همه آنچه مهم است درباره پایش محیطی و مانیتورینگ مرکز داده بدانید

پایش محیطی و مانیتورینگ مرکز داده

بسیاری از پارامترها در یک مرکز داده نظارت می‌شوند؛ اما پایش محیطی به مشاهده و مدیریت محیط فیزیکی یک مرکز داده مانند دما، جریان هوا و رطوبت اشاره دارد و به منظور حفظ یک محیط خنک برای عملکرد تجهیزات و سرورهای IT و پایش محیطی و مانیتورینگ مرکز داده حیاتی‌ست.

 

پایش محیطی و مانیتورینگ مرکز داده

از آنجایی که مراکز داده دارای سیستم‌های مکانیکی و الکتریکی زیادی هستند، نقاط خرابی متعددی ممکن است بوجود آید. ماشین آلات و تجهیزات ممکن است بیش از حد گرم شوند؛ سیستم‌های تهویه مطبوع ممکن است از کار بیافتند یا خراب شوند و سیستم‌های HVAC همچنین ممکن است از انسداد دریچه‌ها و انواع دیگر خرابی رنج ببرند.

کنترل دسترسی و امنیت از دیگر دغدغه‌های اصلی در مراکز داده است. دسترسی غیرمجاز به رک می‌تواند منجر به مشکلات زیادی شود و کل تجارت را تحت تأثیر قرار دهد. خرابی یو پی اس تهدید دیگری در محیط مرکز داده است. سیم‌ها و سیستم‌های برق معیوب می‌تواند منجر به آتش سوزی شود.

هنگامی که مشکلات زیست محیطی در مراکز داده رخ می‌دهد، کسب و کار مستعد آسیب و هزینه‌های هنگفت خواهد شد. ابتدا خرابی‌ها بوجود می‌آید که در نتیجه منجر به از دست دادن درآمد می‌شود. هر چه زمان توقف طولانی‌تر باشد، درآمد از دست رفته بیشتر می‌شود. در این مواقع، تجهیزات آسیب دیده نیز نیاز به تعمیر یا تعویض دارند یا خود تاسیسات نیز ممکن است نیاز به رفع مشکلات داشته باشند.

 

مزایای نظارت بر محیط زیست

ترکیب مانیتورهای محیطی مزایای بسیاری را برای مراکز داده فراهم می‌کند. اگرچه نصب آن می‌تواند گران باشد، اما هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و از خرابی جلوگیری می‌کند.

پایش محیطی طول عمر تجهیزات IT شما را به حداکثر می‌رساند؛ علاوه بر آن در تشخیص مشکلات موجود در خود سیستم یا تجهیزات کمک می‌کند. نرم افزار پایش محیطی به شما امکان می‌دهد فرآیندها و گردش کار را به راحتی کنترل کنید. داده‌های بی‌درنگ می‌توانند برای به‌روز نگه داشتن اطلاعات شما از سیستم مرکز داده ارائه شوند. در نهایت، تأسیساتی با سیستم پایش محیطی و مانیتورینگ خوب، کارآمدی بیشتری دارند.

استانداردهای احداث مرکز داده

 

عوامل اساسی در پایش محیطی

پایش محیطی و مانیتورینگ مرکز داده برای ردیابی مناطق حیاتی در تاسیسات و برای حفظ شرایط فیزیکی مناسب در مرکز داده و همچنین اطمینان از عملکرد بهینه همه سیستم‌ها بسیار مهم است.

در اینجا عناصر ضروری برای ردیابی در پایش محیطی وجود دارد.

کنترل دسترسی و امنیت

دسترسی غیرمجاز یک نگرانی جدی در امنیت مرکز داده است. نفوذ انسان می‌تواند به اندازه هر مشکل دیگری در یک مرکز آسیب وارد کند. احاطه کردن تأسیسات با یک سیستم امنیتی قابل اعتماد ضروری‌ست.

جریان هوا

این عامل وظیفه حذف ضایعات حرارتی از تجهیزات و همچنین اطمینان از حفظ دما در سطوح مناسب را بر عهده دارد. مدیریت جریان هوا در کاهش هزینه‌ها در مراکز داده حیاتی‌ست. مهم است که یک سیستم خنک کننده کارآمد داشته باشید تا منابع و تجهیزات را هدر ندهید.

رطوبت

این مورد به اندازه دما حیاتی‌ست. رطوبت بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد تراکم در تجهیزات و خوردگی و خطاهای الکتریکی شود. در حالی که رطوبت بسیار کم می‌تواند بر شارژ الکترواستاتیکی در تجهیزات تأثیر بگذارد.

برق

سیستم‌های الکتریکی نیاز به نظارت کامل دارند. استفاده از UPS  راه حل اصلی برای جلوگیری از قطع برق نیست. مهم است که مراقب ولتاژی که وارد تجهیزات می‌شود، باشید. اتصال کوتاه برق ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که قطعی برق برنامه ریزی نشده باشد. سنسورهای ولتاژ در این زمینه ضروری هستند. نظارت بر مصرف انرژی نیز برای کل عملکرد مراکز داده ضروری‌ست.

دود

مانند همه امکانات، سیستم‌های هشدار دود و اطفاء حریق در مراکز داده ضروری‌ست. هنگامی که دود در یک مرکز تشخیص داده می‌شود، ممکن است خاموشی برق به دنبال داشته باشد. اپراتورها ممکن است نتوانند وضعیت اضطراری را که در حال وقوع است ببینند. سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گام بزرگی در جلوگیری از خسارات عمده است.

درجه حرارت

این عامل حیاتی بالاتر از همه عناصر است. حتی کوچک‌ترین تغییر دما می‌تواند کل عملیات را تحت تاثیر قرار دهد. یک مرکز داده باید دمای مناسبی برای همه تجهیزات داشته باشد “ASHRAE” پیشنهاد می‌کند که مراکز داده باید بین 64 درجه فارنهایت تا 81 درجه فارنهایت یا از 18 درجه تا 27 درجه سانتی‌گراد کار کنند. این دمای قابل تحمل برای چنین تاسیسات ظریفی‌ست.

آب

حوادث نشت آب یک تهدید بزرگ برای مراکز داده است. می‌تواند منجر به آسیب جدی به تجهیزات IT شود. سنسورهای آب باید در قفسه‌ها و سیستم‌های خنک کننده استفاده شوند. این همچنین به تشخیص رطوبت بالا در تاسیسات کمک می‌کند.

مراکز داده در مقیاس بزرگ

 

حوزه‌های مورد توجه در پایش محیطی

سیستم خنک کننده یک ضرورت در مرکز داده است. محیط مناسب را برای تجهیزات IT حفظ می‌کند. سیستم‌های خنک کننده باید برای جلوگیری از هدر رفتن هزینه‌های انرژی کارآمد باشند. اپراتورها همچنین باید مناطقی از تاسیسات را که نیاز به خنک کننده بیشتری دارند، بشناسند.

علاوه بر این، وجود واحد CRAC مسوول حفظ دما و همچنین توزیع رطوبت و هوا در مرکز داده مهم است. سوال این‌جاست که آیا واحد CRAC به طور موثر کار می‌کند یا خیر؟ در این‌جا مناطق خاصی در این مرکز وجود دارد که نیاز به نظارت اساسی دارند.

سنسورها در کف

سنسورهای فشار هوا، میزان هوای سرد زیرِ زمین را کنترل می‌کنند و نشان می‌دهند که آیا خنک کننده کافی در این منطقه وجود دارد یا خیر. اگر هوای سرد ناکافی باشد، باید هر گونه مانعی را که بر جریان هوای سرد تأثیر می‌گذارد را بردارید.

قفسه‌ها

برای نصب مانیتور دما در قفسه، شما می‌توانید این کار را با قرار دادن یک سنسور در قسمت‌های عقب و بالای رک انجام دهید. این مناطق دارای بالاترین درجه حرارت هستند. بنابراین، شما باید جریان هوا و دمای (exhaust) را در این‌جا ردیابی کنید. جریان هوا و دمای ورودی را نیز در پایین قفسه کنترل کنید. این ناحیه کم‌ترین دما را در قفسه دارد. اگر مرکز شما دارای یک محفظه راهروست، می‌توانید حسگرهای محیطی را در راهروها قرار دهید. این به شما امکان می‌دهد منطقه خنک کننده را ردیابی کنید.

اتاق

البته باید کل محیط یک اتاق را زیر نظر داشته باشید. به دنبال نقاط مهم در اطراف منطقه باشید. دما و همچنین رطوبت اتاق را احساس کنید. می‌توانید حسگرهای محیطی را در مناطق باز بالا قرار دهید. جایی که منبع گرمایش یا سرمایش مستقیم وجود ندارد. این به شما کمک می‌کند تا احساس خنثی از محیط داشته باشید.

 

نکاتی برای پایش محیط زیست

در این‌جا چند نکته دیگر برای نظارت بر محیط زیست مرکز داده شما آورده شده است.

  • یک مانیتور محیطی درجه‌بندی شده را بکار ببرید. سنسورهای محیطی را در مکان‌های استراتژیک قرار دهید. آنها را فقط در اطراف تاسیسات پراکنده نکنید.
  • از مانیتورهای محیطی با هشدارهای خودکار استفاده کنید. امروزه بسیاری از فناوری‌های پیشرفته به اپراتورها اجازه می‌دهند تا سیستم‌ها را در هر زمان و هر مکان مدیریت کنند. (برای سفارش دستگاه مانیتورینگ اتاق سرور و دیتاسنتر با شرکت فراز شبکه کارنو تماس بگیرید).
  • رطوبت نسبی تاسیسات را بشناسید. رطوبت و دما در پایش محیطی نقش اساسی دارند. این‌ها شاخص‌های اولیه وضعیت محیطی تأسیسات شما هستند.
  • دسترسی و امنیت را فراموش نکنید. نظارت بر محیط زیست فقط به نظارت بر سرمایش و توان اشاره نمی‌کند؛ بلکه بیشتر در مورد ایمن‌سازی محل مرکز داده است.

نتیجه

مراکز داده باید محیط مناسبی و امنی برای فعالیت داشته باشند. پایش محیطی کلید اطمینان از حفظ شرایط مناسب است. ضروری‌ست اطمینان حاصل شود که همه ماشین‌ها، همچنین تمامی سیستم‌ها و تجهیزات از تهدیدات فیزیکی در امان هستند.

گروه فنی و مهندسی کارنو، دو تجهیز اختصاصی را به عنوان سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و مراکز داده طراحی و تولید نموده است. (کارنولاجیک و  اسمارت بیت رک)؛ بنابراین جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هوشمند سازی اتاق سرور می‌توانید با کارشناس گروه فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید.