نکات مهم در طراحی اتاق سرور

اتاق سرور مهم ترین بخش شبکه های کامپیوتری می باشد و لازم است در زمینه تشکیل شبکه استاندارد های طراحی اتاق سرور شدیداً مورد توجه قرار بگیرد. رعایت این اصول در طراحی اتاق سرور شاید در ابتدای کار هزینه های زیادی را برای مدیر بخش و دیگر کاربران فراهم آورد اما آن ها را از ضرر های مالی و یا از بین رفتن اطلاعات مهم در اثر حوادث مختلف در امان نگه می دارد. بنابراین در طراحی اتاق سرور شبکه های خود سعی کنید بدون در نظر گرفتن تمامی هزینه های جانبی این اصول و استاندارد ها را به طور دقیق پیاده سازی کنید.

استاندارد های طراحی اتاق سرور شامل چه مواردی می شود؟

 1. مقاوم سازی محل اتاق سرور از لحاظ بروز حوادث: معمولا پایین ترین اتاق موجود در سازمان ها را به عنوان اتاق سرور در نظر می گیرند. زیرا این اتاق ها از امنیت بیشتری در مقابل حوادث برخوردارند اما چنانچه اتاق سرور در طبقات بالاتر قرار داشت و امکان جا به جایی نیز فراهم نبود می توان با صرف مقداری هزینه جانبی اتاق را در برابر حوادث ایمن تر کرد.

طراحی اتاق سرور

برخی از فعالیت هایی که می توان در زمینه ایمن سازی اتاق سرور هنگام طراحی اتاق سرور اعمال کرد:

 • سیمان کاری کردن سطوح آزاد اتاق سرور
 • به کارگیری ماده ضد آتش بر روی سطوح سیمانی
 • عایق کردن سقف، دیوار و کف پوش اتاق سرور در برابر رطوبت و آتش با استفاده از تجهیزات موجود.
 • از بین بردن تمامی پنجره های اتاق به منظور حفظ امنیت در اتاق سرور.
 • تعیین ارتفاع استاندارد کف اتاق تا سقف که معمولاً این ارتفاع به میزان 2 متر و 70 سانتی متر می باشد.
 • استفاده از کف کاذب و سقف کاذب از بهترین و مقاوم ترین نوع آن ها
 • به کار گیری مقاوم ترین درب ها در برابر حوادثی مانند آتش سوزی و یا سرقت
 1. تهیه یک سیستم قوی برای تهویه: وجود آلودگی ها در فضای اتاق خصوصاً بر روی دستگاه ها عملکرد مناسب آن ها را کاهش می دهد و باید دستگاه تهویه هوا وجود داشته باشد که هوای مناسبی را در اتاق ایجاد کند.
 2. قرار گیری سیستم اطفای حریق در بخش های گوناگون اتاق سرور: در اتاق سرور لازم است برای موارد حساس در سراسر اتاق سیستم اطفای حریق قرار داده شود. این مکان ها می تواند در درون رک ها و یا دیگر مکان های تعیین شده توسط طراح اتاق سرور باشد. همچنین وجود سنسور های تشخیص آتش از جمله موارد مهم می باشد.
 3. استفاده از رنگ عایق در برابر آتش سوزی: بر روی دیوار های اتاق سرور لازم است نوعی رنگ خاص که ضد حریق می باشد به کار برده شود. این رنگ ها علاوه بر ایجاد امنیت در فضای اتاق جلوه زیبایی هم به آن می بخشد.
 4. نصب دوربین های امنیتی: از آنجایی که در اتاق سرور مهم ترین اطلاعات و گران ترین تجهیزات نگهداری می شود، وجود دوربین های امنیتی امری بسیار مهم می باشد. لازم است دوربین ها از قابلیت ذخیره فیلم ها و تصاویر بهره مند باشند و بتوان آن ها را از راه دور از طریق مانیتور های مربوطه کنترل کرد.

طراحی اتاق سرور

 1. تعبیه سیستم های مدیریت تردد در درب ورودی اتاق سرور: نحوه عملکرد این سیستم به گونه ای است که تنها افرادی که کارت دارند می توانند با کارت کشیدن وارد اتاق شوند. در برخی دیگر از سیستم های کنترل تردد که به صورت رمز و یا اثر انگشت می باشد تنها افرادی که رمز ورود دارند و یا اثر انگشتشان از پیش در سیستم ذخیره شده است اجازه ورود صادر می شود. در هنگام طراحی اتاق سرور این نوع امکانات امنیتی را هرگز فراموش نکنید.
 2. سیستم روشنایی خودکار: در اتاق های سرور لازم است سیستم روشنایی به گونه ای تنظیم شود که با خروج افراد از اتاق به صورت خودکار خاموش شوند. وجود این گونه سیستم روشنایی علاوه بر بهینه سازی مصرف انرژی از ایجاد حرارت اضافی در محل نیز جلوگیری می کند.
 3. در اختیار داشتن سیستم برق اضطراری: در اتاق های سرور علاوه بر سیستم برق شهری دسترسی به سیستم برق اضطراری برای مواقع حساس اهمیت بسیاری دارد و لازم است کابل کشی های مربوطه نیز مطابق با استاندارد های تعیین شده انجام شود.
 4. بهینه سازی فضای اتاق سرور: با توجه به محدودیت فضایی که برای اتاق های سرور وجود دارد، لازم است در این زمینه مدیریت بسیاری صورت بگیرد تا بتوان از فضای موجود بیشترین استفاده را کرد. برای آن که فضای اتاق سرور را بتوان بهینه سازی کرد و دسترسی راحتی را برای مدیران شبکه فراهم کرد استفاده از سرور های کشویی Rackmount به طراحان مجموعه پیشنهاد می شود

امید است توانسته باشیم در زمینه طراحی اتاق سرور کمکی به شما عزیزان کرده باشیم و نکات ارائه شده، مفید واقع شده باشد.