نکات مهم در طراحی اتاق سرور

طراحی اتاق سرور

اتاق سرور مهم ترین بخش شبکه های کامپیوتری می باشد و لازم است در زمینه تشکیل شبکه استاندارد های طراحی اتاق سرور شدیداً مورد توجه قرار بگیرد. رعایت این اصول در طراحی اتاق سرور شاید در ابتدای کار هزینه های زیادی را برای مدیر بخش و دیگر کاربران فراهم آورد اما آن ها را از ضرر های مالی و یا از بین رفتن اطلاعات مهم در اثر حوادث مختلف در امان نگه می دارد. بنابراین در طراحی اتاق سرور شبکه های خود سعی کنید بدون در نظر گرفتن تمامی هزینه های جانبی این اصول و استاندارد ها را به طور دقیق پیاده سازی کنید.

برای رشد برنامه ریزی کنید:

تجهیز و طراحی اتاق سرور، سرمایه گذاری قابل توجهی است، بنابراین با توجه به آینده به این کاربپردازید. به اتاق سرور مدولار، انعطاف پذیر و قابل ارتقا فکر کنید و محل تغذیه کابل کشی را در نظر بگیرید. سیم کشی شبکه IT می‌تواند بزرگ باشد و شناسایی مکان مناسب نیز می‌تواند در به حداقل رساندن هزینه ها و به حداکثر رساندن عملکرد کمک نماید. شما باید در مورد پتانسیل رشد سازمانی فکر کنید و بر این اساس برنامه ریزی نمائید. آیا فکر می کنید در کوتاه مدت یا میان مدت به ظرفیت اضافی سرور نیاز پیدا می‌کنید؟ اگر چنین است، همین امروز این رشد را در برنامه های خود بگنجانید؛ در غیر این صورت فردا با هزینه های تغییر مکان سرور خود مواجه خواهید شد.

کنترل های محیطی:

مراکز داده به علت فعالیت سرورها و سایر تجهیزات، مکانهای مرطوبی هستند و باید از تهویه‌ی مطبوعی برخوردار باشند. دمای هوای مطلوب اتاق سرور حدود 20 درجه است و نباید کمتر یا بیشتر از این عدد باشد. در نتیجه طراحی اتاق سرور شما باید از مکانیسم‌های کافی برای مقابله با گرما و رطوبت پیروی کند.

به طور سنتی برای مدیریت جریان هوا در اتاق سرور از پیکربندی “راهروی گرم – راهروی سرد” استفاده می‌شود. با این حال، با افزایش تراکم رک ها و افزایش هزینه‌های برق، تهویه مطبوع همچنان ویژه و ضروری است.

لازم است بدانید که اتاق‌های مدرن سرور از سیستم‌های Precision Air Conditioning (PAC) استفاده می‌کنند که می توانند به طور خودکار نیازهای خنک کننده معقول و خنک کننده نهان اتاق سرور را تنظیم نمایند. خنک سازی معقول، گرما را از اتاق خارج می‌کند تا دمای کلی را کاهش دهد، در حالی که خنک سازی نهفته، رطوبت هوا را از بین می‌برد.

سیستم های PAC یک روش مقرون به صرفه برای خنک سازی اتاق‌های سرور هستند که به صورت هوشمندانه برای نظارت و مدیریت دما کار می کنند. با این کار، آنها می توانند هوا را توزیع کرده و گرما را مدیریت نمایند تا عملکرد ثابت اتاق سرور شما حفظ گردد. اگر یک سیستم PAC به خوبی طراحی شده باشد، برای مدیریت هرگونه قطعی غیرمنتظره‌ی برق که می‌تواند عملکرد را تحت تأثیر قرار دهد، از حفاظت افزونگی برخوردار خواهد بود.

به یاد داشته باشید که مقابله با گرمای سرورها، تنها چالش زیست محیطی که با آن روبرو هستید، نخواهد بود. شما باید برای مقابله با آتش سوزی، سیل و سایر موارد، برنامه های اضطراری‌ای را در نظر داشته باشید. اتاق سرور شما باید دارای سنسورهای آتش، رطوبت، دود و آب باشد تا شما را از وقایع پیش بینی نشده مطلع نماید.

استاندارد های طراحی اتاق سرور شامل چه مواردی می شود:

در این قسمت مواردی را نام برده و توضیح داده‌ایم که شامل استانداردسازی دیتاسنتر و اتاق سرور می‌باشند. از جمله:

مقاوم سازی محل اتاق سرور از لحاظ بروز حوادث:

معمولا پایین ترین اتاق موجود در سازمان ها را به عنوان اتاق سرور در نظر می گیرند. زیرا این اتاق ها از امنیت بیشتری در مقابل حوادث برخوردارند اما چنانچه اتاق سرور در طبقات بالاتر قرار داشت و امکان جا به جایی نیز فراهم نبود می توان با صرف مقداری هزینه جانبی اتاق را در برابر حوادث ایمن تر کرد.

استاندارد های طراحی اتاق سرو,طراحی اتاق سرور,مدیریت جریان هوا,

تهیه یک سیستم قوی برای تهویه:

وجود آلودگی ها در فضای اتاق خصوصاً بر روی دستگاه ها عملکرد مناسب آن ها را کاهش می دهد و باید دستگاه تهویه هوا وجود داشته باشد که هوای مناسبی را در اتاق ایجاد کند.

قرار گیری سیستم اطفای حریق در بخش های گوناگون اتاق سرور:

در اتاق سرور لازم است برای موارد حساس در سراسر اتاق سیستم اطفای حریق قرار داده شود. این مکان ها می تواند در درون رک ها و یا دیگر مکان های تعیین شده توسط طراح اتاق سرور باشد. همچنین وجود سنسور های تشخیص آتش از جمله موارد مهم می باشد.

استفاده از رنگ عایق در برابر آتش سوزی:

بر روی دیوار های اتاق سرور لازم است نوعی رنگ خاص که ضد حریق می باشد به کار برده شود. این رنگ ها علاوه بر ایجاد امنیت در فضای اتاق جلوه زیبایی هم به آن می بخشد.

نصب دوربین های امنیتی:

از آنجایی که در اتاق سرور مهم ترین اطلاعات و گران ترین تجهیزات نگهداری می شود، وجود دوربین های امنیتی امری بسیار مهم می باشد. لازم است دوربین ها از قابلیت ذخیره فیلم ها و تصاویر بهره مند باشند و بتوان آن ها را از راه دور از طریق مانیتور های مربوطه کنترل کرد.

 

 

مراکز داده,استاندارد های طراحی اتاق سرو,طراحی اتاق سرور,

تعبیه سیستم های مدیریت تردد در درب ورودی اتاق سرور:

نحوه عملکرد این سیستم به گونه ای است که تنها افرادی که کارت دارند می توانند با کارت کشیدن وارد اتاق شوند. در برخی دیگر از سیستم های کنترل تردد که به صورت رمز و یا اثر انگشت می باشد تنها افرادی که رمز ورود دارند و یا اثر انگشتشان از پیش در سیستم ذخیره شده است اجازه ورود صادر می شود. در هنگام طراحی اتاق سرور این نوع امکانات امنیتی را هرگز فراموش نکنید.

سیستم روشنایی خودکار:

در اتاق های سرور لازم است سیستم روشنایی به گونه ای تنظیم شود که با خروج افراد از اتاق به صورت خودکار خاموش شوند. وجود این گونه سیستم روشنایی علاوه بر بهینه سازی مصرف انرژی از ایجاد حرارت اضافی در محل نیز جلوگیری می کند.

در اختیار داشتن سیستم برق اضطراری:

در اتاق های سرور علاوه بر سیستم برق شهری دسترسی به سیستم برق اضطراری برای مواقع حساس اهمیت بسیاری دارد و لازم است کابل کشی های مربوطه نیز مطابق با استاندارد های تعیین شده انجام شود.

بهینه سازی فضای اتاق سرور:

با توجه به محدودیت فضایی که برای اتاق های سرور وجود دارد، لازم است در این زمینه مدیریت بسیاری صورت بگیرد تا بتوان از فضای موجود بیشترین استفاده را کرد. برای آن که فضای اتاق سرور را بتوان بهینه سازی کرد و دسترسی راحتی را برای مدیران شبکه فراهم کرد استفاده از سرور های کشویی Rackmount به طراحان مجموعه پیشنهاد می شود.

برخی از فعالیت هایی که می توان در زمینه ایمن سازی اتاق سرور هنگام طراحی اتاق سرور اعمال کرد:

  • سیمان کاری کردن سطوح آزاد اتاق سرور
  • به کارگیری ماده ضد آتش بر روی سطوح سیمانی
  • عایق کردن سقف، دیوار و کف پوش اتاق سرور در برابر رطوبت و آتش با استفاده از تجهیزات موجود.
  • از بین بردن تمامی پنجره های اتاق به منظور حفظ امنیت در اتاق سرور.
  • تعیین ارتفاع استاندارد کف اتاق تا سقف که معمولاً این ارتفاع به میزان 2 متر و 70 سانتی متر می باشد.
  • استفاده از کف کاذب و سقف کاذب از بهترین و مقاوم ترین نوع آن ها
  • به کار گیری مقاوم ترین درب ها در برابر حوادثی مانند آتش سوزی و یا سرقت

امید است توانسته باشیم در زمینه طراحی و راه اندازی اتاق سرور اتاق سرور کمکی به شما عزیزان کرده باشیم و نکات ارائه شده، مفید واقع شده باشد.