معرفی سیستم مانیتورینگ اتاق سرور مبتنی بر IOT

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور مبتنی بر IOT

خرابی سرور می‌تواند کل جریان داده و کارایی فرآیندهای مختلفی را که به انتقال داده‌های هموار برای هر سازمانی که در وب وجود دارد، متکی است را مختل کند. در عین حال، نظارت بر اتاق سرور می‌تواند یک کار چالش برانگیز باشد. با این حال، با کمک اینترنت اشیا، کار بسیار ساده می‌شود. زیرا، پلت‌فرم‌های نظارت اتاق سرور مجهز به اینترنت اشیا به شما هشدارهایی در زمان واقعی درباره پارامترهای محیطی مانند: دما و رطوبت را با کمک سنسورها ارائه می‌کنند.

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور مبتنی بر IOT به شما کمک می‌کنند تا شرایط محیطی اتاق سرور خود را از نزدیک نظارت کنید و به شما در محافظت از دارایی‌های مهم اتاق سرور در برابر آسیب کمک می‌کند. انواع مختلف شرایط محیطی مانند: مانیتورینگ دما و رطوبت در اتاق سرور، نوسانات برق، نشت آب، سیل، آتش و دود و نشت مواد شیمیایی را می‌توان با کمک سنسورهایی که به دقت در تجهیزات مختلف اتاق سرور قرار داده شده، نظارت کرد. به لطف سیستم‌های نظارت اتاق سرور مبتنی بر اینترنت اشیا، می‌توانید از ایمنی دارایی‌های مهم اتاق سرور خود و جریان‌های بی‌وقفه داده اطمینان داشته باشید.

تمام این پارامترها با سنسورها اندازه‌گیری می‌شوند و این حسگرها (یا گره ها) داده‌ها را به واحد مرکزی (Gateway) ارسال می‌کنند و از طریق شبکه‌ی کم توان Wide Area متصل می‌شوند. Gateway به عنوان پلی بین شبکه‌ی حسگر بی‌سیم و ابر عمل می‌کند. داده‌های حسگرها روی ابر ذخیره می‌شوند و از آنجا می‌توان در داشبورد وب یا یک برنامه تلفن همراه مشاهده کرد.

انواع مختلف نظارت بر محیط اتاق سرور:

نظارت بر محیط اتاق سرور به شرح زیر می‌باشد. از جمله:

  • نظارت بر سطح قفسه.
  • نظارت بر شرایط محیطی.
  • پایش آب و سیل.
  • مانیتورینگ سطح رک سرور.

هرگونه آسیب وارد شده به رک به دلیل شرایط محیطی می‌تواند به دلیل عدم وجود سیستم‌های آنلاین شما و در نتیجه در کسب و کار، ضرر اقتصادی شدیدی برای شرکت به همراه داشته باشد.

نظارت ساده بر شرایط محیطی سطح اتاق به جای مناطق سطح قفسه‌ی رک می‌تواند یک اشتباه پرهزینه باشد. طبق توصیه انجمن مهندسین آمریکا (ASHRAE)، حداقل 6 سنسور دما برای هر قفسه برای محافظت از تجهیزات مورد نیاز است. این‌ها باید در بالا، وسط و پایین، جلو و پشت قفسه‌ی رک قرار بگیرند. در نتیجه، نظارت بر سرور یک وظیفه‌ی حیاتی در حفظ سلامت سرور است.

دمای اتاق سرور,سیستم مانیتورینگ اتاق سرور مبتنی بر IOT,دمای اتاق سرور,

تأثیر دما بر سیستم شما:

دمای بالا باعث ایجاد خطاهای پردازشی توسط سیستم‌های محاسباتی می‌شود. این موضوع ممکن است بر خروجی عملکرد کلی تأثیر بگذارد. چنین خطاهایی اجتناب ناپذیر هستند.

علاوه بر این، گرمای اضافی نیز به تجهیزات فن آسیب می‌رساند و عمر آن را کاهش می‌دهد. همه‌ی این‌ها نه تنها بر در دسترس بودن سیستم‌های آنلاین شما تأثیر می‌گذارد، بلکه تجارت و اعتبار شما در بازار را نیز مختل می‌کند.

استفاده از سنسورهای سیمی برای اتاق‌های کوچک توصیه می‌شود. اما، اتاق‌های سرور و مراکز داده‌ی بزرگ ممکن است به حسگرهای بی‌سیم نیاز داشته باشند، زیرا منطقه‌ای که باید نظارت شود بزرگ است.

مانیتورینگ شرایط محیطی در اتاق سرور:

این شامل نظارت بر دما، رطوبت و سایر پارامترهایی است که برای کارکرد موثر سرور در اتاق ضروری است.

مانیتورینگ دمای محیط:

دمای اتاق سرور یک پارامتر مهم برای بهبود عملکرد اتاق سرور است. سیستم نظارت بر دمای مبتنی بر اینترنت اشیا به مدیران فناوری اطلاعات در صورتی که دمای اتاق از حد معینی بالاتر برود هشدار می‌دهد. این یک وظیفه حیاتی است تا اطمینان حاصل شود که عملکرد تجهیزات تحت تأثیر دماهای شدید قرار نمی‌گیرد.

مانیتورینگ رطوبت محیط:

نظارت بر رطوبت در اتاق سرور از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. تقریباً برای عملکرد تمام قطعات الکترونیکی و حتی تجهیزات، محدوده‌ی رطوبت خاصی در نظر گرفته شده است. شرایط محیطی با رطوبت بالا می‌تواند منجر به خرابی درایوهای دیسک شود و در نتیجه منجر به از بین رفتن اطلاعات و در دسترس نبودن سیستم سرور خواهد شد. از طرف دیگر، شرایط رطوبت کم می‌تواند باعث تخلیه الکترواستاتیکی شود و این موضوع منجر به خرابی فوری و کامل قطعات الکترونیکی خواهد شد. از این رو، برای ایمنی و عملکرد بالا، مجدداً مهم است که مراقب سطوح رطوبت در اتاق سرور باشید.

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور مبتنی بر IOT,دمای اتاق سرور,سیستم مانیتورینگ اتاق سرور مبتنی بر IOT,

تشخیص حرکت در اتاق سرور:

حسگرهای حرکتی برای محدود کردن، نگهداشتن ساعت ورودی، خروجی به اتاق‌های سرور مورد استفاده قرار می‌گیرند. مشاهده شده است که بسیاری از اتاق‌های سرور پس از ساعت کاری یا حتی در طول روز بدون مراقبت رها می‌شوند. با نصب آشکارسازهای حرکت، مدیران فناوری اطلاعات می‌توانند از تمام فعالیت‌های اتاق سرور آگاه و هوشیار شوند.

تشخیص دود در اتاق سرور:

نصب آشکارسازهای دود در اتاق سرور تضمین می‌کند که پرسنل فناوری اطلاعات در مورد هرگونه رویداد آتش سوزی در اتاق سرور آگاه شوند. با وجود آشکارسازهای دود در اتاق سرور،  اقدامات اصلاحی در اولین فرصت برای جلوگیری از هر گونه آسیب به اتاق سرور و تجهیزات آن انجام خواهد شد.

پایش آب و سیل:

اگرچه نشت آب تهدید کمتری برای اتاق‌های سرور محسوب می‌شود، اما معماری ساختمان این روزها با طبقات مرتفع، اتاق‌های سرور را کاملاً آسیب‌پذیر می‌کند.

به طور کلی، دو نوع سنسور برای نشت آب می‌توان یافت: نقطه‌ای و مبتنی بر کابل. حسگرهای نقطه‌ای با ایجاد یک هشدار هنگام تماس آب با دستگاه کار می‌کنند. اما، سنسورهای کابل از مکانیسم کار متفاوتی برخوردارند. آن‌ها از یک کابل رسانا استفاده می‌کنند که به موجب آن تماس در هر نقطه از کابل باعث ایجاد هشدار می‌شود. نوع دوم به دلیل برد و دقت بالاتر بر نوع اول ترجیح داده می‌شود.

در صورتی که اتاق سرور در یک طبقه‌ی مرتفع است، بهتر است سنسور را در زیر طبقه مرتفع قرار دهید؛ زیرا آب تا پایین ترین نقطه عبور می‌کند.

سخن آخر:

ما در به‌روزرسانی‌های آینده اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهیم. شما می‌توانید برای خرید سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور با کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید. همچنین می‌توانید در قسمت دیدگاه این محتوا، نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. از همراهی شما متشکریم.