آشنایی با طراحی اتاق کنترل

طراحی اتاق کنترل

طراحی اتاق کنترل باید به گونه‌ای صورت بگیرد که نیازهای اپراتوران را رفع نمایدطراحی عالی اتاق کنترل، عوامل بسیاری را در یک کل هماهنگ ادغام می‌کند که هدف آن به حداکثر رساندن ایمنی و افزایش کارایی از طریق توانمند ساختن اپراتورها برای پاسخ به موقعیت‌های غیرعادی در کمترین زمان ممکن است.
نوع طراحی اتاق کنترل می‌تواند بر عملکرد اپراتوران، تأثیر بگذارد. به لطف نوآوری‌های تکنولوژیکی، اتاق‌های کنترل در طول سال‌ها تکامل یافته‌اند و در حال حاضر، کارآمدتر از همیشه هستند.اتاق ‌های کنترل مدرن برای پشتیبانی از بودجه‌های مختلف، گردش کار، الزامات عملیاتی و الزامات ایمنی طراحی شده‌اند. با تجهیز اتاق کنترل خود به بهترین مبلمان، چیدمان، نورپردازی و موارد دیگر، در مسیر درست قدم بردارید. به یاد داشته باشید که تمامی این جنبه‌های کلیدی، برای طراحی اتاق کنترل حائز اهمیت هستند. بنابراین، رعایت ارگونومی در اتاق کنترل بسیار مهم می‌باشد.

ارگونومی چیست؟

ارگونومی، استانداردهایی است که رعایت آن، نیازهای اپراتوران را در حین کار برطرف می‌نماید. توجه به ارگونومی به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که با کاهش هرگونه ناراحتی، کارایی و بهره‌وری را افزایش دهند. رعایت ارگونومی منجر خواهد شد تا آسیب‌های محیط کار به حداقل‌ترین حالت ممکن برسد و انجام آن به سازمان‌ها کمک می‌کند تا بهتر به کارکنان خود رسیدگی کنند.
وقتی نوبت به استانداردهای طراحی اتاق کنترل می‌رسد، ارگونومی نقش کلیدی‌ای را ایفا می‌کند. اپراتورها هنگام انجام حرکات تکراری برای مدت طولانی پشت کنسول می‌نشینند یا می‌ایستند. آگاهی از ارگونومی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا نیازهای بهداشت و ایمنی اتاق کنترل کارکنان خود را پیش‌بینی کنند و بهبود شرایط کاری اتاق کنترل، تأثیر مثبتی بر بهره‌وری اپراتور و عملکرد شغلی دارد.
اگر یک اتاق کنترل جدید به فضای خود اضافه می‌کنید یا یک اتاق موجود را بازسازی می‌کنید، مهم است که در مرحله‌ی طراحی ارگونومی را در نظر بگیرید. این به شما کمک می‌کند تا طراحی کلی خود را با نیازهای روزمره‌ی اپراتورهای خود هماهنگ کنید. همچنین در درازمدت باعث صرفه جویی در پول شما می‌شود، زیرا مجبور نخواهید بود اتاق کنترل خود را بازسازی نمائید.
اتاق کنترل استاندارد,طراحی اتاق کنترل,طراحی اتاق مانیتورینگ,

همان‌طور که می‌دانید، اتاق کنترل از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است. پس، چنانچه قصد طراحی اتاق مانیتورینگ خود را دارید در اولین فرصت با کارشناسان شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید تا پس از دریافت اطلاعات لازم، اتاق کنترل استاندارد خود را داشته باشید. در این بخش از زیرعنوان نیز سعی شده است تا در این مورد، اطلاعاتی در اختیار شما قرار بگیرد. پس اگر می‌خواهید بدانید که مراحل راه‌اندازی یک اتاق کنترل استاندارد چه می‌باشد در ادامه با ما همراه باشید.

در قدم اول بهتر است تا از هزینه‌ها، برآوردی داشته باشید.

برنامه‌ریزی‌های زیادی برای طراحی اتاق‌های کنترل انجام می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین جنبه‌های برنامه‌ریزی، محاسبه‌ی کل هزینه‌هایی است که قصد دارید برای بهبود یا پیشرفت‌ اتاق کنترل انجام دهید. فهمیدن اینکه چه چیزی با بودجه عملیات شما مطابقت دارد، شروع خوبی برای ایجاد چشم انداز شماست. هزینه کنسول‌ها، سخت‌افزار، نور، ساخت و ساز و صفحه‌ی ‌نمایش را تا جایی که می‌توانید در نظر بگیرید.

به یاد داشته باشید که در زمان طراحی اتاق کنترل باید صندلی‌ها و میزها را به گونه‌ای طراحی کنید که وضعیت بدنی اپراتوران در حالت خوبی قرار بگیرد. مفاصل اپراتوران در هنگان نشستن باید در یک راستا بوده و از کشیدگی عضلات آن‌ها جلوگیری شود. بنابراین، وقتی اپراتورها در جایگاه خود قرار گرفته‌اند، باید:

 • مچ دست‌هایشان خنثی و ریلکس باشد
 • هنگام استفاده از صفحه کلید، آرنج‌هایشان را با زاویه 90 درجه روی میز قرار دهند.
 • صاف بنشینند و شانه‌های آرام داشته باشند.
 • صفحه ی نمایش آن‌ها بین 20 تا 30 اینچ از صورتشان فاصله داشته باشد
 • سر خود را در سطح 15-25 درجه خم کرده و آن را در راستای بدن خود قرار دهند.
 • مانیتورهایشان کمی به سمت بالا متمایل باشد.
 • هرگز بدنشان قوز شده نباشد.

در نظر گرفتن سلامتی اپراتوران:

رفاه و سلامت کارکنان نقش مهمی در طراحی اتاق مانیتورینگ دارد. فعالیت‌هایی که بر عهده‌ی اپراتوران اتاق کنترل است، می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد. بنابراین؛ در نظر گرفتن راحتی کارکنان در طراحی اتاق کنترل اولویت دارد. در نتیجه، طراحان باید تمام تلاش خود را برای کاهش اثرات منفی اپراتورها از جملهفشار چشم، خستگی، استرس، اضطراب، گردن درد، محدودیت فضای زانو، پا و موارد دیگر به کار بگیرند. اگر هنگام برنامه ریزی اتاق کنترل این موارد در نظر گرفته نشود، می‌تواند تأثیرات منفی زیادی را بر روی کارمندان و عملیات بگذارد.
اتاق کنترل استاندارد,طراحی اتاق کنترل,طراحی اتاق مانیتورینگ,

استفاده از مبلمان و صندلی‌های ارگونومیک:

مبلمان ارگونومیک که شامل قطعاتی مانند: میزهای ایستاده و صندلی‌هایی با طراحی ارگونومیک هستند نیز می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد و محیط کاری بهتری را برای کارکنان ایجاد نماید. طراحی اتاق کنترل استاندارد با مبلمان ارگونومیک، روحیه ی کلی کارکنان را بهبود می‌بخشد و عملکرد آن‌ها را بالا برده و کارآمد نگه می‌دارد. همچنین مشکلاتی همچون مشکلات ستون فقرات برای اپراتوران به وجود نخواهد آمد. به یاد داشته باشید که رعایت استانداردهای لازم در اتاق کنترل، کار روزانه‌ی اپراتوران را تسهیل می‌کند و به آن‌ها کمک می‌نماید تا مسئولیت‌های خود را به طور مؤثرتری توسعه دهند.

استفاده از نمایشگرهای دیجیتال پیشرفته:

استفاده از نمایشگرهای خوب، یکی دیگر از جنبه‌های مهم طراحی اتاق کنترل کارآمد است. تمامی اطلاعات مهم روی مانیتورها نمایش داده میشود. معمولاً اتاق‌های کنترل از چندین مانیتور برخوردار هستند. شما می‌توانید مانیتورهای اتاق کنترل خود را سفارشی‌سازی کنید. در زمان انتخاب و طراحی مانیتورها باید جزئیات مختلف نمایشگرهای خود را در نظر بگیرید، مانند: اندازه‌‌ی آن‌ها و اینکه آیا آن‌ها دارای قابلیت لمس هستند یا خیر. به یاد داشته باشید که اندازه‌ی مانیتورها با توجه به اندازه‌ی اتاق کنترل و فاصله‌ی اپراتور تا مانیتور باید سنجیده شود تا اپراتور در هنگام فعالیت و رصد دچار مشکلات چشمی همچون: چشم درد نشود.

ایمنی:

در هنگام طراحی اتاق کنترل برای سازمان خود، باید اقدامات احتیاطی ایمنی را نیز در نظر داشته باشید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک خروجی اضطراری ایمن را در طراحی اتاق کنترل خود بگنجانید. همچنین، باید اتاق را به گونه‌ای تنظیم کنید که به کارکنان اجازه دهد در مواقع اضطراری به شیوه‌ای امن و سازماندهی شده از اتاق خارج شوند. اتاق همچنین باید دارای آلارم‌هایی برای هشدار دادن به کارکنان در مورد شرایط اضطراری باشد.

بهره‌وری:

در طراحی اتاق کنترل باید کارایی را نیز در نظر بگیرید تا اتاق کنترل را برای عملیات خود بهینه نمائید. دسترسی آسان به مانیتورها، ماوس‌ها و صفحه کلیدها باید هدف اصلی باشد و داده‌ها باید نمایش داده شوند تا اپراتورها بتوانند تمام اطلاعات را به وضوح و بدون مانع مشاهده کنند. یک محیط کار کارآمد، یک جریان کاری روان را ایجاد می‌کند و این مستقیماً از چیدمان اتاق ناشی می‌شود. سعی کنید از اتاق‌های کنترل دیگری الهام بگیرید که احساس می‌کنید سازمان شما می‌تواند برای عملیات خود از آن الگوبرداری کند.
نکته ی مهم دیگر در مورد طراحی اتاق کنترل، انعطاف پذیری آن است. ایجاد یک طرح‌بندی مؤثر که همکاری، ارتباط و عملیات پیشگیرانه را تشویق می‌کند، بسیار مهم است. به خاطر داشته باشید که برای کاهش حواس پرتی اپراتور از ترافیک در پشت واحدهای مبلمان اتاق کنترل، می‌توان پانل‌های حریم خصوصی را به هر ردیف مبلمان اتاق کنترل کرد.

نورپردازی در اتاق‌های کنترل می‌تواند مشکل ساز باشد. فضاهای اتاق مانیتورینگ با یکدیگر تفاوت دارد. به عنوان مثال: برخی از فضاها دارای چندین چراغ یا فقط یک چراغ و برخی از اتاق‌ها پنجره‌دار یا بدون پنجره هستند. گفته می‌شود که نور طبیعی بهره‌وری را بهبود می‌بخشد و فشار چشم را کاهش می‌دهد. در زمان طراحی و اجرای اتاق کنترل باید به نور محیط، توجه‌ی ویژه‌ای داشت. نور محیط می‌تواند راحتی در اتاق کنترل را بهبود ببخشد. برای اتاق‌هایی که دارای پنجره هستند، نورپردازی کم‌نور نیز می‌تواند گزینهی بسیار مؤثری باشد، زیرا امکان تنظیم سطوح روشنایی را در هر زمانی از روز فراهم می‌کند.
اتاق کنترل استاندارد,طراحی اتاق کنترل,طراحی اتاق مانیتورینگ,

مکانی برای ایستادن اپراتورها:

در زمان طراحی اتاق کنترل بهتر است که مکانی برای ایستادن اپراتورها در نظر گرفته شود. برخی از مزایای ایستادن عبارتند از:

 • کاهش خطر افزایش وزن و چاقی.
 • کاهش سطح قند خون.
 • کاهش خطر بیماری قلبی.
 • کاهش کمردرد و کشیدگی عضلات
 • بهبود خلق و خو و سطح انرژی.
 • وضعیت بدنی بهبود یافته.
 • تعامل و تمرکز بهبود یافته.

اگر اپراتورها از درد پشت یا پا در حالت ایستاده شکایت دارند، می‌توان برای آن‌ها تشک‌های ضد خستگی را تهیه نمود. این تشک‌ها با سطح نرمی که دارند، فشار وارد شده به بدن را کم می‌کنند.

شما می‌توانید برای راه ‌اندازی اتاق کنترل خود همین الآن با کارشناسان شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید تا پس از دریافت اطلاعات لازم در صورت لزوم، پروژه‌ی راه اندازی اتاق مانیتورینگ و یا سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور خود را به ما بسپارید.
امیدواریم که این مقاله برای شما کاربردی بوده باشد. منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید. شما می‌توانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در دیدگاه این محتوا با ما به اشتراک بگذارید.