19 نکته کلیدی در امنیت دیتاسنتر – قسمت اول

 19 نکته کلیدی برای اطمینان از امنیت دیتاسنتر ها

یکی از مهم ترین مسائلی که سازمان های مختلف باید به آن توجه داشته باشند امنیت دیتاسنتر ها و استاندارد سازی دیتاسنتر می باشد. اسناد امنیتی زیادی وجود دارند که از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند و در دیتاسنتر ها ذخیره شده اند. در این مقاله قصد داریم نکاتی که باعث تامین امنیت دیتاسنتر می شوند را به شما معرفی کنیم.

بهترین کار برای تامین امنیت در دیتاسنتر ها این است که با رعایت یک سری نکات و راهکار ها از به وجود آمدن هر گونه خطراتی که امنیت دیتاسنتر را تهدید می کنند مثل حملات تروریستی، جاسوسی شرکت های دیگر و … جلوگیری کنید. بدیهی است که انجام اقدامات امنیتی بسیار هزینه بر است اما این هزینه ها نهایتا باعث به وجود آمدن یک دیتاسنتر قدرتمند و ایمن می شود و از بسیاری از خطرات جلوگیری خواهد شد.

19 نکته کلیدی که رعایت آن ها باعث افزایش امنیت دیتاسنتر و جلوگیری از خطرات احتمالی خواهد شد عبارتند از:

  1. ساختمان دیتاسنتر را در یک محل مطمئن بسازید

این مورد یکی از اساسی ترین نکات طراحی و راه اندازی دیتاسنتر ایمن و مطمئن می باشد. ساختمان دیتاسنتر باید از ساختمان اصلی شرکت 30 کیلومتر فاصله داشته باشد و از آن جایی که ساختمان اصلی باید 15 کیلومتر از جاده فاصله داشته باشد، انجام این کار ممکن است برای بسیاری از سازمان ها مشکل باشد.

ضمنا باید توجه داشته باشید که ساختمان دیتاسنتر باید از فرودگاه، نیروگاه ها، ساختمان های مربوط به تاسیسات هسته ای و … دور باشد.

  1. یک یا چند جایگزین برای منابع اصلی تامین کنید

دیتاسنتر از منابعی مثل برق استفاده می کند و بهتر است که برای جلوگیری از قطع دسترسی به این منابع، چندین منبع جایگزین داشته باشید تا عملکرد دیتاسنتر مختل نشود. همچنین خطوط منابعی مثل آب باید به صورت مجزا نصب شوند و بهتر است تمام خطوط را به صورت زیرزمینی طراحی کنید.

افزایش امنیت دیتاسنتر,امنیت اتاق سرور,امنیت در دیتا سنترها,

  1. در ساخت دیوار ها به استاندارد ها توجه نمایید

طبق استاندارد ها، باید ضخامت دیوار های ساختمان دیتاسنتر به قدری باشد که در مقابل خطراتی مثل آتش سوزی یا انفجار مقاومت کند. بهترین راه حل این است که دیوار ها را با بتن بسازید تا هم مقاومت کافی داشته باشند و هم در هزینه ها صرفه جویی شود. همچنین استفاده از پوشش کولار برای دیوار ها توصیه می شود.

  1. تا جایی که امکان دارد از قرار دادن پنجره برای دیتاسنتر اجتناب کنید

ساختمان دیتاسنتر باید به صورت یک انبار طراحی شود تا امنیت آن به خطر نیفتد. اگر هم برای آن پنجره قرار دادید، آن را به گونه ای طراحی کنید که داخل ساختمان از بیرون مشخص نباشد و حتما برای آن حفاظ و قفل های مرکزی قرار دهید.

  1. برای افزایش امنیت ساختمان دیتاسنتر محوطه سازی کنید

محوطه سازی علاوه بر اینکه ظاهر ساختمان را زیبا تر می کند، باعث افزایش امنیت آن هم خواهد شد. شما می توانید ساختمان دیتاسنتر را در یک محوطه پر درخت بسازید و با قرار دادن مجسمه های بزرگ آن را از معرض دید دیگران دور کنید.

امنیت دیتا سنترها,امنیت دیتاسنتر,ساختمان دیتاسنتر,

  1. برای افزایش امنیت یک منطقه پشتیبان بسازید

ساختن یک منطقه پشتیبان در نزدیکی دیتاسنتر می تواند به افزایش امنیت دیتاسنتر کمک کند. این منطقه باید حدود 30 متر از دیتاسنتر فاصله داشته باشد. در صورتی که محوطه دیتاسنتر فضای کافی برای ساخت منطقه پشتیبان نداشته باشد، استفاده از موانع محکم و قابل اطمینان توصیه می شود. مشابه این تکنیک در شرکت هایی مثل گوگل اجرا شده است.

  1. برای دیتاسنتر یک محدوده امن تعیین کنید

هر چقدر که ورودی های دیتاسنتر باشند امنیت آن بیشتر خواهد شد. همچنین می توان برای امنیت بیشتر از ابزار های کنترل دسترسی هم کمک گرفت.

  1. استفاده از موانع قابل کنترل در ورودی و خروجی ها

می توان در ورودی و خروجی ها از موانع قابل کنترلی مثل راه بند های ستونی استفاده کرد تا امنیت دیتاسنتر بیشتر شود. همچنین توصیه می شود فردی را به عنوان نگهبان دیتاسنتر استخدام نمایید.