برای جابجایی سرور های مرکز داده چه کاری انجام دهیم؟

جابجایی سرور

رک‌های سرور در هسته هر مرکز فناوری اطلاعات قرار دارند. مراکز داده -جایی که سرورها در آن ذخیره می‌شوند- برای اتصال سریع به اینترنت و دسترسی بی‌وقفه به داده‌ها استفاده می‌شود. این به یک شرکت اجازه می‌دهد تا سیستم‌های خود را مستقر کند و حضور دائمی در اینترنت را حفظ کند. بنابراین سرورها برای عملکرد روزانه اکثر شرکت‌ها حیاتی هستند. اگر در حال اجرای یک تحول اداری بزرگ هستید، احتمالاً باید جابجایی سرور را انجام دهید. ممکن است این کار نسبتاً ساده به نظر برسد، اما در واقعیت، می‌تواند بسیار دشوارتر از تصور بیشتر مردم باشد.

 

جابجایی سرور مرکز داده

وقتی صحبت از جابجایی سرور به میان می‌آید، باید مواردی را در نظر گرفت و کارهای زیادی نیز وجود دارد که ممکن است اشتباه پیش برود. چه سرور شما به سادگی به اتاق دیگری در همان ساختمان منتقل شود، یا در حال حرکت به سمت یک شرکت جدید یا یک مرکز داده باشد؛ باید مراقب باشید و برنامه ریزی داشته باشید.

متخصصان فناوری اطلاعات معمولاً تخصص لازم را برای جابجایی سرور بدون هیچ مشکلی دارند؛ اما اگر کار پیچیده‌تر است، گاهی اوقات ارزش دارد متخصصانی را استخدام کنید تا کل فرآیند را برای شما مدیریت کنند. در این صورت با کارشناسان شرکت فراز شبکه کارنو تماس بگیرید.

در این مقاله چند نکته وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری در مورد نحوه انتقال سرور مرکزداده یا اتاق سرور در نظر بگیرید.

استاندارد اتاق رک

برنامه ریزی برای جابجایی سرور

مانند هر پروژه پیچیدهIT ، کار جابجایی سرور باید تا حد امکان با جزئیات برنامه ریزی شود. فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید قبل از شروع فرآیند درنظربگیرید،؛ بنابراین یک قدم به عقب بردارید و با کمک تیم خود یک طرح تدوین کنید.

اولین گام فرآیند برنامه ریزی، تصمیم گیری خواهد بود. این حرکت ممکن است طول بکشد؛ پس چگونه از تیم‌های خود در حین انجام حرکت حمایت خواهید کرد؟ در نظر بگیرید که انتقال سرور شما چقدر هزینه دارد. ما توصیه می‌کنیم برای این کار بودجه مشخصی داشته باشید؛ زیرا اگر این کار را نکنید، هزینه‌ها به زودی از کنترل خارج می‌شوند. از هزینه‌های پنهانی و اضافیِ احتمالی نیز غافل نشوید.

در مورد سیم کشی و کابل کشی فکر کنید و مطمئن شوید که برنامه‌ریزی دقیقی با یک طرح مکتوب کامل همراه نمودار در مورد نحوه سازماندهی، دارید. ارتباط نادرست می‌تواند در طول فرآیند جابجایی سرور مشکل ایجاد کند. بسیار مهم است که همه اعضای تیم درگیر در این فرآیند، دقیق وظایف خود را بدانند. همچنین ایده خوبی‌ست که به همه اعضای تیم اطلاع دهید که اگر مشکلی پیش آمد چه کاری باید انجام دهند.

 

نحوه انتقال سرور

هنگامی که حرکت شما برنامه ریزی شد و تیم‌ها به طور کامل در مورد آنچه اتفاق می‌افتد و زمانی که باید فرآیند واقعی انتقال سرور را شروع کنید، مطلع شدند، چالش‌های پیش‌بینی نشده‌ای وجود دارد. بنابراین، برای مشکلات احتمالی آماده شوید.

خرابی‌هایی پس از جابجایی سرورها رخ می‌دهد، بنابراین اگر در مکان جدید با آنها مواجه شدید، نگران نباشید. تجهیزات سرور بسیار تخصصی و بسیار ظریف هستند. حتی دقیق‌ترین حرکات می‌تواند باعث آسیب شود. اطمینان پیدا کنید که تمام داده‌های مهم به درستی پشتیبان‌گیری شده‌اند و تست‌های بازیابی قبل از حرکت انجام شده‌است و تیم شما آماده است.

اگر مرتب با تأمین‌کنندگان فناوری کار می‌کنید و می‌خواهید سرور خود را جابه‌جا کنید، مطمئن شوید که آنها از این موضوع مطلع هستند. قبل از حرکت بزرگ و اصلی، با تامین کنندگان تجهیزات خود صحبت کنید. تمام تاریخ‌های مورد نیاز را به آنها بدهید تا در صورت نیاز به پشتیبانی آنها در حالت آماده باش باشند.

هنگامی که نوبت به بسته‌بندی سرورهای شما می‌رسد، همه تجهیزات باید با دقت برچسب گذاری شوند و یک عضو تیم، مسوول ثبت این اطلاعات به همراه جزئیات شرایط و ضمانت‌های تجهیزات مورد نظر باشد. در این صورت، کار باز کردن بسته‌بندی بسیار آسان‌تر خواهد بود. به یاد داشته باشید، این فقط خود تجهیزات نیست که باید برای حرکت برچسب گذاری شود. کابل‌ها و سیم‌کشی‌ها نیز باید به دقت برچسب‌گذاری شوند.

هنگام شروع به جابجایی تجهیزات، امنیت را در نظر بگیرید، به ویژه اگر سازمان شما داده‌های حساس را مدیریت می‌کند. سخت‌افزار ذخیره‌سازی داده‌ها را در ون‌های متحرک جداگانه برای سفر بسته‌بندی کنید و مطمئن شوید که تمام سخت‌افزارها قبل از جابجایی آن به خوبی ایمن‌سازی شده‌است. این امر خطر بروز هرگونه خطا پس از جابجایی سخت افزار را کاهش می‌دهد.

 

نحوه جابجایی ایمن رک‌های سرور

چه شرکت شما در حال جابجایی دفاتر باشد، چه نیازهای شما از فضای فیزیکی موجود در اتاق سرور شما بیشتر شده باشد یا بخواهید از یک مرکز داده تخصصی استفاده کنید، احتمالاً باید سرورهای خود را جابجا کنید. این کار پیچیده است و به مهارت و برنامه ریزی نیاز دارد برای کسب راهنمایی و مشاوره با کارشناسان شرکت فراز شبکه کارنو تماس بگیرید.

همچنین یک شرکت حمل و نقل حرفه‌ای برای آرامش کامل در نظر داشته باشید. به این ترتیب، انتقال به راحتی انجام می‌شود و سرور شما به زودی در محل جدید خود راه اندازی خواهد شد.

شرکت‌هایی که تحت جابجایی مرکز داده قرار می‌گیرند، اغلب این کار را صرفاً با درک خود از فرآیند انجام می‌دهند. اگر تکنسین‌های شرکت و کارمندان فناوری اطلاعات از جداسازی و مدیریت صحیح سرورها بی‌اطلاع باشند، ممکن است خطراتی داشته باشد. علاوه بر این، سخت افزار نیز ممکن است آسیب فیزیکی ببیند.

در حالی که سخت‌افزار آسیب‌دیده قابل تعویض است، شهرت یک شرکت برای همیشه تحت تأثیر خرابی‌های ناشی از اتصال به سرورها قرار می‌گیرد. بنابراین، برنامه‌ریزی‌های گفته شده، از قبل ضروری‌ست.

جابجایی رک سرور حتی چند متر، بهتر است با جدا کردن سخت افزار و جابجایی هر جزء به صورت جداگانه انجام شود. این ممکن است به زمان و منابع بیشتری نیاز داشته باشد؛ اما می‌تواند خطرات عمده‌ای مانند: شکسته شدن قفسه که منجر به خرابی تجهیزات شود و یا آسیب دیدن تجهیزات مرکز داده و سرورها که باعث سرنگونی تجهیزات می‌شود را بجای گذارد.

جابجایی مرکز داده با شرکت فراز شبکه کارنو

جابجایی مرکز داده در ابتدا ممکن است کاری دلهره آور به نظر برسد، اما با اطلاعات مناسب یک شرکت مطمئن و با کمک کارشناسان مجرب جهت جابجایی، می‌توان این فرآیند را آسان کرد. اولویت باید جلوگیری از آسیب به پرسنل شرکت، سخت افزارها و قطعات باشد. با یک برنامه ریزی مناسب و فرآیند کاری دقیق، می‌توان ایمنی مطلوبی را برای رک‌های سرور در حین جابجایی مرکز داده تضمین کرد.

شرکت فنی و مهندسی فراز شبکه کارنو از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را در عرصه IT  شبکه‌های کامپیوتری با بستر مسی و فیبر نوری آغاز نمود. با گذشت زمان و استفاده از تجارب بدست آمده در زمینه طراحی، مشـاوره و اجرای شبکه‌های کامپیوتری فعالیت شرکت گستـرش بخشید. همچنیـن شرکت فنی و مهندسی کارنو با رویکرد اجرایی مطابـق با استانداردهـای بین المللی Bicsi و Tia942 در پروژه‌هـای مختلف موفق گردیده، نیـاز سازمان‌ها و ارگان‌هـای خصـوصی را برآورده سازد و تاکنـون در این راستا اقدام به واردات تجهیزات شبکه‌های کامپیوتری و تولید محصولاتی نظیـرمحصولات اروپایی ( کف کاذب اتاق سرور، سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و دیتاسنتر، پاور ماژول و …) نموده است.

ما در شرکت فراز شبکه کارنو تجربه و زیرساخت گسترده‌ای داریم. اگر به دنبال انتقال مرکز داده خود هستید، با کارشناسان جابجایی مرکز داده ما تماس بگیرید.