آشنایی و معرفی اتاق سرور

معرفی اتاق سرور

اتاق سرور مکان بسیار مهمی محسوب می‌شود. این اتاق برای قرار دادن سرورهای رایانه و سایر تجهیزات ایجاد شده است. یک اتاق سرور خوب محیطی را فراهم می‌کند که تجهیزات رایانه با خیال راحت در آن مکان به فعالیت بپردازند. درک نحوه‌ی تنظیم و پیکربندی مناسب اتاق سرور به ایجاد و نگهداری موثر آن کمک می‌کند. اکنون در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی اتاق سرور و هرآنچه که به آن مربوط می‌شود، بپردازیم.

اندازه‌ی اتاق سرور:

در جوامع فناوری اطلاعات، اکثر افراد اتاق سرور را یک منطقه‌ی نسبتاً کوچک با مساحتی از چند ده تا چند صد فوت مربع می‌دانند. هنگامی که یک اتاق به طور قابل توجهی بزرگتر از آن شود و تجهیزات رایانه را در خود جای دهد، می‌تواند به یک مرکز داده تبدیل شود. اما از نظر فنی، اتاق سرور می‌تواند تقریباً در هر اندازه‌ای باشد.

جنبه‌های طراحی منحصر به فرد اتاق سرور:

هنگامی که مشاغل کوچک در حال رشد هستند و نیاز به سرورهای رایانه‌ای و تجهیزات دیگر دارند، غیر معمول نیست که یک کسب و کار، منطقه‌ی خاصی را برای اتاق سرور خود در نظر بگیرد. در بیشتر موارد، اتاق سرور یک مکان کوچک، ایمن و خارج از راه (مکانی کم تردد) است که می‌تواند تجهیزات شبکه را در خود جای دهد.

هنگامی که یک شرکت (شرکت‌های متخصص طراحی و راه‌اندازی اتاق سرور)، منطقه‌ای را برای اتاق سرور طراحی می‌کند و یا قصد ارتقاء آن را دارد، باید موارد خاصی را تنظیم نماید. شما  با طراحی خاص و استاندارد اتاق سرور خود می‌توانید از مشکلاتی که  احتمال دارد در این اتاق رخ دهد جلوگیری نمائید.

یک اتاق سرور باید برخی یا حتی همه‌ی جنبه‌های طراحی زیر را داشته باشد تا تجهیزات فنی بتوانند به درستی کار کنند. از جمله:

کنترل دقیق محیط زیست:

اتاق سرور باید دارای حسگرهایی باشد که دما و رطوبت را اندازه‌گیری ‌کند.

سیستم‌های کنترل محیطی، همچنین باید بتوانند کل اتاق را در سطوح تعیین شده نگه‌ دارند.

برنامه ریزی جریان هوا:

سرورها و سایر تجهیزات کامپیوتری گرمای زیادی تولید می‌کنند. یک برنامه‌ی خوب جریان هوا، به جلوگیری از “نقاط داغ” کمک می‌کند و گرمای منطقه را از بین می‌برد تا آسیبی متوجه‌ی تجهیزات نگردد.

سیستم اطفاء حریق:

در صورت بروز آتش سوزی در اتاق سرور، نباید آتش را با آب اسپری نمائید؛ زیرا آب  به تمام تجهیزات الکتریکی آسیب می‌رساند و فاجعه‌ی بزرگی را به وجود می‌آورد.

جهت اطفاء حریق در این مکان‌ها، سیستم‌های زیادی وجود دارد که برای ایمن نگه داشتن تجهیزات رایانه‌ای طراحی شده‌اند و شما می‌توانید با استفاده از این سیستم‌ها، حریق به وجود آمده را خاموش نمائید.

راه حل‌های مدیریت کابل:

اتاق های سرور می‌توانند با مایل‌ها کابل به پایان برسند. طراحی اتاق داده باید به گونه‌ای باشد که کابل‌ها بتوانند به درستی از طریق سقف یا کف کاذب عبور نمایند. استفاده از کف کاذب اتاق سرور به جلوگیری از آشفتگی‌های بزرگ و ایجاد نظم محیط کمک شایانی ‌می‌کند.

منابع انرژی اضافی:

داشتن منابع انرژی اضافی نه تنها برای اطمینان از روشن بودن تجهیزات در همه‌ی زمان‌ها مهم است، بلکه از قطع شدن سرور نیز جلوگیری می‌نماید.

امنیت فیزیکی:

اتاق‌های سرور از نظر قیمتی، میلیون‌ها یا حتی ملیاردها تومان تجهیزات را در خود جای داد‌ه‌اند. علاوه بر این، داده‌های ذخیره شده در این اتاق‌ها بسیار ارزشمند هستند. بنابراین، داشتن امنیت فیزیکی لازم برای حفظ امنیت بسیار ضروری می‌باشد.

سیستم‌های کنترل محیطی,مرکز داده,معرفی اتاق سرور,

مکان DMARK :

اتاق‌های سرور معمولاً دارای چندین مدار داده از چندین شرکت تلفن مختلف هستند و داشتن یک مکانِ نقطه (DMARK) که در آن مسئولیت شرکت تلفن، خاتمه یافته و به کسب و کار منتقل می‌شود، مهم است.

چه تجهیزاتی در اتاق سرور قرار می گیرد؟

هنگامی که یک اتاق سرور از نظر فیزیکی آماده به کار باشد، زمان نصب تجهیزات واقعی آغاز می‌شود. البته، هر اتاق سرور بر اساس نیازهای شرکتی که در حال راه‌اندازی آن است، چیزهای متفاوتی را در خود جای می‌دهد. موارد زیر از جمله موارد مختلفی است که امروزه در اکثر اتاق‌های سرور پیدا می‌کنید.

  • قفسه های سرور:

قفسه های سرور در یک اتاق سرور نصب می‌شوند و برای نگهداری تجهیزات فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قفسه ها محافظت فیزیکی، کنترل بهتر دما و مزایای دیگر را ارائه می‌دهند.

  • سرورهای رایانه:

البته، این اتاق قرار است سرورها را در خود جای دهد. این‌ها می‌توانند سرورهای مستقل، سرورهای تیغه ای یا حتی تجهیزات سرورهای مجازی باشند. قرار دادن درست همه‌ی آن‌ها برای اطمینان از عملکرد صحیح بسیار مهم خواهد بود.

  • روترها و سوئیچ ها:

روترها و سوئیچ ها و سایر تجهیزات شبکه برای ارسال، دریافت و مسیریابیِ داده هایی که از اتاق سرور وارد و خارج می‌شوند، ضروری می‌باشند.

  • کابل کشی شبکه:

اتاق‌های سرور اغلب دارای فیبر نوری و چندین نوع کابل کشی هستند.

  • تجهیزات مدیریت کابل:

مهم است که کابل ها را در جای خود محکم کنید. تجهیزات مدیریت کابل شامل داکت‌ها و ترانکینگ‌ها و موارد دیگر ی است که برای هدایت و محافظت از کابل‌ها ضروری خواهد بود.

  • طراحی یا مقاوم سازی:

طراحی اتاق سرور یا مقاوم سازی برای کار بسیار مهم می‌باشد. با این حال، اگر به درستی انجام شود، به کسب و کار شما یک مکان متمرکز می‌دهد تا طیف وسیعی از تجهیزات را ایمن نگه دارد. همچنین مدیریت، تجهیزات فیزیکی رایانه و نرم افزار مورد استفاده برای تقویت کسب و کار شما را آسان تر می‌کند.

نصب و راه ‌اندازی اتاق سرور,سیستم‌های کنترل محیطی,مرکز داده,

سخن آخر:

شما می‌توانید برای نصب و راه ‌اندازی اتاق سرور خود با شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید. مشاوران ما به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهند. لازم به ذکر است که مقاله‌ی معرفی اتاق سرور، همچنان ادامه دارد. بنابراین، منتظر محتویات و به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید و ما را از نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود آگاه سازید. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.