اهمیت اتاق سرور

اتاق سرور کجاست؟

اتاق سرور، یکی از مکان هایی است که در هر سازمان، اداره و یا شرکت، باید به آن توجه ویژه ای نشان داد. منظور از توجه ویژه، نکاتی است که باید در نگهداری از اتاق سرور، رعایت نمود. سیستم نگهداری از سرور را اتوماسیون می نامند. اتوماسیون، سیستمی است که کار نظارت و کنترل اتاق سرور را به درستی، انجام می دهد.

هر سازمان، اداره و یا شرکت، در تلاش است تا در زمینه نگهداری از سرور مرکز خود، به اطمینان خاطر برسد. از این رو، اتوماسیون را برای اتاق سرور مهیا می کنند. حال باید بدانید با داشتن یک اتوماسیون در اتاق سرور، شما می توانید به صورت کامل بدون حتی یک نقص، کنترل آن را در اختیار خود داشته باشید. در طول استفاده از اتوماسیون، توسط سرویس برنامه ریزی شده در آن، می توانید به صورت حرفه ای، کار نگهداری از سرور را به خوبی به انجام برسانید.

این را هم بدانید که با داشتن اتوماسیون اتاق سرور، می توانید کل عملکرد اتاق سرور را تحت نظارت کامل خود داشته باشید و آن را به صورت لحظه به لحظه کنترل نمایید. با فراهم نمودن این امکانات مهم، می توانید در زمان وقوع هر حادثه یا مشکلی به سرعت مطلع و به رفع آن اقدام نمایید. رفع سریع مشکل، مانع از وقوع هر حالت از مشکل یا مسئله دیگری می شود.

به عبارت دیگر، از طریق اتوماسیون اتاق سرور، شما می توانید کنترل و نظارت اتاق سرور را در اختیار کامل خود داشته باشید و در صورت بروز هر مشکلی بلافاصله و بدون هیچ تأخیری از آن مطلع باشید. این را هم بدانید در صورت بروز مشکل در اتاق سرور، به راحتی می توانید از خسارت  های آتی، جلوگیری نمایید. در حقیقت، بهتر است هزینه ای را که سازمان، اداره و یا شرکت، در زمان وقوع مشکل برای اتاق سرور، متحمل می شود؛ آن را برای تهیه اتوماسیون اتاق سرور، صرف نمایید.

در واقع، اتوماسیون اتاق سرور، اتفاقات یا مشکلاتی که در اتاق سرور ممکن است رخ دهد؛ از جمله : تغییرات آب و هوایی اتاق سرور به لحاظ دمایی، رطوبتی، دود، گاز و غیره را به اطلاع شما خواهد رساند. بنابراین بر اساس احتمالات عنوان شده، داشتن یک اتوماسیون اتاق سرور، شما را از درگیر شدن با این مسائل و هزینه های بعد از آن، آسوده خاطر خواهد نمود.

حال که از ضرورت داشتن اتوماسیون اتاق سرور، مطلع شدید؛ می توانید هم اکنون زمانی را تصور کنید که شما در سازمان، اداره و یا شرکت خود، برای اتاق سرور، هیچ امکانات جانبی و اتوماسیونی را تهیه نکرده باشید. به نظر شما چه پیشامد هایی ممکن است سرور شما را به مخاطره بیندازد؟

اتاق سرور چیست؟,اتوماسیون در اتاق سرور,طراحی و اجرای اتاق سرور,

مشکلات اتاق سرور

همیشه پیشگیری از وقوع خسارت، بهتر و کم هزینه تر از زمانی است که مشکل یا خسارت پیش آمده باشد. در زمان وقوع مشکل در اتاق سرور، اولین مسئله ایجاد شده برای سازمان، اداره و یا شرکت، پرداخت خسارت یا هزینه ای است که با وقوع مشکل در اتاق سرور، به وجود آمده است. این هزینه را باید متحمل شد تا بتوان سرور را به حالت اول خود برگرداند.

اگر سازمان، اداره و یا شرکت، در همان زمانی که سرور را در اتاق سرور جایگذاری کرد، برای آن اتوماسیون نیز تدارک نماید، می تواند با کوچک ترین مسئله، به واسطه سیستم نظارتی اتوماسیون، از وقوع مشکل آگاه شده و به سرعت برای رفع آن اقدام کند.

اطلاع از مشکل مربوط به اتاق سرور، با ارسال هشدار یا آلارمی است که از طریق پیامک، برقراری تماس، ایمیل و غیره به سازمان، اداره و یا شرکت، ارسال می شود تا به سرعت از مشکل مطلع شود. به محض دریافت «آلارمِ مشکل اتاق سرور» سازمان، اداره و یا شرکت، برای رفع و ارتقاء آن وارد عمل خواهد شد. بنابر مطالب گفته شده، می توان به اهمیت و ضرورت داشتن یک اتوماسیونِ اتاق سرور به درستی پی برد.

فروش تجهیزات اتاق سرور,کاربرد اتاق سرور,مشخصات فنی اتاق سرور,

عملکرد اتوماسیون اتاق سرور

در خصوص نحوه عملکرد اتوماسیون اتاق سرور، یک نکته بسیار جالب وجود دارد. اتوماسیون اتاق سرور، این قابلیت را دارد که در صورت وجود مشکل سرور سازمان، اداره و یا شرکت را روشن یا خاموش نماید. این روشن و خاموش کردن سرور می تواند با تهویه هوای داخل اتاق سرور نیز همراه باشد. این فعالیت ها، توسط اتوماسیون قابل انجام است تا زمانی که شما بعد از دریافت پیامک، برای رفع مشکل در محل اتاق سرور حاضر شوید. به عبارت بهتر، اتوماسیون، یک همکار کمکی برای سازمان، اداره و یا شرکت است که در صورت بروز مشکل اتاق سرور خود را آشکار می کند. بنابراین باید داشتن یک اتوماسیون را در هر سازمان، اداره و یا شرکت، مورد توجه ویژه قرار داد.

برای تکمیل مطلب بیان شده می توان یک بار دیگر ضرورت داشتن اتوماسیون را برای اتاق سرور یاد آور نمود؛ از آن جا که اتاق سرور در هر مرکز اطلاعاتی و یا اداری، حاوی تمام اطلاعات و اسرار آن مرکز است؛ لذا باید با دقت بیشتر در نگهداری از آن کوشا بود. بایستی تمام امکانات و ملزومات کناری و ضروری سرور از جمله اتوماسیون را برای اتاق سرور مهیا نمود. تهیه این ملزومات و امکانات، مرکز را از وقوع مشکلات بعدی و نیز هزینه های مازاد، در امان نگه می دارد.

زیرا اتوماسیون اتاق سرور است که با نظارت دقیق و سیستمی خود، کار کنترل اتاق سرور را به عهده می گیرد. آنچه به اتوماسیون محول شود، نتیجه ای رضایت بخش با اطمینان بالا را به مرکز هدیه می کند. پس داشتن اتوماسیون اتاق سرور، نکته ای است که باید در کنار اتاق سرور، آن را به طور قطع، راه اندازی نمود. رعایت نکردن این نکته حیاتی برای سرور، سازمان، اداره، و یا شرکت را متحمل هزینه های مازاد و بی مورد خواهد نمود.