وایرادات مورد بازرسی قرار گیرد.همچنین وجود نرم افزارهایی نیز جهت اعلام خطر لازم و ضروری است.

موارد دیگری که رعایت کردن آن الزامی است:

  • برای ایزوله کردن قسمت های مختلف اتاق سرور می‌توان از درب های داخلی استفاده نمود.
  • بهتر است دیوارهایی که از جنس گچ اند؛ دو مرتبه آن هم توسط رنگ اپوکسی رنگ آمیزی شوند.
  • اتاق سرور؛ اتاقی بسیار مستعد آتش سوزی است آن هم به دلیل حجم بالای سیم و وسایل برقی موجود در آن.
  • تمامی مواد به کار برده شده در این اتاق از جمله مواد استفاده شده در ساخت دیوار؛ درب ها و سقف باید از مواد عایق باشند.
  • این اتاق باید فاقد هرگونه پنجره ای باشد تا مسائل امنیتی مربوط به آن رعایت شود همچنین نبودن پنجره باعث می‌شود تا امکان خروج صدا به حداقل میزان ممکن برسد که این خود نیز نوعی رعایت مسائل امنیتی است.
  • باید توجه داشت که در این اتاق یعنی اتاق سرور بهتر است از دیوارهای آماده و پیش ساخته استفاده نمود چراکه این نوع دیوارها در مقابل انواع حشرات و جوندگان استقامت کافی داشته و از نفوذ آنان جلوگیری می‌کند؛ این مسئله بسیار حائز اهمیت است زیرا حتی بی آزار ترین و کوچکترین این حشرات هم می‌تواند آسیب و خساراتی جبران ناپذیر را به دستگاه و تجهیزات گران قیمت وارد کنند.
  • اتاق باید دربرابر آب مقاوم باشد؛ نظارت های ضد آتش سوزی نیز باید انجام گیرد. مواد ضد حریق البته بجز کپسول های آتش نشانی آبی باید در اتاق وجود داشته باشد؛ اما بهتر است برای حفظ سلامت کارکنان اکسیژن به طور کامل حذف نشود.

تجهیزات اتاق سرور,دمای اتاق سرور,ویژگی های اتاق سرور,

دلایل آنکه توصیه کردیم از کف کاذب اتاق سرور استفاده شود:

  • این اتاق برای شرکت های بزرگ یک ویترین است تا آن را به مشتریان خود نمایش دهند؛ استفاده از سیستم کف کاذب در اتاق سرور سبب می‌شود تا هوای خنک همچنین برق به آسانی در سراسر اتاق جریان پیدا کند.
  • استفاده از کف کاذب در ساختار اتاق سرور باعث می‌شود تا از درهم پیچ خوردن و نامرتب شدن کابل ها در اتاق جلوگیری شود که این مسئله برای اتاقی که مملو از کابل است خود نوعی موهبت است.