راه اندازی اتاق CCTV با گروه فنی و مهندسی کارنو

راه اندازی اتاق CCTV

یافتن یک اتاق دوربین مداربسته در داخل یا اطراف ساختمان های اداری و آپارتمانی یک اتفاق معمول است. این اتاق های ویژه نقش اساسی را به عنوان مرکز امنیتی و نظارتی برای هر نصب ایفا می کنند. چه یک متخصص امنیت باشید و چه صاحب خانه یا کسب و کاری که به دنبال بهبود امنیت هستید، راه اندازی اتاق CCTV می تواند راه حل موثری باشد.

در این مقاله نکاتی را که باید هنگام راه اندازی اتاق کنترل دوربین مداربسته در نظر داشته باشید، تجهیزات آن و نحوه اجرای آن و موارد دیگر مورد بحث قرار خواهیم داد. در پایان این راهنما، باید ایده ای در مورد چگونگی راه اندازی اتاق دوربین مدار بسته خود داشته باشید.

اتاق کنترل دوربین مدار بسته چیست؟

دوربین مداربسته (CCTV) سیستمی از دوربین‌های ویدئویی است که سیگنال‌های آن عمدتاً برای اهداف نظارتی و امنیتی به مجموعه خاصی از صفحه‌نمایش منتقل می‌شود. بنابراین اتاق کنترل دوربین مداربسته جایی است که تصاویر دوربین های مداربسته نظارت می شود و داده ها بازیابی، تجزیه و تحلیل و پردازش می شوند. معمولا قلب سیستم امنیتی ساختمان، اتاق کنترل دوربین مدار بسته مرکزی است که پرسنل امنیتی سیستم ها و فرآیندهای امنیتی را نظارت و مدیریت می کنند.

در دنیای امروزی که با چندین تهدید امنیتی بالقوه روبرو هستیم، راه اندازی اتاق CCTV می تواند به عنوان خط دفاعی حیاتی عمل کند.

نکاتی برای برنامه ریزی , راه اندازی اتاق CCTV

برای عملکرد موثر اتاق کنترل دوربین مدار بسته، تمام تجهیزات باید به خوبی سازماندهی شده و به درستی کار کنند. بنابراین، اتخاذ یک چیدمان معقول از اتاق ضروری است. هنگام برنامه ریزی طراحی اتاق کنترل باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

اتاق کنترل دوربین مدار بسته خود را به اندازه کافی جادار در نظر بگیرید: به راحتی می توان فضای مورد نیاز برای راه اندازی اتاق CCTV خود را دست کم گرفت. برای تعیین اینکه آیا اتاق نظارت دوربین مدار بسته مورد نظر شما به اندازه کافی بزرگ است یا خیر، کف یا دیوارها را علامت گذاری کنید تا محل قرارگیری کنسول های کنترلی، صندلی ها، دیوارهای ویدئویی و واحدهای ذخیره سازی را یادداشت کنید. به یاد داشته باشید که از وجود موانع احتمالی مانند ستون ها یا دیوارهای بد در اتاق کنترل خودداری کنید. این ویژگی‌های ساختاری ممکن است بی‌ضرر به نظر برسند، اما می‌توانند مشکلاتی را در خط دید و استفاده مؤثر از فضا ایجاد کنند.

از روشنایی اتاق مطمئن شوید: روشنایی یک عامل فراموش شده در راه اندازی اتاق CCTV است که می تواند تفاوت بزرگی برای اپراتورهای شما ایجاد کند. نور بیش از حد روشن می تواند باعث خستگی چشم شود، به خصوص در شب. در عین حال، شما نیاز به نور کافی دارید تا اپراتورها بتوانند به راحتی از تجهیزات خود استفاده کنند.

توصیه می‌کنیم از منابع نوری متعددی که برای مراکز کنترل طراحی شده‌اند، استفاده کنید تا روشنایی ثابت در سراسر اتاق ایجاد شود.

فضا را بدون حواس پرتی نگه دارید: اپراتورهای اتاق کنترل دوربین مدار بسته اغلب باید روی چندین کار و سیستم به طور همزمان تمرکز کنند. این به محیطی بدون حواس پرتی نیاز دارد، بنابراین باید نویز و سایر وقفه ها را در نظر بگیرید و برای عایق بندی ایستگاه های کاری از خارج اقدام کنید. اگر اتاق کنترل خود را نساخته اید، مکان مناسب را انتخاب کنید. اتاق کنترل خود را از جاده های اصلی، راه آهن، فرودگاه یا سایر مناطق شلوغ دور نگه دارید.

خط دید را در نظر بگیرید: اتاق های کنترل دوربین مدار بسته به اپراتورها متکی هستند تا واکنش نشان دهند و به سرعت با هم کار کنند. گاهی اوقات، اپراتورها ممکن است نیاز داشته باشند که به مانیتورهای بزرگ در قسمت های دیگر اتاق نگاه کنند. هر ایستگاهی نیاز به خطوط دید واضح برای صفحه نمایش ها و نمایشگرهای ضروری دارد. از ستون ها و سایر انسدادها در طراحی و راه اندازی اتاق دوربین مداربسته خود که می تواند دید واضح را مسدود کند، اجتناب کنید.

تجهیزات مناسب را برای نیازهای اپراتور خود انتخاب کنید: از آنجایی که ممکن است اپراتورها مجبور باشند تمام روز را در اتاق های کنترل بنشینند، باید سعی کنید ایستگاه های کاری آنها را راحت کنید. هنگام خرید تجهیزات، تحقیق کنید تا بهترین گزینه ها را انتخاب کنید. از تجهیزات قابل تنظیم و ارگونومیک مانند صندلی ها و کنسول های ساخته شده برای دوام استفاده کنید. اینها به اپراتورها اجازه می دهد تا راحت و با وضعیت بدنی خوب کار کنند.

راه اندازی اتاق دوربین مدار بسته

تجهیزات در راه اندازی اتاق CCTV :

اتاق کنترل دوربین مدار بسته با توجه به بودجه و هدف شما تجهیزات مختلفی دارد. در زیر برخی از دستگاه هایی که می توانید انتظار داشته باشید در راه اندازی اتاق CCTV پیدا کنید، آورده شده است.

1. کنسول های کنترل: این قطعات تجهیزات به اپراتور اجازه می دهد تا عملکردهای سیستم نظارتی مانند جابجایی بین فیدهای ویدئویی و کنترل و تغییر تنظیمات دوربین را تنظیم کند.

2. واحدهای ذخیره سازی: پس از ضبط فیلم، دوربین‌های مدار بسته سیگنال‌هایی را برای ذخیره و پخش مجدد لحظات کلیدی به ضبط‌کننده‌های دوربین امنیتی ارسال می‌کنند. دستگاه های NVR و DVR اغلب در سیستم های دوربین مدار بسته برای ضبط مداوم استفاده می شوند. دستگاه های NVR و DVR همچنین می توانند برای راه اندازی سیستم های امنیتی خانه استفاده شوند.

3.نمایش دهنده: اتاق های کنترل دوربین مداربسته به شدت از یک سیستم نمایش مناسب بهره می برند که تمام فیلم های گرفته شده توسط دوربین های مختلف را از منابع متفاوت نشان می دهد. سیستم‌های نمایشگر مانند دیوارهای ویدئویی برای اتاق‌های کنترل که می‌خواهند بسیاری از نماهای دوربین‌های زنده را در یک منطقه متراکم کنند، انتخابی عالی هستند.

4. فضای کار: هر اپراتور از طریق یک ایستگاه کاری کار می کند تا نمایشگر خوراک نظارتی را در زمان واقعی مشاهده کند. یک ایستگاه کاری پایه شامل میز، صندلی و مانیتور است. می توانید از کف کاذب اتاق سرور برای نظم محیط استفاده کنید.

5. سیستم هشدار: سیستم های هشدار(مانند سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور کارنو)، اپراتورهای اتاق کنترل را از رویدادهای مهم در منطقه تحت نظارت آگاه می کند. مانیتورینگ آلارم در اتاق کنترل دوربین مدار بسته به پرسنل این امکان را می دهد که به این هشدارها پاسخ دهند و اقدامات مناسب را به سرعت انجام دهند.

6. تجهیزات ارتباطی: به عنوان مثال می توان به هدست ها و سیستم های اینترکام اشاره کرد که به اپراتورها امکان برقراری ارتباط موثر را می دهد.

7. تجهیزات شبکه: تجهیزاتی مانند روترها، پاور ماژول سوئیچ ها و سرورها معمولاً در سیستم های دوربین مدار بسته استفاده می شوند. این تجهیزات امکان انتقال و مدیریت فید ویدئو را در یک شبکه فراهم می کند.

8. سیستم پشتیبان گیری: قطع برق می تواند نظارت تصویری را به خطر بیندازد، بنابراین برای عملکرد اتاق دوربین مداربسته در زمان قطع برق، به یک منبع برق پشتیبان نیاز است.

امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. منتظر بروز رسانی های بعدی ما باشید. برای راه اندازی اتاق CCTV خود می توانید با گروه فنی و مهندسی کارنو در ارتباط باشید:

تماس با دفتر تهران:

021-88486300

تماس با دفتر مشهد:

051-37057050-4