سیستم مانیتورینگ شبکه و ابزارهای آن

سیستم مانیتورینگ شبکه نقش بسیار مهمی در حفظ اطلاعات و کاربرد گسترده ای در سازمان ها دارد. این سیستم دارای ابزارهای متفاوتی است که انجام فعالیت ها را به راحتی امکان پذیر می کند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم برخی از ابزارهای سیستم مانیتورینگ شبکه را به شما معرفی کنیم:

GFI LanGuard

جهت راه اندازی مانیتورینگ شبکه این ابزار به عنوان یکی از روش های مهم و بسیار تاثیر گذار در مدیریت به کار می رود. این ابزار به مدیران شبکه اجازه می دهد که مشکلات امنیتی موجود در سیستم را به طور دقیق بررسی کرده و آنها را در کمترین زمان برطرف نمایند. GFI LanGuard امکان استفاده از ابزار های مهم و کاربردی را برای ادمین فراهم می کند تا مشکلات را برطرف نماید و به وی اجازه می دهد تا اطلاعات حذف شده را بازیابی کند. لیست کاملی از تنظیم هایی که مربوط به شبکه می باشد را در اختیار ادمین گذاشته تا بتواند یک وضعیت ایمن را برای شبکه به وجود آورد.

 Fiddler

ابزار بعدی که برای سیستم مانیتورینگ شبکه استفاده می شود، Fiddler است. از این ابزار برای برطرف کردن مشکلات مربوط به وب استفاده می شود که می تواند ترافیک HTTP میان سیستم های انتخاب شده را از بین ببرد. این امکان را برای ادمین فراهم می کند که اطلاعات ورودی و خروجی را پایش، اصلاح و پیش از اینکه وارد جست و جو گر شوند آنها را تجزیه و تحلیل نماید. این ابزار می تواند داده های بسیار دقیق در رابطه با ترافیک HTTP را به ادمین بدهد. در بیشتر موارد هم به منظور تجزیه و تحلیل کارایی وب سایت ها از آن استفاده می شود.

Ganglia

Ganglia یکی از ابزارهای راه اندازی مانیتورینگ شبکه می باشد که بیشتر در رابطه با خوشه و گرید فعالیت می کند. این ابزار می تواند به صورت بسیار مناسب و سریع سیستم های خوشه ای را مرور نماید. این ابزار به دلیل اینکه مقیاس پذیر می باشد این توانایی را دارد که بیش از 2000 تیم را سازماندهی کند. از این ابزار می توان در برنامه های گوناگونی استفاده کرد و هر ادمین به دلیل اینکه سرور های کلاستر زیادی دارد باید از Ganglia کمک بگیرد.

ابزارهای سیستم مانیتورینگ,راه اندازی مانیتورینگ شبکه,سیستم مانیتورینگ شبکه,

WireShark

ابزارهای مانیتورینگ شبکه بدون وجود WireShark کامل نیستند. این ابزار یکی از پایش کننده های شبکه به شمار می رود. روی پلتفرم های مختلفی قابلیت اجرایی شدن دارد و همچنین می تواند 100 پروتکل را بررسی نماید. WireShark یکی از ابزارهای مهم در سیستم مانیتورینگ شبکه است.

Pandora FMS

ابزار بعدی مانیتورینگ شبکه های کامپیوتری، Pandora FMS است که برای مدیریت دسترسی می باشد که می تواند سرور، اپلیکیشن و ارتباطات را بررسی نماید. این ابزار، سیستم های پیشرفته ای به منظور هماهنگ کردن رویداد ها دارد و این امکان را به ادمین می دهد که آلارم ها را طبق اتفاق های موجود ایجاد نماید.

Microsoft Network Monitor

Microsoft Network Monitor نوع دیگری از ابزار های سیستم کنترل و  مانیتورینگ شبکه می باشد که برای کنترل بسته ها از آن استفاده می شود. این امکان را به ادمین می دهد که ترافیک شبکه را مشاهده نماید، آن را دریافت کرده و سپس به بررسی بپردازد. این ابزار یکی از گزینه های مناسب به منظور یافتن مشکلات موجود در شبکه و اپلیکیشن ها می باشد. مهم ترین مشخصات Microsoft Network Monitor ضبط کردن Session ها در یک زمان و سازماندهی بیش از 300 پروتکل است. این ابزار نیز در زمینه راه اندازی مانیتورینگ شبکه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مانیتورینگ شبکه های کامپیوتری,نرم افزار سیستم مانیتورینگ,ابزارهای سیستم مانیتورینگ,

Advanced IP Scanner

این ابزار کاربرد های بسیار زیادی در سیستم مانیتورینگ شبکه دارد و یکی از اسکنر های سریع و دقیق در شبکه می باشد. Advanced IP Scanner می تواند دستگاه های مختلف از قبیل بی سیم، پرینتر، موبایل و روتر وای فای را پایش کند. این ابزار به ادمین اجازه متصل شدن به سرویس هایی مانند  HTTP،FTP  و همچنین پوشه هایی که به اشتراک گذاشته شده را می دهد. قابلیت مهم دیگری که این ابزار دارد این است که کاربر در هر زمان و مکانی می تواند سیستم خود را  از راه دور روشن و یا خاموش کند.

Zabbix

ابزار دیگر سیستم مانیتورینگ شبکه Zabbix می باشد که کنسول آن بر اساس وب می باشد. این ابزار می تواند هر نوع اطلاعاتی را که بخواهید پایش کند، جمع کرده و به مانیتورینگ  agent-less عرضه می کند و این قابلیت را دارد که چیزی در حدود 10000 دستگاه را تجزیه و تحلیل کند. این ابزار به صورتی طراحی شده است که آلارم های قابل شنیده شدن را داراست  و ادمین ها با استفاده از آن می توانند از حمایت های تجاری استفاده نمایند.

NetworkMiner

ابزار NetworkMiner این قابلیت را دارا می باشد که بسته های شبکه هوشمند را گرفته و بعد از آن اطلاعات را برای دریافت فایل ها بررسی نماید. انجام دادن این کار به ادمین اجازه می دهد که فعالیت های صورت گرفته توسط کاربر را بازسازی کند. این ابزار می تواند فعالیت ها را به راحتی به وسیله بررسی فایل های PCAP انجام دهد و داده هایی از قبیل اسم هاست، سیستم عامل و پورت ها را نمایش دهد.

سخن آخر

مانیتورینگ شبکه های کامپیوتری در زمینه حفظ اطلاعات از اهمیت زیادی برخوردار است. برای راه اندازی مانیتورینگ شبکه ابزارهای زیادی وجود دارد که هر کدام قابلیت های متفاوتی نیز دارند. شما می توانید ضمن دانستن نیاز خود، ابزاری که می خواهید را نصب کرده و از امکانات آن برای مدیریت هر چه بهتر، استفاده کنید.