آشنایی با اجزای اصلی زیرساخت و امکانات مرکز داده

زیرساخت مرکز داده

زیرساخت مرکز داده ستون فقرات اینترنت است و شامل ساخت‌ها و مدل‌های بی‌شماری از سخت‌افزار و ماشین‌های مرتبط می‌شود. این مقاله منابع محاسباتی و غیر محاسباتی را که عناصر اصلی زیرساخت مرکز داده در نظر گرفته می‌شوند را شفاف سازی می‌کند.

زیرساخت مرکز داده:

زیرساخت مرکز داده از عناصر فیزیکی تشکیل شده است که آن عناصر فیزیکی در یک مرکز داده یافت می‌شوند. در اصل، زیرساخت‌های فیزیکی مرکز داده را می‌توان به عنوان سخت‌افزار فناوری اطلاعات و سخت‌افزار پشتیبان (مانند سیستم‌های خنک‌کننده و کیفیت هوا) که در دیواره‌های تأسیسات یافت می‌شود، طبقه‌بندی نمود.

اکثر مردم از زیرساخت‌های فناوری اطلاعات مرکز داده مانند: سرورها و اجزای ذخیره سازی داده آگاه هستند، اما عناصر غیر محاسباتی مهمی نیز وجود دارد.

زیرساخت مرکز داده فراتر از فناوری اطلاعات است:

علاوه بر سیستم‌های مرتبط با فناوری اطلاعات، عناصر مرکز داده برای برق و خنک کننده نیز برای عملیات، حیاتی هستند.

مراکز داده عموماً از شبکه‌ی برق شهری استفاده می‌کنند و حتی اکثر آن‌ها حاوی نوعی از قطع برق و منبع پشتیبان برق هستند.

اجزای فیزیکی عملیات مرکز داده نیز تمایل به ایجاد گرمای زیادی دارند. سیستم‌های خنک کننده، برای تنظیم دما و رطوبت در مراکز داده ضروری هستند. در موارد نادری که سیستم‌های خنک‌کننده با شکست بحرانی مواجه شوند، سیستم‌های اطفاء حریق نیز وجود دارند.

انواع اجزای مرکز داده:

ما ثابت کرده‌ایم که امکانات، زیرساخت‌های فناوری اطلاعات مرکز داده و زیرساخت‌های محیطی (خنک‌کننده، برق و غیره) را در خود جای می‌دهند، اما برای اهداف این مقاله، عناصر اصلی را ذخیره‌سازی، سرور و سخت‌افزار شبکه در نظر می‌گیریم.

اجزای مرکز داده زیرساخت ذخیره سازی:

زیرساخت‌های ذخیره‌سازی به اجزای ذخیره‌سازی فناوری اطلاعات مانند ذخیره‌سازی متصل به شبکه (NAS)، ذخیره‌سازی متصل مستقیم (DAS)، آرایه‌های فلش درایو حالت جامد (SSD)، ذخیره‌سازی نوار و غیره اشاره دارد. برندهای محبوب دستگاه‌های ذخیره‌سازی شامل HPE،Dell EMC، NetApp هستند. شما می‌توانید برای تعمیر و نگهداری و پشتیبانی ذخیره سازی قیمت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اجزای مرکز داده زیرساخت سرور:

زیرساخت سرور به سرورهای رک، تیغه و برج اشاره دارد که برای نگهداری داده‌ها و برنامه‌ها استفاده می‌شود. سرورها همچنین می‌توانند محیط‌های کاملاً مجازی در یک ماشین فیزیکی باشند، اما آن‌ها در اجزای مرکز داده توضیح داده شده در این مقاله گنجانده نشده‌اند زیرا زیرساخت فیزیکی نیستند.

زیرساخت سرور,زیرساخت شبکه,زیرساخت مرکز داده,

اجزای مرکز داده زیرساخت شبکه:

زیرساخت شبکه از سخت افزارهایی مانند: روترها، سوئیچ‌ها، وسایل امنیتی و فایروال‌ها تشکیل شده است. این دارایی‌های مرکز داده برای اتصال و ادغام سیستم های سخت افزاری مختلف مرکز داده ضروری هستند. برندهای معروف عبارتند از Cisco، Brocade، Juniper، F5 Networks و غیره.

انواع امکانات مرکز داده:

تکامل زیرساخت مرکز داده باعث رشد و طبقه‌بندی چندین نوع مختلف از امکانات مراکز داده شده است.

این‌ها امکاناتی هستند که به طور سنتی سازماندهی شده‌اند که به طور مستقیم تحت مالکیت و اداره‌ی یک سازمان واحد هستند. این‌ها معمولاً در محل قرار دارند و یک تیم داخلی بر تعمیر و نگهداری، استقرار فناوری اطلاعات، ارتقاء سخت افزار و نظارت بر شبکه نظارت می‌کند.

مراکز داده کولوکیشن:

این مراکز شامل فضای مرکز داده مشترک است که در آن یک سازمان می تواند فضایی را برای سرورها و سایر سخت افزارها اجاره کند. مزایای هم‌اکومیشن در مقابل مراکز داده داخلی این است که این مرکز ساختمان، برق، تهویه مطبوع، پهنای باند اینترنت و امنیت فیزیکی را فراهم می‌کند، در حالی که شما (مشتری) باید سخت‌افزار را تامین و نگهداری کنید.

طراحی و اجرای زیر ساخت مرکز داده,زیرساخت سرور,زیرساخت شبکه,

مرکز داده مدیریت شده:

در ترتیبات مرکز داده خدمات مدیریت شده، یک شرکت زیرساخت فیزیکی را اجاره می‌کند و یک ارائه دهنده خدمات مدیریت شده شخص ثالث سخت افزار و تسهیلات را مدیریت می‌کند.

مرکز داده ابری:

این نوع ساختار مرکز داده در سال‌های اخیر محبوب‌تر شده است. مرکز داده ابری یک مرکز خارج از محل است که توسط شرکت شما به اینترنت قابل دسترسی است، اگرچه شما هیچ مسئولیتی در قبال حفظ زیرساخت مربوطه ندارید.

سخن آخر:

شما می‌توانید برای طراحی و اجرای زیر ساخت مرکز داده با مشاوران و کارشناسان شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید. کارشناسان و مشاوران ما در کنار شما خواهند بود تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهند و تمامی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار بدهند. به یاد داشته باشید که اجرای مرکز داده کار متخصصان حرفه‌ای بوده و راه‌ اندازی آن باید متناسب با استانداردهای تعریف شده باشد. از همین جهت، قبل از اقدام جهت طراحی و اجرا، تیم حرفه‌ای و مورد اعتماد خود را پیدا کنید. (شما میتوانید استاندارد سازی دیتاسنتر خود را به گروه فنی و مهندسی کارنو بسپارید.)  چنانچه زیرساخت مرکز داده، اشکالی داشته باشد، شبکه‌ی شما با اختلال مواجه خواهد شد و ممکن است خسارت‌های مالی زیادی را تجربه نمائید. پس آگاهانه انتخاب کرده و برای افزایش اطلاعات خود، سایر مقالات ما را بخوانید.

امیدواریم که از محتوای خوانده شده راضی بوده باشید. منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید و نظرات، انتقادات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید.