مراکز داده مدولار پیش ساخته پایدار

انرژی خورشیدی

برای بیشتر سازمان‌ها، پایداری به موردی بیش از یک کلمه رایج و معمولی تبدیل شده است. یک مورد مهمی که شرکت‌های امروزی حتما در دستور کار خود لحاظ می‌کنند؛ به حداقل رساندن اثر کربن است. این شرکت‌ها به سوی منابع انرژی تجدیدپذیر روی می‌آورند و هر کاری که می‌توانند برای بهره‌وری انرژی انجام می‌دهند. در این میان مراکز داده مدولار پیش‌ساخته فرصتی عالی برای سازمان‌ها فراهم می‌کند تا به پایداری در بخش‌های فناوری اطلاعات خود بپردازند.

هزینه‌های انرژی هر روز، با افزایش تقاضا برای داده‌ها بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، اپراتورهای مراکز داده بزرگ مقیاس توانسته‌اند از نظر اقتصادی، نوآوری‌های فناوری و تغییر به سمت منابع تجدیدپذیر انرژی، مشکلات ذخیره‌سازی و نگهداری داده‌هایشان را حل کنند. آنها همچنین توانستند مراکز داده جدید را در آب و هوای سردتر قرار دهند تا هزینه‌های خنک‌کننده را کاهش دهند.

 

مرکز داده مدولار پیش‌ساخته و پایداری

یک شرکت متوسط ​​با تقاضای فزاینده‌ای برای فضای ذخیره‌سازی داده مواجه است. با این حال، نمی‌توانند همه چیز را به دلایل مختلف نظارتی، انطباق و تجاری‌ساززی به فضای ابری منتقل کنند. همچنین آنها فاقد تجملاتی هستند که مثلاً در مراکز داده جدید فنلاندی دارند؛ زیرا آنها باید در جایی قرار گیرند که کارخانه‌ها یا سایر امکانات لبه آنها قرار دارد.

مراکز داده مدولار پیش‌ساخته چندین مزیت را برای سازمان‌هایی ارائه می‌دهد که به دنبال جایگزینی سریع، انعطاف پذیر، پایدار و کم مصرف در خرید زمین و ساختن یک مرکز بزرگ طراحی شده و همچنین نیاز به        سازگاری برای رشد آینده هستند.

 

مزایای پایداری مراکز داده مدولار پیش‌‌ساخته

مراکز داده مدولار در محیط کنترل شده یک کارخانه ساخته می‌شوند، به این معنی که تیم‌های سازنده مرکز داده، تجربه و مهارت لازم برای ارائه یک واحد با کیفیت بالا، قابل اعتماد، از پیش مهندسی شده و از پیش آزمایش شده را در مدت زمان کوتاه را دارند.

امنیت مرکز داده

در اینجا برخی از مزایای خاص مربوط به پایداری وجود دارد:

کاهش ضایعات:

به دلیل ادغام طراحان ساختمان مرکز داده با تیم‌های تدارکاتی که قطعات را تهیه می‌کنند و تیم‌های مونتاژی که همه چیز را در کارخانه قرار می‌دهند، ضایعات در مقایسه با ساخت مرکز داده در محل به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

اندازه مناسب:

مراکز داده مدولار پیش‌ساخته نیازی به نوسازی ساختمان موجود یا ساخت تاسیساتی که ممکن است برای نیازهای فعلی بسیار بزرگ باشد، ندارند. مسیر مدولار اندازه مناسب را فراهم می‌کند؛ بنابراین مراکز داده با حداکثر کارایی کار می‌کنند. انتخاب از پیش‌ساخته شده؛ همچنین شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا با یک رویکرد مدولار، فقط به آنچه که نیاز دارید بپردازید؛ بنابراین در منابع صرفه جویی کنید.

زنجیره تامین:

سازمان‌ها نه تنها می‌خواهند در مورد تلاش‌های پایدار و ردپای کربن تامین‌کنندگان خود بدانند، بلکه می‌خواهند زنجیره تامین را تا شرکت‌های ردیف اول در تامین قطعات، دنبال کنند. برای مثال اشنایدر الکتریک سال‌هاست که بر جنبه‌های پایداری زنجیره تامین خود تمرکز کرده‌است و در واقع 90 درصد از اجزای موجود در مراکز داده خود را می‌سازد.

حمل و نقل:

تأثیر زیست محیطی انتقال یک مرکز داده تکمیل شده از کارخانه به مشتری نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در حالت ایده‌آل، یک مرکز داده مدولار باید تا حد امکان نزدیک به سایت و نزدیک کاربر نهایی ساخته شود تا مشکلات حمل و نقل کاهش یابد. اشنایدر الکتریک با دسترسی جهانی خود با کارخانه‌های ایالات متحده، اروپا، هند و چین و همچنین شرکای جهانی در سایر مکان‌ها به این موضوع می‌پردازد.

نظارت و مدیریت از راه دور:

یکی دیگر از مؤلفه‌های کلیدی تلاش‌های پایداری، قابلیت انجام  نظارت و مدیریت از راه دور مرکز داده با نرم‌افزارهای پیشرفته است. این بدان معناست که سازمان‌ها برای عیب‌یابی یک مرکز داده نیازی به ارسال فیزیکی کارکنان IT به یک مکان راه دور ندارند؛ زیرا می‌توان این نوع مرکزداده را از راه دور از یک دفتر مدیریت مرکزی مبتنی بر ابر مدیریت کرد. قابلیت نظارت از راه دور همچنین به تیم‌های مرکز داده کمک می‌کند تا به بهره‌وری انرژی توجه کنند.

مراکز داده سنتی و مدرن

استفاده مجدد در پایان عمر:

مراکز داده مدولار پیش‌ساخته می‌توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند، اما به هر حال همه چیز در مقطعی به پایان عمر خود می‌رسد. مراکز داده مدولار پیش‌ساخته را می‌توان از محل خارج کرد و اجزای آن را بازیافت کرد یا به روشی سازگار با محیط زیست دور انداخت و همچنین شرایطی وجود دارد که در آن تغییر شرایط تجاری ممکن است یک مرکز داده مدولار را قابل مصرف مجدد کند. در این مورد، مرکز داده می‌تواند در جای دیگری مورد استفاده مجدد قرار گیرد.

ما نگاهی دقیق‌تر به این موضوع می‌اندازیم که چگونه سازمان‌ها می‌توانند به سرعت ظرفیت مرکز داده خود را افزایش دهند و در عین حال برای اهداف پایداری نیز تلاش کنند. گام‌های بزرگی در ارائه قابلیت پیش‌بینی در عملکرد، سرعت به بازار و در نهایت، رویکردی جدید به زیرساخت‌های فناوری اطلاعات مشتری در بازار مرکز داده برداشته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با مقالات آینده و یا به روز رسانی‌های جدید، همراه ما باشید.

 

در پایان

شرکت فنی و مهندسی فراز شبکه کارنو از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را در عرصهIT شبکه‌های کامپیوتری با بستر مسی و فیبر نوری با مدیریت جناب آقای مهندس محمد خادمی راد آغاز نمود. با گذشت زمان و استفاده از تجارب بدست آمده در زمینه طراحی، مشـاوره و اجرای شبکه‌های کامپیوتری فعالیت شرکت گستـرش بخشید. همچنیـن شرکت فنی و مهندسی کارنو با رویکرد اجرایی مطابـق با استانداردهـای بین‌المللی Bicsi و Tia942 در پروژه‌هـای مختلف موفق گردیده، نیـاز سازمان‌ها و ارگان‌هـای خصـوصی را برآورده سازد و تاکنـون در این راستا اقدام به واردات تجهیزات شبکه‌های کامپیوتری و تولید محصولاتی نظیـر محصولات اروپایی (کف کاذب اتاق سرور، سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و دیتاسنتر، پاور ماژول و…) نموده‌است.

در حال حاضر هلدینگ فنی و مهندسی کارنو در قسمت بازرگانی خود، نماینده رسمی محصولات لگراند فرانسه در ایران و نیز نماینده رسمی ترانک البرز ایران. در این وب سایت تمامی کالاها و خدمات گروه فنی و مهندسی کارنو شرح و تمامی کاتالوگ ها، اطلاعات فنی و تخصصی لازم در اختیار کاربران محترم قرار داده شده است. با مقالات آینده و بروزرسانی‌های جدید، همراه ما باشید.

قابل ذکر است که سیستم کارنولاجیک و اسمارت بیت رک شرکت فراز شبکه کارنو، طیف گسترده‌ای از راه حل‌های نظارتی را برای مرکز داده شما ارائه می‌دهد. در حالی که مراکز داده و اتاق‌های سرور می‌توانند با خنک کردن محیطی، خطر خرابی را کاهش دهند، در عین حال انرژی زیادی را هدر می‌دهند و اگر بدون مراقبت رها شود، گرمای بیش از حد ممکن است رخ دهد.