کاهش ریسک در شرایط محیطی نامناسب مراکز داده

کاهش ریسک در شرایط محیطی

مراکز داده با شرکت های بهداشتی، دارویی یا مالی فعالیت داشته، این فعالیت ها در هر حوزه دیگری باید با ترفند هایی که قابل ضمانت و تضمین است مدیریت شود و فعالیت های تجاری آن شرکت از قبل توسط تاسسیات و فن آوری اطلاعات تعیین شده باشد.

خرابی در ارتباطات مخابرات و IT به عنوان اصلی ترین و حساس ترین نقطه یک شرکت تجاری بوده و از عواملی اند که باعث می شوند شرکت های تجاری شکست بخورد و یا دچار خسارت شوند.

طبق نظر سنجی هایی که از انستیتو توسط مدیران تجاری بریتانیایی به عمل آمده، گفته شده که این اوضاع  پایدار نیست و درحال تغییر می باشد و حدود ۵۱% این آمار در شرکت های سازمانی تجاری روز به روز در حال گسترش است.

افزایش طول عمر IT,رطوبت در اتاق سرور,مراکز داده,

مدیران فناوری اطلاعات چه کارهایی را باید انجام بدهند تا ریسک هایی همچون قطع ارتباطات در اتاق سرور و مراکز داده به حداقل خود برسد؟

در جواب این سئوال می توان گفت که راه اندازی یک سیستم نظارتی و مانیتورینگ دما، رطوبت و خیسی محیط می باشد که حتما باید همراه سیستم های هشدار دهنده باشد.

اینگونه سیستم ها باعث افزایش طول عمر ITها و عملکرد مناسب بخش های دیگر آن میشود و ایرادهای مقطعی خرابی ها و خاموش شدن آنها را به دلیل نداشتن توانایی تشخیص به موقع کاهش می دهد. محدوده دمای مناسب برای قطعه های الکترونیکی بین ۲۱ الی ۲۳ درجه سانتی گراد است. هر چه دما بالاتر باشد عمر این قطعات الکترونیکی کاهش یافته و قابل ذکر است که دمای پایین هم معایبی را به دنبال دارد.

این محدوده دما به صورت جداکننده ای مطرح شده که در صورت بروز خرابی و از کار افتادن سیستم تهویه و خنک کنندگی، تجهیزات کامپیوتری قادر خواهند بود به مدت کوتاهی خارج از این دما کار کنند. در این زمان اگر با خرابی این سیستم رو برو شدند، متخصصان می توانند سیستم تهویه را تعمیر و یا یک سیستم خنک کننده موقت نصب نمایند.

سنجش دما در بین رَک ها و سیستم های راه اندازی شده روی آنها مانند سرورها، روترها و سوئیچ ها اهمیت فراوانی دارد تا در زمان وقوع مشکلات حرارتی، به سرعت اعلان هشدار فعال گردد. دما در قسمت های مختلف بخش داده و سیستم ها متفاوت و در حال تغییر است.

اگر دمای اتاقی که این سیستم ها در آن قرار گرفته بیش از حد مجاز باشد و همچنین خارج از محدوده مجاز تعیین شده باشد با گرم شدن تجهیزات بالایی رک مواجه خواهید شد. و باید توجه داشت که گرما در ارتفاع بیشتر است.

میزان رطوبت مجاز اتاق سرور و دیتا سنتر

میزان رطوبت در اتاق سرور و دیتا سنتر نقش مهمی دارد چرا که اگر سطح رطوبت خیلی کم باشد باعث ایجاد الکتریسته ساکن یا همان استاتیک خواهد شد و همچنین استاتیک ها در دما و شرایط خشک تخیله نمی شود، پس باید طبق دمایی که مجاز است عمل شود.

اگر سطح رطوبت درحدود ۳۵% باشد تخلیه استایتک با یک مشکل جدی رو به رو می شود و اگر مقدار الکتریسته ساکن در سطح ۳۰% رطوبتی قرار بگیرد به نقطه بحرانی خود می رسد. تجهیزات کامپیوتری با رطوبت میانه خوبی ندارند چرا که در این شرایط نه تنها ممکن است ایرادهای الکتریکی رخ دهد بلکه خوردگی یا زنگ زدی در قطعات کامپیوتری به مرور زمان ایجاد خواهد شد. نگهداری دما و رطوبت در محدوده قابل قبول با اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا با تغییر بار کاری در سرورها، سوئیچ ها ، و روتر ها گرمای بیشتری را تولید می کنند. برای عمل کرد مناسب سرورها باید دمای رطوبت، نسبتا بین ۴۵% الی ۶۰% باشد. همان طور که در تعریف دما گفته شد با خرابی سیستم تهویه کننده و یا خنک کننده رطوبت نیز پدید می آید.

مانیتورینگ خیسی یا نم

با از کار افتادن یا خراب شدن سیستم تهویه، نشست آب رخ می دهد. با استفاده از سنسورهای تشخیص خیسی و به کاربردن آن ها در کف اتاق یا در محلی که سیستم تهویه یا خنک کنندگی قرار دارد و یا در جایی که عبور هوا وجود دارد می توان از خرابی این سیستم جلوگیری کرد.

نتیجه گیری

با نصب سیستم تهویه در مراکز دیتا و با کنترل و مانتورینگ ضعیفی که این سیستم ها دارند کمترین ضرری که به ما وارد می شود کاهش طول عمر تجهیزات IT است. اگر این سیستم ها خیلی زیاد گرم شوند یا گرمی آنها از حد مجاز بیشتر شود با خطاهای جدی و مقطعی مواجه می شویم. اما در بدترین حالت و یا در صورتی که این وضعیت ادامه یابد ممکن است دستگاه تهویه به صورت چشم گیری ضربه بخورند و خراب شوند. هزینه مالی و زمانی ناشی از خراب شدن این دستگاه قابل ملاحضه می باشد. پس بنابراین باید حداکثر نگهداری و محافظت به طور صحیح از این تجهیزات صورت بگیرد.