PDU چیست؟ واحد توزیع نیروی برق

پاور ماژول چیست PDU چیست؟

PDU چیست؟ واحدهای توزیع برق (PDU) به اجزای الکتریکی مورد نیاز برای مدیریت منبع الکتریکی اشاره دارد که سرورها، رایانه‌ها و دستگاه‌های شبکه را برای مراکز داده اجرا می‌کند. اگرچه PDU ها به عنوان نوارهای برق با قابلیت های محدود شروع شدند، PDU های مدرن می توانند مشاغل بزرگ را اداره کنند و دارای ویژگی هایی مانند نظارت و دسترسی از راه دور هستند. با استفاده از یک PDU قدرتمند در رک، کسب و کار شما می تواند کارایی را بهبود بخشد، هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش دهد و از تجهیزات شما در برابر نوسانات محافظت کند.

PDU چیست؟

PDU ها دستگاه هایی هستند که توان الکتریکی مرکز داده را کنترل می کنند. در ابتدایی ترین شکل خود، PDU می تواند یک نوار برق بدون محافظ برق باشد، اگرچه این نوع PDU ها حفاظت یا کارایی زیادی برای مرکز داده شما ارائه نمی دهند. همه مراکز داده مدرن در عوض به PDU های نصب شده روی رک یا زمین متکی هستند که داده هایی را در مورد اثربخشی مصرف برق ارائه می دهند.

هر PDU یک یا چند ورودی برق را به خروجی های توان بیشتری تبدیل می کند که معمولاً به هشت واحد قدرت می رسد. در حالی که آنها خودشان نمی توانند برق تولید کنند، یک PDU می تواند برق AC و DC را از منبع تغذیه اضطراری (UPS) تامین کند و از آسیب دیدن تجهیزات شما در طول نوسانات الکتریکی جلوگیری کند. PDU های پرقدرت برای مراکز داده آنقدر کارآمد هستند که به مدیران اجازه می دهند تجهیزات را یکپارچه کرده و هزینه های مربوط به پریزها و دوشاخه ها را کاهش دهند.

انواع رایج PDU چیست؟

PDU های ساده برای مشاغل کوچک مفید هستند، اما مراکز داده باید روی PDU های پرقدرت سرمایه گذاری کنند. این PDU ها می توانند قدرت کافی برای شرکت های بزرگ را تحمل کنند و می توان با ترکیب کردن آنها سیستم های PDU بزرگتری را با اتصال رک ها به یکدیگر ایجاد کرد. هرچه PDU هوشمندتر باشد، سرمایه گذاری بهتری انجام می شود و شانس شما برای صرفه جویی در مصرف انرژی، بهره وری و نگهداری بیشتر است.

PDU های نصب شده روی رک، یا PDU های هوشمند، مستقیماً با یک رک تجهیزات کار می کنند و جریان برق سوئیچ ها، سرورها و بقیه دستگاه های مرکز داده شما را نظارت می کنند. آنها برای متعادل کردن بارهای قدرت بزرگ و محافظت در برابر نوسانات الکتریکی ضروری هستند و معمولاً 48 تا 58 سانتی متر عرض دارند. هر PDU نصب شده روی رک شامل یک نمایشگر سه فاز برای اشتراک برق دستگاه در کنار ابزارهای مدیریت از راه دور پروتکل مدیریت شبکه ساده (SNMP) است.

چگونه می‌توان PDU مناسب انتخاب کرد؟

بسته به اندازه مرکز داده شما، تعیین اندازه PDU که باید انتخاب کنید آسان نیست. همانطور که کامپیوتر به قدرت بیشتری نیاز دارد و کسب و کار شما همچنان به رشد خود ادامه می دهد، به یک PDU نیاز دارید که بتواند خواسته های شما را برآورده کند. هنگام تعیین PDU مناسب برای تلاش های آتی مرکز داده باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت:

1. نوع و مقدار دوشاخه: تعیین PDU مناسب برای محیط شما با شناسایی نوع دوشاخه خروجی مورد نیاز و انتخاب تجهیزات IT مناسب برای رک شما شروع می شود. PDU شما باید خروجی های C-13 و C-10 بیشتری از آنچه در ابتدا نیاز دارید داشته باشد تا امکان توسعه تجهیزات آینده را فراهم کند. پاور ماژول های کارنو می‌تواند انتخاب خوبی در این زمینه باشد.

2. ظرفیت برق: پس از اینکه تجهیزاتی را که قرار است با PDU متصل کنید، مشخص کردید، باید ظرفیت برق مورد نیاز برای هر رک IT را تخمین بزنید. بسیاری از تولیدکنندگان PDU ماشین‌حساب‌های آنلاینی را ارائه می‌کنند که به شما امکان می‌دهد به طور دقیق میزان مصرف برق لازم برای پیکربندی‌های الکترونیکی خاص را تخمین بزنید.

3. نوع دوشاخه و توزیع برق: در مرحله سوم، شما باید یک محاسبه دقیق برای توزیع توان ردیف PDU خود بر اساس ولتاژ آن انجام دهید. تعیین کنید که یک رک به برق تک فاز یا سه فاز نیاز دارد و طرح توزیع را مشخص کنید.

4. فرم، فاکتور و نصب: در مرحله آخر، شما باید ضریب فرم PDU و گزینه‌های نصب را انتخاب کنید و یک منبع تغذیه اضافی ارائه دهید که در صورت خرابی سیستم اصلی شروع به کار کند. سپس، PDU ها را در پشت رک سرور خود با پریزهایی که به راحتی در دسترس هستند نصب کنید.

پاور ماژول PDU چیست؟

 

مزایای PDU چیست؟

PDU ها مدیریت برق برای سرورها و تجهیزات شبکه شما را انجام می دهند، آنها مزایای طولانی مدت و افزایش کارایی را به مراکز داده در سراسر جهان ارائه می دهند. با یک PDU، می توانید قابلیت اطمینان، کارایی، مقرون به صرفه بودن و موارد دیگر را افزایش دهید.

قابلیت اطمینان: مزیت اصلی سیستم های PDU توانایی آنها در افزایش قابلیت اطمینان نصب IT شما با منبع تغذیه اضافی است. این ویژگی از فناوری شما در صورت قطع برق و نوسانات برق محافظت می‌کند و هزینه‌های مرتبط با خرابی را کاهش می‌دهد و به کارکنان اجازه می‌دهد بدون توجه به اینکه چه اتفاقی می‌افتد به کار خود ادامه دهند. برخی از PDUهای جدیدتر حتی دارای یک ویژگی نگهداری دوشاخه هستند که قابلیت اطمینان را بهبود می بخشد در حالی که فضای اضافی را اشغال نمی کند.

با PDU مناسب، می توانید قابلیت اطمینان زیرساخت های فناوری خود را بهبود بخشید و از خرابی جلوگیری کنید.

نظارت و کنترل انرژی: PDU ها همچنین نظارت عالی انرژی را با دقت درجه صورتحساب 1% در اختیار شما قرار می دهند. این اطلاعات به شما امکان می‌دهد تا به سرعت سخت‌افزار سرکش و ظرفیت انرژی اضافی را شناسایی کنید. با یک PDU جدیدتر، می توانید کنترل برق خود را به دست بگیرید و سوکت های جداگانه را از راه دور روشن و خاموش کنید. چه نیاز به راه‌اندازی مجدد سرور از راه دور یا قطع بارهای غیرضروری در هنگام قطع برق داشته باشید، PDUهای هوشمند شما را پوشش می‌دهند.

پاور ماژول های کارنو

گروه فنی و مهندسی کارنو تولید کننده انواع پاور ماژول مناسب مراکز حساس و سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور است که این پاورماژول ها با قابلیت های مختلفی تولید شده است تا نیاز هر سازمانی را در برگیرد. پاور ماژول های کارنو در انواع مختلف فیوز دار، دارای پریز های بک تو بک و MK و … است و ظرفیت های مختلفی تولید شده است. برای دیدن مشخصات آنها می توانید به صفحه مشخصات محصولات پاور ماژول مراجعه کنید و یا با کارشناسان کارنو تماس بگیرید.

تماس با دفتر تهران:

021-88486300

تماس با دفتر مشهد:

051-37057050-4