کنترل تردد اتاق سرور

سیستم کنترل تردد اتاق سرور

اتاق سرور به دلیل حساسیتی که دارد یکی از مهمترین­ فضاهای مختص به یک ساختمان است که هر کسی اجازه تردد در این اتاق را نخواهد داشت. برای کنترل تردد اتاق سرور باید تمامی اطلاعاتی از قبیل ورود و خروج افراد به اتاق از طریق دستگاه ­ها ثبت شوند تا در صورت لزوم بتوان آن را مورد بررسی قرار داد به همین دلیل در اتاق­های سرور معمولا از سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور استفاده می­شود.

انواع سیستم کنترل تردد اتاق سرور

سیستم­ های کنترل تردد در اتاق سرور اصولا به دو دسته تقسیم می­شوند که شامل:

  1. سیستم­ های کنترل تردد با استفاده از کارت یا کد
  2. سیستم­ های کنترل تردد بیومتریک: معمولا در برخی از مکان­ ها نظیر اماکن نظامی، دسترسی به حساب بانکی و مراکز دیتا عواملی نظیر تشخیص هویت فرد جزو یکی از مهمترین مسائل است. در گذشته­ های نه چندان دور برای تشخیص هویت فرد از کارت شناسایی و برای ورود وی از کلید استفاده می­شد. اما امروزه روش ­های جدیدی وجود دارد که به صورت تخصصی آن را بیومتریک می­خوانند. شناسایی افراد مختلف با استفاده از این روش تا حد بسیار زیادی به نسبت روش سنتی آن مطمئن­ تر است چون افراد را با استفاده از مولفه­ های فیزیولوژیکی وی شناسایی خواهند کرد. در روش ­هایی که برای ورود نیاز به کلید و کارت اساس می­شود به راحتی و با استفاده از ترفندهایی خاص می­توان آن را جعل کرد در سیستم­ هایی که از کد نیز برای ورود استفاده می­کنند نیز امکان لو رفتن آن بسیار زیاد است اما مولفه ­های بیولوژیکی مختص به هر شخص است و آن را نمی­توان کپی نمود.

انواع سیستم کنترل تردد اتاق سرور,دستگاه کنترل تردد اتاق سرور,سیستم کنترل تردد اتاق سرور,

انواع روش­های احراز هویت بیومتریک:

  1. اثر انگشت: این موضوع برای هیچ کدام از افراد شبیه به هم نیست و هر شخصی اثر انگشت مختص به خود را دارد.
  2. تشخیص چهره: سیستم کنترل تردد با استفاده از این روش بر اساس چهره هر شخص و فرم کلی صورت قابل شناسایی خواهد بود.
  3. چشم: این مورد بر اساس شکل شبکیه و یا عنبیه فرد مورد نظر را تشخیص خواهد داد.
  4. فرم دست: شناسایی افراد با استفاده از این روش بر اساس فرم کلی دست صورت می­پذیرد.
  5. صدا: شخص مورد نظر از روی تن صدا و نحوه گویش قابل شناسایی است.

روش کار سیستم کنترل تردد بیومتریک:

ابتدا باید فرد مورد نظر در مقابل دستگاه قرار بگیرد تا سیستم اطلاعات بیولوژیک او را توسط دستگاه بخواند سپس این اطلاعات به پایگاه پردازش دستگاه فرستاده خواهد شد. معمولا پایگاه پردازش این نوع از دستگاه­ ها هم می­تواند در خود سیستم جای بگیرد و هم می­تواند در دستگاهی دیگر باشد. اطلاعاتی که این دستگاه می­خواند با نمونه ­ای که در حافظه دستگاه موجود است مطابقت داده می­شود اگر مشخصات یکی باشند هویت شخص تایید و اگر تفاوت داشته باشند رد خواهد شد.

ذخیره سازی اطلاعات سیستم کنترل تردد اتاق سرور:

این سیستم اطلاعات موجود را به دو صورت در حافظه خود ذخیره می­کند که عبارتند از ذخیره در خود دستگاه و ذخیره در یک سرور یا دستگاه جداگانه که تا حدودی به نسبت روش اول امنیت بالاتری را دارد. اطلاعاتی که بر روی سرور ذخیره می­شوند را می­توان با استفاده از نرم­ افزارهای متفاوت تمشیت کرد. شایان ذکر است که برای ذخیره­ سازی این اطلاعات سرور باید به پورت شبکه مجهز باشد.

اجزا سیستم کنترل تردد اتاق سرور:

  1. دستگاه احراز هویت یا اکسس کنترل: این سیستم در کنار درب ورودی نصب و بعد از تایید اطلاعات فرد مورد نظر اجازه ورود را خواهد داشت.
  2. نرم افزار مدیریت: این مشخصه هم می­تواند در دستگاه باشد و هم به صورت جداگانه در سرورها ذخیره شود.

سیستم جامع کنترل تردد اتاق سرور:

چنانچه اتاق­ های سرور موجود در یک ساختمان متعدد باشند می­توان برای کنترل آن از یک سیستم جامع استفاده کرد. برای این کار اطلاعات تمامی اشخاصی که باید در چنین مکان­ هایی حضور داشته باشند در سرور مرکزی ذخیره و بقیه سیستم ­ها را با این سیستم مرکزی از طریق شبکه مرتبط می­سازند.

هنگامی که می­خواهید از این سیستم استفاده کنید باید دقت کرد که نمونه ­های نامعتبر آن را تهیه نکنید چون امکان ارور و خرابی در آن­ها بسیار زیاد است.