تجهیزات اتاق سرور استاندارد

تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور

برای هر مکانی وجود تجهیزات برای افزایش امکانات موجود انجام می شود. اتاق سرور نیز باید دارای تجهیزات خاصی باشد تا بتوان آن را یک اتاق سرور استاندارد نامید. به طور کلی وجود تجهیزات اتاق سرور در زمان حال شاید تا حدی میزان دسترسی هکر ها را کوتاه نموده است.

به عبارت دیگر زمانی که خدمات آنلاین سازمان را به پرسنل فناوری اطلاعات آن سازمان محول می کنید شاهد حفظ و محرمانگی بیشتری برای اطلاعات سازمان خواهید بود.

حفظ حریم خصوصی برای اطلاعات یک سازمان بیش از هر چیز دیگری در سازمان اهمیت دارد. از این رو تجهیزات خدمات آنلاین از جمله سرور و امکانات آن نیز باید تدابیر مناسب راه اندازی گردد. برای روشن شدن موضوع مربوطه توجه شما را به برخی نکات جلب می نماییم.

وجود رک در اتاق سرور برای استاندارد سازی دیتاسنتر و ایجاد تجهیزات اتاق سرور استاندارد بسیار مناسب است و از اهمیت بالایی نیز برخوردار است. زمانی که سازمان یا کسب و کار به رشد و توسعه می رسد اهمیت حضور رک در اتاق سرور بیش از قبل احساس می شود. این نیاز در کسب و کار های کوچک شاید زیاد ضرورت نداشته باشد.

اما در سازمان های بزرگ و توسعه یافته باید برای نظم و حفاظت از تجهیزات آن ها را در رک نگه داری کرد. به طور کلی رک از ورود گرد و غبار، مایعات، رطوبت، گرما یا هر عامل دیگری جلوگیری می کند. اما باید توجه کرد که در کنار رک، سیستم های cooling و سیستم های هوشمند را حتماً تعبیه نمایید.

  • استفاده از رک سرور در تمامی فصل هاست. به طور کلی رک سرور با واحد رک سنجیده می شود. هر رک دارای ۷۵/۱ اینچ یا ۴۵/۴۴ میلی متر ارتفاع است. برای یک سازمان به طور متوسط تعداد ۱ تا ۲ واحد سوئیچ شبکه وجود دارد. و با سایز رک دارای ۱ تا ۴ واحد هستند.
  • برای کاهش صدای سرور آن را ایزوله کنید. به طور کلی زمانی که سرور روشن است و مشغول به کار است صدا تولید می کند. توصیه می شود حتی اگر یک کسب و کار کوچک دارید حتماً سرور را در اتاق سرور داخل رک ایزوله کنید.

ایزوله کردن منجر به کاهش صدای تولید شده می شود. این کار برای آرامش بهتر کارمندان فناوری اطلاعات نیز مفید است. همچنین همین ایزوله کردن از سرقت های ناگهانی جلوگیری می کند زیرا با هر اقدامی سر و صدا به راحتی شنیده می شود.

  • کابل های شبکه و برق را در اتاق سرور مدیریت نمایید. تمامی اتصالات کابلی نیاز به مدیریت دارند. بهتر است در زمان اتصال کابل به دستگاه هایی مانند سوئیچ باید توسط بند های استاندارد کابلی آن را محکم کرده تا نظم آن به خوبی دیده شود.
  • بهتر است برای تمامی تجهیزات برچسب مناسب قرار دهید. برای چاپ برچسب توصیه می شود یک پرینتر لیبل طراحی کنید و برای تمامی تجهیزات برچسب تهیه کنید.

بهتر است برچسب با نام وسیله به همراه شماره IP موجود در شبکه نام گذاری شود. تجهیزات اتاق سرور و امکانات جانبی آن بهتر است برچسب گذاری شود. هر قطعه یا دستگاهی هم که در کل مجموعه اتاق سرور استفاده می شود را برچسب گذاری نمایید.

  • تنظیم میزان درجه حرارت در اتاق سرور نیز باید تحت کنترل دقیق باشد. این کنترل برای تهویه مناسب هوای اتاق سرور بسیار ضروری است. کنترل هوای مطبوع در اتاق سرور از بروز قطعی و خسارت جلوگیری می کند.

اتاق سرور استاندارد,تجهیز اتاق سرور,تجهیزات اتاق سرور,

Ups اتاق سرور

دستگاه برق اضطراری یا همان Ups یکی از نیاز های ضروری اتاق سرور است. دستگاه ups باید به سرور متصل باشد تا برق مواقع اضطراری آن را تهیه نماید. دستگاه ups برق را برای سرور فراهم می کند تا میزان برق برای کار کردن حافظه و هارد دیسک فراهم شود.

زمانی که برق دچار قطعی و یا نوسان می شود برای حافظه و هارد سرور خرابی به بار می آورد. حافظه محلی برای نگهداری موقت داده ها و هارد دیسک محلی برای نگهداری دائمی داده ها محسوب می شود. خرابی در حافظه منجر به عدم ذخیره اطلاعات در هارد دیسک می شود و این پدیده چیزی جز تهدید و خطر و ضرر برای سازمان نخواهد بود.

لازم به ذکر است که خود دستگاه ups نیز برای تأمین تغذیه برق سرور نیاز به اتصال به برق دارد. برای تأمین برق دستگاه ups این امکان وجود دارد که بتواند برق سرور را در مواقع اضطراری ذخیره و استفاده نماید.

درب اتاق سرور

اتاق سرور باید دارای دربی محکم و قفل دار باشد. قفل درب اتاق سرور بایستی در باز و بسته کردن مشکلی نداشته باشد. از این رو توصیه می شود سیستم های ایمنی را برای قفل درب اتاق سرور تهیه نمایید.

به طور کلی سه نوع سیستم قفل گذاری برای درب اتاق سرور وجود دارد. این سه مورد عبارتند از:

  • قفل های صفحه کلید دار

قفل های صفحه کلید دار نوعی از قفل ها هستند که در کنار خود یک صفحه کلید عددی دارند. کسی که قصد ورود به داخل را دارد باید پین کد مربوط به قفل را به درستی وارد نماید تا اجازه ورود به وی داده شود.

  • قفل های کارتی

از قفل های ایمنی هستند که از یک کارت اعتباری برای ورود استفاده می شود. این نوع کارت اعتباری باید با نوار مغناطیسی برای خواندن کد درب اتاق سرور هماهنگ شود.

  • قفل های بیومتریک

این نوع سیستم قفل گذاری با وارد کردن اثر انگشت اجازه ورود داده می شود. این سیستم به خوان یک اثر انگشت خوان اجازه دسترسی را به افراد خواهد داد.

تجهیزات اتاق سرور استاندارد,تجهیزات خنک کننده اتاق سرور,تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور,

لازم به ذکر است که تمامی کارت های عنوان شده برای اجازه دسترسی به صورت مکانیکی برنامه ریزی شده اند و نیاز است تا اجازه ورود با هماهنگی لمسی نوار مغناطیسی تعبیه شده انجام شود. زمانی که سازمان تعطیل می شود کارت های ورودی نیز باید غیر فعال شوند. غیر فعال کردن کارت های ورودی باید بدون دسترسی فیزیکی به قفل انجام شود.

در بازار تعدادی از قفل های صفحه کلید دار به صورت الکترونیکی هم موجود است. قیمت و کیفیت قفل های صفحه کلید به صورت مکانیک و الکترونیک متفاوت است. توصیه می شود کد قفل های صفحه کلید را هر گاهی تغییر دهید تا طی استفاده های مکرر افراد به آن عادت نکرده باشند. این کار برای حفظ امنیت ضروری است. اگر تغییر کد برای قفل های صفحه کلید دار انجام نشودگویا اصلاً کلیدی وجود ندارد.

امروزه دیده شده است که اتاق های سرور مدارس از قفل های صفحه کلید دار بدون کد استفاده می شود. البته برای حفظ امنیت سازمان بهتر است کارمندی که از سازمان بیرون رفته و یا ترک کار کرده است کارت قفل دار آن را تغییر دهید تا از سرقت های آتی جلوگیری به عمل آید.

برای مراکز حساس، انواع مختلفی از کارت های قفل دار تهیه شده است که استفاده از آن ها با انعطاف بالا همراه شده است. نحوه کنترل دسترسی در تکنولوژی های جدید با نحوه ارتباط آن با سیستم های کارتی بسیار متناسب است.