آشنایی با اپوکسی در دیتاسنتر

همان طور که می دانید دیتاسنتر محیط بسیار مهمی است که باید تمامی نکات ایمنی در آن رعایت شود. گروه تحقیق و توسعه کارنو نیز سعی کرده است که در این مقاله به توضیحات کامل مرتبط با اپوکسی دیتاسنتر بپردازد.

اپوکسی در دیتاسنتر نقش بسیار مهمی دارد که در ادامه به ساختار اپوکسی و نقش آن در دیتاسنتر پرداخته ایم. اپوکسی به عنوان عایقی عمل کرده و از بروز خطرات جلوگیری می نماید. در واقع باید قبل از اجرای نصب کف کاذب در اتاق سرور، اتاق های برق و همچنین اتاق های یو پی اس از اپوکسی استفاده شود. این پوشش هزینه ها را کاهش می دهد و ایمنی اتاق سرور را بالا می برد. اپوکسی از نظر ظاهری همانند چسب elmers می باشد. در ادامه به توضیحات بیشتر خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

مزیت های استفاده از اپوکسی در دیتاسنتر

همانطور که در مقدمه اشاره شد اپوکسی دارای مزیت های زیادی برای اتاق سرور می باشد از جمله:

 • عایق آب و جلوگیری از عبور مایعات مختلف به سطح زیرین
 • مقاومت بالا در برابر آسیب های احتمالی
 • جلوگیری از لغزش در زمان تردد
 • مانع بلند شدن گرد و غبار
 • مقاوم در برابر موادهای شیمیایی بالا و ضد اسید
 • جلوگیری از نفوذ روغن و سیالات
 • جلوگیری از ورود حشرات
 • کیفیت خوب و دوام بالا
 • پاکسازی آسان
 • بالا بردن مقاومت بتن
 • زیباسازی

موارد تشکیل دهنده اپوکسی

اپوکسی Epoxy یا اپوکساید poly epoxied  از دو ماده شیمیایی به وجود آمده است. یکی از این ماده ها رزین یا ترکیب، و دیگری سخت کننده یا فعال ساز است، یا به عبارتی دیگر ترکیب رزین اپوکساید از ترکیب پلی آمید و پولی آمین به وجود آمده است. رزین خود از گیاهان به وجود می آید که از چسبندگی بسیار زیادی برخوردار می باشد و با گذر زمان سفت خواهد شد. البته رزین به کار گرفته شده در اپوکسی از تکپارها یا بسپارهایی که به صورت زنجیره ای هستند و در انتهایش یک گروه اپوکساید قرار دارد به وجود آمده است. اپوکسی به علت مقاومت بسیار بالا و قدرت چسبندگی زیاد بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد و به همین علت در اتاق سرور از اپوکسی استفاده می شود.

انواع کفپوش های اپوکسی

کفپوش های اپوکسی در انواع متفاوتی عرضه می شوند از جمله:

کفپوش آنتی استاتیک

کفپوش معمولی

کفپوش آنتی داست

کفپوش آنتی باکتریال

کفپوش ضداسید

قابل ذکر است که کفپوش اتاق سرور هم قابل شست و شو بوده و هم آنتی استاتیک می باشد.

اپوکسی در دیتاسنتر,انواع کفپوش های اپوکسی,کفپوش آنتی استاتیک,

کفپوش آنتی استاتیک در اتاق سرور

این نوع کفپوش که در اتاق سرور مورد استفاده قرار می گیرد در عادی ترین حالت عایق الکتریکی می باشد. کفپوش آنتی استاتیک یا ضد جرقه جریان الکتریسیته ساکن را از طریق سیستم ارتینگ اتاق سرور به چاه ارت منتقل می کند. برای انتقال و پیش رفتن این روند نوارهای مسی ای را زیر کفپوش قرار می دهند تا به چاه ارت متصل شود.

نحوه اجرای اپوکسی آنتی استاتیک دراتاق سرور

زمانی که قصد داشته باشید که از کفپوش اپوکسی در اتاق سرور استفاده کنید باید نکاتی را حتما رعایت نمایید. در ابتدا باید سطح مورد نظر را از هرگونه گرد و غبار و آلودگی پاک کرد. کفپوش اپوکسی را باید زمانی به مرحله اجرا در آورید که هیچ گونه عملیات ساختمانی همانند لوله کشی و غیره باقی نمانده باشد، زیرا در این صورت اپوکسی آسیب می بیند.

بعد از اینکه این اطمینان حاصل شد که هیچگونه عملیات ساختمانی ای باقی نمانده است یک لایه روی زمین ریخته خواهد شد که روی این لایه ها نوارهای مسی قرار می گیرند. انتهای این نوارهای مسی باید به چاه ارت متصل شوند به همین علت انتهای این نوارها از چندین نقطه خارج می شوند و بعد از آن اپوکسی بر روی کف اعمال می شود.

سپس باید زمانی را برای خشک شدن و سفت شدن اپوکسی در نظر گرفت دقت داشته باشید که در زمان خشک شدن هیچ گونه ترددی نباید صورت بگیرد تا اپوکسی مورد نظر آسیبی ندیده و خراب نشود.

معایب اپوکسی

اپوکسی در برابر اشعه UV مقاومتی ندارد و اگر در مقابل نور خورشید قرار بگیرد به صورت گچی در خواهد آمد. این روند در ابتدا به صورت تغییر رنگ خواهد بود و با گذر زمان به شکلی لایه لایه از بین خواهد رفت. بنابراین نمی توان از این نوع کفپوش در محیط های باز استفاده کرد. اما اگر اپوکسی را دیدید که در محیط باز کار شده است بدانید که روی لایه ی اپوکسی لایه ای از نوع پلی یورتان کار شده است زیرا این لایه باعث بالا رفتن مقاومت در برابر نور خورشید خواهد شد.

گروه فنی و مهندسی کارنو,مزیت های اپوکسی,معایب اپوکسی,

یکی دیگر از معایب اپوکسی سخت و شکننده بودن آن است. در نتیجه بهتر است اپوکسی را در سطوحی که احتمال ترک خوردن آن بالا است استفاده نکرد. سطح اپوکسی در صورت کشیده شدن اجسام بر روی آن خش بر می دارد و زیبایی ظاهری خود را از دست می دهد، بنابراین باید برای طول عمر این کفپوش محافظت های لازم را اعمال کرده و در هر جایی آن را به کار نبرد.

آیا اپوکسی به پوست آسیبی وارد می کند؟

رزین های اپوکسی و عوامل بهبود دهنده آنها تحریک کننده های اولیه پوست محسوب می شوند. در زمان استفاده از اپوکسی حتما باید از دستکش و محافظ صورت استفاده گردد. بهتر است در هنگام استفاده از اپوکسی مکانی که اپوکسی در آن کار می شود از تهویه ی مناسبی برخوردار باشد.

برخی از افراد زمانی که در دراز مدت از اپوکسی استفاده می کنند ممکن است با حساسیت های پوستی مواجه شوند.

این حساسیت می تواند به صورت تاول، بیماری های آسم یا سایر بیماری های پوستی مشخص گردد. بهتر است دستکش، لباس ها و کفش هایی که به اپوکسی آلوده شده اند یا شسته شوند و یا دور ریخته شوند. شستن دست ها به صورت مکرر توصیه می شود؛ همچنین بهداشت فردی باید به صورت دقیق رعایت گزدد.

توصیه می شود اگر افرادی با دست زدن به رزین دچار حساسیت می شوند، دست زدن به ترکیبات اپوکسی را قطع کنند؛ در غیر این صورت باعث ایجاد حساسیت مفرط خواهد شد.

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید و محتوای آن برای شما کاربردی و مفیده بوده باشد. شما می توانید برای راه اندازی و استاندارد سازی دیتاسنتر خود یا مشاوره در این باب از شرکت های مرتبط همانند گروه فنی و مهندسی کارنو کمک گرفته و سوالات خود را مطرح نمایید.