آشنایی با تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ

تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ

اتاق‌های کنترل و مانیتورینگ برای نظارت کارآمد و مؤثر بر جریان‌های اطلاعاتی متعدد و اتخاذ تصمیم‌های دقیق، حیاتی هستند. اتاق‌های کنترل امروزی باید مدیریت سیستم را کارآمد و مقرون به صرفه نمایند. همچنین حداکثر راحتی اپراتوران در این اتاق‌ها باید فراهم گردد. بنابراین انتخاب تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ بسیار مهم است.

درواقع، نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که چقدر برای کارکنان در هر صنعتی مهم است که تجهیزات استانداردی در اختیار آن‌ها قرار داده شود تا در ایجاد عملکرد خوب به آن‌ها کمک گردد. منبعی که اغلب نادیده گرفته می‌شود و نقش مهمی دارد، تجهیزاتی است که کارکنان از آن‌ها استفاده می‌‎کنند. در نتیجه، دادن تجهیزات لازم به اپراتورهای اتاق کنترل برای کمک به انجام یک کار خوب ضروری است. بر کسی پوشیده نیست که کارهای مهم زیادی در داخل یک اتاق کنترل انجام می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که این اتاق سزاوار تجهیزاتی با بالاترین کیفیت است.

اتاق کنترل و مانیتورینگ مکان بسیار حساسی‌ست. از همین جهت، در زمان ساخت آن باید استانداردهای لازم را رعایت نمود.

راه اندازی اتاق مانیتورینگ خود را به گروه فنی و مهندسی کارنو بسپارید.

021-88486300
051-37057050-4

اکنون ما در این مقاله به معرفی برخی از تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ می‌پردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

چرا باید تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ استاندارد باشد؟

اگر اتاق مانیتورینگ از تجهیزات استانداردی برخوردار نباشد، ادامه‌ی کار و بهره‌وری را در طول ساعات کاری برای اپراتوران دشوار خواهد کرد. همچنین می‌تواند منجر به بیماری ستون فقرات، بیماری‌های مربوط به مفاصل و غیره گردد. ثابت ماندن در یک صندلی برای ساعات طولانی در طول روز می‌تواند بر بدن اپراتور تأثیر بگذارد. با این حال میزهای ایستاده می‌توانند این مشکل را حل کرده و به افزایش بهره‌وری اپراتوران کمک نمایند.

استفاده از میزهای ایستاده و سایر تجهیزات استاندارد منجر خواهد شد تا سلامتی و تندرستی کارمندان به خطر نیوفتد. به یاد داشته باشید که هر صنعتی باید مسئولیت ترویج یک محیط کاری سالم را داشته باشد. بنابراین، مهم‌ترین هدف برای استاندارد بودن تجهیزات اتاق کنترل: افزایش بهره‌وری و عملکرد کارکنان و همچنین حفظ سلامت آن‌هاست.

در ادامه برای آشنایی با برخی از تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ با ما همراه باشید.

 

تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ:

تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ شامل موارد زیر است. از جمله:

  • برخورداری از نمایشگرهای مورد نیاز.
  • برخورداری از سیستم‌های تهویه.
  • برخورداری از دمای مناسب.
  • برخورداری از روشنایی مناسب.
  • برخورداری از صندلی‌های استاندارد.
  • برخورداری از رک‌های مناسب جهت قرار گیری تجهیزات.
  • ایجاد فضایی مناسب جهت استراحت کارمندان.
  • برخورداری از دستگاه‌هایی با قابلیت ضبط تصاویر.
  • و غیره.

اکنون در ادامه به توضیح برخی از این تجهیزات می‌پردازیم.

اتاق کنترل و مانیتورینگ,تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ,ساخت و راه ‌اندازی اتاق کنترل,

برخورداری از صندلی‌های استاندارد و ارگونومیک:

یک راه عالی برای بهبود راحتی اپراتور، داشتن صندلی‌های ارگونومیک در زمان نشستن است. یک صندلی ارگونومیک با فوم راحتی ساخته می‌شود تا به اپراتورها در ساعات طولانی کار کمک نماید. همچنین این صندلی‌ها باید از تکیه‌گاه‌هایی برخوردار باشند تا اپراتوران بتوانند به راحتی و در وضعیت سالمی بازوهای خود را روی آن قرار دهند.

سایر لوازم جانبی ارگونومیک:

علاوه بر صندلی و میز، لوازم جانبی ارگونومیک بیشتری برای کمک به اپراتورهای اتاق کنترل وجود دارد. این لوازم جانبی شامل پد ماوس، فوم حافظه، کیبورد، تکیه گاه مچ، بالشتک، صندلی اضافی و غیره است. در صورتی که صندلی‌های اتاق کنترل از استانداردهای لازم برخوردار نباشند، آسیب‌هایی چون: کشیدگی کمر و گردن شایع خواهد بود. به خصوص زمانی که بسیاری از کارهای اتاق کنترل شامل رایانه است.

برخورداری از نمایشگرهای مورد نیاز:

اطلاعات مهم زیادی وجود دارد که باید در اتاق‌های کنترل مشاهده شوند. یکی از بهترین کارهایی که می‌توان برای اپراتوران اتاق مانیتورینگ انجام داد این است که به چندین نمایشگر در یک اتاق کنترل دسترسی داشته باشند. اپراتورها همچنین می‌توانند به چندین برنامه در یک زمان دسترسی یابند و از آن‌ها استفاده نمایند. مانیتورهایی نیز وجود دارند که از قابلیت‌های صفحه‌ی لمسی برخوردار هستند و می‌توان از این نمایشگرها در این اتاق‌ها استفاده نمود. به یاد داشته باشید که وجود نمایشگرهای کافی در اتاق کنترل حائز اهمیت است و یک اتاق کنترل استاندارد باید از نمایشگرهای کافی برخوردار باشد.

تحرک آسان:

در حالی که بیشتر کار در اتاق کنترل روی میز انجام می‌شود، برای اپراتورها مهم است که حرکت آسانی داشته باشند. در واقع، طراحی باید به گونه‌ای صورت گیرد که جابه‌جایی اپراتورها در پشت میز با سهولت انجام شود. همچنین انتخاب تجهیزات در این موضوع بی‌تأثیر نیست.

اپراتورها ساعات زیادی را در این اتاق سپری می‌کند، بنابراین امکانات اتاق مانیتورینگ باید از لحاظ رفاهی، راحتی و آسایش به نحوی باشد که از کیفیت کار او کاسته نشود. صندلی راحت، دما و تهویه مناسب، فضایی برای استراحت و … باید در طراحی اولیه این فضا در نظر گرفته شود.

اتاق مانیتورینگ چیست؟

اتاق مانیتورینگ یا کنترل اتاقی است که تصاویر کلیه دوربین های مداربسته در این اتاق کنترل و هدایت می شوند. بطور کلی این اتاق شامل چندین مانیتور بزرگ و کوچک، تجهیز شده به سیستم برق اضطراری، تهویه و سرمایش و گرمایش مناسب می باشد.

با توجه به اینکه اپراتور باید ساعات طولانی را در این اتاق سپری کند، بنابراین امکانات اتاق مانیتورینگ باید از لحاظ رفاهی، راحتی و آسایش به نحوی باشد که از کیفیت کار او کاسته نشود. صندلی راحت، دما و تهویه مناسب، فضایی برای استراحت و … باید در طراحی اولیه این فضا در نظر گرفته شود

اتاق کنترل و مانیتورینگ,تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ,ساخت و راه ‌اندازی اتاق کنترل,

ایجاد فضایی مناسب جهت استراحت کارمندان:

برخورداری از فضایی مناسب جهت استراحت کارمندان در اتاق کنترل ضروری‌ست. به این ترتیب اپراتورها در یک اتاق کنترل محدود نمی‌شوند. در نتیجه، اپراتورها می‌توانند برای انعطاف‌پذیری و کارایی بهتر از این مکان‌ها استفاده نمایند.

سفارشی سازی:

همچنین پر کردن فضای اتاق کنترل با مبلمان و تجهیزاتی که امکان سفارشی سازی حداکثر را فراهم می‌کند، مهم است. این امر با جنبه‌ی راحتی اتاق کنترل همراه است و اپراتورها را در بهترین موقعیت ممکن برای عملکرد در یک سطح ثابت قرار می‌دهد. بخش کلیدی این امر داشتن تجهیزات قابل تنظیم متناسب با نیازهای اپراتور است.

تجهیزات قابل تنظیم می‌توانند در مانیتورها، صندلی‌ها و میزهای اتاق کنترل مفید باشند. این نیز به ارگونومی باز می‌گردد. به یاد داشته باشید که تجهیزات اتاق مانیتورینگ باید وضعیت بدنی خوب را ارتقاء داده و به اپراتورها دید واضحی از داده‌های مهمی که ممکن است به آن نیاز داشته باشند را بدهد.

برخورداری از رک‌های مناسب جهت قرار گیری تجهیزات:

یکی دیگر از تجهیزات مهم اتاق کنترل، استفاده از رک‌های مناسب است. رک‌ها، سخت افزارهای مهم را در خود جای داده و به خوبی از آن‎ها محافظت می‌نمایند. رک‌ها همچنین سازماندهی را ارتقاء می‌دهند. به یاد داشته باشید که نصب رک و سرور و سایر تجهیزات شبکه باید توسط گروهی متخصص و حرفه‌ای صورت گیرد.

برخورداری از تجهیزات بادوام:

اپراتورها از تجهیزات اتاق کنترل برای ساعات طولانی استفاده می‌نمایند. با این حال، تجهیزاتی که به طور مکرر استفاده می‌شوند، اگر به خوبی ساخته نشده باشند، به سرعت خراب خواهند شد. در نتیجه، باید تجهیزاتی را برای اتاق‌های کنترل انتخاب نمائید که از دوام و ماندگاری لازم برخوردار باشند.

برخورداری از روشنایی مناسب:

انتخاب نوع چراغ‌های روشنایی و اینکه هر کدام در چه قسمتی نصب می‌شوند، بسیار اهمیت دارند. نور خوب در اتاق کنترل می‌تواند بهره‌وری و مهم‌تر از آن بینایی را افزایش دهد. درنتیجه، اپراتورها به سیستم‌های روشنایی استاندارد نیاز دارند تا رویت مانیتورها و نمایشگرها به وضوح میسر شود. در نهایت باید اطمینان حاصل کرد که اتاق کنترل با تجهیزات روشنایی مناسب تجهیز شده‌ باشد.

کیفیت بالای تمامی تجهیزات:

باید از کیفیت بالای تمامی تجهیزات اتاق مانیتورینگ مطمئن شوید. تجهیزاتی که از کیفیت بالایی برخوردار هستند، اغلب می‌توانند منجر به کاری با کیفیت بالا شوند. ابزارهای استاندارد به اپراتورهای اتاق کنترل کمک خواهد کرد تا بهترین عملکرد خود را داشته باشند. هنگامی که تجهیزاتی را ارائه می‌دهید که بادوام هستند و به خوبی ساخته شده‌اند، این پیام را به اپراتوران ارسال می‌کنید که شما به سلامت آن‌ها اهمیت می‌دهید. در نتیجه، ابزارهای باکیفیت به اپراتوران اجازه می‌دهد تا روی کارهایی که در دست دارند تمرکز نمایند.

سخن آخر درمورد تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ

ساخت و راه ‌اندازی اتاق کنترل باید توسط تیمی حرفه‌ای و کاردان صورت گیرد. شما می‌توانید برای طراحی اتاق مانیتورینگ و خرید سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور با کارشناسان فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید. کارشناسان ما به شما کمک خواهند کرد تا با توجه به میزان بودجه و انتظاراتی که دارید بهترین اتاق کنترل برای شما راه‌اندازی شود.

این محتوا ادامه دارد. ما در به‌روزرسانی‌های آتی، اطلاعات گسترده‌تری را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

شما می‌توانید در قسمت دیدگاه این محتوا نظرات، انتقادات و پیشنهادات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید. منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید.