سرور روم چیست و چرا به آن نیاز داریم

طراحی زیر ساخت مراکز داده

هنگام راه اندازی یک کسب و کار باید عوامل زیادی در نظر گرفته شود. علاوه بر اینکه، باید بر روی مشتریان و فرآیندهای تجاری تمرکز کرد، باید لیستی از کارهایی که وجود دارد و در پشت صحنه باید به آن‌ها پرداخته شود را نیز تهیه و بررسی نمود. در اکثر مشاغل، ذخیره و دسترسی ایمن به داده‌ها برای موفقیت بلندمدت بسیار مهم است. در دنیایی که از دست دادن داده‌ها می‌تواند سلامت آینده‌ی سازمان شما را به خطر بیاندازد، مهم است که سرور روم یا مرکز داده‌ی داخلی خود را به درستی راه‌اندازی و نگهداری کنید.

اکنون اگر می‌خواهید بدانید که سرور روم چیست در این مقاله با واحد تحقیق و توسعه‌ی کارنو همراه باشید.

ما در این مقاله در مورد سرور روم استاندارد، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

سرور روم چیست:

همانطور که نوشته شد، سرور روم مکانی است برای قرار دادن سیستم‌های کامپیوتری یا سرورها و اجزای مرتبط مانند: ارتباطات شبکه و سیستم‌های ذخیره‌سازی. به طور کلی سرور روم یا اتاق سرور، شامل منابع تغذیه‌ی اضافی یا پشتیبان، اتصالات ارتباطی داده‌های اضافی، کنترل‌های محیطی (به عنوان مثال، تهویه مطبوع، اطفاء حریق)، دستگاه‌های امنیتی مختلف و غیره است. گروه بزرگی از سرورهای کامپیوتری تحت شبکه توسط سازمان‌ها برای پردازش، ذخیره‌سازی و توزیع حجم زیادی از داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقریباً برای هر نوع معامله‌ی تجاری، تبادل الکترونیکی داده‌ها مورد نیاز است.

در نتیجه، با افزایش تقاضا برای تحویل فوری داده‌ها، مراکز داده به وجود آمدند تا بتوانند هجوم درخواست‌ها را مدیریت کنند. در سال‌های اخیر، مراکز داده به طور قابل توجهی تکامل یافته‌اند و کارایی و مقیاس را برای استفاده از فناوری‌هایی مانند: مجازی‌سازی، محاسبات ابری، موبایل و برنامه‌های کاربردی IoT (اینترنت اشیا) افزایش داده‌اند.

راه‌اندزای سرور روم استاندارد,سرور روم استاندارد,سرور روم چیست,

چرا به سرور روم نیاز داریم؟

تقاضا برای فضای ذخیره‌سازی، قدرت پردازش و اطلاعات به‌طور تصاعدی در حال افزایش است. به همین دلیل، شرکت‌ها باید بتوانند به این روند ادامه دهند تا نیازهای مشتریان خود را ارائه و برآورده کنند. در بسیاری از موارد، مدل‌های تجاری مدرن شرکت بر روی مراکز داده به‌عنوان پایه یا «کارخانه تولید» برای خدماتی که شرکت ارائه می‌دهد، ساخته می‌شوند. به عنوان مثال: شرکت هایی مانند: فیس بوک، اپل، ای بی، آمازون و لینکدین همگی برای ارائه‌ی خدمات و محصولات اصلی به مشتریان خود به مراکز داده و سرورم روم‌ها وابسته هستند.

در نتیجه، بدون مراکز داده، یا شرکت ها به سختی می‌توانند وجود داشته باشند یا خود را در معرض خطر از دست دادن درآمد و تأثیر منفی بر رضایت مشتری قرار می‌دهند.

نرم افزار مدیریت زیرساخت سرور روم چگونه مدیریت مرکز داده را بهبود می‌بخشد؟

مراکز داده یکی از اجزای مهم هر کسب و کار به حساب می‌آیند. پس، بسیار مهم است که آن‌ها به درستی و کارآمد اداره و نظارت شوند. نرم افزار مدیریت زیرساخت مرکز داده که به سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ معروف هستند برای پشتیبانی از عملیات روزانه‌ی یک مرکز داده طراحی شده‌اند. این سیستم‌ها توسط شرکت فنی و مهندسی کارنو برای مدیریت سرور روم و رک‌ها طراحی شده‌اند. این سیستم‌ها شامل: کارنولاجیک، اسمارت بیت رک و مینی اسمارت بیت رک می‌باشد.

شما با استفاده از این سیستم‌ها به راحتی و از راه دور خواهید توانست که داخل سرور روم خود را بررسی نمائید. همچنین می‌توانید از وضعیت داخل رک‌ها آگاه شوید. از جمله: میزان دما، رطوبت و غیره.

اینگونه در زمان مناسب می‌توانید اقدامات ضروری را انجام داده و از ایجاد خطرات و ضررها جلوگیری نمائید.

راه‌اندازی سرور روم استاندارد:

اکنون در این بخش به شما توضیح می‌دهیم که برای راه‌اندزای سرور روم استاندارد باید چه مراحلی را طی نمائید. پس همچنان در ادامه با ما همراه باشید.

انتخاب مکان مناسب:

عوامل زیادی وجود دارد که باید قبل از نهایی کردن مکان سرور روم در نظر بگیرید. در ابتدا، باید بررسی کرد که آیا ساختار ساختمان می‌تواند نیازهای سخت افزاری سرور را تأمین کند یا خیر. نکته‌ی دیگری که باید بررسی شود این است که آیا تهویه‌ی کافی وجود دارد یا خیر. اتاق های سرور همچنین صدا و نویز بیش از حدی را تولید می‌کنند که به طور بالقوه می‌تواند باعث مزاحمت کارمندان شود. بنابراین، بهتر است سرور روم در مکانی راه‌اندازی گردد که برای کارمندان مزاحمتی را ایجاد ننماید.

تجهیزات نصب مناسب:

کسب‌وکارهایی که به دنبال راه‌اندازی نصب سرور هستند، باید روی تجهیزات نصب‌شده سرمایه‌گذاری کنند. تجهیزات نصب شده همانند کف کاذب اتاق سرور، پاور ماژول های استفاده شده و غیره، زیرساخت مرکز داده به حساب می‌آیند. در نتیجه، اگر تجهیزات نصب شده از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند، شبکه و زیرساخت‌های آن نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

سرور مناسب را انتخاب کنید:

سرورهای مختلفی در دسترس هستند که به طور منحصر به فرد برای انجام عملکردهای مختلف طراحی شده‌اند. سازمان‌هایی که برای اشتراک‌گذاری فایل، پشتیبان‌گیری و کنترل دسترسی از راه دور برای تعداد کمی از کارمندان به سرور نیاز دارند، باید به نصب سرورهای مورد نیاز بپردازند.

راه‌اندزای سرور روم استاندارد,سرور روم استاندارد,سرور روم چیست,

تفکیک و برچسب گذاری کارآمد:

حتی برای استقرار سرور ساده، لازم است که تنظیمات سرور مربوطه را برچسب‌گذاری کرده و به وضوح مستند کنید. برچسب‌گذاری مناسب فقط خطرات موجود را کاهش می‌دهد. همچنین توصیه می‌شود که یادداشت‌های دقیقی در مورد رویه‌ها، فرآیندها و دستورالعمل‌های مربوط به سرور داشته باشید. این موضوع باید به منظور جلوگیری از دست رفتن داده‌ها در شرایط قطع برق یا هر گونه خطای دیگر، ناشی از تغییرات در توزیع برق صورت گیرد.

مدیریت سیم:

در حالی که خیلی جذاب نیست، تأثیر مدیریت کابل را نمی‌توان به اندازه‌ی کافی اغراق کرد. این عمدتاً به این دلیل است که تقریباً هر بخش از تجهیزات روی رک با کابل‌های اترنت مرتبط است. برای مدیریت بسته‌ای از کابل‌ها می‌توان از پچ پنل استفاده کرد. نصب پنل‌ها می‌تواند پیچیده باشد و باید کابل را جدا کنید، آن را به پنل بکوبید و از ابزار تست سیم برای تأیید اعتبار استفاده نمائید.

خنک کننده:

سطوح بالای دما ممکن است به اجزای اتاق مانند: کلیدهای برق و پریزهای برق و سایر تجهیزات سرور روم آسیب برساند. از همین جهت، واحدهای تهویه‌ی مطبوع قابل حمل را می‌توان برای مقابله با این وضعیت نصب کرد. مدل‌هایی وجود دارند که به طور منحصر به فرد فقط برای این عملکرد طراحی شده‌اند.

سخن آخر:

توضیحات بسیاری در مورد سرور روم باقی مانده است. بنابراین، در به‌روزرسانی‌های آتی به ادامه‌ی این مبحث اشاره خواهیم کرد.

امیدواریم که از محتوای خوانده شده لذت برده باشید و برای شما سودمند بوده باشد. شما می‌توانید برای راه‌اندازی سرور روم و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید. همچنین می‌توانید نظرات، انتقادات و سؤالات خود را در قسمت دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید.