درب اتاق سرور و اهمیت آن در امنیت

اهمیت اتاق سرور به قدری زیاد است که باید از آن به خوبی در شرایط محیطی نامناسب، خطرات احتمالی، بلایای طبیعی، آتش سوزی و… محافظت شود. تمامی اطلاعات یک اداره یا شرکت در این اتاق نگهداری می شود. این اطلاعات مربوط به تمام فعالیت های چندین ساله شرکت می باشد، بنابراین واضح است که باید تمامی نکات امنیتی در آن رعایت شود.
اولین مانع برای ورود اشخاص به داخل اتاق سرور، درب آن اتاق می باشد. از سیستم های متفاوتی می توان برای قفل این درب ها استفاده نمود که نهایت ایمنی رعایت شود و از بروز مشکلات و آسیب های احتمالی جلوگیری به عمل آید. برای این امر مهم سه سیستم مختلف ساخته شده که عبارت اند از: قفل هایی که مجهز به صفحات کلید دار هستند، درب هایی با قفل کارتی و قفل هایی از نوع بیومتریک.

برای درب هایی که قفل های کلید دار دارند، کنار دستگیره یک کیبورد تعبیه شده که باید برای باز کردن آن یک پین کد مخصوص داشته باشید. نوع دوم قفل ها که کارتی هستند، بیشتر در هتل ها مورد استفاده قرار می گیرند که نیازمند کارت هایی با نوار مخصوص مغناطیسی می باشند تا بتوانید آن ها را باز کنید. یکی از مزیت های قفل کارتی این است که نوار مغناطیسی فقط برای افراد خاصی فعال می شود و هرکسی به آن دسترسی ندارد. پس از اتمام کار و ترک اتاق، شخص بدون نیاز به ابزار فیزیکی کارت را غیر فعال می کند. این کارت ها شبیه به کارت های اعتباری هستند. نوع سوم کمی پیشرفته تر است چراکه برای باز کردن قفل های بیومتریک باید از اثر انگشت استفاده کنید تا بتوانید وارد اتاق مورد نظر شوید. این قفل های مکانیکی با سیستم های شبکه کامپیوتری به صورت متمرکز کنترل می شوند.
قفل های کیبورد دار به دو شکل مکانیکی و الکترونیکی در بازار عرضه می شوند که قیمت آن ها با توجه به نوع برند و میزان کارایی، متغیر است. قبل از خرید این قفل از دارا بودن امکان تغییر کد مطمئن شوید. قفل های صفحه کلید دار برای درب اتاق سرور هم قابل استفاده هستند، زیرا تردد در این اتاق صرفا توسط افراد خاصی باید صورت بگیرد.

اتاق سرور,استاندارد درب اتاق سرور,درب اتاق سرور,

قفل های بدون کلید و الکترونیکی برای درب Server Room

شاید شما هم در اماکن مختلف و ساختمان های متعدد قفل های بدون کلید را دیده باشید. بعضی از قفل های الکترونیکی از سیستم پیچیده ای برخوردار هستند که روی قیمت آن ها نیز تاثیرگذار بوده و به مراتب گران تر می باشند. برای دسترسی داشتن و ورود به اتاق هایی با این قفل، یک کاربر در نظر گرفته می شود که کدهای ورودی را در اختیار شما قرار می دهد. این شخص می تواند برای ورود شما به اتاق سرور بازه ای از کدهای مختلف را در پیش روی شما بگذارد. اگر کدی که برای ورود در نظر گرفته می شود به هیچ عنوان قابل تغییر نباشد، اساسا انگار هیچ دری برای اتاق وجود ندارد؛ چراکه در مدت زمان کمی همه افراد می توانند آن کد را یاد بگیرند و وارد اتاق شوند. بنابراین باید امکان تغییر رمز وجود داشته باشد تا کدهای مختلف برای همه کارکنان تعیین شود. در این صورت هرگاه شخصی شرکت را ترک کند ،کد مخصوص به او را می توان غیرفعال نمود.

کارت های Access Control (کنترل دسترسی)

قرار دادن کارت های کنترل بر روی درب اتاق های سرور یکی از مطمئن ترین و قدرتمندترین روش هایی است که برای کنترل و نظارت مکان های حساس و ویژه مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم ها با مشخصات خاصی که دارند ویژگی افراد را برای دسترسی به اتاق سرور تایید یا رد می کنند.
سیستم کارت های کنترل برای نظارت بر قسمت های مختلف شرکت قابل استفاده هستند و با ساختار کلی ساختمان یکپارچه سازی می شوند. در این صورت می توانند حتی تجهیزات نوری و آسانسورها را نیز پیکربندی کنند که این یک مزیت فوق العاده عالی برای شرکت های مهم محسوب می شود.
این سیستم ها شرایط مختلفی که ممکن است پیش آید، جا به جایی کارکنان و… را کنترل می کنند که این نظارت ها با رابط های نرم افزاری هم می توانند انجام شوند. با وجود انعطاف پذیری زیاد کارت های کنترل، شاهد پیشرفت چشمگیر امکانات این سیستم هستیم، تا آن جا که ورژن به روز و پیشرفته این فناوری دارای رابط انسانی است که با سیستم های کارتی در ارتباط می باشد.