یکی از واجباته هر شرکت و سازمانی اتاق سرور می باشد. هر چند که برای ساخت یک اتاق سرور پیمانکار ها و موسسات زیادی وجود دارند که یک اتاق سرور را درست و کامل و آماده به شما تحویل میدهند اما بد نیست قبل از هر چیزی خود شما اندکی اطلاعات در مورد راه اندازی اتاق سرور داشته باشید. در ادامه این مقاله تمامی چیز هایی که لازم بوده برای شما توضیح دهیم را به طور ساده شرح داده ایم.

مقدمه:

میداران سیستم کامپیوتری اغلب نسبت به اهمیت برنامه ریزی قبلی برای راه اندازی یک اتاق سرور بی توجه هستند. البته نداشتن برنامه ریزی و اهمیت ندادن به آن مشکل اغلب افراد می باشد اما داشتن برنامه همیشه باعث می شود که حجم زیادی از وقت، پول و مشکلاتی که ممکن است در آینده سر راه هر یک از ما قرار گیرد را کاهش دهد.

درمورد فضای مورد نیازتان فکر کنید:

این مسائله در نگاه اول کار ساده ای می رسد، اما بر اساس تجربیات شخصی، آموخته ام که همیشه به مدیران بگویم که پروژه هایشان باید نیازهایشان را به طور کامل پوشش دهد و سوال این است الان به چه چیزهایی نیازمندید و در آینده چه نیازهای دیگری به آن اضافه خواهد شد؟

احتمال کل تجهیزات شما حجم زیادی را اشغال نکند، اما با گذر زمان به چه مقدار فضا احتیاج خواهید داشت؟ اگر چه این سوال به بودجه و توان مالی شما وابسته می‌ باشد، اما اگر شما از قبل در این مورد برنامه ریزی کرده باشید بی شک به میزان چشمگیری جلو خواهید افتاد و شما زمانی می توانید مافوق های خود را متقاعد کنید و به این باور برسانید که برآوردهای شما کاملا صحیح و عملی می باشد که تحقیقاتتان در مورد فضای لازم به نتیجه مطلوب رسیده باشد.

در مرحله اول باید برنامه ریزی خود برای مدت زمان ۵ تا ۱۰ سال آینده را بازگو کنید و بگویید طبق برآوردهای شما چگونه پیش خواهد رفت، و به این موضوع اشاره کنید که برای گسترش دادن تاسیسات در آینده باید متحمل چه مقدار هزینه بشویم. بی شک با گذر زمان قیمت تاسیسات و تجهیزات نسبت به زمان حال بسیار تفاوت خواهد داشت و همچنین این موضوع را گوش زد کنید که با تغییر مکان و جابجایی تجهیزات باید مجددا تجهیزات را کابل کشی کنید. در اینجا باید به این نکته مهم اشاره کنید که با انجام دادن این کار باعث صرفه جویی در بودجه خواهید شد. اگر بتوان تمام این مطالب گفته شده را همراه با نمودار و مطالب دیگر نمایش دهید بی شک موفق خواهید شد.

مکان مناسبی را پیدا کنید:

پیدا کردن محل مناسب یکی از مهم ترین مراحل طراحی یک اتاق سرور می باشد. خوب با یک مثال موضوع را بیشتر باز می‌ کند: فرض کنید شما در یک شرکت که در ساختمان چند طبقه واقع شده است به کار مشغول هستید در طبقه آخر این ساختمان یک اتاق کوچک وجود دارد که از نظر سیستم تهویه و ایمن ‌سازی در سطح مطلبوبی می ‌باشد. مدیر شرکت کامپیوتری تصمیم می‌ گیرد اتاق خود را به این اتاق انتقال دهد. که در آرامش راحت‌ تر به کارهایش برسد این کار در نگاه اول کار خوبی و بدون مشکلی به نظر می‌ رسد. اما با گذر مدت زمان کوتاهی به اشتباه کار خود پی می برد! چرا که هر وقت به منابع مهم مورد نیاز احتیاج داشته باشد به راحتی به آن ها دسترسی ندارد و هر روز باید وقت و انرژی زیادی را برای رفت و آمد هدر بدهد. ولی شما می توانید برای رفع این مشکل یک محل مناسب در مرکز ساختمان را انتخاب کنید. که این مکان در طبقه اول کنار مدیریت می باشد، به این دلیل که بیشترین ارتباط شما با دیگر مدیران شرکت می باشد. به خاطر داشته باشید که برای شناخته تر شدن، باید سرعت پاسخگویی به نیازهای مشتریان را افزایش دهید.

با انتخاب یک مکان مرکزی در شرکت، مقدار زمان کمتری برای ارائه سرویس به هدر خواهد رفت و مزیت دیگر قرار گرفتن در مکان مرکزی، صرفه‌ جویی در هزینه‌ های کابل کشی است. شما به مقدار کمتری کابل نیاز خواهید داشت و همچنین نیاز به نگهداری کمتری خواهد بود و به سخت افزارها از قبیل روتر کمتر نیاز دارید و این امر باعث کاهش نگرانی نقشه کشی خواهد شد.

ظاهر را از یاد نبرید، در حال حاضر مهم ترین قسمت هر کسب و کار بخش کامپیوتری می باشد. بی شک شما دوست داری به عنوان مرکز همه چیز شناخته بشوید. در اینجا اگر از دیگران جدا باشید، ممکن است در مورد چگونگی برقراری ارتباط با شما آگاه نباشند و این امر باعث شود خودشان سعی کنند که مشکلات بوجود آمده را حل کنند. در بدترین شکل که می‌ توان تصور کرد این است آن ها کلا بیخیال تمام مشکلات به وجود آمده شوند و به طریق ممکن کارشان را انجام دهند خود این کار عامل بوجود آمدن مشکلات بزرگتری خواهد بود.

در اتاق سرور محدودیت ایجاد کنید:

بیشترین مدیران سیستم تصمیم م ی‌گیرند که اتاق سرور را ایزوله (عایق بندی یا محافظت) کنند سطح دسترسی افراد را به کامپیوتر ها محدود بکنند. گاهی کارکنان دوست دارند در اتاق سرور جمع بشوند، در بعضی اوقات هم کارکنان بسیار راحت تر می شود اگر بتواند مشکلات را شخصا به شما بگویند، گاهی هم آنها برای یک گفتگوی چند دقیقه به آنجا می روند.
بهترین راه حل برای این موضوع ایجاد محدودیت در سطح دسترسی کارکنان به اتاق سرور می باشد، البته به جز کارکنانی که در بخش آی تی مشغول به فعالیت می باشند. برای این کار می توان از روش های مختلف استفاده کرد مانند: به کار بردن سیستم دسترسی با کارت و یا دستگاه های رمزی و در عین حال برای برقراری ارتباط با دیگر کارکنان از سیستم ایمیل استفاده کنند. و از این طریق سایرین می تواند با شما در ارتباط باشند و مشکلات خود را به شما بگویند.

کنترل کردن محیط اتاق سرور:

در بیشتر کشورها، آتش نشانی ها الزامات خاصی را مشخص نموده که شما باید به آنها عمل کنید. احتمال دارد شما مجبور بشوید در صورت بروز آتش سوزی اتاق سرور را کاملا ایزوله کنید. در اینجا معمولا باید به طور خودکار درب های ورودی قفل شوند. بعد از این کار برای خاموش شدن آتش در درون اتاق سرور باید گاز آتش خاموش کن به طور خودکار پخش شود. و حتماً باید شرایط اضطراری تمرین بشود گر چه این روش آتش را خاموش می کند ولی ممکن است باعث زخمی شدن و آسیب زدن به پرسنل داخل اتاق شود. بنابراین بسیار مهم است که تمامی کارکنان آموزش های ایمنی ضروری را گذرانده باشند و افراد متفرقه خارج از اتاق سرور باشند. خوشبختانه روش مناسبی برای نجات پیدا کردن افرادی که در داخل اتاق گیر افتاده اند اعمال شده، به این گونه که به وسیله سویچ هایی موجود در داخل اتاق می توانند قفل ها را باز کنند و از اتاق خارج شوند.

اداره و کنترل یک واحد آی تی می تواند بسیار دشوار به نظر برسد و ممکن است به راحتی کنترل هر چیزی از دست شما خارج شود. اگر نسبت به کار و وظیفه خود اهمیت و بی توجه باشید، واحد و خوده شما زیر سوال می روید. برای سازمان یافته بودن واحدتان باید به همه چیز مسلط باشید.