نحوه چیدمان صحیح رک و ترسیم دیاگرام

نحوه چیدمان رک سرور به صورت صحیح

نحوه ی چیدمان یک رک در شبکه دیتاسنتر سازمان ها دارای اهمیت بسیار بالایی است، که چگونه بتوانیم به درستی این چیدمان را انجام دهیم.

در صورتی که این چیدمان رک شبکه به درستی انجام شود باعث می گردد امنیت دستگاه ها به میزان قالب توجهی افزایش پیدا کند، و همچنین در صورتی که این رک ها به درستی چیدمان نشده باشند باعث می شوند که کارشناس در کار با آن ها با مشکل روبه رو شود، به همین دلیل فرد باید بتواند آرایش درستی از رک ها را بداند.

استاندارد چیدمان رک,چیدمان تجهیزات داخل رک,چیدمان رک,

در زیر نکاتی مربوط به چیدمان رک ها به صورت صحیح آمده است که باید به آن توجه داشت:

در کابینت ها باید به این نکته توجه کرد که در این وسایل تجهیزات سنگین تر در قسمت های پایین تر یونیت قرار بگیرند تا بتوان از این طریق پایداری کابینت را حفظ کرد، در نتیجه برای حفظ تعادل بیشتر بهتر است تجهیزات سبک تر در قسمت های بالایی کابینت قرار بگیرند که دارای چگالی کمتری هستند و همچنین این کار می تواند نصب،  راه اندازی و عیب یابی را ساده تر کند.

بنابراین می توان تجهیزات ups را در قسمت پایین تر دستگاه قرار داد، و همین طور باید برای قرار دادن دیتاسنتر ها و منابع برق تغذیه از کابینت های جداگانه استفاده شود، زیرا به موجب این کار می توان در صورت نشت باطری ها که همواره اسیدی هستند و همچنین نشت ups در مقابله با سایر قسمت ها هیچ گونه مشکلی در پایین آوردن عملکرد آن ها به وجود نیاید.

استاندارد چیدمان رک به این صورت می باشد که در آن مانیتور و کیبورد در وسط کابینت قرار خواهند گرفت، که از پایین به بالا عبارتند از اول کیبورد و بعد کنسول مانیتور جای خواهد گرفت این کار به این دلیل انجام می شود تا برای کارشناس مانیتور قابل دیدتر باشد و متصدی برای کار با آن دچار مشکل خاصی نشود.

محل قرار گیری سرور ها هم در قسمت پایینی کابینت قرار داده شده است، به طور کلی در بالای ups ها تا زیر کیبورد به این دلیل این کار انجام می شود که جریان هوای بیشتری برای خنک کردن در قسمت پایین قرار دارد تا قسمت بالای کابینت. همین طور به دلیل سنگینی سرور ها این دستگاه ها در قسمت پایین قرار خواهند گرفت که به واسطه ی این قرار گرفتن احتمال ضربه و آسیب دیدن به پایین ترین حد خود خواهد رسید.

محل قرار گیری ویبریشن ها در قسمت پایینی دستگاه است تا بتوان به نحوی لرزش آنها را کمتر کنیم، اما در حالتی نیز می توان به وسیله ی نگهدارنده سرور ها را در بالای رک قرار داد.

محل قرا گیری تجهیزاتی مانند raid array در بالای سرور یا بین سرور ها می باشد تا از این طریق دیدن هاردها و همچنین دیدن led ها به آسانی صورت بگیرند در نتیجه مدیریت آنها نیز ساده تر خواهد شد اما همه ی شبکه ها از این تجهیزات استفاده نمی کنند.

محل قرارگیری سوئیچ ها و روتر ها در بالای دستگاه قرار دارد و در قسمت بالایی کابینت نصب خواهند شد البته منظور از این روتر ها و سوئیچ ها سبک هستند از علت های قرار گرفتن این تجهیزات در بالای دستگاه به دلیل مشاهده ی وضعیت پورت ها و وضعیت دستگاه و سبک تر بودن آن است که در بالای رک قرار می گیرند.

می توان از رک برای نگهداری بیشتر استفاده کرد تا در سر جای خود محکم شود تا منجر به این مورد شود که اگر زمین لرزه و یا هرگونه برخوردی صورت بگیرد به دستگاه آسیب جدی وارد نشود اما بهتر است برای حفاظت بیشتر از حفاظ هایی استفاده شود، این نکاتی که در قالب توصیه ارائه شده اند بسته به هر نوع شبکه ای می تواند متفاوت باشد اما به صورت کلی دارای قالبی مشابه آن چیزی است که در بالا توضیح داده شده بود.