نکته هایی از راه اندازی اتاق سرور کوچک

راه اندازی اتاق سرور کوچک

مهمترین نکات مربوط به راه اندازی یک اتاق سرور کوچک

اگر بخواهیم نگاهی کلی به دیتا سنترها داشته باشیم باید بگوییم که، این مراکز داده برای حفظ عملکرد مناسب در سرور های کامپیوتری که در ایستگاه ها و ساختمان ها وجود دارند، خیلی موفق واقع شده اند.

اتاق های سرور نیز با هدفی که دیتا سنترها بر اساس آن طراحی شده اند مورد استفاده قرار میگیرند، اما با این تفاوت که فضای کوچکتری نسبت به دیتا سنترها دارند.

شما باید با توجه به محیط کاری خود اتاق های سرورتان را انتخاب کنید، اگر محیط کسب و کار شما کوچک است پس اتاق سرور را به همان میزان اندازه تهیه کنید.

حال که از اتاق های سرور کوچک سخن شد، در ذهن خود دچار اشتباه نشوید که طراحی اتاق سرور کوچک خیلی ساده و جزئی است، در حقیقت شما با طراحی خوب اتاق سرور میتوانید نسبت به مشکلاتی که در آینده ممکن است رخ دهد جلوگیری کنید.

راحت بودن خیال و از همه مهمتر مطمئن بودن شما نسبت به طراحی اتاق سرور، میزان موفق بودن شما در کسب و کارتان را تضمین میکند.

مطالبی که در این مقاله ذکر میشود، در واقع ملزوماتی است که برای نحوه راه اندازی اتاق سرور کوچک باید در نظر گرفته شود.

انتخاب رک با ابعاد مناسب

افزایش رشد کسب و کار در محیط شرکت به صورت روز افزون باعث میشود که تجهیزات شرکت خیلی بیشتر از قبل شود و نگهداری صحیح از این تجهیزات امری ضروری است، و اگر بخواهید نگهداری از تجهیزات را به طور صحیح انجام ندهید از نظر ایمنی با مشکلات زیادی مواجه میشوید، مثلا اگر به طور اتفاقی دست شما بلغزد و آب یا چای بر روی آنها ریخته شود یا اگر از روی سطحی که روی آن قرار دارند بیفتند خسارت بزرگی به شما وارد میشود.

استفاده از وسیله ای به نام رک سرور میتواند از تمامی این خطرات جلوگیری کند. سوالی که ممکن است برای همه پیش آید این است که، رک مورد نیاز ما چگونه است؟

اولین مطلب مهم در مورد رک ها این است که، رک ها با فضای مناسب داخلی خود میتوانند در آینده به توسعه تجهیزات کمک و به طرز چشم گیری مورد استفاده قرار بگیرند.

در حال حاظر رک ها در دو نوع متفاوت ایستاده و دیواری عرضه میشوند، از بین این دو نوع مهم نیست که کدام را انتخاب میکنید. شما میتوانید هنگام نصب این رک ها اصول های مربوطه را رعایت کنید که اگر با تکان دادن آن توسط شما یا کس دیگری هرگونه آسیب و صدمه ای به رک ها وارد شد، بتوانید از وقوع آن جلوگیری کنید.

ایزوله کردن سرورها برای جلوگیری از نویز

اگر شما شرایط و بودجه مناسب، جهت راه اندازی یک اتاق سرور را به صورت جداگانه داشته باشید میتوانید نسبت به کاهش نویز و هرگونه حادثه و خرابکاری که ممکن است رخ دهد مفید و موثر باشید.

شرکت های کوچک جهت نصب رک ترجیح میدهند که آنها را در گوشه اتاق قرار دهند. با این شرایط رک هایی که دارای خاصیت کاهش نویز هستند میتوانند در چنین فضاهایی صدای کمتری ایجاد کنند. به طور کامل نمیتوان مانع قطع صدا شد اما تا حد زیادی صدای این نویز ها را میتوان کاهش داد.

کنترل حرارت و گرما

در رک ها اگر دمای ایجاد شده بالا باشد طول عمر تجهیزات رک کاهش میابد، و یا در عملکرد آنها اختلال به وجود می آید. برای اینکه تجهیزات شما ایمنی لازمه را داشته باشند باید از یک استراتژی خنک کننده برای کنترل حرارت استفاده کنید. اگر شما یک دستگاه تهویه مطبوع نصب کنید میتواند دمای مناسب، جهت خنک کردن تجهیزات را تولید و باعث کاهش دمای موجود شود.

به غیر از این دستگاه شما میتوانید در جهت کنترل دما از یک کابل کشی پیشرفته و مطمئن استفاده کنید.

اتاق سرور کوچک,راه اندازی اتاق سرور,نحوه راه اندازی اتاق سرور,

مدیریت مناسب کابلها

کابلها نیاز به مدیریت و نظارت جدی و دقیقی دارند، هیچ وقت کنترل کردن از آنها را غیر ضروری و جزئی در نظر نگیرید، چون در آینده ممکن است به عنوان خطری ناگهانی ثبت شود. برای مطمئن بودن در کار خود، نظارت و مدیریت در کابلها را از همان اول مورد بررسی قرار دهید، و آن ها را به طور صحیح تفکیک کنید.

با دسته بندی صحیح این کابلها در پشت دستگاه، شما در دسترسی به سرور خیلی راحت هستید. برای دسته بندی کابلها باید آنها را به صورت منظم و مشترک باهم در یک دسته قرار دهیم. مدیریت کابل ها با ابزارهایی نظیر بست کابل، خیلی بهتر صورت میگیرد.

استفاده از لیبل برای علامت گذاری کابلها

از دیگر عواملی که شما را در مدیریت بهتر اتاق های سرور کمک میکند لیبل گذاری بر روی همه کابلهای موجود در اتاق سرور است. طبق این شرایط شما میتوانید کابل های درست را در کوتاه ترین زمان ممکن تشخیص دهید. با انجام این کار شما میتوانید از کشیده شدن ناگهانی کابلها و یا از ری استارت شدن بدون هشدار جلوگیری کنید، برای تشخیص اینکه کابل ها به کجا منتقل میشوند در لیبل گذاری از شناسه های منحصر به فرد استفاده کنید. هم اکنون بست هایی با عنوان لیبل گذاری در بازار وجود دارند.

حال که با ملزومات راه اندازی اتاق سرور کوچک آشنا شدید میخواهیم بدانیم که تجهیزات اتاق سرور استاندارد چه ویژگی هایی باید داشته باشد.

قطعا می دانید که اتاق سرور به عنوان بخش اصلی شبکه در سازمان محسوب می شود و تمام تجهیزات شبکه از جمله روتر ها، سرور ها، سوئیچ ها و… در این اتاق قرار دارند. بنایراین تجهیزات اتاق سرور استاندارد باید به گونه ای طراحی و اجرا شوند که استاندارد های لازم را رعایت کرده باشند.

هنگام طراحی و اجرای اتاق سرور باید آینده نگری های لازم رعایت شده باشد چرا که اگر در آینده سازمان شما گسترش پیدا کند، نیاز خواهید داشت که اتاق سرور را نیز توسعه دهید.

اتاق سرور ها اطلاعات زیاد و مهمی از سازمان را در خود نگه می دارند بنابراین باید از امنیت کافی برخوردار باشند. برای ایجاد امنیت در اتاق سرور باید تجهیزات اتاق سرور استاندارد باشند و یا از سیستم های کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی اتاق سرور استفاده شود. این دستگاه میتواند در هر لحظه گزارشاتی برای شما ارسال کند و شما کامل بر آنچه که در اتاق سرور میگذرد، آگاه هستید.

برای داشتن اتاق سرور استاندارد باید یک سری اصول را رعایت کنید.

یک فضای مناسب با آنچه که از تجهیزات نیاز دارید، در نظر بگیرید. باید فضای کافی برای قرارگیری سرور ها، کابل ها، سوئیچ ها و …وجود داشته باشد.

برای استفاده بهینه از فضا باید از رک ها استفاده کنید. رک ها در دو نوع دیواری و ایستاده وجود دارند که علاوه بر صرفه جویی در فضا، در امنیت تجهیزات اتاق سرور نیز به شما کمک میکنند.

یکی از مواردی که برای تجهیزات اتاق سرور استاندارد بسیار حائز اهمیت است خنک نگه داشتن اتاق سرور و رک ها است.

حتما می دانید که اگر دمای اتاق سرور بالا باشد، باعث خرابی و حتی آب شدن تجهیزات اتاق سرور می شود. از طرفی سرد بودن بیش از اندازه اتاق سرور نیز کارایی سرور ها را کاهش می دهد و در دراز مدت عمر سرور را کاهش می دهد.

برای طراحی اتاق سرور استاندارد حتما از یک سیستم کنترل و مانیتوریگ اتاق سرور که تمام این ویژگی ها را کنترل کند استفاده کنید. شرکت فراز شبکه کارنو با در نظر داشتن تمام ویژگی های استاندارد مورد نیاز برای اتاق سرور توانسته سیستمی را با نام  کارنولاجیک طراحی کند که تمام فیلد های لازم برای استاندارد سازی اتاق سرور را کنترل و نظارت کند.

 

نتیجه گیری

شرکت شما دارای بخش ضروری به نام اتاق سرور میباشد، چون در این قسمت مهمترین تجهیزات موجود در شرکت نگهداری میشود. اگر در راه اندازی اتاق سرور اصول را رعایت کنید در واقع به شما در حفظ و نگهداری تجهیزات کمک کرده و میزان بهره وری را بالا میبرد. لازم به ذکر است اگر شما دانش کافی در جهت راه اندازی اتاق سرور را ندارید باید با متخصصان این بخش مشورت کنید.

آیا هزینه راه اندازی اتاق سرور کوچک برای شرکت های کوچک به صرفه است؟

با توجه به هزینه راه اندازی اتاق سرور سوالی که پیش می آید این است که آیا راه اندازی اتاق سرور کوچک برای کسب و کار های کوچک ضروری و لازم است؟

سرور ها جزء زیر ساخت های فناوری اطلاعات کسب و کار های شما می باشد. سرور ها به شم کمک می کنند تا محیط را سازگار تر کنید و همچنین اطلاعات سازمان در امنیت بیشتری باشند. حتما می دانید که اطلاعات یک سازمان یا شرکت جزء اصلی ترین و مهم ترین دارایی های شرکت می باشد. آنچه که سرور ها می توانند برای کسب و کار شما انجام دهند، به شرح زیر است:

  • منابع و ذخایر خود در مکانی امن قرار می گیرد.
  • امنیت و اعتبار سازمان افزایش می یابد.
  • مشتریان، ارتباطات، ایمیل ها و برنامه ریزی ها سازماندهی می شود.

همچنین با راه اندازی اتاق سرور تفاوت زیادی در صرفه جویی در زمان و اقدامات بهره وری مشاهده خواهید کرد، زیرا تمام داده های شما به روشی سریعتر و آسان تر قابل دسترس هستند. یک سرور همچنین بر عملکرد روزانه مشتریان شما تأثیر می گذارد. روابط بین سازمان و مشتریان بهبود می یابد زیرا شما قادر خواهید بود سریعتر و مؤثرتر با مشتریان ارتباط بگیرید. این باعث می شود که خدمات بهتری ارائه شود و مشتریان نسبت به سازمان شما وفادار شوند.

زمانیکه شما تصمیم به راه اندازی اتاق سرور کوچک دارید دو انتخاب دارید: سخت افزار و سرور ها و تجهیزات را خریداری کنید و در دفتر خود راه اندازی کنید و یا یک فضای ابری انتخاب کنید که میزبان تمام سرورها و تجهیزات شما در ابر باشد. بهترین راه حل برای شما کدام است؟

نکته دیگری که نشان می دهد راه اندازی اتاق سرور برای کسب و کار شما ضروری است این است که شما همواره در حال پیشرفت هستید و حتما در آینده قصد گسترش کسب و کار خود را دارید، پس نیاز به اتاق سرور و تجهیزات شبکه ای دارید. چه بهتر است که شما از ابتدا کار خود را اصولی پیش ببرید تا نظم بهتری داشته باشید و همچنین نیاز به پرداخت هزینه هنگفتی به صورت یکجا نداشته باشید.

نگهداری اتاق سرور

پس از راه اندازی اتاق سرور کوچک نیاز به نگهداری اتاق سرور است. اتاق سرور یا دیتاسنتر ها که دارای تجهیزات زیادی هستند، نیاز به پشتیبانی و نگهداری دارند. همانطور که می دانید اتاق سرور یکی از حیاتی ترین قسمت های سازمان محسوب می شود. بنابراین باید از خرابی و یا قطع تجهیزات جلوگیری شود. یا در صورتیکه مشکلی در اتاق سرور به وجود آمد، در اولین فرصت رفع شود.

برای این منظور باید تیمی برای پشتیبانی و نگهداری اتاق سرور تشکیل شود. اما یکی دیگر از راهکار ها که به نگهداری و حفظ اطلاعات اتاق سرور کمک می کند، استفاده از سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور می باشد.

شرکت فنی و مهندسی فراز شبکه کارنو با در نظر گرفتن استاندارد های لازم برای اتاق سرور، اقدام به طراحی و تولید سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور کرده است تا سازمان ها را در نگهداری اتاق سرور یاری کند.

سیستم کنترل و مانیتورینگ کارنولاجیک عوامل محیطی بسیاری را کنترل و نظارت می کند از جمله: دما، رطوبت، نشتی آب، دود، آتش، جریان برق و …

این سیستم علاوه بر شرایط محیطی به عنوان سیستم امنیتی نیز کاربرد دارد. زیرا شرایطی همچون باز بودن درب اتاق سرور، باز بودن درب رک ها، تشخیص حضور افراد و تردد افراد را نیز کنترل می کند.

این سیستم می تواند مشکلاتی که در اتاق سرور ایجاد شده است را در کمترین زمان به مسئول مربوطه انتقال دهد که این کار حتی از راه دور نیز امکان پذیر است.

در صورتیکه مسئول IT اتاق سرور یک سازمان در زمان کوتاه تری متوجه مشکلات شود، سریع تر به رفع آن می پردازد که این سبب کاهش خسارات و هزینه در اتاق سرور می شود. به طور کلی راه اندازی اتاق سرور کوچک پایان راه نیست و باید پس از آن از تجهیزات گران و ارزشمند اتاق سرور نگهداری و پشتیبانی کرد.