آشنایی با روندهای صنعت دیتاسنتر

صنعت دیتاسنتر

واحد تحقیق و توسعه کارنو قصد دارد در این مقاله به توضیح روند هایی که صنعت دیتاسنتر در سال 2020  قصد انجام دادن آن را داشت بپردازد.

امروزه افراد فعال در حوزه دیتاسنتر نگاهشان رو به افق است و دائما در حال مذاکره با رهبران متفکر این صنعت هستند تا روندهای کلیدی را برای عملکرد بهتر مراکز داده به دست بیاورند.

اکنون در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

چالش انبوه داده ها

همانطور که از اسم زیر عنوان مشخص است ما در آینده با انبوهی از داده ها مواجه هستیم و دیتا ها نسب به گذشته عظیم و گسترده تر خواهند شد.

اگر این موضوع جدی گرفته نشود با چالش بزرگی از انبوه داده ها مواجه خواهیم شد.

اجازه دهید برای درک بهتر چالش انبوه داده ها به این موضوع اشاره نمائیم که تا سال 2022، 70 درصد داده ها در خارج از دیتاسنتر یا ابر، بیش از 40 درصد امروز ایجاد خواهند شد.

از سال 2020 به بعد رشد انفجاری اطلاعات رخ خواهد داد و تکنولوژی های نسل آینده باید چگونگی ذخیره، مدیریت و انتقال داده ها را تغییر دهند.

به همان نسبت که داده ها بزرگتر می شوند باید نیازهای شبکه برای تجزیه و تحلیل، هوش مصنوعی و سایر برنامه های کاربردی فشرده مورد آزمایش قرار بگیرند.

تحلیل گر برجسته ای به نام دیوید کاپوسیو گفته است: “چگونه می توانم شبکه ای برای حرکت در اطراف بسازم؟”

در پاسخ می توان گفت: شبکه ها باید بزرگتر شده و عملکرد آن ها نیز ارتقاء یابد.

داده,دیتا,سرورها,

در هسته ی شبکه گرانش داده ها، تجمع بیشتر محاسبات و منابع ذخیره سازی را ایجاد می کنند که معنای آن رشد کسب و کار در هاب های دیتاسنتر اصلی می باشد.

شرکت ها در سال ۲۰۲۰، با سنگینی داده ها درگیر شدند؛ از همین جهت باید بوسیله نرم افزارهای کاربردی نزدیک تر به منابع داده به جای حمل و نقل منابع به یک نقطه مرکزی اداره می شدند.

کریس شارپ، یکی از بزرگترین ارائه دهندگان دیتاسنتر می گوید: “با بومی سازی ترافیک داده ها، تجزیه و تحلیل و مدیریت، شرکت ها به طور موثرتری کنترل داده های خود و کسب و کار دیجیتال را به دست خواهند گرفت.”

در نتیجه همانطور که به سمت جلو در حرکت هستیم، داده ها سنگین تر و متراکم تر می شوند؛ بنابراین حرکت دادن آن ها دشوار تر خواهد بود.

همچنین می توان شاهد سیاه چاله ها و اثر گرانش داده ها از هاب های بزرگ نیز بود.

جاناتان شیلدکرات و افسر ارشد استراتژی Cyrus One می گوید: “انتقال مجموعه داده های عظیم در اطراف بسیار دشوار است. مجموعه داده ها به قدری بزرگ می شوند که باید مورد محاسبه قرار گیرند. ”

صنعت دیتاسنتر,هوش مصنوعی,داده,

مسیر شاخه های هوش مصنوعی تساوی محاسبه را تغییر می دهد

هوش مصنوعی (AI) نقش  آغازین را در این سونامی داده ها بازی می کند. AI یک تکنولوژی محاسباتی سخت افزاری است که داده ها را در نزدیک و دور تجزیه و تحلیل می نماید. این شامل همه چیز از آموزش الگوریتم در دانشگاه های توده تا استخراج موتورهای در حال اجرا بر روی گوشی های هوشمند است. هوش مصنوعی می تواند محصولات و خدمات را هوشمندتر کند. هرکسب و کاری برای آن اشتیاق دارد، به همین دلیل است که AI به عنوان یک اولویت استراتژیک در حال ظهور است.

تولید برق در محل و خطرات آب و هوا

تغییرات آب و هوایی چالش های جدیدی برای هزینه و در دسترس بودن انرژی ایجاد می نماید. صنعت دیتاسنتر باید این روند را در سال های آینده در نظر داشته باشد. ما در حال حاضر شاهد تاثیر آن هستیم.

ازآنجا که معاملات ارزی 7× 24 کنفرانس پاییز خود را در ماه اکتبر برگزار کرد، PG&E اعمال چرخش را به سراسر کالیفرنیا تحمیل کرد تا خطوط انتقال خود را در مناطق مستعد آتش خالی از انرژی نماید. در مرحله کنفرانس در فینیکس، مجریان از اگنیکس و انرژی بلوم، مفاهیم را برای صنعت داده ها مشخص و پیش بینی کردند که تولید برق در محل مسئله ی مهمی خواهد بود.

کریگ پنینگتن گفت: “داشتن کنترل بیش از تولید برق به صورت محلی چیزی است که همه ما باید در مورد آن فکر کنیم.”

دیتاسنتر اگنیکس سلول های سوخت انرژی را در بازارهای انرژی با هزینه بالا مانند کالیفرنیا، نیویورک و ماساچوست گسترش داد و همکاری در ۲۰۱۵ در قلمرو  PG&E در سن خوزه آغاز گردید.

این سلول های سوخت سرور انرژی زا قدرت را برای دیتاسنتر اگنیکس SV5 در سان خوزه  فراهم می کنند.

دیتا,سرورها,صنعت دیتاسنتر,

بودجه های زیر ساخت باهدف انرژی سبز

قدرت موج، جذب کربن، انرژی خورشیدی و باد این ها همه می توانند نقش بزرگی در اینکه چگونه مراکز داده در آینده طراحی شوند را ایفا نمایند؛ چون بودجه های زیرساخت، منابع جدیدی را برای استقرار  ظرفیت IT در مقیاس بوجود خواهد آورد. اینگونه مراکز داده به دیتاسنتر سبز معروف هستند.

این قابلیت، همراه با دستور رو به رشد برای شرکت ها جهت تغییر به رد پای انرژی سبزتر، زمینه را برای رویکردهای جدید و قدرت بخشیدن به دیتاسنتر فراهم می نماید.

مدیریت از راه دور و مراکز داده بدون علامت گذاری

در حال حاضر تعداد سرورها بیشتر از افرادی می باشد که آنها را مدیریت می کنند. این چالش در درجه اول از طریق اتوماسیون صورت گرفته است که یک سیستم عامل واحد را قادر می سازد تا ده ها هزار سرور را مدیریت نماید. البته با پیشرفت شتاب دهنده ی رشد سرور، سرعت پیشرفت کارکنان کم خواهد شد. به عبارتی “سونامی خاکستری” رخ خواهد داد و بازنشستگی در انتظار کارکنان خواهد بود.

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید، در آینده اطلاعات بیشتری را در زمینه ی روند هایی که قرار است در صنعت دیتاسنتر

پیاده سازی شود را به شما ارائه خواهیم داد.

شما می توانید ما ار از نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود آگاه نمائید.