سیستم مدیریت امنیت اطلاعات | ISMS

ISMS (Information Security Management System) یا همان سیستم مدیریت امنیت اطلاعات به مجموعه ای از برنامه ها، راهکار ها و سیاست ها برای کنترل اطلاعات سازمان به صورت سیستمی گفته می شود. این سیستم به منظور کاهش خطرات امنیتی و افزایش تداوم عملکرد سازمان، از طریق کم کردن دسترسی ها و عواملی که امنیت را به خطر می اندازند، طراحی شده است.

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات برای تشخیص و جلوگیری از تهدیدات امنیتی که سازمان ها و شرکت های مختلف با آن روبرو هستند به کار گرفته می شود. این تهدیدات ممکن است مواردی همچون خطرات امنیتی داخلی و خارجی شرکت، مشکلاتی که بر اثر سهل انگاری کارکنان به وجود می آید، و … باشد.

امروزه سیستم مدیریت امنیت اطلاعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین علت ارائه دهندگان این سیستم باید تمام دقت و تمرکز خود را برای عملکرد هر چه بهتر آن صرف نمایند. همچنین با گسترش روز افزون سازمان ها و موسسات مختلف نیاز به ارائه خدمات جزئی تر و دقیق تر مشاهده می شود.

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات به بررسی عملکرد کارکنان و داده ها و پردازش ها می پردازد و امکان اجرای آن به صورت کلی یا برای نوع خاصی از اطلاعات شرکت وجود دارد.

یکی از مشخصه هایی که برای ایجاد سیستم مدیریت امنیت اطلاعات کاربرد دارد ISO 27001 می باشد. برای اجرای آن به انجام اقدامات خاصی نیاز نیست و متشکل از پیشنهاد های مختلف برای سند ها، بهبود روزافزون عملکرد سازمان، انجام اقدامات اصلاحی، انجام اقدامات برای پیشگیری از تهدیدات  و … می باشد.