طراحی و اجرای شبکه کامپیوتری

اجرای شبکه کامپیوتری

اجرای شبکه کامپیوتری، موضوع مقاله ی امروز واحد تحقیق و توسعه کارنو می باشد. در این مقاله به موضوعاتی اعم از: طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری، اجرای شبکه و مزایای آن، میزان اهمیت طراحی در شبکه، اجرا و پیاده سازی پسیو شبکه، طراحی توپولوژی شبکه و روش های طراحی شبکه پرداخته ایم.

شما می توانید بعد از اتمام این مقاله ما را از نظرات، انتقادات، سوالات و پیشنهادات خود آگاه سازید. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد موارد نام برده، اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری:

شبکه های کامپیوتری، با توجه به شرایطی که درهر سازمان، ارگان و شرکت موجود است، طراحی و سپس به مرحله ی اجرا در می آیند. به واسطه ی اجرای شبکه های کامپیوتری، زیرساخت های لازم نیز در سازمان های مربوطه جهت اشتراک گذاری منابع به وجود خواهند آمد. در اجرای شبکه های کامپیوتری یکی از موارد مهم این است که زیرساخت ها به درستی طراحی شوند.

در نتیجه باید تمامی موارد اعم از: راه اندازی شبکه، نیاز کاربران، قابلیت ارتقاء با توجه به نیاز کاربران، امنیت، سرعت و تمامی خدمات و سرویس های ارائه شونده، در نظر گرفته شوند.

خیلی از افراد چنین سوالی را مطرح می نمایند که آیا برای نصب و راه اندازی شبکه به گروهی متخصص و حرفه ای نیاز خواهد بود؟ قطعا پاسخ بله می باشد. شما می توانید برای طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

اجرای شبکه و مزایای آن:

بعد از طراحی شبکه نوبت به اجرای آن خواهد رسید. همانطور که در قبل اشاره نمودیم، طراحی شبکه و اجرای شبکه از اهمیت وافری برخوردار است. به عبارتی در یک سازمان، شرکت و غیره می توان بعد از اتمام طراحی شبکه، برای به اشتراک گذاری فایل ها و منابع مورد نیاز به اجرای شبکه پرداخت.

اکنون به چند مورد از مزیت های اجرای شبکه کامپیوتری اشاره می نمائیم. این مزیت ها شامل موارد زیر می شود:

 1. صرفه جویی در هزینه های سازمان، شرکت، مجموعه و غیره
 2. سهولت کارکنان در زمان اشتراک گذاری فایل ها و منابع
 3. افزایش سرعت در کار
 4. افزایش عمر تجهیزات
 5. افزایش سرعت ارتباطات
 6. به حداقل رسیدن قطعی ها

در نهایت باید بگوئیم که اگر طراحی و اجرا در شبکه به بهترین نحو خود صورت پذیرد، تمامی مزیت های بالا را برای کاربران در پی خواهد داشت.

میزان اهمیت طراحی در شبکه:

طراحی شبکه های کامپیوتری از میزان اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. هر چه قدر طراحی شبکه بی نقص تر و کامل تر باشد؛ درآینده نیز اجرای شبکه از میزان خطای کمتری برخوردار خواهد بود. در نهایت برای دستیابی به بهترین بازخورد باید از افراد متخصص کمک گرفته و در پایه ریزی طراحی شبکه دقت زیادی را صرف نمائیم.

اجرا و پیاده سازی پسیو شبکه:

در حالت کلی برای اینکه شبکه کامپوتری مورد نظر ما از کیفیت و سرعت مطلوبی بهره مند گردد باید اصول مهندسی در آن درنظر گرفته شود. اجرا و پیاده سازی شبکه نیز مشمول موارد زیر می گردد. از جمله:

 • ترانکینک شبکه
 • آرایش رک
 • داکت کشی
 • کابل کشی
 • نصب نود
 • سرور
 • سنسورها
 • دوربین ها
 • سیستیم اعلام

یکی دیگر از نکات مهمی که در کیفیت شبکه تاثیرگذارخواهد بود، طراحی و نصب صحیح زیرساخت آن است.

از دیگر خدمات طراحی و اجرای شبکه کامپوتری می توان به: نصب و راه اندازی ویندوز سرور، سرویس های مجازی سازی سرور، مجازی ساز کلاینت، بک آپ گیری و پشتیبان گیری، اشاره نمود.

توپولوژی شبکه:

یکی از کارهایی که باید دقیقا بر اساس نیاز کارفرما و مدیر آن مجموعه صورت گیرد، طراحی توپولوژی شبکه می باشد. توپولوژی های شبکه از انواع گوناگونی برخوردار هستند و باید بر اساس نیاز آن مجموعه مورد انتخاب قرار گیرند. اکنون ممکن است این سوال در ذهن شما به وجود آید که در انتخاب توپولوژی شبکه باید چه فاکتورهایی را مدنظر قرار داد؟ در پاسخ باید گفت که صاحب آن مجموعه می تواند گزینه ای را مورد استفاده قرار دهد که با هزینه ای به صرفه، نیازهای مجموعه ی خود را برطرف سازد.

یکی دیگر از نکات مهم که نباید از آن غفلت ورزید دقت در انتخاب تجهیزات سخت افزاری می باشد. در ابتدا قبل از انتخاب تجهیزات سخت افزازی، این مسیر را مشخص نمائید که چه ارتباطاتی باید در شبکه وجود داشته باشد و در مرحله ی اجرا نیز قرار است چه برنامه هایی پیاده سازی گردد. همچنین پس از آن باید خصوصیات برنامه ها و ارتباطات را نیز آنالیز نمائید تا متناسب با آن تجهیزات سخت افزاری را فراهم آورید. در ادامه با ما همراه شوید تا توضیح دهیم که طراحی شبکه به چند صورت انجام می گیرد.

اجرای شبکه کامپیوتری,اجرای شبکه های کامپوتری,طراحی توپولوژی شبکه,

طراحی شبکه به چند صورت انجام می شود؟

دو روش برای طراحی شبکه وجود دارد. طراحی شبکه یا به صورت طراحی و راه اندازی شبکه ی جدید و یا به صورت ارتقاء و بهینه سازی شبکه فعلی می باشد.

دقت کنید که اگر طراحی شبکه چندان مورد اهمیت قرار نگیرد می تواند منجر به مشکلاتی همچون: افت سرعت شبکه، قطعی های پی در پی، از بین رفتن داده ها، هک شدن دیتا و غیره گردد.

پس مجددا این مورد را یاد آور می شویم که طراحی و اجرای شبکه های کامپوتری به نیروهای متخصص نیاز خواهد داشت.

سخن آخر:

در انتها ما در این مقاله آموختیم که قبل از اجرای شبکه های کامپیوتری، تا چه میزان طراحی آن از اهمیت برخوردار است و همین میزان اهمیت نشان دهنده ی این است که انجام این کار باید به دست نیروهای متخصص صورت گیرد.

همانطور که می دانید یکی از علت های افزایش وسعت و پیچیدگی شبکه های رایانه ای، پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد؛ از همین جهت می توان ادعا نمود که امروزه طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری بسیار مهم و چالش برانگیز است.

امیدواریم که این مقاله مورد رضایت شما خوانندگان قرار گرفته باشد. در آینده مجدد مقالاتی را با توجه به نیاز شما در اختیارتان قرار می دهیم.