۱۰ توصیه کاربردی برای پیاده ‌سازی یک مرکز داده موفق

منظور از یک مرکز داده، اتاقی از تجهیزات کامپیوتر و سرور است. این اتاق می تواند امکانات کامپیوتری همراه با فناوری داده را برای سازمان یا مرکز به همراه آورد. گاهی اوقات داشتن  همین اتاق سرور می تواند یک سازمان یا مرکز اداری را به ارتقاء تکنولوژی و پیشرفت علمی نیز برساند.

این رشد و پیشرفت می تواند عوامل رشد نیروی انسانی و خروجی حاصل از آن فعالیت ها را گسترش دهد. به نحوی که برنامه های آتی سازمان با اهداف کلان و جزئی بیشتری همراه خواهد شد. این اهداف می تواند رشد فیزیکی آن را نیز به اهداف نهایی یک سازمان ایده آل رهنما باشد.

داشتن یک مرکز داده موفق

داشتن یک مرکز داده تنها با تجهیزات اولیه می تواند به صورت یک مرکز داده معمولی مفید واقع شود؛ البته لازم است بتوانید مرکز داده فوق را به حد یک مرکز داده موفق برسانید و از این رو آن را به حد ارتقاء و ترقی مناسب و ایده آل نائل سازید. برای داشتن چنین ایده ای نیاز است تا برخی از موارد را به صورت پیاده سازی نکات مهم برای مرکز داده موفق عملی سازید.

با توجه به پیشرفت روز افزون علوم مهندسی، مباحث ابری بیش از هر  عامل دیگری در حال توسعه و پیشرفت است. گاهی اوقات ابر اینترنتی می تواند بسیاری از هزینه های اضافی مرکز را کاهش دهد و از این رو در هزینه سالانه یا ماهانه سازمان به نحو چشمگیری صرفه جویی می شود.

برای مباحث ابری می توان آن را به ابر درون سازمان و ابر برون سازمانی تقسیم نمود. این تنوع ابری می تواند مزایای منحصر به خود را داشته باشد که آن را از سایر تجهیزات فنی متمایز می سازد. ابر همان فضای اینترنتی جهانی است که به صورت اشتراکی در اختیار همه قرار می گیرد بنابراین می تواند به صورت اشتراکی هم در معرض دید عموم قرار گیرد.

برای داشتن چنین امکاناتی می بایست یک سازمان یا مرکز داده آن را به صورت عمومی یا خصوصی برای خود لحاظ نماید. این حالت منجر می شود تا سطح امنیتی داده های درون ابری عمومی یا خصوصی نیز بالا بوده و برای از دست رفتن آن نگرانی وجود نداشته باشد. پیشنهاد کلی برای داشتن چنین فضای ابری در سازمان، ترکیب نوع عمومی و خصوصی آن به صورت ترکیبی یا هیبریدی است.

به طور کلی طرح کلی راهبردی برای برقراری یک مرکز داده کار ساده ای نیست و باید با برنامه ریزی کاملی همراه باشد. این برنامه ریزی می بایست به گونه ای اجرا و پیاده سازی شود در میان راه یا بعد از نصب نهایی آن معضلی پیش نیاید.

سعی نمایید سه فاکتور مهم ترکیب انواع فناوری ‌ها، کاهش اثرگذاری منفی آن ها و هزینه انتقال ترکیب کل فناوری ها را با عوامل جزئی آن مورد بررسی قرار دهید و آن را در دستور کار خود لحاظ نمایید. داشتن سه فاکتور برای شبکه و زیر ساخت های مرتبط به آن در سازمان یا مرکز داده می تواند بسیاری از مخاطرات را از آن دور سازد.

برای این تکنولوژی می توان فناوری های نوین ابری را در کنار فناوری های میزبانی سنتی ادغام نمود و نقش کلیدی ترکیب شده از  فناوری ها را به صورت یک استراتژی بلند مدت از داده ها را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه این مقاله، 10 توصیه مهم برای این منظور مطرح می شود تا بتوانید یک مرکز داده موفق را طراحی و پیاده سازی نمایید.

اتاق مرکز داده,دیتاسنتر و مرکز داده,مدیر مرکز داده,

1. چگونه یک طرح راهبردی منطقی برای مرکز داده ایجاد کنیم 

سازمان یا مرکز اداری برای تعیین طرح راهبردی مرکز داده خود نیاز دارد تا بهترین اهداف را برای آن برنامه ریزی نماید. این برنامه ریزی باید با بررسی دقیق و کاملی از جوانب مختلف انجام گیرد. در نتیجه برای رسیدن به چنین هدفی نیاز است تا تمام چالش ها و سیاست های سازمان را به درستی تشخیص داده و طبق آن برنامه ریزی نمایید. 

برنامه ریزی دقیق برای اهداف طرح راهبردی یک مرکز داده موفق، به توسعه سازمان از لحاظ فناوری و تکنولوژی های روز خواهد انجامید. مخاطرات زیر ساخت های شبکه باید بعد از تعیین این اهداف از امنیت بسیار بالاتری برخوردار شود.

این مهم می تواند بخش های مختلف سازمان را نیز به خود  مشغول سازد. مدیران زیر ساخت یا شبکه سازمان، کارشناسان بخش حقوقی سازمان و بخش های مالی و تدارکاتی سازمان نیز باید در تعیین این اهداف نقش خود را به خوبی ایفا کرده و موارد مهم و نیازهای سازمان و همچنین امکانات آن را مورد ارزیابی قرار دهند. هر چه قدر میزان این اهداف راهبردی برای مرکز داده شفاف تر باشد، سیاست گذاری انجام شده برای سازمان نیز دقیق تر خواهد بود.

2. اهداف خود را برای طرح راهبردی مرکز داده به وضوح مشخص کنید

شناخت درست و دقیق از دارایی های فناوری اطلاعات برای یک سازمان یا شرکت یکی از مسائل چالش برانگیز سازمان یا شرکت است. تعیین دقیق منابع فناوری اطلاعات سازمان به صورت مستند سازی شده یک امر ضروری برای سازمان است.

این نیاز مهم در شرایطی که سازمان یا شرکت دارایی و منابع فناوری خود را در زمان توسعه از سازمان یا شرکت دیگری دریافت کرده است بیش از قبل مشکل بوده و به راحتی نمی توان آن را بر آورد نمود. زیرا در درجه اول به شناخت دقیق و جزئی منابع و فناوری ها نیاز دارد و در مرحله دوم نیز تجهیزات وابسته درون سازمانی همچون نرم افزارها، سرور، امنیت، زیر ساخت شبکه و جریان داده درون سازمانی باید به بررسی و کنکاش گذاشته شود. نتیجه این کنکاش آن است که خط معیار سازمان به درستی تعیین خواهد شد.

3. محیط فعلی فناوری‌اطلاعات را بشناسید

برای پیاده سازی یک مرکز داده موفق خوب است تا سیر تحولی فناوری اطلاعات سازمان را مورد بررسی دقیق خود قرار دهید. این بررسی باید در یک بازه 3 تا 5 سال از فعالیت سازمان باشد تا بتوان گفت میزان مورد نظر برای بررسی خدمات کسب و کار درون سازمان به درستی مورد بررسی قرار گرفته است و می تواند زمینه ساز تحول بزرگ سیر فناوری اطلاعات درون سازمانی باشد.

گاهی اوقات شناخت درست از تجهیزات و مستندات فناوری اطلاعات درون سازمانی در حالت ادغام راهکار جالبی است که می توان از آن به درستی بهره برداری نمود. اجرای پروژه های فناوری اطلاعات برای عملکرد درست باید با نظرات مدیران بخش های درگیر با آن برنامه ریزی شود.

گاهی نیاز است تا تجهیزات فعلی را به صورت مجازی سازی، ترکیبی یا به روز رسانی شده به ظهور رساند و نمایان نمود. نقشه پیاده سازی این برنامه هدف مند سازی شده برای رایزنی و ارزیابی های فناوری اطلاعات درون سازمان بسیار مهم و ضروری خواهد بود.

مدیریت مرکز داده,مرکز داده,مرکز داده موفق,

4. ضروری است سیر تحول محیط فناوری‌ اطلاعات را شناسایی کنید 

با توجه به ظهور فناوری و تکنولوژی های متنوع آن در سازمان های اداری، می توان قدمت آن را به بیش از 20 سال عنوان نمود. فناوری اطلاعات حاکم بر سازمان را باید با بررسی دقیق انجام داد تا بتوان برای تطبیق آن با یک مرکز داده موفق آن را در تراز اندازه گیری قرار داد. در این بین مشخص می شود که زمینه صعود یا سقوط تکنولوژی در سازمان مهیا شده است یا خیر ؟.

5. امکانات مرکز داده فعلی را ارزیابی کنید

منظور از این راهکار آن است که بتوانید یک مرکز داده را به سمت یک مرکز داده تجاری هدایت نمایید مشروط بر آن که این امکان برای سازمان مفید و سودمند باشد و بتواند زمینه ساز مثبتی در راستای پیشرفت تکنولوژی و فناوری باشد. 

برای رسیدن به این منظور شرکت های واکاوی مجربی در زمینه فناوری اطلاعات، می توانند کمک بسیار مهمی را به مدیران سازمان ها برسانند. زیرا به طور دقیق میزان سرمایه گذاری را برای ساخت، مدیریت، و مالکیت اختصاصی مرکز داده تعیین می کنند. این تعیین در دراز مدت می تواند هزینه های عملیاتی (OPEX  ) و هزینه‌ های سرمایه ‌گذاری (  CAPEX) را به درستی برای سازمان تعیین سازد.

6. مجموع هزینه های مالکیت برای مرکز داده را شناسایی کنید

برای هر مدیری در سازمان اولین عامل میزان هزینه های صرف شده است که در برنامه ریزی مورد بررسی قرار می گیرد. این عامل می تواند فاکتور مهمی در سرمایه گذاری های آتی باشد که در تعیین مسائل مالی سازمان نیز تأثیر گذار است. پس ارزیابی درستی را باید از هزینه های جاری و آتی فناوری اطلاعات را برای سازمان مشخص نمود.

7. نیازهای مرکز داده را مستند سازی کنید

برای تهیه مستند سازی نیازهای مذکور می توانید متن تدوین شده را بعد از مصاحبه با مدیران اجرایی و ذینفعان فناوری اطلاعات در قالب مستند سازی مکتوب در دسترس قرار داد. تعیین سطح بهبود خط مشی های مالکیتی و قانونی فناوری اطلاعات داخل سازمان با مستند سازی دقیق نیازها قابل ارزیابی خواهد بود.

مرکز داده و دیتاسنتر,اتاق مرکز داده,دیتاسنتر و مرکز داده,

8. سناریوهای پیشنهادی را توسعه دهید

برای سازمان پیشنهاد می شود تمام سناریوهای فناوری را مورد بررسی قرار دهید. همچنین برای بهبود عملکرد این فناوری توصیه می شود تا به صورت ترکیبی آن ها مورد بررسی قرار دهید. به طور کلی یک راهکار هیچگاه مفید نیست و  باید به صورت ترکیبی آن را به کار گرفت. برخی از سناریوهای پیشنهاد شده عبارت است از :

  1. ارائه راهکارهای استفاده از فضای اجاره‌ ای برای استقرار سرور و تجهیزات ذخیره ‌سازی که به مباحث فضای ابری نزدیک است.
  2. استفاده از خدمات مدیریت شده برای بهبود عملکرد فناوری اطلاعات درون سازمان.
  3. استفاده از میزبانی مدیریت شده برای رشد فناوری اطلاعات.
  4. استفاده از مرکز داده از پیش آماده ‌سازی شده به نوعی افزایش سرعت را برای مرکز داده به دنبال دارد.
  5. بهبود امکانات فعلی برای عملکرد درست تکنولوژی و فناوری اطلاعات درون سازمانی.

9. وضعیت فعلی را با هر یک از سناریوهای پیشنهادی مقایسه کنید

بعد از تعیین سناریوهای پیشنهادی فوق بایستی میزان هزینه های آن را با هزینه های فناوری موجود مقایسه نمود. این مقایسه در تعیین هزینه های کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاری های عملیاتی سازمان، بسیار مؤثر است.

این هزینه ها می تواند مربوط به یک دوره چند ساله باشد که در سناریو لحاظ شده است. این ارزیابی مخاطرات آتی را با زمان بندی های آن مورد بررسی دقیق قرار می دهد. این مقیاس ها در ماتریس امتیاز دهی ایجاد می شود. روش پیشنهادی برای مدل تجاری مرکز داده

10. بهترین راهبرد را انتخاب کرده و یک نقشه راه برای اجرای آن تهیه کنید 

در نظر داشته باشید که همواره بهترین راهبرد برای یک سازمان کم هزینه بودن آن نیست بلکه بهترین راهبرد درست ترین و مناسب ترین راهکار خواهد بود. این انتخاب با تعیین چالش های کلیدی مرکز داده به درستی ارزیابی گردد تا شیوه کسب و کار توسط مرکز داده به موفقیت برسد.