رک دیاگرام چیست و کاربرد آن کدام است

رک دیاگرام به چه معنا می باشد؟

دیاگرام تجهیزات را در یک رک سازمان دهی می کند و آن ها را به صورت دو وجهی نمایش خواهد داد، از علت های اصلی رسم دیاگرام می توان به این مورد اشاره کرد که اساس رسم آنها بر پایه ی مشاهده ی محل قرار گیری تجهیزات قرار داده شده است، بنابراین از این طریق می توان نمای پشت و روی رک را مشاهده کرد.

کاربردهای رک دیاگرام

از رک دیاگرام ها می توان برای زمانی استفاده کرد که قصد خرید تجهیزات داریم و حتی برای زمانی می توان از آنها استفاده کرد که برای آینده قصد خرید تجهیزاتی داشته باشیم، به همین دلیل این دیاگرام ها به ما کمک می کند تا بتوانیم بفهمیم چه رک خریداری کنیم در چه مقیاس و اندازه ای باشد و همچنین می توان برای انتخاب تجهیزات مناسب برای درون آن نیز از دیاگرام رک کمک گرفت تا در آینده به مشکلی برنخوریم.

مراحل ایجاد یک رک دیاگرام چگونه می باشد؟

با استفاده از رک دیاگرام می توان برنامه ریزی درستی برای انتخاب و همچنین نصب تجهیزات درون آن انجام داد تا بتوان از این طریق به هیچ مشکلی بر نخوریم.

رسم رک دیاگرام,رک دیاگرام چست,کاربردهای رک دیاگرام,

نکات ضروری در رسم رک دیاگرام عبارتند از :

مشخص نمودن هدف  : برای این کار باید مشخص کنیم که کدام تجهیزات را می خواهیم سازمان دهی کنیم به همین دلیل می توان لیستی از این تجهیزات را آماده کرده و ابعاد و مشخصات دقیق آنها را ثبت کنیم البته در این حالت باید میزان جریان هوا را نیز مد نظر داشته باشیم.

اندازه گذاری تجهیزات : یک رک دارای ابعاد ۰٫۶۲۵ و ۰٫۵۶۲ در ۰٫۵ است و مجموعه ی آنها را یک واحد رک نام گذاری می کنند و اندازه ی ۱٫۷۵ اینچ مخفف rmu است .

با درست طراحی کردن سایز کامپونت و دانستن اندازه ی آنها می توان یک رک دیاگرام طراحی کرده و بتوان سایز آن را بر حسب rmu به دست آورد تا بتوان از این طریق فضای مورد نیازش را تامین کرد.

اما می توان با نرم افزار های موجود در بازار که برای این کار طراحی شده اند مانند  visio  و یا smart draw ها کار را به راحتی انجام داد.

رسم رک

برای رسم رک اولین چیز در مورد طراحی رسم خود رک است پس می توان با ابعاد واقعی آن را ترسیم کرد.

چگونه می توان تجهیزات درون رک را ترسیم کرد ؟

می توان این تجهیزات را با توجه به مقیاس هایی که توسط rmu  مشخص کرده ایم ترسیم کنیم و حتی ممکن است نیاز به جابجایی بیش از حد تجهیزات داشته باشیم تا محل قرار گیری آنها به طور دقیق مشخص و انجام شود به عنوان مثال باید تجهیزاتی را که بیشتر به آنها رجوع می کنیم مانند پچ های پنل باید در قسمت پایین قرار بگیرند تا امکان دسترسی به صورت مستقیم در آنها وجود داشته باشد.

فضا دادن به کابل ها

برای کابل ها می توان فضای مناسب در نظر گرفت برای این کار می توان فضاهای که خالی هستند را برای کابل ها استفاده نمود و همچنین می توان از فضای به وجود آمده بین دو رک برای کشیدن کابل ها استفاده کرد زیرا این کار باعث می شود تا دیدن مسیر هایی که این کابل ها از آن رد شده اند ساده تر شود.

پرکردن تمام فضای رک

برای پر کردن فضاهای خالی رک نیز می توان از ترسیم پنل استفاده کرد،  بهتر است برای جلوه دادن بیشتر از پنل های blank استفاده شود.