درباره فضای سفید و خاکستری دیتاسنتر چه می‌دانید؟

دیتا سنتر

امروزه با پیشرفت فناوری‌ها و بوجود آمدن عصر اینترنت پرسرعت (۵گیگ)، شرکت‌ها بیشتر از پیش به فناوری اطلاعات تکیه می‌کنند. بنابراین، تقاضای آنها برای ایجاد و یا استفاده از خدمات مرکز داده به طور چشمگیری افزایش یافته است. با این حال، به دلیل افزایش هزینه‌های تجهیز و نگهداری اتاق‌های سرور و لزوم توزیع صحیح این امکانات، فضا نیز به یکی از بزرگ‌ترین نیازها و عوامل محدود کننده در مراکز داده تبدیل شده است. برای حل این مشکل، لازم است تا ابتدا استفاده از فضای موجود بهینه شود. این‌جاست که فضای سفید دیتاسنتر و فضای خاکستری دیتاسنتر معنا پیدا می‌کند.

شرکت‌ها روز به روز بیشتر به فناوری گرایش پیدا می‌کنند و تقریباً در تمام عملیات خود به فناوری اطلاعات وابسته می‌شوند. این امر منجر به رشد تقاضا برای خدمات مرکز داده شده است. در نتیجه، مدیران مرکز داده با چالش‌های استفاده بهینه از فضای موجود مرکز داده جهت بهبود کارایی مواجه هستند. یکی از بهترین رویکردها برای مقابله با چنین چالش‌هایی، تجمیع فضای سفید و فضای خاکستری در مرکز داده برای بهبود قابلیت‌های عملیاتی‌ست.

 

تفاوت بین فضای سفید و فضای خاکستری

ابتدا اجازه دهید تفاوت بین فضای سفید و فضای خاکستری در مراکز داده را درک کنیم:

فضای سفید در مرکز داده به منطقه‌ای گفته می‌شود که تجهیزات فناوری اطلاعات در آن قرار می‌گیرند. در حالی که فضای خاکستری در مراکز داده فضایی‌ست که زیرساخت‌های “Back-end” در آن قرار دارد.

فضای سفید مکانی برای قرارگیری سرورها، ذخیره سازی،”Network Gear”،رک‌ها، واحدهای خنک کننده و سیستم توزیع برق است. فضای خاکستری نیز محل قرارگرفتن سوییچ‌‌ها، یو پی اس، مبدل‌ها، چیلر و ژنراتورهاست.

در زیر چند استراتژی برای ادغام فضای سفید و فضای خاکستری به منظور بهبود کارایی عملیاتی مرکز داده و در دسترس بودن آورده شده است. اینها ممکن است بار مدیران مرکز داده را به روشی موثر کاهش دهد.

مرکز داده سبز

تکنیک‌های بهره‌وری فضای سفید دیتاسنتر برای صرفه جویی در فضای قابل استفاده در مراکز داده

  • مجازی‌سازی کلید کارایی‌ست: مجازی‌سازی تعداد زیادی از دستگاه‌های کم کارآمد را با تعداد کمی از دستگاه‌های بسیار کارآمد جایگزین می‌کند. باعث صرفه جویی در فضای زیادی در مراکز داده می‌شود. “VMware” و سایر سیستم‌های مدیریت مجازی‌سازی می‌توانند برای ایجاد یک محیط کاملا مجازی‌سازی شده مستقر شوند.
  • استفاده از منابع رایانش ابری: امروزه ابر محبوبیت پیدا کرده است؛ زیرا سازمان‌ها می‌توانند با استفاده از مراکز داده ابری عمومی که از اینترنت همگانی برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کنند، تعداد سرورهای خود را کاهش دهند. تعداد کمتر سرور به معنای صرفه جویی در فضاست.
  • برنامه ریزی ظرفیت مرکز داده: ابزارهای مدیریت دارایی مرکز داده به برآورد نیاز برق و سرور در حال حاضر و همچنین در آینده نزدیک کمک می‌کنند و باعث صرفه‌جویی در اتلاف فضا به دلیل عدم برنامه‌ریزی می‌شود.
  • جابجایی به درایوهای SSD  SSDها سریع‌تر، کم مصرف‌تر هستند و هیچ قطعه مکانیکی ندارند. اینها بسیار فشرده‌تر از سیستم‌های ذخیره سازی مبتنی بر دیسک هستند.
  • تکنیک‌های بهره وری فضای خاکستری: برای صرفه جویی در فضا برای ذخیره‌سازی زیرساخت‌ها مهم است.

آخرین فناوری ذخیره انرژی: فناوری‌هایی مانند “flywheels” به افزایش حرکت ماشین کمک می‌کند. در موارد نوسانات برق، دیسک به دلیل این تکانه به چرخش ادامه می‌دهد و نیروی اضافی تولید می‌کند که UPS از آن به عنوان برق آماده به کار کوتاه اضطراری استفاده می‌کند. به نوعی تعداد باتری‌های مورد نیاز برای منبع تغذیه را کاهش می‌دهد که به نوبه خود باعث صرفه‌جویی در فضا برای ذخیره‌سازی آن‌ها می‌شود.

 

فضای سفید دیتاسنتر چیست؟

فضای سفید دیتاسنتر به فضایی اطلاق می‌شود که تجهیزات و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در آن قرار دارند که شامل سرورها، ذخیره‌سازی، تجهیزات شبکه‌ها، رک‌ها، واحدهای تهویه مطبوع، سیستم‌های توزیع برق می‌شود. فضای سفید معمولاً با متر مربع اندازه گیری می‌شود. این فضا از نظر پوشش می‌تواند دارای کف کاذب و یا پوشش سخت باشد.

کف کاذب جهت پوشاندن مسیرهای کابل کشی داده‌ها و سیستم برق اتاق سرور، توزیع سیستم‌های خنک کننده تجهیزات فناوری اطلاعات و غیره ایجاد می‌شود. با وجود کف کاذب در اتاق مانیتورینگ، می‌توان به راحتی به همه موارد کابل کشی دسترسی داشت.

اما پوشش‌های سخت در قسمت بالای اتاق نصب می‌شوند. سیستم‌های خنک کننده و کابل کشی برای پوشش‌های سخت بالای سر نصب می‌شوند. البته امروزه کف‌های کاذب طرفداران بیشتری دارد.

به طور معمول، فضای سفید دیتاسنتر تنها منطقه برای تولید و دسترسی به اطلاعات است که یک شرکت می‌تواند از آن استفاده کند. فعالیت‌های آنلاین مانند کار از خانه در سال‌های اخیر به دلیل بیماری کویید، به‌ سرعت افزایش یافته است و نیاز به وجود فضای سفید در شرکت‌های مختلف نیز بیشتر شده است.

 

فضای سفید دیتاسنتر

فضای خاکستری دیتاسنتر چیست؟

فضای خاکستری دیتاسنتر به فضایی اطلاق می‌شود که تجهیزات پشتیبان در آن قرار دارند. این موارد شامل تابلو برق، یو پی اس، ترانسفورماتور، چیلر و ژنراتور است.

فضای خاکستری برای پشتیبانی از فضای سفید دیتاسنتر ایجاد می‌شود، بنابراین گستردگی فضای خاکستری با توجه به اندازه فضای سفید مرکز، تعیین می‌شود. هرچه فضای سفید بیشتری مورد نیاز باشد، زیرساخت‌های پشتیبان بیشتری برای پشتیبانی از آن مورد نیاز است.

به بیان دیگر، فضای سفید دیتاسنتر محل استقرار سرورها و منابع ذخیره‌سازی داده، رک، تجهیزات شبکه، سیستم‌‌های تهویه هوا و توزیع برق برای این تجهیزات است. در حالی که فضای خاکستری، میزبان دیزل ژنراتورها، دستگاه‌های برق اضطراری، چیلرها و تابلوهای برق است.

 

چگونه کارایی فضا را افزایش دهیم؟

واضح است که ساخت و طراحی مراکز داده بزرگتر و مصرف انرژی بیشتر گزینه خوبی برای بهره‌وری بیشتر سازمان ها و شرکت‌های فناوری اطلاعات نیست. برای افزایش پایداری مرکز داده و کاهش هزینه‌های انرژی، لازم است از برخی استراتژی‌ها برای ترکیب فضای سفید و فضای خاکستری استفاده شود.

 

استراتژی‌های بهره وری فضای سفید دیتاسنتر

مجازی سازی فناوری:

حرکت به سمت مجازی سازی سیستم ها و جایگزینی تجهیزات فیزیکی با مجازی یا ادغام آنها. مثال استفاده از Hyper V و (نرم افزار ماشین مجازی) VMWARE.

منابع رایانش ابری:

با کمک فناوری ابری، شرکت‌ها می‌توانند داده‌ها را از طریق اینترنت عمومی انتقال دهند، بنابراین نیازهای خود را به سرورهای فیزیکی و سایر زیرساخت‌های فناوری اطلاعات کاهش خواهند داد.

 

 DCIM (برنامه ریزی مرکز داده)

نوعی ابزار مدیریت زیرساخت مرکز داده، می تواند به تخمین نیازهای فعلی و آینده سرور کمک کند. همچنین می تواند به مراکز داده کمک کند تا منابع را ردیابی و مدیریت کنند و اندازه آنها را برای صرفه جویی در فضای بیشتر بهینه کنند.

ظرفیت خنک کننده و نیروی برق مورد نیاز: این موارد برای پیکربندی مناسب تجهیزات ضروری‌ست.

 

استراتژی‌های بهره وری فضای خاکستری

فن آوری های پیشرفته: فناوری‌هایی مانند فلایویل ها می‌توانند قدرت دستگاه را افزایش داده و تعداد باتری‌های مورد نیاز برای منبع تغذیه را کاهش دهند. علاوه بر این، استفاده از پنل‌های خورشیدی می‌تواند قبض های برق مرکز داده را کاهش دهد. و خنک کننده آب نیز می‌تواند به کاهش هزینه‌های راه حل‌های خنک کننده کمک کند.

در مقایسه با تکنیک‌های بهره‌وری فضای سفید دیتاسنتر استراتژی‌های بهره‌وری فضای سفید بسیار کمتر است. با این حال، کارآمدترین طرح ترکیب فضای سفید مرکز داده با فضای خاکستر‌ی‌ست. با انجام این کار، شرکت‌ها می‌توانند به استفاده بهینه از فضای مرکز داده پی ببرند.

 

گروه فنی و مهندسی کارنو یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه طراحی و اجرای اتاق سرور و دیتاسنتر است که تمام استانداردهای لازم را در اجری دیتاسنتر رعایت می‌کند. شما برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشد.

لطفا نظر خود را در قسمت دیدگاه برای ما ارسال کنید.