مزایای سرور در مقایسه با کامپیوتر – قسمت دوم

به طور کلی استفاده ای که می توان از کامپیوترهای شخصی یا همان PC داشت شامل کار با نرم افزارهایی مانند Word و Excel، کنترل ایمیل و پست الکترونیک و نمایش محتوای وب سایت ها و… خواهد بود،  اما کاربرد یک سرور چیزی فراتر از استفاده از کامپیوتر شخصی است.

یک سرور قوی می تواند با یک سیستم عامل مخصوص به پشتیبانی از تمامی کاربران داخل شبکه به لحاظ اجرای نرم افزار های مربوطه اقدام نماید. جالب است بدانید که تمام برنامه های داخل سرور به صورت چند منظوره نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرند.

ایمیل های سازمانی به صورت چند منظوره همراه با پیام رسان های داخلی برای سرور تعریف می شوند. علاوه بر این پرینتر سرور،  نیز به صورت شبکه ای برای سایر کاربران شبکه قابل معرفی و اشتراک گذاری خواهد بود.

در میان نرم افزارهای سرور، نرم افزار مربوط به پایگاه داده بیش از همه مورد توجه است و باید برای نصب، اجرا، پیاده سازی و حتی نگه داری از آن تدابیر درست را به کار بست. به همراه این نرم افزارها می توانید هر برنامه اتوماسیون اداری را در سرور به صورت اشتراکی برای استفاده عموم پرسنل قرار داد.

انواع برنامه های نرم افزاری جهت مدیریت سازمان، اعم از برنامه های نرم افزاری مالی و حسابداری و حتی برنامه های تولید محتوای CRM نیز می تواند به اشتراک کاربران شبکه گذاشته شود. در پایان هم برخی اشتراک گذاری های ساده نیز می تواند شامل اشتراک گذاری های اسناد، تصاویر و فایل های مهم با هر فرمتی که باشند به خوبی مورد بهره برداری قرار داد.

در ادامه مقاله قبل سعی داریم تا مزایای دیگر خرید سرورهای HP را با امکانات مناسب برای شما بیان کنیم. این مزایا عبارت است از:

سرور قوی,شبکه اینترنت,فروش کارت شبکه سرور,

کارت شبکه قدرتمند  

کارت شبکه سرور ، اتصال سرور را با چند شبکه موجود در سازمان یا کسب و کار را انجام می دهد بنابراین دارای درگاه های یک تا چند گانه خواهد بود. این درگاه ها دارای کارت های شبکه ای متفاوتی هستند که کار آزاد سازی پردازنده CPU را برای حجم بالای پردازش  داده ها را به عهده دارد.

در حجم بالای داده ای باید اطلاعات بسیار زیادی در شبکه انتقال یابد. در مدل سرورهای HP سعی شده تا علاوه بر این امکان، تجهیز  دستیابی به باند بیشتر را نیز فراهم آورد و امکانات پشتیبانی از عملیات چند کاربره را به خوبی تهیه و سامان دهی نماید.

قابلیت اتصال به HOT یا HOT PLUG

مزیت بسیار مهم و قابل توجه یک سرور HP آن است که می توان در زمان روشن بودن سرور، بتوان قطعاتی همچون هارد دیسک یا منبع تغذیه سرور را جدا یا نصب کرد. این امکان هیچ خللی به کار سرور ایجاد نمی کند و هیچ گونه قطعی در زمان کار سرور رخ نخواهد داد.  به این ویژگی امکان قابلیت اتصال به HOT یا HOT PLUG  گویند.

کارت شبکه سرور,کارت شبکه ویندوز سرور,مزایای سرور,

قابلیت RAID

زمانی که یک PC دارای هارد دیسک های متنوعی است این امکان وجود دارد که حجم بیشتری از داده ها را در آن ذخیره سازی نمود ولی داده ای در یکی از هارد دیسک ها خراب شود نمی توان داده خراب شده را در جای دیگری جست.

برای سرور این مسئله به صورت یک مشکل مرتفع شده حل شده است. ویژگی RAID یا Redundant Array of Inexpensive به گونه ای تدبیر شده است که به راحتی می توان داده گم شده یا خراب شده را در هارد جستجو کرد و آن را یافت.

ویژگی RAID با اشکال متنوع از قرار گیری هارد دیسک به گونه ای طراحی شده است که می تواند در صورت خرابی یک هارد در سرور، داده مورد نظر را در هارد دیگر یافت. این امکان به قدری مهم است که می توان آن را به عنوان یک نیاز اصلی سرور شناخت و برای پیاده سازی درست آن تدابیر مناسب را به کار گرفت تا دیگر بابت از دست دادن اطلاعات نگرانی به خود راه ندهید. به طور کلی روش آرایشی RAID1 یا RAID5 از مدل های بسیار رایج RAID به شمار می آیند.

قابلیت مدیریت داخلی

ویژگی بسیار مهمی که برای سرورهای مدل HP طراحی شده است امکان مدیریت داخلی است. این امکان با قابلیت حضور یک موتور داخلی در سرور برای اعلام خطر یا اخطار به مدیر شبکه تعبیه شده است. در شرایط بروز  اشکال و برقراری دسترسی از راه دور این قابلیت نمایان می شود.  نام این موتور کنترل داخلی در سرورهای HP  با عنوان « HPE iLO » یا « HPE Integrated light out »  معرفی می شود.

هشدار خطا می تواند از زمان نصب و استقرار سرور تا زمان کار و مدیریت سرور برای مدیر شبکه ارسال شود. لازم است بدانید که چنین امکانی از سرورهای نسل ۸ تا ۱۰ فعلی تعبیه شده است. برخی از امکانات این سرورها در زمان مدیریت های داخلی عبارت است از :

  • امکان مانیتورینگ سلامت داخلی دستگاه با ارسال قابلیت هشدار هنگام بروز خطا بدون نیاز به وجود سیستم عامل در سرور برنامه ریزی شده است. این امکان با نصب کابل برق به دستگاه سرور، کابل شبکه به پورت ILO و تنظیمات پورت ILO امکان پذیر است. با این تنظیمات می توان از راه دور به سرور دسترسی داشت. امکان روشن یا خاموش کردن سرور یا برخی عملیات های ضروری مانند تعویض سیستم عامل یا نصب آن به راحتی قابل انجام است.
  • امکانات آماده سازی و راه اندازی سرور بدون تجهیزات سخت افزاری مانند CD یا سایر رسانه های مجزای دیگر همچون cd برنامه های Smart Start و یا Firmware در زمان راه اندازی سایر سرورها.
  • امکانات دسترسی، توسعه و حتی مدیریت سرور HP از طریق موبایل، یا تلفن هوشمند در هر زمان و مکانی به خوبی انجام می شود.

نتیجه نهایی آن است که یک سرور مدل HP با امکانات روز فناوری، قیمتی معادل با یک لپ تاپ معمولی است که بسیار هم به صرفه تر خواهد بود چرا که اکثر امکاناتی که یک سرور واقعی و بزرگ می تواند برای مجموعه کاری خود فراهم نماید در این دسته از سرورها نیز تعبیه سازی شده است.

بنابراین به تمامی مدیران حتی مدیران کسب و کارهای نوپا و زود بازده توصیه می شود برای مجموعه کاری خود حتماً این سرورها را تهیه نمایند و به خرید خود اطمینان کامل داشته باشند. این اطمینان معادل با یک مرکز داده توسعه یافته خواهد بود.