سیستم نظارت و مانیتورینگ مرکز داده و تحولات آن

سیستم نظارت و مانیتورینگ

سیستم نظارت و مانیتورینگ محیطی جزء ضروری یک دیتاسنتر است. حتی اگر مرکز داده زیرساخت‌های فنی پیشرفته‌ای داشته باشد، عواملی مانند گرما یا رطوبت نباید نادیده گرفته شوند. زیرساخت‌های گران قیمت ممکن است از کار بیفتند و منجر به هزینه‌های اضافی و خرابی شود.

ضروری‌ست که مدیران مراکز داده، رویکردی همه جانبه را مد نظر داشته باشند تا تعادل محیطی و همچنین کارایی انتقال داده‌ها را در نظر بگیرد؛ زیرا نادیده گرفتن شرایط محیطی مرکز داده به استقبال خطر رفتن است.

 

پایش محیطی برای مرکز داده

نظارت بر مرکز داده با ردیابی معیارهای خاص در زمان واقعی و ارسال هشدارها یا اعلان‌ها، در زمانی که قرائت‌ها از آستانه‌های تعیین‌شده فراتر می‌روند یا کمتر می‌شوند، بینش و دیدی را در مورد سلامت و وضعیت مراکز داده شما فراهم می‌کند.

داده‌های جمع‌آوری‌شده از نظارت بر مرکز داده شما را می‌توان ذخیره، تجزیه و تحلیل و در داشبوردها و گزارش‌های هوش تجاری و تجزیه و تحلیل در نرم‌افزار DCIM نمایش داد تا در تصمیم‌گیری مدیریت مرکز داده کمک کند.

شما می‌توانید همه چیز را از کل سیستم کف کاذب مرکز داده گرفته تا یک پریز واحد در یک PDU هوشمند نظارت کنید. با توجه به ماهیت توزیع‌شده محیط‌های مرکز داده مدرن، حتی ممکن است روی مکان‌های مختلف سازمانی یا کابینت‌هایی را که در یک مرکز داده هم‌زمان در اختیار دارید، نظارت کنید.

مناطق پایش سیستم نظارت و مانیتورینگ مرکز داده

به طور معمول، تکنسین‌های آموزش دیده هستند که وضعیت تجهیزات، ترافیک شبکه، در دسترس بودن برنامه‌ها و بسیاری از جنبه‌های دیگر را بررسی می‌کنند. علاوه بر نظارت انسانی، فناوری‌های جدید به شناسایی و رفع ناهنجاری‌ها در زمان وقوع کمک می‌کنند. مونیتورینگ بسیاری از بخش‌های محیط مرکز داده همگی به یک استراتژی نیاز دارند.

سیستم کنترل‌ سنجش محیطی برای مرکز داده توسط شرکت‌های مختلفی عرضه می‌شود؛ اما حوزه‌های اصلی که نیاز به مدیریت زیست‌محیطی دارند عبارتند از:

درجه حرارت

هنگامی که گرمای یک مرکز داده نتواند به اندازه کافی سریع کاهش یابد، خطر آسیب دیدن سخت افزارها و از دست رفتن داده‌ها بیشتر می شود. کارآمد بودن، خنک‌سازی مرکز داده نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد؛ زیرا اگر دمای اتاق سرور به درستی کنترل نشود، بسیاری از کارها ممکن است اشتباه پیش بروند. علاوه بر نداشتن خنک کننده کافی، اگر مرکز داده بیش از حد سرد باشد، برق و انرژی را هدر خواهید داد.

حتی یک تغییر کوچک در دما می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر هزینه‌های جاری داشته باشد. نظارت بر دما به شما کمک می‌کند تا کارایی فناوری ‌های خنک کننده مرکز داده خود را ارزیابی کنید. سنسورها باید در مکان‌های بحرانی برای نظارت بر دما قرار گیرند.

بالا، وسط و پایین قفسه‌ها و همچنین دریچه‌های ورودی و تخلیه، همگی باید تحت مراقبت قرار گیرند. وجود سنسورها در جلو و عقب قفسه‌ها و ورودی و خروجی CRAC  و واحدهای هواساز، امکان تجزیه و تحلیل ΔT (اختلاف دما) بین 4 نقطه کلیدی را فراهم می‌کند.

زیرساخت مرکز داده

رطوبت

در یک مرکز داده، رطوبت زیاد یا خیلی کم می‌تواند برای تجهیزات خطرناک باشد. عدم مدیریت رطوبت ممکن است منجر به خرابی غیرقابل پیش‌بینی شود. اگر سطح رطوبت خیلی کم باشد، تجهیزات ممکن است، یک بارِ الکترواستاتیک ایجاد کنند که منجر به الکتریسیته ساکن مرگبار می‌شود.

نظارت بر رطوبت در مراکز داده به عملکرد مناسب تجهیزات شما کمک می‌کند. توصیه‌های جدید حداقل رطوبت 20% و حداکثر رطوبت 80% را توصیه می‌کنند. محدوده درصد بهینه 45 تا 55 درصد است.

جریان هوا

سیستم‌های جریان هوا نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. گرد و غبار و آشغال‌ها می‌توانند جریان هوای حیاتی را مسدود کنند و در نتیجه باعث خرابی سخت افزار شوند. سیستم‌های جریان هوا باید نظارت شوند تا اطمینان حاصل شود که هر گونه مشکل در اسرع وقت کشف می‌شود.

آب

وجود آب و سایر مایعات در بخش‌های الکترونیکی ممنوع است؛ زیرا می‌توانند باعث اتصال کوتاه الکتریکی و خطر آتش سوزی شوند. سیستم‌های خنک کننده مبتنی بر مایع، درهای سرد (chilled doors) و حتی کامپیوترهای غوطه ور در مایعات خنک کننده در حال حاضر فقط در مراکز داده (خاصی) استفاده می‌شوند. سنسورهای نقطه‌ای برای تشخیص نشت آب در مراکز داده استفاده می‌شود.

برق و انرژی

نظارت بر جریان ورودی و آماده‌سازی برای خاموش شدن احتمالی تجهیزات، بخش‌های مهم اجتناب از خطر است. بهتر است از پاور ماژول های استاندارد استفاده کنید. حتی اگر از یک منبع برق اضطراری (UPS) استفاده شود، قطع برق می‌تواند باعث از کار افتادن تهویه مطبوع شود. بدون تنظیم دما، کل اتاق ممکن است با سرعت گرم شود.

یکی دیگر از تکنیک‌های موثر برای نظارت بر منبع تغذیه و کیفیت آن، استفاده از سنسورهاست. با نظارت بر ولتاژ، تعیین می‌شود که آیا مشکلی ایجاد خواهد شد یا خیر. دانستن میزان مصرف برق یک دستگاه برای افزایش کارایی بسیار مهم است.

امنیت

یک اتاق سرور یا سیستم امنیتی مرکز داده معمولاً از در ورودی کنترل شده و با امنیت بالا استفاده می‌کند؛ اما کنترل مرکزداده محدود به درهای ورودی و خروجی‌ نیست. سیستم RFID را می‌توان روی درهای رک استفاده کرد. سیستم نظارت با دوربین در کنار رک‌ها و در ورودی نیز بسیار ضروری ست.

مونیتورینگ

تاثیرات محیطی

تجهیزات مرکز داده، مانند انسان‌ها، در یک فضای کنترل شده که نه خیلی گرم و نه خیلی سرد بهتر زندگی می‌کنند. گرما بدترین دشمن سخت افزارهاست؛ زیرا افزایش دما می‌تواند طول عمر تجهیزات مرکز داده را کوتاه کند.

دما تنها مساله‌ای نیست که باید در نظر گرفته شود. قطعات الکترونیکی در برابر رطوبت کنترل نشده نیز بسیار آسیب پذیر هستند. رطوبت یا هوای خشک الکتریسیته ساکن تولید می‌کند که می‌تواند ابزارهای حساس مانند هارد دیسک را از بین ببرد.

رطوبت اضافی موجود در هوا می‌تواند متراکم و باعث اتصال کوتاه دستگاه‌های الکترونیکی شود. به همین دلیل است که تکنسین‌های مرکز داده باید همیشه از مچ بند ضد الکتریسیته ساکن در هنگام کار با تجهیزات استفاده کنند. آبی که روی زمین یا سطوح دیگر انباشته می‌شود، موش و سایر آفات یا کپک‌ها را جذب می‌کند. دستگاه‌های امنیتی، الکتریکی و محیطی همگی نیاز به نظارت مداوم دارند.

 

دستورالعمل‌های سیستم‌های نظارت بر محیط زیست را دنبال کنید

استانداردهای مرکز داده توسط سازمان‌های مختلفی ارائه می‌شود. یکی از آنها انجمن مهندسین گرمایش، تبرید و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) است.

مدیریت انرژی یک مشکل جدی در قرن بیست و یکم است. در 13 سپتامبر 2016، ASHRAE استاندارد ASHRAE 90.4-2016، انرژی برای مراکز داده را معرفی کرد. این استاندارد به گونه‌ای ساخته شده است که نوآوری در مرکز داده را خفه نکند و در عین حال معیارهایی را برای اطمینان از صرفه جویی در انرژی ایجاد کند.

برای مثال، استاندارد ASHRAE 62.1-2016 توصیه می‌کند که رطوبت نسبی در فضاهای اشغال شده کمتر از 65٪ نگه داشته شود تا از شرایطی که ممکن است منجر به رشد میکروبی شود جلوگیری شود.

مراکز داده سازمانی

 

انوع سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور کارنو

سیستم نظارت و مانیتورینگ اتاق سرور کارنو شامل:

است.

شما می‌توانید برای اتاق سرور و داخل رک خود  این سیستم‌ها را سفارش دهید و زیرساخت مرکز داده‌ خود را کامل نمائید. با وجود این سیستم‌ها می‌توانید عمر مفید تجهیزات مرکز داده را افزایش داده و امنیت دیتاسنتر را نیز ارتقاء دهید.

سیستم نظارت و مانیتورینگ اتاق سرور که از آن با نام کارنولاجیک یاد می‌کنند برای اتاق سرور به کار برده می‌شود. اما، سیستم‌های اسمارت بیت رک و مینی اسمارت بیت رک برای داخل رک طراحی شده‌اند.

در واقع، شما با وجود این سیستم‌ها می‌توانید در هر زمان و هر مکانی داخل اتاق سرور و رک‌ها را نظارت کنید. همانطور که می‌دانید راه‌اندازی دیتاسنتر نیازمند صرف هزینه و بودجه‌های زیادی‌ست. بنابراین، نصب و استفاده نمودن از این سیستم‌های مانیتورینگ بسیار حیاتی بوده و از ضررهای مالی و جانی در این مکان جلوگیری می‌نماید.

پایش محیطی اتاق سرور می تواند شامل نظارت بر دما، رطوبت، سیالات، نشتی، دود، آتش و سایر پارامترهای محیطی باشد تا از کاهش هزینه های خنک کننده و دستیابی به فناوری اطلاعات سبزتر اطمینان حاصل شود. چنین فعالیتی به محافظت از تجهیزات حیاتی در برابر خرابی و جلوگیری از کاهش عملکرد، خرابی های متناوب، خرابی کلی تجهیزات و از دست رفتن داده ها کمک می کند.

مانیتورینگ دمای اتاق سرور: نظارت بر دمای اتاق سرور با سیستم های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور، فرآیند خودکاری است که در صورت افزایش دمای اتاق سرور از یک سطح معین، به مدیران فناوری اطلاعات هشدار می دهد. این یک وظیفه حیاتی است که اطمینان حاصل شود که عملکرد سرور به دلیل دمای بیش از حد اتاق مختل نمی شود.

مانیتورینگ رطوبت اتاق سرور: به طور معمول اکثر تجهیزات الکترونیکی در محدوده خاصی از میزان رطوبت، عملکرد بهتری دارند. گاهی محیط های با رطوبت بالا مانع از عملکرد صحیح سیستم ها می شود و یا حتی ممکن است باعث از کار افتادن و خرابی آنها شود و فاجعه به با آورد.

تشخیص حرکت اتاق سرور: بسیاری از اتاق های سرور پس از ساعت کاری یا حتی در طول روز بدون مراقبت رها می شوند. سایر کارمندان ممکن است ناخواسته با باز گذاشتن در اتاق سرور را خراب کنند. نصب آشکارسازهای حرکتی یک راه ساده و مقرون به صرفه برای کارکنان فناوری اطلاعات است تا از تمام فعالیت‌های اتاق سرور آگاه شوند. البته می توان از سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور کارنو استفاده کرد. این سیستم قابلیت این را دارد که در صورت باز بودن درب اتاق سرور و یا باز بودن درب رک، هشدار دهد و فرد مسئول را مطلع سازد.

تشخیص دود اتاق سرور:  سنسور تشخیص دود در اتاق سرور تضمین می‌کند که کارکنان فناوری اطلاعات در صورت بروز آتش‌سوزی تا حد امکان متوجه می‌شوند. این به پرسنل مسئول اجازه می دهد تا هر چه زودتر اجرای روش های بازیابی فاجعه را آغاز کنند و زمان خرابی کلی را به حداقل برسانند.

دوربین مداربسته اتاق سرور: دوربین های مدار بسته یک راه عالی برای تامین امنیت اتاق سرور هستند. آنها نه تنها فیلم ویدئویی از رویدادهای خاص مانند باز شدن درها، تشخیص حرکت و غیره ارائه می دهند، بلکه به عنوان یک بازدارنده بصری برای مجرمان عمل می کنند. تصاویر واضح و شفاف را می توان از طریق ایمیل، FTP، MMS، یا مستقیماً به تلفن همراه برای کارکنان فناوری اطلاعات در هر کجا ارسال کرد.

برای اطلاع بیشتر درباره سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور با کارشناسان گروه فنی و مهندسی کارنو در تماس باشید:

021-88486300

015-37057050-4