نقش مدل‌های غلبه بر خرابی و افزونگی در مرکز داده

غلبه بر خرابی و افزونگی در مرکز داده

رونق فناوری تأثیر زیادی بر زندگی روزمره ما داشته است. در بخش عمده زندگی کنونی به خدماتی که مراکز داده ارائه می‌دهند متکی هستیم. داشتن یک برنامه پشتیبان در زمان خرابی اولویت اصلی برای صاحبان و اپراتورهای مرکز داده است. سازمان‌ها و مشاغل مدرن به شدت به استفاده از داده‌ها متکی هستند. از دست دادن داده‌ها یا خرابی سرور برای بسیاری از شرکت‌ها یک رویداد ویرانگر است. می‌توان تصور کرد که چه احساسی به همراه دارد وقتی که سرور شما به دلیل نقص فنی خاموش شود و این تنها یکی از چالش‌های مراکز داده است. در این مقاله با غلبه بر خرابی و افزونگی در مرکز داده آشنا خواهید شد.

 

آشنایی با خرابی مرکز داده

هر مشکلی راه حل خود را دارد و خرابی مرکز داده نیز از این قاعده مستثنی نیست. خرابی و افزونگی سیستم‌ها ضروری‌ست. از کار افتادن می‌تواند برای هر کسب و کاری دردناک باشد. نظرسنجی شورای صنعت فناوری اطلاعات (ITIC) نشان داد که در 98 درصد از سازمان‌هایی که یک ساعت تعطیلی یا خاموشی و غیره را تجربه کنند، بیش از 100000 دلار خسارت خواهند داشت. این خبر توسط یک گزارش تحقیقاتی از موسسه “Ponemon” در سال 2016 منتشر شد که نشان می‌داد میانگین هزینه قطعی مرکز داده 740,357 دلار بود و بالاترین آن حدود 2.4 میلیون دلار ارزیابی شد و البته این ارقام بسیار بزرگ هستند.

با توجه به این هزینه‌ها، روشن کردن آنچه باعث خرابی می‌شود، بسیار مهم است:

خرابی برق

قطع برق اغلب غیر قابل پیش‌بینی‌ست. از این رو، ضروری‌ست که در مواردی مانند این، یک سیستم پشتیبان برای از دست رفتن داده‌ها پیاده‌سازی شود.

پیکربندی اشتباه

ممکن است به دلیل خطای فنی یا خطای انسانی باشد. پیکربندی‌های نادرست برای اکثر موارد خرابی شبکه پاسخگو هستند. یک مدل افزونگی که چنین اشتباهاتی را مرتکب می‌شود، کل شبکه را از بین نمی‌برد.

نقض امنیت به عنوان علت خرابی

حملات سایبری بی‌امان هستند؛ زیرا می‌توانند حتی بهترین سیستم‌ها را نقض کنند. در این موارد داشتن سیستم پشتیبان امری حیاتی‌ست. پشتیبان‌گیری تضمین می‌کند که حتی اگر سیستم‌های اولیه مورد حمله قرار گیرند، باز هم کپی‌های دیگری از داده‌ها وجود دارد.

مراکز داده سازمانی

اضافه بار شبکه

گاهی اوقات ممکن است اضافه بار شبکه رخ دهد. این مورد به دلیل جریان باورنکردنی ترافیک اینترنت است.

تجهیزات منسوخ شده

به دلیل کار بسیار زیاد مراکز داده، اجزای آنها مستعد فرسودگی کل تاسیسات در برابر خرابی آسیب‌پذیر هستند.

 فایل‌های قدیمی

در برخی موارد وجود فایل‌های قدیمی باعث کندی کل سرور و از کار افتادن آن می‌شود. رسیدگی به این موضوع اغلب زمان زیادی می‌برد، از چند ساعت تا چند روز.

در مراکز داده، زمان از کار افتادن خطرات زیادی برای کسب و کارها و سود آنها ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از این امر، مراکز داده از سیستم‌های “Failover” و افزونگی “Redundancy” استفاده می‌کنند تا از زمان اجرا اطمینان حاصل کنند.

غلبه بر خرابی مرکز داده و افزونگی

سوال بزرگ این است که غلبه بر خرابی مرکز داده و افزونگی چیست؟ به زبان ساده، این یک طراحی سیستمی‌ست که در آن اجزای مرکز داده در مواقع اضطراری کپی می‌شوند. مراکز داده برای بسیاری از مشاغل در سراسر جهان اهمیت زیادی دارند. به همین دلیل، مراکز داده باید انعطاف‌پذیر باشند. آنها باید بتوانند در برابر اختلالات مقاومت کنند؛ زیرا این اختلالات برای شرکت‌ها هزینه زیادی دارد. بنابراین، افزونگی برای حل شدن مشکلات وخطاهای مرکز داده به کار می‌رود.

“Failover” یک سیستم پشتیبان و غلبه بر خرابی‌ست که زمانی که اجزای اصلی در دسترس نیستند عمل می‌کند. سیستم “Failover” تضمین می‌کند که در مواقع اضطراری، خرابی سرور بسیار کم‌تر شود. امنیت را فراهم می‌سازد تا هیچ گونه از دست دادن داده رخ ندهد و در حقیقت مانند یک ژنراتور برق است که در صورت کمبود برق به طور خودکار روشن می‌شود.

“Redundancy” افزونگی، همانطور که از نام ممکن است نشان دهد، تکرار سیستم‌های واحد در یک مرکز داده است. در صورت خرابی یکی از سیستم‌ها به عنوان یک سیستم پشتیبان عمل می‌کند. بنابراین، هنگامی که یک نقص سیستم رخ می‌دهد، سیستم دیگری وجود دارد که به عنوان پشتیبان عمل می‌کند. سپس این نسخه پشتیبان دارای یک کپی تکراری از داده‌ها خواهد بود که در غیر این صورت باید از بین می‌رفت. یک راه ساده برای فکر کردن به افزونگی مرکز داده، داشتن یک کلید تکراری‌ست، همانطور که در هنگام خرید خانه، داشتن کلید اضافی یا تکراری ضروری‌ست. این روش تضمین می‌کند که اگر برای کلید اصلی اتفاقی بیافتد، همچنان می‌توانید به داخل خانه خود بروید.

جابجایی سرور

تعریف “N” در افزونگی مرکز داده

علاوه بر این، مدل‌های غلبه بر خرابی و افزونگی در مرکز داده مختلفی از افزونگی مرکز داده وجود دارد. همه این‌ها به نوع خاصی از کسب و کار کمک می‌کند. قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم، ابتدا ضروری‌ست که مقدار “N” را تعریف کنیم.

“N” به کم‌ترین تعداد مؤلفه‌های حیاتی مورد نیاز برای اجرای دیتاسنتر با ظرفیت کامل اشاره می‌کند. ایم مورد می‌تواند به تعداد واحدهای سیستم‌های خنک‌کننده، (یو پی ‌اس) یا موارد دیگر اشاره کند که به کارکرد مرکز داده کمک می‌کنند. به عنوان مثال، اگر یک مرکز داده حداقل به چهار واحد تهویه مطبوع نیاز داشته باشد تا در بهترین حالت خود کار کند، “N” چهار خواهد بود.

در صورت خرابی یکی از واحدها، کل مرکز داده با خطر از دست دادن داده مواجه خواهد شد. بنابراین، مدل‌های مختلف سیستم برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد.

 

مدل‌های غلبه بر خرابی و افزونگی در مرکز داده

خرابی و افزونگی

مرکز داده دارای سه مدل افزونگی اصلی‌ست که هر کدام نسخه پیچیده‌تری از دیگری‌‌ست. این‌ها مدل N+1، مدل 2N و مدل N+12 هستند.

مدل افزونگی خرابی مرکز داده N+1 ساده‌ترین نوع مدل است. این به معنای داشتن یک N اضافی در صورت خرابی یکی از اجزاست. در مدل N+1، در مجموع پنج واحد تهویه مطبوع وجود خواهد داشت. در صورت خرابی یکی از واحدهای مرکزی، واحد اضافی وجود دارد.

استانداردهای طراحی بیان می‌کند که برای هر چهار واحد باید یک واحد اضافی وجود داشته باشد. بنابراین، اگر مرکز داده دارای 20 واحد تهویه مطبوع باشد، باید پنج واحد پشتیبان داشته باشد. این‌ها در مجموع 25 واحد تهویه مطبوع خواهند داشت.

به دلیل ساده بودن مدل N+1، اغلب کسب‌وکارها از آن استفاده می‌کنند. در مقایسه با سایرین ارزان‌تر و کارآمدتر از انرژی‌ست.

بعد، مدل 2N را داریم. اگر همتای مدل N+1 یک مدل پشتیبان برای هر چهار واحد داشته باشد، مدل 2N یک کپی کامل از واحد N اصلی‌ست. از مثال قبلی، هشت واحد N برای آن مرکز داده به دست می‌آید. از این رو، به عنوان مدل افزونگی N+N نیز شناخته می‌شود. با این کار، حتی اگر همه واحدهای N از کار بیفتند، مرکز داده همچنان می‌تواند به خوبی کار کند. این در نهایت به مرکز داده انعطاف پذیری باورنکردنی در برابر ناملایمات می‌دهد.

در حالی که مدل 2N یک شبکه ایمنی عالی ارائه می‌دهد، بدون شک پرهزینه است. بنابراین، مدل 2N معمولاً برای مشاغلی که به سیستم پیچیده‌تری نیاز دارند، بهترین است. به عنوان مثال بیمارستان‌ها و موسسات مالی هستند.

در نهایت، مدل افزونگی N+12 وجود دارد. همانطور که از نام آن پیداست، ترکیبی از مدل‌های قبلی افزونگی مرکز داده است. این گران‌ترین و ایمن‌ترین مدل از بین همه مدل‌های مورد بحث است. N+12  معمولاً توسط شرکت‌هایی استفاده می‌شود که نباید هیچ گونه مشکلی داشته باشند.

مرکز داده بهینه شده با راه حل‌های مانیتورینگ

سیستم کارنولاجیک و اسمارت بیت رک شرکت فراز شبکه کارنو، طیف گسترده‌ای از راه حل‌های نظارتی را برای مرکز داده شما ارائه می‌دهد. در حالی که مراکز داده و اتاق‌های سرور می‌توانند با خنک کردن محیطی، خطر خرابی را کاهش دهند، در عین حال انرژی زیادی را هدر می‌دهند و اگر بدون مراقبت رها شود، گرمای بیش از حد ممکن است رخ دهد.

در همین راستا، شرکت فنی و مهندسی فراز شبکه کارنو با تکیه بر دانش فنی متخصصان خود، اقدام به طراحی و تولید سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و انواع پاور ماژول نموده است. این سیستم‌ها مجهز به سخت افزار صنعتی بوده و به طور خاص برای کنترل عوامل محیطی همچون دما، رطوبت، نشتی، دود، وضعیت درب رک‌ها و درب اتاق سرور، ولتاژ و جریان رک‌ها و upsها، تشخیص حضور و … طراحی و ساخته شده است و با ارسال فرامین مربوط با توجه به عوامل ذکر شده، اقدام به رفع و اطلاع رسانی به مسوول مربوط خواهد نمود.

قابل ذکر است که شرکت فنی و مهندسی فراز شبکه کارنو محدودیتی در سفارشی‌سازی و بهینه‌سازی مشخصات فنی سیستم مدیریت زیرساخت نداشته و با توجه به نیاز کارفرما قابل توسعه و گسترش است.