Tier چیست و درجه بندی دیتاسنتر به چه صورت است؟

درجه بندی دیتاسنتر

درجه بندی دیتاسنتر بر اساس استانداردهایی که برای آنها تعریف شده است و ویژگی که هر کدام از این استانداردها دارند صورت می­گیرد. برای تهیه سیستمی که تمامی ملزومات یک مرکز داده را مشخص کند، ضمیمه­ ای همراه با استاندارد TIA-942 گردآوری شده است که اطلاعاتی را در مورد دسترس پذیری دیتاسنترها به ترتیب سطح تعریف نموده است. این سطوح براساس اطلاعات موسسه Uptime تهیه شده­ اند. به هر یک از این سطوح تقسیم بندی Tier گفته می­شود که بر اساس معیارهای تعریف شده هر دیتاسنتر در یکی از 4 سطح Tier قرار می­گیرد. در ادامه به توضیح بیشتری درباره Tier چیست می پردازیم.

سطوح Tier چیست ؟

سطوح و درجه بندی دیتاسنتر قابلیت اطمینان به زیرساخت مرکز داده را نشان می­دهد. این طبقه بندی که توسط موسسه Uptime به عنوان معیار کیفیت دیتاسنترها قرار گرفت، امکانات یک دیتاسنتر را از 1 تا 4 رتبه بندی می­کند و در یکی از این 4 سطح قرار می­گیرد. هر چه شماره سطح (Tier) بالاتر باشد، میزان دسترس پذیری دیتاسنتر نیز بیشتر خواهد بود.

دیتاسنتر Tier 1 دارای کمترین رتبه و Tier 4 بیشترین رتبه و کیفیت را دارا است. گروه فنی و مهندسی کارنو همواره در تلاش است تا در پروژه های طراحی و اجرای دیتاسنتر ها، حداکثر استاندارد ها را رعایت کند تا درجه بندی دیتاسنتر به Tier 4 برسد.

درجه بندی دیتاسنتر

بررسی انواع Tier و درجه بندی دیتاسنتر

Tier 1

این رده از درجه بندی دیتاسنتر ظرفیت اولیه برای پشتیبانی از اطلاعات یک محیط اداری را دارد که عبارتند از:

 • یک منبع تغذیه (UPS) برای قطع شدن و نواسانات برق.
 • فضایی برای سیستم های IT.
 • تجهیزات تهویه و خنک کننده که در تمام ساعات کار می­کنند.
 • موتور ژنراتور.

Tier 1، با نرخ دسترس پذیری 99.671%، امکان محافظت مرکز داده در برابر مشکلات ناشی از خطای انسانی را دارد، اما پیش­بینی حوادث و وقایع غیر منتظره از وظایف این سطح خارج است. هنگام انجام امور تعمیرات نیاز به خاموشی کامل دارد از این رو به دلیل عدم استفاده از سخت افزارهایی پیچیده، برای سرورهایی مناسب است که نیازی به دسترسی 100% ندارند.

Tier 2

این سطح با قابلیت افزونگی در اصطلاح دارای redundant بالاتری نسبت به سطح قبلی است و به دلیل مجهز بودن به موارد پشتیبان، افزایش ایمنی در برابر اختلالات را برای مرکز داده فراهم می­کند.

این ویژگی ها عبارتند از:

 • ژنراتور های موتور با قدرت بالاتر .
 • سیستم های cooling و چیلرها.
 • Storage های داخلی با قدرت ذخیره سازی حداقل 12 ساعت انرژی.
 • نرخ دسترس پذیری 99.741%

در این سطح هر یک از اجزا به تنهایی می­تواند در حالت خاموش تعمیر شود اما در صورت بروز مشکل در اتصال، ممکن است تمام سرور از کار بی­افتد.

Tier 3

این سطح از درجه بندی دیتاسنتر خطوط اتصالی بیشتر وهمچنین redundant بالاتری نسبت به سطح قبلی برخوردار است. بر خلاف دو سطح قبلی Tier3 در زمان نیاز تجهیزات به تعمیر، ملزم به خاموش شدن نیست و تمام دستگاه ها به صورت مجزا، بدون تاثیر بر عملکرد سرورها امکان تعمیر دارند.

ویژگی های این سطح:

 • دارای موتور ژنراتور برای تولید انرژی بیشتر
 • تجهیزات سرمایش و گرمایش پیشرفته
 • Storage های داخلی با قدرت ذخیره سازی حداقل 12 ساعت انرژی.
 • نرخ دسترس پذیری 99.982%
 • خطوط اتصالی بیشتر که به حالت پشتیبان عمل می­کنند تا در صورت قطع شدن خط دیگر آنلاین باقی بماند.

Tier 4

یک مرکز داده در Tier 4 بالاترین redundant را نسبت به تمامی سطوح دارا است. این دیتاسنتر دارای چندین سیستم مستقل است که به عنوان اجزای ظرفیت اضافی برای دیتاسنتر عمل می­کنند و در صورت بروز یک رویداد از به خطر انداختن دو سیستم جلوگیری می­کنند.

 • تولید بالاترین سطح انرژی توسط ژنراتورها که چند خط اتصالی دارند.
 • سیستم های cooling پیشرفته تر که قابلیت خنک کنندگی مداوم محیط را داشته باشند.
 • ذخیره سازی 12 ساعت انرژی برای storage های داخلی در هر ظرفیتی.
 • نرخ دسترس پذیری 99.995%

به طور کلی این سطح با بالاترین ویژگی ها، مربوط به بهترین و بی­نقص ترین دیتاسنتر ها است. هنگام بروز اختلال و خرابی عملیات سرورها تحت تاثیر قرار نمی­گیرد و به گونه‌­ای طراحی شده که کاملا تحمل خطا داشته باشد. و مسائل پیش بینی شده یا پیش بینی نشده آسیبی به روند کار مرکز داده نمی­رسانند. در نظر داشته باشید یک دیتاسنتر در سطح Tier 4  فضای بزرگی را اشغال کرده که فراهم کردن آن مشکل است و همچنین هزینه راه اندازی بالایی دارد که از معایب این طبقه است.

چرا Tier اهمیت دارد؟

درجه بندی دیتاسنتر ها توسط موسسه Uptime در صنعت به عنوان مرجع استاندارد های دیتاسنتر مورد استناد قرار می­گیرد و به کسب و کارها کمک می­کند با توجه به سرمایه در دسترس و امکاناتی که انتظار دارند بدون به خطر انداختن اطلاعات سازمان خود بهترین تصمیم گیری را راجع به راه اندازی دیتاسنتر خود انجام دهند.

کارشناسان ما در فراز شبکه کارنو با مشاوره به شما بهترین دیتاسنتر را پیشنهاد می­دهند.