آشنایی با ایمنی اتاق سرور

طراحی زیر ساخت مراکز داده

سرورها ماشین‌های دقیقی هستند که اگر به درستی با آن‌ها برخورد نکنید، الزامات آنها می‌تواند کل تجارت شما را تحت تأثیر قرار دهد. آن‌ها دارایی‌های دیجیتالی شما را ذخیره می‌کنند که اغلب شامل داده‌های حساس و پشتیبان گیری در صورت از دست دادن است. از همین جهت است که ایمنی اتاق سرور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

در واقع اتاق سرور، سرورهای رایانه و سایر سخت افزارهای مرتبط را در خود جای داده است تا شبکه و عملیات دیجیتال شما را آنلاین نگه دارد. این اتاق‌ها از نظر فیزیکی از بقیه‌ی تجهیزات موجود در یک دفتر جدا شده‌اند، بنابراین، نباید آن‌ها را با سایر اتاق‌ها یا فضاهای ذخیره سازی ترکیب نمائید. چون این امر امنیت در اتاق سرور را کاهش می‌دهد.

اکنون در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد ارتقاء ایمنی اتاق سرور، با واحد تحقیق و توسعه‌ی کارنو همراه باشید.

ایمنی اتاق سرور:

اتاق‌های سرور، دارای الزامات منحصر به فردی هستند و باید با استانداردهای صنعت تنظیم شوند. این اتاق‌ها باید از شرایط محیطی خاصی برخوردار باشند تا بتوانند از شبکه‌ی شما پشتیبانی کنند. به عنوان یک قاعده‌ی کلی، سرورها انرژی زیادی مصرف می‌کنند و گرما‌ی زیادی تولید می‌کنند. بنابراین، در دمای خنک و استاندارد بهترین عملکرد را خواهند داشت. پس کنترل دما در این اتاق‌ها مهم بوده و اعمال و تدابیر امنیتی برای این اتاق‌ها، ارزشِ تلاشِ بیشتر را دارد.

اکنون سوال این است که برای افزایش امنیت اتاق‌های سرور باید چه اعمال و تدابیری را انجام داد؟‌! برای یافتن پاسخ در ادامه با ما همراه باشید.

اقداماتی که برای ایمنی اتاق سرور باید صورت گیرد:

به منظور محافظت از سرورهای رایانه در برابر مشکلات جدی، هنگام تهیه‌ی اتاق سرور اختصاصی، باید امنیت را در اولویت اول خود قرار دهید. این امر حتی برای مشاغلی که برای اولین بار سرور می‌خرند یا اتاق سرور موجود خود را گسترش می‌دهند، اهمیت بیشتری خواهد داشت.

در واقع سرورها، سرمایه گذاری عظیمی برای هر کسب و کار، ساختمان یا تیمی هستند، پس مطمئن شوید که با آن‌ها درست رفتار می‌کنید و اطمینان حاصل نمائید که آنها می‌توانند سال‌ها بدون هیچ‌گونه عیبی به کار خود ادامه دهند.

این نکته نیز مهم است و باید بدانید که هر کسب و کاری، نیازهای متفاوتی دارد و باید با توجه به نیازهای شبکه‌ی خود، انواع مختلفی از سرورها را خریداری نماید. اکنون، نکاتی که در زیر آورده شده‌اند، راهی عالی برای افزایش ایمنی اتاق سرور شما هستند.

از جمله:

  • انتخاب مکان مناسب برای اتاق سرور.
  • استفاده از دستگاه‌های خنک کننده در اتاق‌ سرور.
  • الزامات فضایی.
  • تجهیزات و الزامات برق.
  • الزامات امنیتی
  • یافتن سیستم مناسب.
  • و غیره

در ادامه به توضیح هر یک از موارد نام برده شده در بالا، خواهیم پرداخت.

انتخاب مکان مناسب برای اتاق سرور:

یکی از مهم‌ترین مراحل در زمان ساخت و راه‌اندازی اتاق سرور، انتخاب مکان آن می‌باشد. اتاق سرور شما باید در منطقه‌ای ساخته شود که از آتش سوزی، سیل، طوفان و هر گونه عوامل دیگری که می‌تواند تجهیزات شما را به خطر بیندازد، ایمن باشد. در نتیجه، بهتر است قبل از انتخاب مکان برای مرکز داده‌‌ی خود، از شرکت‌هایی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، همانند: شرکت فنی و مهندسی کارنو، اطلاعات لازم را به ‌دست آورید.

استفاده از دستگاه‌های خنک کننده در اتاق‌ سرور:

همانطور که گفته شد، رایانه ها هنگام کار، گرما تولید می‌کنند. بنابراین، اگر سرورهای شما بیش از حد گرم شوند، مشکلات یا نقص‌های ناشی از آن می‌تواند بر عملکرد کامپیوتر در کل دفتر تأثیر بگذارد و طول عمر سرور را کاهش دهد.

از همین جهت برای بالا بردن ایمنی اتاق سرور نیاز است که دستگاه‌های تهویه و یا دستگاه‌های سرمایشی را در این اتاق‌ها مورد استفاده قرار دهید.

سیستم تهویه منجر به جریان هوا در اتاق سرور شده و سیستم‌های سرمایشی، دمای اتاق را کاهش می‌دهند.

شما باید سیستم‌های تهویه و فن‌ها را در پشت‌ رک‌ها، کنار رک‌ها، بالای رک‌ها، داخل اتاق سرور با زیر کف‌های کاذب قرار دهید.

قرار گیری فن‌ها و سیستم‌های سرمایشی اصول و استانداردی دارد که باید به آن توجه نمائید.

حتی چیدمان رک‌ها به شدت در کاهش دمای اتاق سرور موثر می‌باشد. چیدمان باید به گونه‌ای صورت گیرد که هم فضای اتاق سرور را اشغال نکند و هم هوا در بین رک‌ها در جریان باشد.

*نکته: دما و رطوبت اتاق سرور را باید با توجه به استانداردهای موجود همانند: استاندارد بیکسی تنظیم نمائید. اگر دما و رطوبت از حد استاندارد بیشتر یا کمتر باشد می‌تواند منجر به آسیب سرورها و تجهیزات مرکز داده شود.

الزامات فضایی:

اتاق‌های سرور باید بدون پنجره طراحی شوند تا تجهیزات در معرض آفتاب قرار نگیرند. سقف‌ها نیز باید حداقل 9 فوت ارتفاع داشته باشند تا در صورت نیاز بتوانید، اتاق را رشد دهید و فضای بیشتری را برای دفع گرما فراهم نمائید. درهای اتاق سرور نیز منحصر به فرد هستند: آن‌ها باید حداقل 42 اینچ عرض و حداقل 8 فوت ارتفاع داشته باشند که به شما امکان دهند تا سرورهای بزرگتر را به راحتی نصب نمائید. برای سهولت حرکت و جلوگیری از ضربه، کف‌ها باید از مواد آنتی استاتیک ساخته شوند. بهتر است که از کف کاذب‌ اتاق سرور کارنو  استفاده کنید.

نکته‌ای که در ایمنی اتاق سرور مهم است، امکان گسترده‌تر کردن اتاق سرور می‌باشد. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که فضای کافی‌ای را برای رشد آینده فراهم کرده‌اید، از جمله: فضای لازم برای واحدهای خنک کننده‌ی اضافی.

به این ترتیب، شما برای جابه‌جایی سرورهای خود در هر چند ماه یا چند سال نیازی به هزینه‌های اضافی نخواهید داشت.

بهتر است که برای دیوارها، سقف‌ها و درهای اتاق سرور خود، نصب عایق را در نظر بگیرید. این موضوع باعث خواهد شد که صدای سرورها و سایر تجهیزات به بیرون از اتاق سرور نرود و افراد سودجو، متوجه‌ی اتاق داده‌ی شما نشوند.

ایمنی اتاق سرور,برخورداری از سیستم برق پشتیبان,بررسی تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه,

تجهیزات و الزامات برق:

در زمان خرید تجهیزات و الزامات برق باید اطلاعات لازم را کسب نمائید تا ایمنی اتاق سرور شما افزایش یابد.

خرید رک:

رک‌های سرور شما باید به صورت حرفه‌ای خریداری و نصب شوند. قطعا شما نمی‌خواهید که سرورهایتان سقوط کرده و باعث خراب شدن یا آسیب رساندن به افرادی شوند که به طور اتفاقی در اتاق هستند. پس در خرید رک دقت کنید تا شاهد ارتقاء ایمنی در اتاق سرور باشید.

برخورداری از سیستم برق پشتیبان:

در صورت قطع برق، اتاق سرور باید دارای سیستم برقی پشتیبان باشد. سرورهای شما باید همیشه فعال باشند، در غیر این صورت داده‌های شما به خطر خواهند افتاد.

همچنین سرورها باید از هر تجهیزاتی که گرمای اضافی تولید می‌کنند جدا شوند. اطمینان حاصل نمائید که تجهیزات محاسباتی، حداکثر شدت الکتریکی 300 وات در فوت مربع را دارند.

بررسی تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه:

کابل‌های خود را اغلب بررسی کنید و سایر مشکلات سخت افزاری را از نظر فیزیکی کنترل نمائید. همراه با تجهیزات، مانیتورهای دود، رطوبت و سایر عوامل محیطی را نصب کنید. نصب خط تلفن یا سایر روش‌های ارتباطی آسان دیگر را در نظر بگیرید تا کارکنان بتوانند در صورت بروز مشکل، مانند: گرمای بیش از حد یا حتی آتش سوزی تجهیزات، به سرعت با تیم یا خدمات اورژانس شما تماس بگیرند.

شما می‌توانید از دستگاه‌های کنترل و مانیتورینگ رک و اتاق سرور کارنو، برای کنترل ایمنی اتاق سرور خود استفاده کنید.

الزامات امنیتی:

اکنون که از تجهیزات اتاق خود محافظت کرده‌اید، وقت آن است که از ایمنی آن در برابر نفوذ، اطمینان حاصل کنید.

از همین جهت، درها باید همیشه قفل باشند. هشدارهای در را، در هر نقطه‌ی دسترسی به اتاق سرور نصب نمائید. همچنین می‌توانید در نظارت تصویری سرمایه گذاری کنید که یک لایه‌ی امنیتی اضافی در آن، نقاط دسترسی است. سیستم‌های نظارتی، ویدئو را برای مدتی پس از ضبط نگه می‌دارند؛ بنابراین، نیازی به نگرانی در مورد از دست دادن فیلم یا هرگونه مشکل یا حتی نفوذ وجود ندارد.

با نظارت مداوم ویدئویی یا زنگ هشدار، سیاستی دقیق برای بازدیدکنندگان اعمال کنید. برای کارکنان مجاز نشان‌های شناسایی صادر کنید و دسترسی افرادی را که نیازی نیست به اتاق سرور وارد شوند را محدود کنید.

این اولین گام عالی برای شماست تا کل مرکزداده‌ی خود را ایمن نمائید. شما از طریق یک مانیتور یا برنامه، می‌توانید فیلم‌های نظارتی را تماشا کرده و افرادی را که وارد اتاق سرور شده‌اند را مشاهده کنید.

یافتن سیستم مناسب:

با اینکه پیاده سازی یک برنامه‌ی جامع امنیتی برای اتاق سرور شما می‌تواند دشوار باشد، اما برای طول عمر داده‌ها و شبکه‌ی شما کاملاً ضروری خواهد بود. پس، همین حالا سرمایه‌گذاری کنید. شما همچنین باید یک برنامه‌ی اقدام اضطراری برای روش‌های واکنش فوری و خودکار داشته باشید. سیستم‌های امنیتی مدرن می‌توانند در تنظیم چنین اقداماتی به شما کمک نمایند.

شرکت فنی و مهندسی کارنو نیز به شما در افزایش ایمنی اتاق سرور، اعطا و لغو دسترسی از راه دور، مجوز موقت بازدیدکنندگان، اجازه‌ی دسترسی یه اتاق سرور، نظارت و ایجاد زنگ هشدار کمک می‌نماید.

در نهایت بهتر است، صفر تا صد امنیت دیتاسنتر خود را به کارنو بسپارید.

سخن آخر:

موارد بسیار زیادی در رابطه با ایمنی اتاق سرور وجود دارد. ما تصمیم داریم که در به‌روزرسانی‌های بعدی به این موارد اشاره نمائیم، پس منتظر محتویات بعدی ما باشید.

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. لطفا نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.