استاندارد مانیتورینگ درجه دما در دیتاسنتر یا اتاق سرور

از استاندارد مانیتورینگ درجه دما در دیتاسنتر یا اتاق سرور چه میدانید؟

طراحی تجهیزات کامپیوتری و شبکه به صورتی است که در گروه اندکی از تغییرات دما میتوانند فعالیت داشته باشند. این متن به بررسی ارزش مانیتورنگ دما در مراکز داده و اتاق سرور می پردازد.

اهمیت مانیتورینگ درجه دما در مراکز داده و اتاق سرور

طراحی تجهیزات کامپیوتری و شبکه به صورتی است که در گروه اندکی از تغییرات دما می توانند فعالیت داشته باشند. برای ضمانت کارایی مطلوب و آخرین حد استفاده از تجهیزات می بایست مطمئن شوید که دما از حدی که برای آن تعیین شده کم یا زیاد نشود. دمای بالاتر از محدوده حتی چند درجه می تواند خرابی به بار بیاورد و یا تراشه سرور را از بین ببرد. زمانی که سرور از کار می افتد هزینه ی زیادی را متحمل می شوید. توجه داشته باشید که چنانچه سرورهایتان بسوزند باید چه هزینه گزافی بپردازید. این را نیز در نظر داشته باشید که در این مورد نه تنها باید سرور جدیدی تهیه کنید و در قبال آن پولی پرداخت کنید بلکه سرمایه های تجارت الکترونیک خود را از دست میدهید، اطلاعات مشتریان پاک می شود، اتلاف زمان کارکنان و هزینه های دیگر را در پی دارد.

چه درجه دمایی برای عملکرد تجهیزات مناسب است؟

به طور معمول پیشنهاد می شود که دما از ۱۰ درجه سانتی گراد (۵۰ در جه فارنهایت) کمتر نشود و همچنین از ۲۸ درجه سانتی گراد (۸۲ درجه فارنهایت) افزایش پیدا نکند. با این که این محدوده گسترده نشان می دهد اما این اعداد بیانگر حداقل و حداکثر می باشند و رایج است که دمای مکان برای تجهیزات ۲۰ الی ۲۱ درجه سانتی گراد (۶۸ تا ۷۱ درجه فارنهایت) باشد. با توجه به چند عامل می توان گفت در برخی موارد ساخت این چنین دما محیطی کار دشواری است.

چطور می توانید دما را در حالت مطلوب نگه دارید؟

اتاق هایی که به طور ویژه برای اتاق سرور ساخته شده اند در برابر آتش سوزی عایق می باشند به همین دلیل نصب تهویه مناسب بسیار مهم است. در بیشتر شرکت ها سیستم تهویه و سرور ها به صورت جداگانه نگهداری، پشتیبانی و راه اندازی می شوند. زمانی که تهویه کارایی خود را از دست می دهد این امکان وجود دارد که شما اولین کسی نباشید که از این خبر اطلاع پیدا می کنید حتی ممکن است که آخرین اطلاعیه برای شما باشد. این تفکر اشتباه است که فکر می کنید چنانچه همه چیز به درستی کار میکند دما تغییر نمی کند بلکه ممکن است در کنار تجهیزات نقطه های گرمازای محلی باشند که گرمای زیادی را از خود عبور می دهند. این باور غلط را دور بریزید که چون شما یک سیستم تهویه نصب کرده اید باید بیخیال و آسوده خاطر باشید.
کسانی که در اتاق سرور فعالیت دارند ممکن است در برخی موارد بعد از اینکه تهویه را خاموش میکنند فراموش کنند که مجددا آن را راه اندازی کنند. در برخی مواقع درها را فراموش می کنند ببندند. در بازه های زمانی از روز سرور ها گرمتر از زمان های دیگر هستند همچنین عملکرد سیستم تهویه نیز در ساعاتی از شبانه روز (شب ها) کاهش می یابد.

تصور کنید که شب است و عملکرد تهویه شما پایین تر از حد معمول است در همین هنگام وب سرور شما با قدرت زیاد شروع به فعالیت می کند چرا که افرادی در گوشه گوشه دنیا (برای مثال کشورهای غربی) تازه بیدارشده اند، آیا می دانید چ اتفاقی می افتد؟ در آن واحد حرارت دستگاه های شما افزایش می یابد و سیستم تهویه از خنک کردن آنها به طور کامل معذورست. این اتفاق دقیقا به همین منوال رخ داده است. گرم شدن بیشتر از حد معمول سرورها عواقبی چون مشکلات پشت سر هم و تکراری، پایین آمدن سرعت انتقال و پردازش داده را در پی دارد. جابجایی دستگاه های جدید و قدیم نیز موجب پدید آمدن مشکلات تازه ای می شود. دستگاه های جدید بدلیل سرعتی که در پردازش دارند موجب می شوند تا سریعتر داغ شوند و بار بیشتری برای سیستم تهویه به همراه دارند. چنانچه با تازگی سرور یا سوئیچ جدیدی را خریده و یا نصب کرده اید بهتر است که سیستم تهویه را نیز بررسی کنید که ببینید آیا توان و تحمل بار بیشتر را دارد؟ مولفه دیگری که باید به آن توجه داشت افزایش درجه خنک کنندگی سیستم تهویه در روز می باشد تا مکانی مطلوب برای اتاق سرور شما بوجود بیاید البته فراموش نکنید که درجه آن را در آخر شب ها و آخر هفته کم کنید. این امکان وجود دارد که اتاق سرور در شبانه روز رفت و آمدهای زیادی داشته باشد. باز ماندن در اتاق سرور در کل روز موجب می شود گرما داخل اتاق شود و به همین دلیل سیستم تهویه می بایست با قدرت بیشتری کار کند. در شب ها و آخر شب ها کارها کمترند به همین خاطر با بیشتر از حد معمول کارکردن تهویه شما مجبور می شوید که هزینه بیشتری برای پرداخت قبض انرژی صرف کنید.

چگونه شرایط محیطی اتاق سرور و یا دیتا سنتر را مانیتور نمایید؟

شما می بایست در تمام مدت دمای اتاق سرور را بررسی کنید، به ویژه در زمانی که کسی در آنجا مشغول به کار نیست مانند شب ها و آخر هفته ها. سیستم های زیادی در این رابطه وجود دارند. سیستم مانیتورینگ شبکه از ابزارهای بسیاری جهت مانیتورینگ شرایط محیطی مثل درجه دما و رطوبت برخوردارست. کاری که شما باید انجام دهید این است که دما را در نقطه های مختلف اتاق ارزیابی کنید تا از نقاط داغ اطلاع پیدا کنید. ارزیابی های شما می بایست به صورت اتوماتیک و درست انجام شود، برای همین دستگاهی که به شبکه وصل می شود برای این کار بسیار مناسب است. دستگاهی که از آن استفاده می کنید باید اخطارها را در کوتاهترین زمان ممکن از طریق پیامک یا ایمیل به شما ارسال کند. شما می بایست این سستم را خودتان راه اندازی و نصب کنید به صورتیکی با بروز کوچکترین مشکل شما را باخبر کند.