سیستم مانیتورینگ اتاق سرور باید شامل چه امکاناتی باشد

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

نظارت و کنترل مرکز داده و اتاق سرور برای قدرت بخشیدن به دنیای مدرن ما ضروری است. با این حال، هنگامی که یک اتاق سرور به درستی مدیریت نمی‌شود، ممکن است با شکست مواجه شود و عواقب آن می‌تواند شدید باشد. نظارت دقیق بر محیط اتاق سرور با تجهیزات قابل اعتمادی که می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید ضروری می‌باشد.

سیستم‌ کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور به شما این امکان را می‌دهند که به طور فعال شرایط را در رک، اتاق سرور، مرکز داده یا هر مکان دیگری که برای محافظت از دارایی‌های حیاتی نیاز دارید، نظارت کنید. شرایط کنترل شده شامل: دماهای شدید، رطوبت، نوسانات برق، نشت آب، دود و مواد شیمیایی می‌باشد. شما با نظارت مناسب محیطی، در مورد هر شرایطی که می‌تواند تأثیر نامطلوبی بر تجهیزات حیاتی داشته باشد، آگاه می شوید. این سیستم‌ها همچنین می‌توانند شما را از آسیب احتمالی ناشی از خطای انسانی، هک کردن یا کنجکاوی انگشتان آگاه نمایند.

در نهایت اگر صاحب یک مرکز داده هستید، خریداری و نصب سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ از اقدامات بسیار مهمی است که باید انجام دهید.

البته، بهتر است که در ابتدا و قبل از خریداری این محصول این مقاله را بخوانید و اطلاعاتی را در این زمینه به دست آورید.

ما در این محتوا به این موضوع پرداخته‌ایم که یک سیستم مانیتورینگ اتاق سرور باید شامل چه امکاناتی باشد ؟

پس در در ادامه با ما همراه باشید.

مواردی که باید در اتاق سرور بررسی شود:

پس از اینکه مرکز داده بر اساس استانداردهای موجود راه‌اندازی شد، مواردی وجود دارد که باید ‌آن‌ها را به طور مستمر بررسی نمود. تمامی این موارد باید توسط سیستم‌های هوشمند بررسی و نظارت شوند.

بررسی و نظارت میزان دمای اتاق سرور، رطوبت اتاق سرور، نشتی آب و سایر عوامل منجر خواهد شد که ایمنی اتاق سرور شما ارتقاء یابد.

مانیتورینگ دمای اتاق سرور:

سرورها و دستگاه‌های شبکه IT در زمان فعالیت گرما تولید می‌کنند. هرچه قدرت پردازش CPU آن‌ها بیشتر باشد، میزان گرمای آزاد شده در محیط نیز بیشتر خواهد بود. این گرما معمولاً توسط یک سیستم تهویه‌ی مطبوع اتاق سرور یا سیستم خنک کننده کنترل می‌شود تا محدوده‌ی دمای کلی محیط حفظ شود.

بدون خنک کردن، دمای کلی اتاق سرور شروع به افزایش می‌کند، اما در رک‌ها، افزایش دما می‌تواند سریع‌تر اتفاق بیوفتد.

یکی از امکاناتی که سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور باید از آن برخوردار باشد، کنترل و نظارت دمای اتاق سرور و دمای درون رک می‌باشد. با نصب این دستگاه و سنسورهای دمای آن در قسمت‌های مد نظر می‌توانید از میزان دمای اتاق داده‌ی خود آگاه شوید. شما می‌توانید حداقل و حداکثر دمای مورد نظر را در نرم‌افزار مربوطه تعریف نمائید. اینگونه اگر دمای مورد نظر شما از میزان مشخص شده کم‌تر یا زیادتر شود، اعلان‌های هشدار برای شما (صاحب مرکز داده) ارسال خواهد شد. هنگامی که زنگ هشدار به صدا درآمد، تیم فناوری اطلاعات می‌تواند تصمیم بگیرد که چگونه بهترین واکنش را نشان دهد.

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور باید شامل چه امکاناتی باشد,سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور,سیستم‌های هوشمند نظارت اتاق سرور,

 

تهویه مطبوع اتاق سرور:

سیستم‌های تهویه مطبوع مرکز داده برای محافظت از اتاق‌های سرور طراحی شده‌اند.

سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور از طریق شیوه‌های مهندسی پیشرفته، دستگاه‌های تهویه مطبوع اتاق سرور را با کنترل‌های هوشمند نظارت و بررسی می‌کنند.

شما با وجود این سیستم‌ها می‌توانید از صحت عملکرد سیستم‌های تهویه‌ی مطبوع در هر زمانی آگاه شوید.

رطوبت اتاق سرور:

یکی دیگر از پارامترهای مهم، میزان رطوبت اتاق سرور است. میزان رطوبت اغلب در مراکز داده‌ی کوچک، نادیده گرفته می‌شود. به یاد داشته باشید که نظارت بر این عامل محیطی، همیشه مهم است. اگر رطوبت اتاق سرور از اندازه‌ی استاندارد خود کمتر یا بیشتر باشد، خطراتی را به وجود می‌آورد.

رطوبت کم:

اگر رطوبت مرکز داده از حد استاندارد خود کم‌تر باشد، باعث تجمع انرژی الکترواستاتیکی می‌شود و می‌تواند منجر به تخلیه‌ی ساکن شود. این موضوع به سخت افزار‌ها آسیب رسانده و باعث از دست رفتن داده‌ها خواهد شد.

رطوبت بالا:

در صورتی که مرکز داده از رطوبت بالایی برخوردار باشد (بالاتر از حد استاندارد) اجزای الکتریکی دچار خوردگی می‌شوند.

برای اطمینان از طول عمر تجهیزات و در نهایت، یکپارچگی داده‌های سرورها باید از رطوبت بالا و کم اجتناب شود.

اگر سطح رطوبت اتاق سرور خارج از پارامترها‌ی استاندارد باشد، سیستم نظارت و کنترل باید در این مورد به شما هشدار دهد.

تشخیص نشت آب:

همان‌طور که می‌دانید سیستم‌های سرمایشی اتاق سرور به طور فزاینده‌ای برای خنک نگه داشتن رک‌های سرور اهمیت دارند. در حالی که این سیستم‌ها راه‌ حل‌های مؤثری برای یک مشکل همیشه حاضر هستند، اما خطر نشت آب را به همراه دارند.

علاوه بر این، نشت در سیستم‌های HVAC رایج است و می‌تواند از طریق دیوارها وارد محیط اتاق سرور شود.

از همین جهت، تشخیص نشت آب در محیط اتاق سرور شما ضروری خواهد بود. یک مانیتور نشت باید بلافاصله پس از شناسایی نشت آب به پرسنل مناسب برای جلوگیری از یک فاجعه‌ی بزرگ بالقوه هشدار دهد.

وضعیت درب:

فقط کسانی که مجاز هستند باید وارد اتاق سرور شوند. علاوه بر این، ترافیک (رفت و آمد) بیش از حد در اتاق سرور می‌تواند باعث ایجاد گرد و غبار و ذرات بیش از حد شود. یک مرحله‌ی مهم در کنترل دسترسی، نظارت بر ترافیک با سنسور وضعیت درب است.

آیا می دانستید که بیشتر گرد و غبار وارد شده به اتاق سرور ناشی از ترافیک انسان است؟ به گفته دیتاسپن، 80 درصد از گرد و غبار و کثیفی که وارد اتاق سرور می‌شود در کف کفش‌ها ردیابی می‌شود.

با سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور می‌توانید متوجه‌ی باز شدن درب رک و یا درب اتاق سرور شوید. همچنین این امکان برای شما وجود دارد تا از راه دور درب اتاق سرور را باز یا بسته نمائید.

تشخیص دود:

آشکارسازهای دود اضافی در اتاق سرور یا مرکز داده تضمین می‌کند که پرسنل فناوری اطلاعات در سریع‎ترین زمان ممکن، در صورت بروز آتش سوزی از آن مطلع شوند. شما با استفاده از سنسورهای تشخیص دود که به سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور متصل شده‌اند، می‌توانید در صورت بروز ایجاد دود در اتاق سرور از آن آگاه شده و سریعاً اقدامات لازم را انجام دهید.

دوربین مداربسته:

دوربین‌های مداربسته یک راه عالی برای تضمین امنیت در اتاق سرور یا مرکز داده هستند. آن‌ها نه تنها فیلم ویدیویی از رویدادهای خاص مانند: باز کردن درها، حرکت فیزیکی و غیره را ارائه می‌دهند، بلکه به عنوان یک بازدارنده‌ی بصری برای مجرمان عمل می‌کنند. برخی از سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ از چنین ویژگی‌ای برخوردار هستند که تصاویر واضح را از طریق ایمیل، FTP و MMS برای پرسنل فناوری اطلاعات در هر نقطه‌ای ارسال کنند و یا مستقیماً از طریق تلفن همراه آن را پخش نمایند.

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور باید شامل چه امکاناتی باشد:

همان‌طور که در بالا خواندید، سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور باید از قابلیت اندازه‌گیری دما، رطوبت، دود و سایر عوامل برخوردار باشند.

یک سیستم کنترل و مانیتورینگ باید از طریق اعلان‌های هشداری که دارد، صاحب مرکز داده را از تغییراتی که ممکن است در اتاق داده رخ دهد، آگاه نماید.

این سیستم‌ها نباید در مدیریت و کنترل از راه دور محدودیتی را ایجاد نمایند.

صاحبان مراکز داده باید بتوانند از طریق نرم‌افزارهای تحت وب، نسخه‌ی موبایلی و غیره به راحتی وضعیت اتاق سرور و درون رک‌ها را کنترل نمایند.

به یاد داشته باشید که نصب این سیستم‌ها و راه‌اندازی آن‌ها نقش مؤثری در زیرساخت شبکه‌ی شما دارد. در نتیجه اگر می‌خواهید که اتاق سرور شما با مشکل و اختلالی مواجه نشود هر چه سریع‌تر به نصب و راه‌اندازی این سیستم‌های هوشمند بپردازید.

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور باید شامل چه امکاناتی باشد,سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور,سیستم‌های هوشمند نظارت اتاق سرور,

معرفی سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور کارنو:

شرکت فنی و مهندسی کارنو به تولید و عرضه‌ی سیستم‌ کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور پرداخته است. شما می‌توانید پس از تماس با مشاورین ما و کسب اطلاعات مورد نیاز خود به سفارش و راه‌اندازی این سیستم‌ها بپردازید.

محصولات مانیتورینگ اتاق سرور شامل موارد زیر می‌شود. از جمله:

  • سیستم کنترل و مانیتورینگ کارنولاجیک.
  • سیستم کنترل و مانیتورینگ اسمارت بیت رک.
  • سیستم کنترل و مانیتورینگ مینی اسمارت بیت رک.

شما می‌توانید برای مدیریت و نظارت مرکز داده از دستگاه کنترل و مانیتورینگ کارنو لاجیک استفاده نمائید و برای کنترل و نظارت فضای داخل رک از دستگاه‌های کنترل و مانیتورینگ اسمارت بیت رک و مینی اسمارت بیت رک استفاده کنید.

برای آشنایی با سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور می‌توانید به قسمت معرفی محصولات سایت رفته و مشخصات کامل را در آن‌جا مطالعه نمائید.

سخن آخر:

به یاد داشته باشید که عدم استفاده از سیستم‌های هوشمند نظارت اتاق سرور، منجر به کاهش ایمنی اتاق سرور خواهد شد. در نتیجه، شما به عنوان صاحب یک مرکز داده باید بتوانید بدون محدودیت مکانی و زمانی، اتاق سرور خود را نظارت کرده و در صورت رخ داد هرگونه اتفاقی آن را مدیریت نمائید.

در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتری دارید، می‌توانید همین‌ الآن با کارشناسان و مشاورین ما در بخش فروش تماس حاصل فرمائید.

امید است که از محتوای خوانده شده لذت برده باشید. این مقاله همچنان ادامه دارد. پس، منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید و ما را از نظرات، انتقادات و پیشنهادات ارزشمند خود آگاه سازید.