هزینه راه اندازی اتاق سرور به چه عواملی بستگی دارد‌

هزینه‌ راه اندازی اتاق سرور

امروزه کسب‌وکارها از طریق اتصال به اینترنت اداره می‌شوند. قطع شدن از شبکه یا اینترنت عقب افتادن از رقبا را به همراه دارد، به خصوص زمانی که در حال اداره‌ی یک شرکت باشید.

از همین جهت راه اندازی اتاق سرور، امری ضروری است.

درواقع، اتاق سرور مکانی است با پیکربندی زیرساخت فیزیکی مورد نیاز که از اتصال کسب و کار به اینترنت مراقبت می‌کند.

اما اکنون این سؤال پیش می‌آید که چگونه با در نظر گرفتن هزینه‌ها باید اتاق سرور را راه اندازی نمائیم؟!

اگر قصد ساخت یک سرور خانگی، یک سرور شخصی یا یک سرور تجاری را داشته باشید، احتمالاً این فرآیند را با این سؤال شروع خواهید کرد که هزینه راه اندازی اتاق سرور به چه عواملی بستگی دارد؟!

درواقع، هیچ عدد سخت و سریعی وجود ندارد که بتوانیم در مورد هزینه‌ی ساخت سرور به شما ارائه دهیم. از همین جهت، قبل از شروع باید نیازها، مشخصات و همچنین بودجه‌ی هدف خود را تعیین نمائید.

مشاوره با تیمی کاردان که در این زمینه به فعالیت می‌پردازد به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با توجه به نیاز شبکه و اتاق سرور خود هزینه کرده و مرکز داده‌ی خود را پیکربندی نمائید.

اکنون در این مقاله، به شرح برخی از عواملی که بر روی قیمت اتاق سرور تأثیر می‌گذارد، می‌پردازیم.

قیمت اتاق سرور,قیمت راه اندازی اتاق سرور,هزینه‌ راه اندازی اتاق سرور,

هزینه راه اندازی اتاق سرور :‌

هزینه‌ی راه اندازی اتاق سرور، بستگی به نیازهای اتاق سرور و همچنین نوع طراحی آن دارد. مهم‌ترین مواردی که در قیمت اتاق سرور تأثیرگذارهستند مشمول موارد زیر می‌شوند. از جمله:

  • دیوار سازی و دیوار چینی در بحث ابنیه (کف کاذب اتاق سرور).
  • نوع سیستم سرمایشی HVAC.
  • برق اتاق سرور.
  • سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور.
  • سیستم اکسس کنترل اتاق سرور.

و غیره.

اکنون در ادامه به توضیح هر یک از موارد بالا می‌پردازیم.

دیوار سازی و دیوار چینی در بحث ابنیه:

یکی از مهم ترین موارد در بحث ابنیه‌ی اتاق سرور، نوع دیوار سازی و دیوار چینی آن بر اساس استانداردهای موجود می‌باشد.

در دیوارهای اتاق سرور باید کناف‌هایی کار شود که ضد حریق و ضد رطوبت باشند. بهترین کناف‌ها، کناف‌های FM هستند. این کناف‌ها ضد حریق و ضد رطوبت می‌باشند. به جز کناف‌های FM کناف‌های دیگری نیز وجود دارند که  در دیوار سازی اتاق‌های سرور می‌توانید آن‌ها را به کار ببرید. همانند کناف FR (ضد حریق)  و کناف MR (ضد رطوبت).

در نتیجه، نوع کنافی که در دیوار سازی اتاق سرور به کار گرفته می‌شود برروی قیمت راه اندازی آن تأثیر خواهد گذاشت.

در بحث ابنیه، موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد که بر روی هزینه‌های راه اندازی اتاق سرور تاثیر می‌گذارد.

نوع سیستم سرمایشی HVAC:

همان‌طور که می‌دانید سیستم‌های سرمایشی (HVAC) برای اتاق‌های سرور نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. سرورها و سایر تجهیزات اتاق سرور به علت فعالیت مداوم، گرمای زیادی را تولید می‌کنند و دمای اتاق سرور را افزایش می‌دهند. از همین جهت، به کار گیری سیستم‌های سرمایشی باعث خواهند شد تا فضای اتاق سرور خنک مانده و تجهیزات در دمای مناسب به فعالیت خود ادامه دهند.

به کار گیری نوع سیستم سرمایشی نیز در قیمت راه اندازی اتاق سرور تأثیر به‌سزایی دارد. به عنوان مثال: دستگاه داکت اسپیلت به نسبت اسپیلت از قیمت بیشتری برخوردار است؛ زیرا امکان نشتی آب در این دستگاه وجود ندارد. از همین جهت برای اتاق سرور نیز ایمن‌تر می‌باشد.

برق اتاق سرور:

یکی دیگر از مواردی که به شدت در قیمت راه اندازی اتاق سرور تأثیرگذار است، برق اتاق سرور می‌باشد.

اینکه با توجه به نیاز اتاق سرور تابلو‌ی برق چگونه طراحی شود، دستگاه ups از چه نوعی باشد و از چه نوع پاور ماژول هایی استفاده شود و اتاق سرور از چه نوع استاپ لایزری برخوردار باشد، همگی بر قیمت راه اندازی اتاق سرور شما تأثیر گذار خواهد بود.

سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور:

سیستم اعلام و اطفاء حریق نیز یکی از ضروریاتِ مهم اتاق سرور است.

با توجه به اینکه چه نوع ددکتورها و سنسورهایی قرار است در اتاق سرور پیاده‌سازی شود، قیمت راه اندازی اتاق سرور نیز متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال: باید بررسی شود که اندازه‌ی اتاق سرور به چه میزان است و با توجه به اندازه‌ی اتاق سرور نیاز است که چه تعداد ددکتور در سقف، کف و غیره کار شود. همچنین نوع گاز خاموش کننده نیز در قیمت پیکربندی اتاق سرور تأثیر می‌گذارد.

البته، به یاد داشته باشید که به علت تجهیزات حساس و الکرتیکال در مرکز داده فقط باید از خاموش‌کننده‌های FM200 و یا آیروسل استفاده نمائید.

قیمت اتاق سرور,قیمت راه اندازی اتاق سرور,هزینه‌ راه اندازی اتاق سرور,

سیستم اکسس کنترل:

سیستم‌های اکسس کنترل، سخت افزارهایی هستند که امکان دسترسی به اتاق‌های سرور را به کاربران می‌دهند. سیستم‌های اکسس کنترل از انواع گوناگونی برخوردار هستند و شما می‌توانید با توجه به نیاز پروژه‌ی خود آن‌ها را تهیه نمائید.

سیستم‌های اکسس کنترل یا کنترل تردد می‌توانند امکان دسترسی را به صورت ارسال کد، شناسایی عنبیه‌ی چشم، اثر انگشت و غیره به کاربران بدهند. با استفاده از این سیستم‌ها، امنیت اتاق سرور ارتقاء می‌یابد.

قبل از راه اندازی اتاق سرور به چه نکاتی توجه نمائیم:

به یاد داشته باشید که قبل از راه اندازی اتاق سرور در ابتدا باید با کارشناسان و مشاورینی که در این زمینه به فعالیت می‌پردازند، صحبت نمائید. مشاورین به شما کمک خواهند کرد تا با توجه به میزان بودجه و نیازهای پروژه‌ی خود اقدام به راه اندازی مرکز داده نمائید.

حتماً در زمان طراحی و اجرای اتاق سرور، تمامی استانداردهای لازم را رعایت فرمائید. اینگونه از هدررفت هزینه‌ و ضررهای مالی نیز جلوگیری خواهد شد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در بخش فروش تماس حاصل فرمائید و تمامی سؤالات خود را بپرسید.

در انتها باید بگوئیم که موارد بسیار دیگری وجود دارند که بر روی قیمت راه اندازی اتاق سرور تأثیر می‌گذارند، در آینده به سایر این موارد اشاره می‌نمائیم. پس منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید و ما را از نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود آگاه سازید.