نظافت اتاق سرور تا چه اندازه از اهمیت برخوردار است

در این مقاله قصد داریم که به اهمیت نظافت اتاق سرور بپردازیم، قطعا بعد از اتمام مطالعه ی اطلاعات آورده شده در این مقاله به این حیث مهم پی برده و به آگاهی شما در این باب افزوده خواهد شد زیرا ما به راه های پیشگیری از گرد و غبار توسط مدیران و همچنین مضرات ورود گرد و غبار در دیتاسنتر پرداخته ایم. پس با گروه تحقیق و توسعه کارنو همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را به دست آورید.

اتاق های سرور تقریباً در تمامی محیط های مراکز داده در دسترس هستند. بیشتر افراد تصور می کنند مراکز داده هیچ تفاوتی با اتاق سرور ندارد، اما در واقع اتاق های سرور از مراکز داده کوچک تر می باشند و تنها شباهت بین آنها این است که آنها داده های مشابه مربوط به ارتباطات را در خود جای می دهند؛ اتاق های سرور برای هر نوع ارتباطات یا تجارت فناوری اطلاعات مهم هستند، و هرگونه سوءعملکرد در اتاق سرور بر کل عملیات تأثیرگذار خواهد بود. به همین دلیل، تمیز کردن اتاق سرور باید با احتیاط صورت گرفته و از آلودگی های احتمالی که ممکن است در عملکرد، تداخلی ایجاد کنند، دور نگه داشته شوند.

در سطح جهانی، راه اندازی اتاق سرور و مرکز داده با سرعت بالایی در حال گسترش است. نظافت و تمیز نگه داشتن اتاق سرور می تواند چالشی برای صاحبان این مراکز داده باشد. تمیز بودن این مکان باید برای هر کسی که عملیات اتاق سرور را مدیریت می کند در اولویت قرار بگیرد! بنابراین، بهتر است این اطمینان حاصل شود که یک برنامه مدون نگهداری عملیاتی وجود دارد. به علاوه در تمام مراکز داده، اتاق های سرور، مخابرات، عملیات شبکه و محیط های حیاتی باید قوام و احتیاط حفظ شوند. روش هایی وجود دارند که  یک مدیر دیتاسنتر بتواند از ورود گرد و غبار به داخل محیط جلوگیری نماید که در ادامه به این روش ها می پردازیم.

کنترل بسته بندی تجهیزات جدید

اجازه دهید این عنوان را با مثالی شروع کنیم، حتما تا به حال این تجربه را کسب کرده اید که در محیط خانه یا هر جای دیگر به هنگام بسته بندی دستان شما خاک گرفته و گرد و غبار محتویات داخل بسته یا خود بسته را لمس کرده باشید، قطعا این موضوع را مزاحمتی تلقی خواهید کرد و از این اتفاق که دستانتان خاکی شود منزجر خواهید شد.

در اتاق سرور نیز وضعیت بدین گونه می باشد. این محیط با توجه به شرایط حیاتی خود باید محفوظ بماند. در بسته بندی و ذخیره جعبه های مقوایی و کاغذی ذرات گرد وغبار که بسیار ریز هستند به راحتی در محیط آزاد خواهند شد و می توانند با استفاده از فن هایی که عملیات خنک کردن را انجام می دهند به سرعت بلعیده شوند، همین امر موجب تجمع ذرات در دریچه ها شده و ذرات می توانند بر روی الکترونیک های حساس داخل تجهیزات مستقر شوند.

شاید این موضوع فقط یک نگرانی جزئی به حساب آید. اما اگر مراکز داده بزرگ را در نظر بگیرید همراه با چرخه سنگین فروشندگان و تجهیزات جدید و چرخشی، جعبه گشایی و بسته بندی تجهیزات مقدار زیادی آوار و گرد و غبار ایجاد خواهد شد، بنابراین نظافت اتاق سرور مهم بوده و غافل شدن از آن خسارات زیادی را در پی خواهد داشت.

باید این اطمینان حاصل شود که این اقدام ساده اما پیشگیرانه، منجر به حفظ کیفیت هوا در سطح بالایی برای محیط می شود. اگر نکات مربوطه را رعایت کرد و کنترل آن را برعهده داشت، تمیز کردن اتاق های سرور به شکلی تهاجمی رخ نخواهد داد.

فعالیت ساخت و ساز و جلوگیری از ایجاد فشارهای روانی

فعالیت ساخت و ساز در اطراف اتاق سرور مسئله ای اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال از برق کار گرفته تا تکنسین های تهویه مطبوع، کشنده کابل، فروشندگان مهار آتش و موارد دیگر که همگی یک پتانسیل بی پایان هستند. قابل ذکر است که فعالیت های پیمانکاری می تواند موجبات بروز مشکلات و حتی خرابی کیفیت هوا و تمیزی اتاق سرور را فراهم آورد.

با توجه به تجارب به دست آمده مراحلی وجود دارد تا از اتاق سرور در مقابل فعالیت های ساختمانی محافظت کرد که در ادامه این مراحل را توضیح می دهیم.

آگاه باشید

مدیریت مرکز داده فناوری اطلاعات باید با مدیریت مهندسی ساختمان در ارتباط باشد. کارکنان مناسب عملیات IT باید در جلسات برنامه ریزی ساخت و بازسازی ساختمان مشارکت داشته باشند تا هرگونه تأثیر احتمالی را در محیط های حیاتی برطرف سازند. نه IT و نه تسهیلات نباید بدون ورود به سیستم کنترل رسمی یا بدون اطلاع هر یک از اشخاص، پروژه های پیمانکاری (هرچند کوچک) را شروع کنند.

صحبت کردن

اگر فعالیت پیمانکاری در نزدیکی اتاق سرور صورت گیرد و مدیر دیتاسنتر از آن مطلع نباشد باید صحبت کرده و این مشکل را برطرف سازد. صحبت کردن یا بررسی اطمینان از تأیید مناسب چنین فعالیتی می تواند از مشکلات زیادی جلوگیری نماید. به عنوان مثال یک فروشنده مخابرات ممکن است کابل را از طریق ورقه ورقه بکشد و آن را در اتاق سرور خاتمه دهد و از  قرار دادن آن در یک کمد IDF جلوگیری کند.

آمادگی برای موارد ضروری

ممکن است با رعایت پیشگیری های لازم شرایط اضطرارای به وجود آید. بنابراین باید همیشه از این موضوع اطمینان حاصل کرد که تمامی قراردادهای مربوط به نگهداری به روز بوده و مناسب هستند؛ همچنین مدیران اتاق سرور IT باید آگاهی لازم را به دست آورند که با چه شخصی و در چه زمانی برای موارد اضطراری تماس حاصل کنند. به عنوان مثال اگر یک پیمانکار مقدار زیادی غبار ورقه ورقه را به اتاق سرور وارد کند، در این زمان چه اقدامی باید انجام گیرد؟ آیا شما شرکتی را که دارای تخصص و تجارب هستند برای تمیز کردن اتاق سرور در نظر گرفته اید؟ آیا شما طرحی برای پاسخ ارتباطی در دست اجرا دارید؟

در نتیجه، همیشه باید از شرایط اضطراری ناشی از فعالیت ساخت اتاق سرور جلوگیری نمایید. اما؛ بهترین حالت این است که مدیریت بحران را دانسته و خود را برای شرایط اضطراری آماده نمایید!

اتاق IT,اتاق سرور,اتاق های سرور,

برای تعمیر و نگهداری اتاق سرور خود قراردادی منعقد نمایید

همانطور که می دانید اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین تمامی این اتاق ها برای حفظ ایمنی خود باید قراردادی در زمینه تعمیر و نگهداری تنظیم کنند. برنامه ریزی فعال و منظم برای نظافت اتاق سرور به محافظت از محیط حیاتی شما کمک خواهد کرد.

اتاق های سرور میزبان طیف گسترده ای از تجهیزات بسیار حساس هستند. این تجهیزات برای جلوگیری از آسیب های احتمالی به یک محیط تمیز و عاری از آلودگی نیاز دارند. هر از گاهی اتاق های سرور مستعد آلودگی مکرر از گرد و غبار می شوند. در ظاهر ممکن است این موضوع جزئی به نظر آید، اما در واقع گرد و غبار منجر به گرم شدن بیش از حد سخت افزار و خسارات دائمی بعدی خواهد شد. به همین دلیل تعمیر و نگهداری مناسب برای اتاق سرور ضروری می باشد. در واقع اگر در صنعت ارتباطات  IT فعالیت می کنید، به شرکتی معتبر نیاز دارید که هر از گاهی خدمات نظافت اتاق سرور را به شما ارائه دهد.

خدمات ارائه شده توسط شرکت های نظافت اتاق سرور

خدماتی که می توان برای نظافت کردن اتاق های سرور در نظر داشت  شامل 7 مورد می باشد، من جمله:

1) عملکرد سخت افزار ناشی از آلودگی ها را به حداقل برسانید.

2) اتمام کف آنتی استاتیک

3) تمیز کردن سطح کف بالا

4) تمیز کردن سطح تجهیزات خارجی

5) تمیز کردن کابینت سرور داخلی

6) تمیز کردن سطح کف

7) تمیز کردن سقف

عملکرد سخت افزار اغلب در اثر آلودگی و تخلیه الکترونیکی ایجاد می شود. برای تمیز کردن اتاق های سرور آموزش هایی وجود دارد که بر اساس آن می توان تهدیدهایی را که منجر به آلودگی می شود را با استفاده از محلول های ضداستاتیک از بین برد.

کف آنتی استاتیک

این روش جهت استفاده از کف ضد استاتیک در کف می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا از تجمع استاتیک که به سخت افزار آسیب می رساند جلوگیری خواهد کرد.

 تمیز کردن سطح بالایی کف

این روش برای تمیز کردن تمام سطوح  و کاشی به کار برده می شود. محصولات مورد استفاده در تمیز کردن به طور اختصاصی برای کف هایی از جنس کاشی و لمینت با فشار بالا طراحی شده است. از این رو تمام پانل ها نه تنها تمیز باقی خواهند ماند بلکه بسیار ایمن نیز هستند.

تمیز کردن سطح تجهیزات خارجی

این مورد برای تمیز کردن تمام سطوح خارجی ایستگاه های کاری، کابینت ها و تجهیزات به کار برده می شود. تکنسین ها در صورت لزوم از وکیوم های فیلتر شده استفاده کرده و پس از آن با تمیز کردن ضد الکتریسیته ساکن و لباس های میکرو فیبر، سطوح را تمیز می کنند. در این روش هیچ تداخلی در دستگاه های ورودی ایجاد نخواهد شد مگر اینکه خاموش باشند.

تمیز کردن کابینت سرور داخلی

تمیز کردن کابینت سرور داخلی، شامل تمامی قسمت های داخلی است؛ قطعاتی مانند فن های خروجی سرور، درب های داخلی کابینت و سایر قسمت های داخلی کابینت های سرور که برای تمیز کردن قسمت های داخلی کابینت سرور از جارو برقی های فیلتر شده استفاده می شود و سپس با استفاده از پاک کننده ضد استاتیک ادامه ی کار صورت می گیرد. همه اینها برای اطمینان از عدم آسیب رساندن به سرور است.

تمیز کردن سطح کف

تمیز کردن پلنیوم زیر کف بتن با استفاده از وکیوم های فیلتر مخصوص صورت می گیرد. تمام آلودگی های موجود در زیر کف برای جلوگیری از تجمع احتمالی ذراتی که می توانند به اطراف منتقل شوند، از بین رفته و باعث تداخل در جریان هوا و توقف احتمالی می شوند.

تمیز کردن سقف

تمیز کردن سقف برای نگهداری کامل از اتاق سرور بسیار مهم است. این مورد شامل تمیز کردن خلا uum با استفاده از جارو برقی های فیلتردار یا پاک کردن سینی های کابل هوایی با استفاده از پارچه های میکرو فیبر یا پاک کننده های ضد استاتیک می باشد.

توصیه می شود پس از تمیز کردن عمیق اتاق سرور خود، بررسی های معمول در بهداشت را انجام داده تا از بهینه سازی بهداشت و پایداری کلیه تجهیزات کار خود اطمینان حاصل نمایید.

تمیز کردن تاسیسات Datacenter

گرد و غبار به عنوان پودر بسیار ریز و متشکل از ذرات ریز ضایعات (خاک، پوست انسان، کاغذ، پارچه، تودوزی، الیاف فرش و سایر مواد) تعریف می شود که در بیشتر اتاق ها به جز محیط های اتاق تمیز که تحت کنترل و فیلتر هستند وجود دارد. جمع شدن گرد و غبار می تواند منجر به مشکلات احتمالی از جمله تجمع باکتری ها، خوردگی، آسیب به فن خنک کننده، خرابی تجهیزات، ایجاد حرارت و به طور بالقوه خطر آتش سوزی شود. گرد و غبار همچنین می تواند در مکان های سخت قابل دسترسی از جمله پشت رک های سرور و در زیر طبقه های بلند شده که کابل های برق و شبکه در آن ها هدایت می شود و همچنین در مناطقی که دسترسی سختی دارند مانند کابینت های بلند سرور، قسمت های کنترل کننده هوا، اتاق کامپیوتر، کانال های تهویه مطبوع، نوارهای روشنایی سقفی و در سقف های معلق وجود داشته باشد.

 • سرویس تمیز کردن اتاق سرور می تواند در رابطه با موارد زیر استفاده شود:
 • اتاق های IT
 • اتاق های Comms
 • اتاق های سرور
 • مرکز داده
 • اتاق هایی با تکنولوژی پیشرفته
 • ایستگاه های کاری IT و رایانه های شخصی
 • مانیتور و صفحه کلید
 • درایوهای دیسک و سرورها
 • رک ها و کابینت های سرور
 • لوازم جانبی

سیستم IT و نظافت کامپیوتر

تمیز کردن اتاق IT با بررسی اولیه برای ارزیابی سطح و عمق خدمات نظافتی مورد نیاز شروع می شود. برای نظافت باید از متخصصین آموزش دیده IT  و تجهیزات مناسب (برس صفحه کلید، گلدان، چربی زدایی، ضد عفونی و محلول های ضد استاتیک)، تمیز کردن مواد و فرایندهای مورد نیاز برای محیط استفاده نماییم. در مواردی که از فیلترهای فن مخصوص استفاده می شود، می توانیم اینها را به عنوان بخشی از فرایند تمیز کردن جایگزین کنیم. پس از اتمام خدمات نظافت، باید محیط تمیز را ترک کرد. کار می تواند به دو صورت انجام شود یا در یک محیط “زنده” با ارزیابی ریسک مناسب و یا پس از خاموشی تجهیزات به صورت ایمن. تمیز کردن اتاق را می توان به عنوان سرویس یکبار مصرف خریداری نمود یا قراردادی را به طور منظم برای یک محیط IT فردی، اتاق سرور یا مرکز داده یا گروهی از ساختمان ها منعقد کرد. پس از تمیز کردن، اعتبار سنجی مطابق با ISO 14644-3 2015 با استفاده از تستر ذرات Solair 5100+ انجام می شود. سپس بر اساس نتایج گواهی انطباق صادر می شود. این گواهینامه ها در ممیزی های داخلی و خارجی بسیار ارزشمند هستند. هرچه اندازه تجهیزات IT کاهش یابد در نتیجه اجزا کوچکتر و فضای فیزیکی کمتری بین تجهیزات به وجود می آید و خطر آلودگی نیز بیشتر خواهد شد. افزایش بارهای گرمایی نیز در واحد حجم هوا،  نیاز به جریان هوای بیشتر را ایجاب می کند و قرار گرفتن در معرض الکترونیک در برابر اثرات مخرب گرد و غبار جمع شده افزایش می یابد. هدف از تمیز کردن محیط حیاتی، جداسازی و از بین بردن آلاینده های مضر از ناحیه مورد نظر، کاهش سطح ذرات رسوب یافته و منتقل شده در هوا است. باید این اطمینان حاصل شود که استانداردهای پاکیزگی صنعت رایانه را رعایت کرده یا از آنها فراتر رویم.

در حالی که ذرات زیر میکرون و آلودگی های گازی حاصل از گرد و غبار و خاک می تواند منجر به خاموش شدن غیرمنتظره تجهیزات مهم IT شود، ارتباط بین آلودگی و خرابی سخت افزار اغلب نادیده گرفته شده و آلودگی گرد و غبار، که به عنوان یک فاجعه کشف نشده شناخته شده است باعث 70٪ خرابی تجهیزات در داخل IT می شود. در محدوده 5μm (میکرون) تا 0.5μm 1000um 1 میلی متر است. گرد و غبار توسط نیروهای زیادی از جمله نیروی “ون در والس” ایجاد می شود، به نظر می رسد در برخی شرایط این ذرات زیر میکرون از نیروی جاذبه سرپیچی می کنند، این “حرکت براون” است که ذرات گرد و غبار با مولکولها (هیدروژن، اکسیژن و غیره) در تعامل هستند. این گرد و غبارها از منابع بسیاری از جمله قسمتهای متحرک داخل اتاق (کمربندهای ACU) وارد محیط حیاتی می شود. زنگ زدگی سفید و رطوبت می تواند باعث رسوب نمک ها و مواد معدنی بر روی سطوح گالوانیزه شود که با مرور زمان موجب تشکیل هیدروکسید روی خواهد شد. این کریستال های سفید و ناخوشایند می توانند از طریق هوا انتقال پیدا کنند. با افزایش استفاده از خنک کننده هوا (هوای آزاد) و با صرفه اقتصادی در مراکز داده و غیره، گرد و غبار بیشتری از خارج به فضا منتقل می شود.

اهمیت نظافت اتاق سرور,نظافت اتاق سرور,اتاق IT,

اهمیت رویکرد فعال در نظافت اتاق کامپیوتر و نظافت اتاق سرور

آلودگی داخل تجهیزات IT در اتاق های رایانه و اتاق سرور باعث می شود که تجهیزات، گرما را حفظ کرده و در صورت عدم نگهداری مناسب موجب خرابی ناخواسته خواهند شد. سخت افزار بیشتر در این راستا تلاش می کند تا محیط خود را به عنوان مسئله اصلی در فضای اتاق کامپیوتر حفظ کرده و نیاز به برق را افزایش دهد. رویکردهای گسترده ای در زمینه تمیز کردن اتاق رایانه و خدمات نظافت اتاق سرور وجود دارد که شامل تمیز کردن فضای خالی کف، تغییر سطح کف و تمیز کردن سطح تجهیزات است.

اینکه از پیشرفته ترین و مناسب ترین تجهیزات موجود استفاده شود همیشه در اولویت قرار دارد. در اتاق رایانه یا اتاق سرور، سطوح تجهیزات با استفاده از پارچه ها یا الیاف کاملاً در هم تنیده و در صورت لزوم با استفاده از خلا های فیلتر شده سه مرحله ای HEPA وکیوم شده و سطح پانل های کف با استفاده از تجهیزات و راه حل های ضد استاتیک تخصصی تمیز می شوند. اکثر تولید کنندگان سخت افزار از جمله Cisco ، IBM و HP توصیه می کنند که فضای خالی کف سالانه دو بار توسط یک اتاق کامپیوتر حرفه ای تمیز شوند.