تفاوت مک آدرس و آی پی

ما قصد داریم تا در این مطلب به تفاوت مک آدرس با آی پی بپردازیم. معمولا در اکثر شبکه ها از اینترنت استفاده می شود و اینترنت اصلی ترین پروتکلی است که برای بر قراری ارتباط در بین عناصری مانند گوشی تلفن هوشمند و کامپیوترها می باشد. حال به هر یک از این عناصر یک برچسب که حاوی عدد یا آدرس می باشد داده شده و این آدرس اینترنت پروتکل یا آدرس آی پی نام دارد. در واقع آدرس IP موظف است تا به شناسایی و موقعیت یابی هر یک از اجزایی که یک شبکه را به صورت جدا تشکیل می دهد و لایه های آن از مدل OSI است را بررسی کند.

تفاوت مک آدرس و آی پی در چیست؟

آدرسی که IP در اختیارتان قرار می دهد در واقع بر اساس تعداد بیت هایی است که همان آدرس برای ذخیره کردن استفاده می کند. یکی (Internet Protocol Version 4 (IPv4 است که از آدرس دهی 32 بیت استفاده می‎کند و اغلب از این نسخه استفاده می‎شود و دیگری (Internet Protocol Version 6 (Ipv6 است که از سیستم آدرس دهی 128 بیت استفاده می‎کند. هر چند آدرس آی‌پی یک سیستم عددی باینری است اما به شکلی ذخیره سازی می‎شود که برای انسان قابل خواندن باشد

به طور کلی آدرس IP ها دو نوع هستند که شامل استاتیک و داینامیک می شوند. در نوع داینامیک کاربر هر زمانی که به اینترنت متصل شود و روتر خود را خاموش و روشن کند، یک آی پی جدید به او تعلق می گیرد. در نوع استاتیک هم آدرس های IP پس از اینکه کاربر به اینترنت متصل می شوند توسط ادمین به صورت دستی وارد می شود.

تفاوت مک آدرس با آی پی,تفاوت مک آدرس و آی پی,فرق مک آدرس و آی پی آدرس,

تعریف مک آدرس

به شماره های سخت افزاری، مک آدرس گفته می شود که این آدرس ها فقط توسط شرکت هایی داده می شوند که خودشان محصول مورد نظر را به بازار عرضه کرده باشند. این آدرس ها در لایه های دیتا لینکی که از نوع OSI باشد راه اندازی می شوند، اما در لاین هایی پایین تر، مانند لاین شبکه های محلی یا LAN به عنوان یکی از مهم ترین شناسه ها برای آداپتور شناخته شده و فعالیت می کنند. آدرس های مک دارای 48 بیت می باشند و نصف شان هم شامل شماره شناسه ای است که توسط سازنده آداپتور ارائه شده است. قسمت دیگر این آدرس هم شامل یک شماره سریال منحصر به فرد است که در قسمت سخت افزاری آداپتور هم ذخیره شده است.

فرق مک آدرس و آی پی آدرس

مک دارای یک شناسه اختصاصی است که مستقیما به رابط اصلی سخت افزار متصل می شود. اما آدرس آی پی دارای یک شناسه اختصاصی است که فقط می تواند به نرم افزار شبکه ها وصل شود. آدرس هایی که از سوی مک ارائه می شود همگی به صورت همیشگی مخصوص آداپتورها هستند  و به هیچ وجه نمی توان آن ها را تغییر داد، در صورتیکه آدرس آی پی ها با عنوان داینامیک و استاتیک ارائه شده و بر اساس نیازهای شبکه تغییر می کنند. اما آدرس مک هنگامی تغییر می کند که شبکه های محلی روی کار باشند.