کاهش ریسک های شرایط محیطی نامناسب در دیتاسنترها

در بین شرکت هایی که می شناسید ممکن است بعضی از آنها در بخش داریی، بهداشتی، یا مالی فعالیت کنند. تمامی عوامل و یا تضمین هایی که برای ادامه کار و فعالیت این شرکت ها لازم است باید توسط مدیر تاسیسات و مرکز IT تنظیم شود و کنترل گردد.
در یک شرکت تجاری تنها موردی که می تواند جلوی ادامه کار و فعالیت آنها را بگیرد، بدون شک می توان بیان کرد که خرابی در ارتباطات و مخابرات و مرکز فناوری اطلاعاتی یا IT می باشد. این نظریه از مدیران تجاری بریتانیایی توسط انستیو منشور مدیریت CMI بعمل آمده است.
اوضاع و شرایط در شرکتها در حال تغییر است به طوری که ۵۱ % از این شرکتها استراتزی که از این سازمان های تجاری به جا مانده است را دنبال می کند و از آن پیروی می کنند این اوضاع و آمار به دست آمده روز ب روز در حال گسترش است.

اتاق سرور,مدیران فناوری اطلاعات,وظایف مدیران فناوری اطلاعات,

مدیران فناوری اطلاعات چه اقداماتی را باید انجام دهند تا ریسک هایی از قبیل قطع ارتباطات در اتاق سرور و مراکز داده به حداقل برسد؟

برای پاسخ دادن به سوال مذکور، شما می توانید یک سیستم نظارتی و مانیتورینگ دما و رطوبت و خیسی را نصب کنید که این سیستم دارای یک سیستم هشدار دهنده است. با نصب این سیستم علاوه بر این که کارایی و عملکرد دستگاه های بخش فناوری اطلاعات ( IT ) و عمر هر کدام از این سیستم ها افزایش می یابد. بلکه با کاهش و خطاهای پیش آمده، از خرابی و مشکل دار شدن آنها به دلیل عدم نظارت بر ایرادهایی که در آن به وجود می آید جلوگیری می کند.
قطعات الکترونیکی با دمای بالا خراب می شوند و یا از عمر آنها کاسته می شود البته دما پایین هم ضررهای خود را به دنبال دارد.
دمای مناسب و بهینه بین ۲۱ الی ۲۳ درجه سانتی گراد ( ۷۰ الی ۷۴ درجه فار نهایت ) است. این میزان محدوده به طور جداگانه ای تعریف شده است که در مواقعی که سیستم تهویه و خنک کنندگی از کار می افتد به کار برده می شود.
با خراب شدن یا از کار افتادن سیستم های تهویه، تجهیزات کامپیوتری که از این سیستم استفاده می کردند می تواند به مدت کوتاهی در خارج از محدوده ی این سیستم ها فعالیت کنند.
در این مدت زمان کم باید با کمک متخصصان یا آنها را متمیز کرد و یا یک سیستم خنک کننده ی جدیدی نصب کرد. نکته ی مهمی که خیلی حائذ اهمیت است، شما با سنجش و ارزیابی دمای میان رک ها که شامل، روتر ها، سویچ ها می باشند می توانید موثر واقع شوید. مثلا در صورتی که شکل گرمایی رخ دهد به سرعت اعلان هشدار فعال شود. چون دمای موجود در تجهیزات مختلف مرکز دیتا به مقدار زیادی تغییر می کنند.
اگر در اتاقتان دما بیش از حد تعریف شده بالا برود با بالا رفتن دمای تجهیزات بالایی رک مواجه می شوید. ( چون دما در ارتفاع بیشتر است )

میزان رطوبت مجاز اتاق سرور و دیتا سنتر

ساکن یا همان استاتیک از میزان رطوبت خیلی کم به وجود می آید. تخلیه این الکتریسیته ساکن در محیط و شرایط خشک اتفاق نمی افتد اگر سطح رطوبت حدود ۳۵% باشد تخلیه استاتیک با یک مشکل جدی روبه رو خواهد شد، در حالی که اگر سطح محیط رطوبت ۳۰% باشد به نقطه بحرانی استاتیک می رسد با توجه به مطالب گفته شده باید به این نکته مهم توجه داشت؛ که تجهیزات کامپیوتری هیچ رابطه مستقیمی با رطوبت ندارند، و در این شرایطی که پیش آمده علاوه بر این که ایراد های الکتریکی پدید می آید، این ایراد ها می تواند دچار زنگ زدگی قطعات باشد که بعد از مدت زمانی رخ می دهد. میزان تغییر بار کاری که در سرورها، سویچ ها و روتر ها رخ می دهد باعث تولید گرما زیاد می شود.
ثابت نگه داشتن دما و رطوبت در محدوده ای که برای آن تعریف کرده ایم از اهمیت خاصی برخوردار است. در ادامه می توان گفت برای عملکرد بهتر سرور ها سطح رطوبت باید بین ۴۵% الی ۶۰% باشد.
از حائل تعریف شده دما، در محدوده دمای رطوبت و زمانی که سیستم تهویه و یا خنک کننده خراب می شود کمک می گیریم.

مانیتورینگ خیسی (نم)

خرابی سیستم تهویه ممکن است به نشت آب در آن ختم شود. بکارگیری سنسورهای تشخیص خیسی در کف اتاق یا نزدیک سیستم تهویه یا خنک کنندگی یا محل عبور هوا موجب عدم خرابی و مشکل در تجهیزات می شوند.

نتیجه گیری

کوچکترین ضرری که سیستم کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی در پی دارند کاهش عمر در تجهیزات IT می باشد. گرم شدن بیشتر از محدوده معین شده در تجهیزات موجب خطا ها و مشکلات زود گذر می شود اما اگر این کار ادامه دار شود میتواند فاجعه ای مانند خرابی کامل دستگاه رخ دهد. هزینه هایی که صرف این کار کرده اید و زمانی که پای آن گذاشته اید مولفه های مهمی هستند که به شما توصیه می کنند به طور ویژه از تجهیزات مراقبت کنید.
بکارگیری سیستم های مانیتورینگ مکانی به علاوه سیستم های هشداردهنده ( همانند سیستم جامع مانیتورینگ شبکه بینا از شرکت دانا پرداز) این معنی را میرساند که، در حال حاضرمدیران فناوری اطلاعات می توانند مدیران ارشد سازمان و هیئت مدیره را توجیح کنند که کلیه کارهای لازم برای پایین آمدن درصد ریسک هایی که از قطع ارتباطات در مرکز اصلی سیستم بوجود می آید انجام شده است.