طراحی اتاق مانیتورینگ خود را به کارنو بسپارید

طراحی اتاق مانیتورینگ

همان‌طور که می‌دانید اتاق مانیتورینگ، مکانی مرکزی است که در آن تکنسین‌ها و مدیران، عملیات روزمره را مدیریت می‌کنند و همچنین عملیات بحران را برای یک موجودیت معین، حفظ و اجرا می‌کنند.

اتاق‌های کنترل از انواع متعددی برخوردار هستند و هر اتاق کنترل یا اتاق مانیتورینگی شامل ملاحظات مختلفی می‌باشد. یک اتاق مانیتورینگ به سازماندهی و بهبود گردش کار کمک می‌کند و بسیار نقش مهمی را در هر س‌ازمان یا مرکز داده‌ و شبکه‌ای ایفا می‌نماید.

شرکت فنی و مهندسی کارنو نیز به طراحی اتاق مانیتورینگ و راه اندازی آن می‌پردازد و شما می‌توانید اجرای اتاق کنترل خود را به ما بسپارید همچنین این گروه تولید کننده سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و پاور ماژول رک می باشد. اکنون در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد طراحی اتاق مانیتورینگ اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

طراحی اتاق مانیتورینگ خود را به گروه با تجربه و فنی کارنو بسپارید.

021-88486300

051-37057050-4

اصول کلی:

دو جنبه‌ی اصلی برای طراحی اتاق مانیتورینگ وجود دارد که باید در گزارش ایمنی مورد توجه قرار گیرد:

در درجه‌ی اول، ساختار اتاق کنترل باید به گونه‌ای باشد که در برابر حوادث احتمالی و خطرات عمده از مقاومت کافی برخوردار باشد. در درجه‌ی دوم، چیدمان اتاق‌های کنترل و ابزارهای آن باید مطابق با استانداردهای لازم باشد.

نکاتی برای طراحی اتاق مانیتورینگ:

برای کارخانه‌های بزرگ، اتاق‌های کنترل و مانیتورینگ احتمالاً در ساختمان‌های جداگانه‌ و دور از کارخانه، قرار دارند. برای کارخانه‌های متوسط ​​یا کوچک، اتاق‌های کنترل ممکن است در داخل ساختمان کارخانه بنا شوند. اتاق‌های کنترل و مانیتورینگ در هر مکانی که باشند، باید به گونه‌ای طراحی شوند که اپراتوران به راحتی بتوانند در آن مکان به فعالیت خود ادامه دهند.

هنگام برنامه ریزی اتاق کنترل، باید اندازه‌ی ارتفاع سقف در نظر گرفته شود. طراحی داخلی اتاق مانیتورینگ باید از فعالیت‌های تجاری اصلی در حال انجام پشتیبانی کند. علاوه بر این‌ها، نکات دیگری در طراحی اتاق کنترل وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. بیایید اکنون آن را با یکدیگر بررسی نمائیم.

انتخاب کنسول:

در مقایسه با سایر مناطق “مکانیکی” کارخانه، انتخاب کنسول‌های کنترل و اتاق‌های کنترل تکمیل شده باید محیط کار را “انسانی” کند. تکمیل ایستگاه‌های کاری، کنسول‌های کنترل عمومی و تکمیل تجهیزات، از جمله تزئینات مبلمان و تجهیزات مربوط به اشتراک گذاری نمایشگر در خارج از ایستگاه کاری، باید تابش خیره کننده را از بین ببرد و از تفاوت‌های بیش از حد در تضاد رنگ جلوگیری نماید. از الگوهای بیش از حد قوی به عنوان پس زمینه‌ی واحدهای نمایش بصری یا سایر تجهیزات کنترلی باید اجتناب شود. استفاده‌ی بیش از حد از رنگ‌های تیره یا روشن، تعادل تکمیل شده بخشی از دید کلی اپراتور خواهد بود و تمام الزامات بصری مربوط به اپراتورهای اتاق کنترل باید به طور کامل در نظر گرفته شوند. با توجه به فرسودگی اضافی ناشی از عملیات 24 ساعته، تمام سطوح تکمیل شده را انتخاب کنید. سطوح باید به راحتی تمیز شوند و اگر اندکی آسیب دیدند، قابل تعمیر نیز باشند.

صندلی‌های ارگونومیک:

انتخاب صندلی‌های اپراتور‌ها باید بر اساس استانداردهای ارگونومیک باشد. حتی انتخاب رنگ این صندلی حائز اهمیت خواهد بود. صندلی‌های ارگونومیک به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای استفاده‌ی طولانی مدت مناسب هستند و قابلیت فرسودگی در آن‌ها کمتر خواهد بود. استفاده از این صندلی‌ها منجر خواهد شد تا ستون فقرات اپراتورها در معرض آسیب قرار نگیرد.

دیوار:

رنگ دیوار باید روشن انتخاب شود. انتخاب رنگ از تأثیرات روانی جلوگیری می‌کند و رنگ‌های دیوار می‌توانند به کاهش تابش انعکاسی نیز کمک نمایند. اگر رنگ دیوار اتاق مانیتورینگ سرد باشد، ممکن است محیط دلسرد کننده‌ای را برای اپراتورها به وجود آورد و عملکرد آن‌ها را کاهش دهد.

همچنین رنگ می‌تواند در کارهای بصری مربوط به مشاهده‌ی صفحه‌ی نمایش‌های مبتنی بر جدول یا نمایش‌های کلی، تداخل ایجاد کند. استفاده از نمونه‌هایی از محافظت از فونداسیون دیوار و استفاده از چوب سخت طبیعی به کیفیت و گرمای محیط می‌‌افزاید.

زمین:

در زمان طراحی اتاق مانیتورینگ باید به جزئیات اتاق توجه شایانی شود. اگر قرار است کف زمین فرش شود بهتر است که سطح فرش شامل نقش‌های تصادفی کوچک با تغییرات رنگی ظریف باشد و از انتخاب الگوهای بزرگ و هندسی پرهیز گردد.

گیاه سبز:

در زمان طراحی اتاق کنترل، استفاده از گیاهان سبز پیشنهاد می‌گردد. گیاهان آرامش اپراتورها را افزایش داده و فضای دلنشینی را برای آن‌ها به وجود می‌آورند. از همین جهت، اپراتوران می‌توانند با تمرکز بیشتری در اتاق‌های کنترل به کار خود ادامه دهند.

سقف:

به‌طور کلی در زمان طراحی اتاق مانیتورینگ سقف باید روشن‌تر از دیوار باشد و دیوار نیز باید روشن‌تر از دکوراسیون کف باشد.

نورپردازی:

هنگام طراحی مرکز کنترل، باید به استفاده از سطوح غیر بازتابنده و اجزای بازتابنده‌ی کم و روشنایی لامپ توجه شود. اگر تابش نور در پنجره‌ها اجتناب ناپذیر است، باید امکاناتی برای به حداقل رساندن نور با استفاده از پرده‌های قابل تنظیم و یا شیشه‌های رنگی فراهم شود.

صدا:

اتاق کنترل و مانیتورینگ باید در برابر صدا مقاوم باشد. درواقع، ساختار آن باید آکوستیک بوده و عایق قوی‌ای در برابر صدا باشد. اپراتورها باید بتوانند در سوکت و آرامش در اتاق کنترل به کار خود بپردازند. هر گونه ورود صدا به این اتاق می‌تواند تمرکز اپراتورها را با اختلال مواجه کند.

در نهایت؛

رنگ، بافت و مواد باید طوری انتخاب شوند که محیط کاری دلپذیر و پس‌زمینه‌ای آرام را برای فعالیت‌های کنترلی جاری فراهم نماید. تا حد امکان، کاربران نهایی و مدیران ارشد باید در انتخاب برنامه‌های داخلی نهایی شرکت کنند. گزینه‌های جایگزین باید تنها در صورتی ارائه شوند که معیارهایی که با الزامات ارگونومی عملیاتی در تضاد نیستند را برآورده نمایند.

برنامه ریزی صحیح ضروری است:

اتاق های کنترل محیط های حیاتی و پیچیده ای هستند که نیاز به برنامه ریزی مناسب برای عملکرد صحیح دارند. استفاده از میانبرها در این فرآیند طراحی اتاق مانیتورینگ عاقلانه نیست و ممکن است در آینده هزینه بر باشد. اگر برای برنامه ریزی دقیق وقت نمی گذارید، مشکلات احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

فضای شلوغی که به اندازه کافی گردش کار را در خود جای نمی دهد.

جایی برای تغییرات آینده مانند اضافه شدن افراد یا تجهیزات وجود ندارد.

یک فضای ضعیف بهینه نشده که برای اپراتورها ناراحت کننده است و منجر به کاهش رضایت و عملکرد می شود.

تعمیر اتاق کنترلی که اخیراً در آن سرمایه گذاری کرده اید، ممکن است گران باشد. بهتر است این کار را در اولین بار به درستی با شرکای قابل اعتماد و برنامه ریزی دقیق انجام دهید. مهم است که جزئیات فضای برنامه ریزی شده خود را در ابتدای فرآیند پروژه در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که طراحی و ساخت با اهداف نهایی شما مطابقت دارد. ملاحظات عبارتند از:

  • اتاق باید چند اپراتور داشته باشد
  • تعداد تجهیزات مورد نیاز در مرکز عملیات شما
  • ارگونومی و راحتی اپراتور
  • الزامات سیستم ویدئو وال از جمله منابع
  • هر گونه موارد استفاده اضافی بالقوه
  • رشد بالقوه آینده

سخن آخر:

شما می‌توانید برای طراحی اتاق کنترل و مانیتورینگ خود همین الآن با کارشناسان و مشاوران ما تماس بگیرید. ما شما را صاحب یک اتاق مانیتورینگ استاندارد خواهیم کرد و اپراتورهای شما می‌توانند در این اتاق با آرامش خاطر به نظارت و مدیریت بپردازند.

به یاد داشته باشید که هرگونه بی‌تدبیری‌ای در طراحی اتاق مانیتورینگ می‌تواند منجر به ایجاد خسارات و ضررهای مالی فراوان گردد. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای راه اندازی اتاق مانیتورینگ خود در ابتدا از مشاوره‌های لازم بهره ببرید و سپس به یک تیم حرفه‌ای اعتماد کنید. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید و منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید.