آشنایی با انواع کابل­ فیبر نوری و تفاوت­ های آن­ها

کابل فیبر نوری چیست؟

در اصل فیبر نوری متشکل از سلسله شاخه ­هایی بسیار باریک و بلند است که از یک ماده شیشه مانند ساخته شده­ اند. این رشته­ ها قابلیت این را دارند تا نوری که از یک سو به آن وارد می­شود را از سمت دیگر خود خارج کند. این رشته­ های باریک تا اندازه ­ای دارای پهنای باند بیشتر از کابل ­های معمولی که در بازار به وفور یافت می­شوند هستند.

انواع کابل فیبر نوری و تفاوت آن­ها با یکدیگر:

با استفاده از این نوع کابل می­توان پهنای باندی تا حدود ۱۰ گیگ را انتقال داد که مورد استفاده برای تلویزیون، رادیو، تلفن و دیگر داده­ ها است. کابل­ های فیبر نوری به دو دسته تک حالته و چند حالته تقسیم بندی می­شوند و به همین علت قیمت کابل های فیبر نوری هم تفاوت دارد.

 1. کابل ­های تک حالته که در اصطلاح تخصصی به آن سینگل مود نیز می­گویند در آن عبور نور به صورت مستقیم و بدون هیچ گونه شکستی انجام خواهد شد. کابل­های سینگل مود منشا نوری لیزری دارند که از شدت نور بالایی برخوردار است. به علاوه قطر این نوع کابل در بخش هسته بسیار اندک و به میزان ۹ µm (میکرومتر) می­باشد. این نوع از کابل­ ها به دو دسته OS1 و OS2 تقسیم می­شوند و در اصل آن­ها با طول موج متفاوتی که دارند از یکدیگر تفکیک خواهند شد.
 2. کابل­های چند حالته دارای قطر بیشتری به نسبت کابل تک حالته است که برابر با ۵۰ الی ۱۰۰ میکرومتر می­باشد. این دسته از کابل­ها را در اصطلاح تخصصی مالتی مود می­خوانند که منبع نوری آن­ها از ال ­ای ­دی ­ها تشکیل شده است. این کابل، نور وارد شده را با طول موج­های مختلفی در پرتوهای متفاوت انتشار می­دهد و با توجه به نوع کابل در طول آن شکل انتشار متفاوتی را خواهند داشت.

کابل­های مالتی مود در اصل به دسته­ های مختلفی از جمله OM1 , OM2 , OM3 , OM4 , OM5 تقسیم خواهند شد. در کابل­های نوع ۱ و ۲ به دلیل این که نور هنگام عبور با دیواره برخورد می­کند شکسته شده و کابل را در بخش طولی آن طی خواهد کرد. اما در کابل­های نوع ۳ و ۴ و ۵ به دلیل این که تکنولوژی تولید متفاوت­ تری را دارند موجب شده تا نور هنگام برخورد به دیواره زمانی که طول کابل را طی می­کند ضریب انحراف کمتری را داشته باشد. در اصطلاح تخصصی به این نوع تکنولوژی فیبرهای متحد المرکز گفته می­شود.

انواع پوشش­های کابل نوری

انواع کابل فیبر نوری,انواع کابل نوری,انواع کابلهای فیبر نوری,

مکانیزم بافرینگ:

در اصل کابل­ها از نظر نوع قرارگیری تارها، ویژگی و پوشش آن در سه دسته مختلف تقسیم خواهند شد که عبارتند از Indoor , Outdoor , Indoor & Outdoor

کابل­های Indoor :

این نوع از کابل­ها را بیشتر برای مصارف ساختمان به کار می­برند که بخش داخلی آن پوشیده شده از Tight Buffer می­باشد. در اصل Tight Buffer نوعی از رشت­ه های نخ مانند است که به دور کابل به صورت کامل پیچیده شده و دارای قطری معادل ۹۰۰ میکرومتر می­باشد. این تارها به نوعی نقش محافظت کننده از کابل را نیز به عهده دارد. در اصل این پوشش باعث می­شود که میزان انعطاف کابل بیشتر شده و قابل استفاده برای تمامی مکان­ ها باشد.

این کابل کاربردهای مختلفی دارد که عبارتند از: کابل کشی کامل در بخش عمودی ساختمان، کابل کشی به صورت افقی در ساختمان و قابل استفاده به عنوان کابل­ های تجهیزاتی. Tight Buffer در اصل در سه نوع مختلف طراحی و تولید می­شود که از جمله آن شامل موارد زیر می­شود:

 1. Breakout: در این دسته از کابل­ ها به صورت جداگانه برای هر کدام از فیبرهای نوری یک پوشش جدا تولید شده است.
 2. Mini Breakout: برای پوشش دهی فیبر نوری در این کابل از یک حفاظ استفاده شده است.
 3. Zip Cord: این دسته از بافرینگ­ های سخت در اصل برای تولید پچ کورد به کار برده می­شوند.

کابل­های Outdoor :

در اصل این نوع از کابل­ها با پوشش Loose Tube ساخته می­شوند که اکثرا مورد استفاده در خارج از ساختمان­ ها بوده و در اصل می­توان گفت از آن برای فضاهای باز استفاده می­شود. در تولید کابل­ ها با این روش تمامی تارهای آن در یک تیوب قرار داده شده که از جنس پلاستیک می­باشد و این امکان را دارد تا به صورت آزادانه حرکت کند.

شایان ذکر است که برای جلوگیری از ورود رطوبت به درون این کابل تمامی قسمت­ هایی که به صورت آزاد قرار گرفته­ اند را با یک نوع ژل به اسم تروکسین پر می­کنند. در این نوع از کابل­ها نیروهای مکانیکی که از بیرون به آن وارد می­شود به دلیل شناور بودن تارها در تیوب تاثیر بسیار پایین­ تری را بر آن خواهند گذاشت. کابل­ها را در مقابل فشارهای بیرونی مقاوم­تراند، همین موضوع می­تواند دلیل خوبی باشد که از آن­ها برای مکان­هایی که تحت فشار بسیار زیاد هستند استفاده کرد.

در اصل کابل­ های Loose Tube در دو نوع مختلف ساخته می­شوند که عبارتند از:

 1. Central Tube: معمولا این دسته از کابل­ها را برای بخش­ های مختلفی از جمله داکت ­ها، شیارها، تونل­ ها و مناطقی از این دست مورد استفاده قرار می­دهند. این کابل متشکل از یک لوله تو خالی است که فیبرهای نوری را در آن قرار داده ­اند و بخش آزاد آن را با تروکسین به صورت کامل پوشانیده­ اند.
 2. Stranded Tube: این کابل نیز همانند کابل Central Tube دارای کاربرد­های مختلفی از جمله داکت، شیار، تونل و … است که درون لوله توخالی با محافظت ژل تروکسین ساخته شده است. این نوع از کابل علاوه بر این خصوصیات از یک عایق مقاومت مرکزی نیز تشکیل شده که بتواند کابل را از خم شدن بیش از اندازه محافظت کند.

قیمت کابلهای فیبر نوری,کابل فیبر نوری,کابل فیبر نوری چیست,

کابل­های  Indoor & Outdoor:

این نوع از کابل­ها را هم می­توان در داخل ساختمان و هم در خارج از ساختمان مورد بهره برداری قرار داد و در حالت کلی تعدادی از مشخصات هر دو کابل Indoor و  Outdoor را دارند.

کابل فیبر دراپ کیبل:

در اصل این کابل برخی از ویژگی­ های Loose Tube و Tight Buffer را با هم دارد و در نوع ­های متفاوتی ساخته شده ­اند که عبارتند از:

 1. Steel wire armored: این دسته از کابل­ها را برای قسمت­ های مختلفی از جمله شیارها، تونل­ها و داکت­ ها مورد استفاده قرار می­دهند و در حالت کلی به شکل دفنی به کار می­روند.
 2. Mini breakout: این دسته از کابل­ ها نیز برای کابل کشی به شکل افقی در ساختمان­ ها به کار می­رود و نصب آن نیز همچون کابل Steel wire armored به شکل دفنی و برای داکت­ ها و شیارها می­باشد.
 3. Anti rodent: در این نوع کابل نیز به دلیل تکنولوژی ساختی که دارد قابل استفاده در کابل کشی­ های افقی ساختمان می­باشد و نصب آن نیز همچون دو کابل دیگر در داکت و شیار امکان پذیر است.

ژاکت کابل:

 1. PVC برای کابل­های Indoor: Metal free , FRNC , LSZH
 2. PE برای کابل­های Outdoor: Anti Rodent (Improved Rodent Protection) ژاکت Armor در کابل­های فیبر نوری
 3. (Steel Armor (Tape Armor
 4. Corrugated Steel Armor
 5. Double Corrugated Steel Armor
 6. Wire Armor: ژاکت کابل­ ژاکت و Armor در کابل­های فیبر نوری

کابل­های نوری خاکی

کابل­های Indoor,کابل­های فیبر نوری,کابل­های نوری ژله فیلد خاکی,

کابل­ های نوری ژله فیلد خاکی:

این نوع از کابل­ ها اکثرا مورد استفاده در شبکه­ های بین شهری که دارای فاصله طولانی هستند قرار می­گیرد و به شکل مستقیم آن را در خاک پنهان می­کنند به همین دلیل است که برای بکارگیری آن نیازی به کانال کشی وجود ندارد.

کابل نوری خشک خاکی:

این دسته از کابل ­ها به دلیل ساختار مقاومی که دارند در آن از ژله استفاده نشده است. در این کابل برای بالا بردن میزان محافظت در برابر عوامل مختلف یک نوار استیل که به شکل دندانه ­ای (اره­ ای) طراحی شده وجود دارد و نقش پشتیبان آن را به عهده دارد.

کابل­ های نوری هوایی مهاردار که به سه دسته زیر تقسیم می­شوند:

 1. کابل نوری مهاردار ژله فیلد: معمولا این کابل در روستاها کاربرد دارد و در آن یک سیم مهار به کار برده شده که متشکل از هفت رشته فولاد گالوانیزه­ ای است. این رشته­ ها برای استحکام بیشتر به یکدیگر تابیده شده ­اند و با هسته کابل به شکل موازی در کنار یکدیگر قرار گرفته­ اند. اگر از این کابل سطح مقطعی تهیه کنیم به شکل ۸ در می­ آید.
 2. کابل نوری مهاردار هوایی خشک: در این دسته از کابل­ ها باید از ورود رطوبت به آن جلوگیری کرد که معمولا برای چنین کاری در نقاطی که احتمال ورود رطوبت زیاد باشد از نخ و نوار جاذب رطوبت هنگام نصب آن استفاده می­کنند. این دسته از کابل­ ها دارای وزن سبک­ تری به نسبت کابل نوری مهاردار ژله فیلد هستند.
 3. کابل نوری مهاردار هوایی با زره: این نوع کابل طراحی شده برای مناطق جنگی است و در قسمت­ هایی که احتمال تیر اندازی به واسطه شکارچیان وجود دارد مورد استفاده قرار می­گیرد. این کابل به شکل اره­ ای و با روکش پلیمری طراحی و تولید شده است.

انواع کابل­های محیط داخل:

 1. تاید بافر
 2. ریبون
 3. اینتر کانتکت
 4. دراپ
 5. توزیعی
 6. باکس ریل