10 فاکتور در انتخاب رک یا کابینت

می توان از میان تعداد زیادی رک و کابینت به انتخاب مناسبی برای دیتاسنتر خودمان داشته باشیم. البته با دانستن ویژگی هایی می توان مناسب ترین رک و یا کابینت را انتخاب کرد.

بنابراین هر فرد و یا سازمانی می تواند با توجه به نیازی که دارد رک یا کابینت مناسب برای خود را انتخاب کند این نوع از محفظه ها وظایف مهمی بر عهده دارند، به طور کلی کابینت محفظه ای است با چند ریل و یک در که بر روی آن قرار دارد و همچنین یک رک یک فریم با چهار جهت مختلف می باشد که مستقل بوده اند و درب یا پنل جانبی هم ندارند .

عوامل متعددی در انتخاب این که رک یا کابینت را انتخاب کنیم موثر است.

انواع رک یا کابینت,دیتاسنتر چیست,فیبر نوری,

تجهیزات

قبل از انتخاب هر کاری باید تجهیزات مورد نیاز خود را تهیه کرد که این تجهیزات شامل سرور ها، سوئیچ، ups و روتر ها می باشند، برای این کار باید به خوبی وزن تجهیزاتی را که می خواهیم استفاده کنیم را بدانیم تا بتوانیم رک و یا کابینت مناسب را بهتر انتخاب کنیم، در صورتی که از تجهیزات سنگین تر استفاده می کنید باید از کابینت هایی با استحکام بیشتر استفاده کنید و اگر نیاز به دسترسی همه ی اطراف دارید می توانید از رک برای این کار استفاده کنید.

رک ها بسیار می توانند بهتر از کابینت ها باشند زیرا از رک ها می توان در محیط هایی که نگرانی از امنیت دیتاسنتر ها نداریم استفاده کنیم بنابراین رک ها انتخاب مناسبی می باشند .

بنابراین می توانیم از کابینت ها برای محافظت از تجهیزات که در محیط های باز و یا صنعتی که دارای خاک هستند استفاده کرد،  زیبایی نیز از فاکتور های مهم در انتخاب رک و یا کابینت برای قرار دادن تجهیزات قرار دارد به طوری که بسیاری از شرکت ها از کابینت ها که به مراتب زیباتر از رک ها هستند بهره می گیرند .

تهویه

در رک ها گردش هوا و همچنین تهویه بسیار بهتر انجام خواهد گرفت بنابراین رک ها بسیار مناسب تر از کابینت ها برای تهویه ی هوا هستند، اما از نقاط ضعف کابینت ها این می باشد که حتی اگر در یک اتاق که دارای شرایط آب و هوایی مساعد است نیز قرار بگیرد تجهیزات آن شروع به داغ شدن خواهند کرد، بنابراین برای این که بتوانیم گرمای موجود در سیستم را کاهش دهیم می توانیم از فن های قدرتمند بیشتری استفاده کنیم.

فیوژن فیبر نوری,کابینت ها و رک,مفصل فیبر نوری,

سایز

فاصله ی قرار داده شده در بین ریل های کابینت و رک 19 اینچ می باشد، بنابراین فاصله ی یک سوراخ تا سوراخ دیگر 18.3اینچ می باشد بنابراین در ابزار کابینت ها و رک هایی با ریل های 23 اینچ هم وجود دارند، بسیاری از تجهیزات با ریل های 19 اینچی تناسب دارند مانند تجهیزات رکمونت که با ریل های عریض تر هم سازگارتر اند.

یک واحد رک برابر 1075 اینچ فضا برای ریل ها می باشد البته فضای عمودی، روی ریل ها به طور معمول واحد رک حک شده است که با اندازه گیری آنها می توان تعداد تجهیزات که مجاز به نصب در آن هسیتم را مشخص کرد.

عمق در کابین ها ورک ها از 24 تا 48 اینچ وجود خواهد داشت که این عمق برای جا دادن تجهیزات عمیق تر مانند سرورها مناسب می باشد همچنین می توان از ریل های مختلفی در این عمق رک و یا کابینت استفاده کرد که قابلیت تنظیم شدن را دارند،  بنابراین می توان با دانستن عمق و عرض و ارتفاع کابینت و یا رک می توان به ابعاد آنها پی برد.

هزینه رک یا کابینت,انواع رک یا کابینت,دیتاسنتر چیست,

وزن

تحمل وزن در کابینت ها و رک ها متفاوت می باشد به طوری که بعضی از کابینت ها و یا رک ها می توانند 1000 پوند وزن را در خود تحمل کنند بنابراین می توان با توجه به وزن تجهیزات رک و یا کابینت مناسب را برای خود انتخاب کرد.

ریل ها

به وسیله ی ریل ها می توان تجهیزات را در داخل رک و یا کابینت نصب کرد، به طوری که رک دوطرفه در ابعاد 12 تا 24 و 10 تا 32 سوراخ برای بستن تجهیزات دارند که همگی این سوراخ ها به صورت ردیفی قرار داده شده اند، اما اغلب سوراخ ها در کابینت و رک ها به صورت مربعی شکل قرار دارند که می توان به وسیله ی آنها سرور ها را نصب کرد.

 

رطوبت، ارتعاش، شوک و گرد و غبار

می توان از کابینت هایی که دارای تاییدیه انجمن تولید کنندگان ملی هستند از بسیاری مشکلات مانند گرد و غبار شوک،  سقوط اجسام و سایر خطرات احتمالی جلوگیری کرد.

همچنین با توجه به استاندارد nebs برای این که محافظت بیشتری از تجهیزات صورت گیرد می توانید از کابینت هایی استفاده کنید که برای حفاظت بیشتر در برابر زلزله و لرزش به کف زمین محکم می شوند.

تامین برق

می توان از راه های مختلفی برق مورد نیاز تجهیزات نصب شده در رک ویا کابینت را تامین کرد،  می توان با نصب نوار های عمودی و افقی برق تجهیزات را تامین کرد، برق های اضطراری در قسمت پایین کابینت و یا رک ها قرار می گیرند این کار به این دلیل می باشد که این تجهیزات دارای وزن به نسبت بالایی هستند.

مدیریت کابل

در بیشتر کابینت ها و رک ها مدیریت کابل ها به سادگی انجام می شود و می توان بسته به مسیر یابی که لازم داریم مدیریت کابل را انجام دهیم.