بازار مرکز داده ویرجینیای شمالی: نقطه کانونی برای رشد رایانش ابری

مرکز داده “Ashburn” واقع در “Loudoun County”، بزرگ‌ترین بازار مرکز داده ویرجینیای شمالی‌ و همچنین در جهان است و بیش از 70 درصد ترافیک اینترنت دنیا از زیرساخت‌های هم‌مکانی و اتصال ویرجینیای شمالی عبور می‌کند. به دلیل نزدیک بودن به واشنگتن دی سی، بخشی جدایی ناپذیر از کریدور فناوری دالس را تشکیل می‌دهد. مراکز داده “Loudoun”، محل بیش از 3500 شرکت فناوری‌‍ست که در آن مستقر هستند، از جمله برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان مانند گوگل، آمازون، نتفلیکس و فیس بوک. این مکان به سریع‌ترین رشد بازار مرکز داده در سراسر جهان رسیده است.

مرکز داده Ashburn Data Bank” (IAD1)” و McLean Data Center” (IAD2)” در مجموع 111000 فوت مربع (33833 متر مربع) فضای کف کاذب دارند و اتصال جهانی و کم تاخیری را برای سازمان‌های فناوری اطلاعات در مقیاس وب فراهم می‌کنند. از این امکانات برای ارائه قابلیت‌های منحصر به فرد به ارائه‌دهندگان خدمات ابری و امکان انطباق برای برآورده کردن سخت‌ترین الزامات دولتی استفاده می‌شود.

 

بازار مرکز داده

رتبه‌بندی Cushman & Wakefield در سال 2022 از 10 بازار برتر مرکز داده در جهان، ویرجینیای شمالی را در صدر قرار می‌دهد، عنوانی که سال‌ها آن را حفظ کرده است.  دره سیلیکون و سنگاپور دومین بازارهای بزرگ مراکز داده در سطح جهان هستند و پس از آن شیکاگو و آتلانتا نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اما اندازه بازار داده ویرجینیای شمالی، همانطور که با انرژی مصرف شده توسط مراکز داده اندازه گیری می‌شود، دو برابر بزرگ‌تر از دومین بازار بزرگ است و به نظر می‌رسد که هیچ مانعی برای رشد آن وجود ندارد.

نرخ افزایش گیج کننده است. بازار هر چند ماه یکبار بین 300 تا 400 مگاوات، یک سوم گیگاوات، به آن اضافه می‌کند. «کوین ایمبودن»، مدیر ارشد تحقیقاتی گروه مشاوره مرکز داده «کوشمن و ویکفیلد»، گفت: «این مرکز داده به چند برابر شدن ادامه می‌دهد».

مرکز داده سبز

بازار مرکز داده ویرجینیای شمالی

ارائه دهندگان و کاربران مرکز داده از اکوسیستم ارزشمند بازار که بر روی متراکم‌ترین شبکه فیبر نوری دنیا ساخته شده است، بهره می‌برند. ویرجینیای شمالی با زیرساخت‌های فناوری بی‌نظیر، هزینه‌های انرژی معقول و مشوق‌های مالیاتی قابل توجه، مکان ایده آلی برای عملیات مراکز داده در سراسر کشور ایالات متحده است. با 23 مگاوات برق و بیش از ۲۰ ارائه دهنده شبکه در محل، مراکز داده ویرجینیای شمالی “DataBank” مکان مناسبی برای هر سازمانی با فناوری رو به رشد و نیازهای به روز تلقی می‌شود.

بازار مرکز داده ویرجینیای شمالی در حال حاضر رونق زیادی را در بحث ساخت مراکز داده، تجربه می‌کند، (برخلاف آنچه که این صنعت تا به حال دیده است.) مرکز داده “REIT” و ارائه دهندگان هم موقعیت و مشابه آن در رقابتی بزرگ برای ارائه خدمات ابری و تامین نیازهای مشتریان خود هستند. منطقه ویرجینیای شمالی شاهد افزایش بی‌سابقه در توسعه و تقاضاست.

 

مشاوره مرکز داده

 

ویرجینیای شمالی

ویرجینیای شمالی، محل قرارگیری بیش از 150 مرکز داده است و میلیون‌ها متر مربع زمین، به این مرکز اختصاص داده شده است. همانطور که فضای ابری در منطقه رشد می‌کند، شرکت‌های جاه طلبی که برای پیشرفت خود تلاش می‌کنند، بیشتر از پیش به داشتن سرور در این منطقه مشتاق شده و این مورد را در دستورکار خود قرار داده‌اند؛ زیرا این منطقه از نظر فضای ارتباط منحصر به فرد است.

ریشه‌های ارتباطی این منطقه به توسعه اولیه شبکه گسترده فیبر نوری توسط دولت ایالات متحده در اواخر دهه 1960 برمی‌گردد و شهرهای مختلفی در شهرستان‌های لودون، پرنس ویلیام و فیرفکس را شامل می‌شود. بیشتر فعالیت‌ها بر روی یک منطقه غنی از فیبر نوری در “Ashburn” «اشبرن» به نام “Data Center Alley” متمرکز است.

توسعه در ویرجینیای شمالی ناشی از رشد خارق‌العاده رایانش ابری و به ویژه خدمات وب آمازون است که 35 میلیارد دلار در مراکز داده در این منطقه سرمایه‌گذاری کرده است، همراه با سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری فیس‌بوک، مایکروسافت و گوگل، که همگی عملکرد بزرگی دارند.

برآورد ظرفیت مرکز داده ویرجینیای شمالی متفاوت است

از اواسط سال 2021، شرکت تحقیقاتی صنعتی《هاواک دیتاسنتر》، ۳۴۲۸ مگاوات ظرفیت در ویرجینیای شمالی پیدا کرده است که شامل 1737 مگاوات توسعه در مقیاس بالا و 1691 مگاوات ظرفیت برای چند سرور مشتری‌ست. اما شرکت املاک و مستغلات JLL بازار، 2801 مگاوات (MWs) و 31.1 میلیون فوت مربع موجودی را تخمین زده و CBRE آن را 1503 مگاوات ارزیابی می‌کند.

آنچه واضح است این است که با هر معیاری، ویرجینیای شمالی بزرگ‌ترین بازار جهان برای مراکز داده و محاسبات ابری‌ست و به طور قابل توجهی گسترده‎‌تر از همه بازارهای دیگر است. این اعداد منعکس کننده جریان پیوسته بازیکنان جدیدی هستند که وارد بازارها می شوند، مانند ,Yondr TA Realty Landmark ,Dividend , Cologix  و همچنین توسعه‌های عمده توسط بازیکنان با تجربه‌ای مانند ,Digital Realty ,Equinix ,AWS ,Vantage Data Centers ,Aligned CloudHQ و دیگران.

مرکز داده

 

2018 سالی بزرگ برای بازار مرکز داده ویرجینیای شمالی بود

بر اساس گزارش مراکز داده آمریکای شمالی، اپراتورهای مرکز داده در ویرجینیای شمالی در سال 2020 حدود 500 مگاوات ظرفیت نیاز داشتند که تقریباً دو برابر رکورد قبلی برای جذب سالانه است. برخی تخمین‌های دیگر این عدد را نزدیک‌تر به 300 مگاوات می‌دانند، اما هر کدام از آنها بسیار بیشتر از سایر بازارهاست و مرکزیت ویرجینیای شمالی را در صنعت تقویت می‌کند.

این فعالیت با ارزش‌گذاری رکورد زمین و املاک در “Data Center Alley” همراه است، زیرا منطقه با افزایش تقاضا برای خرید زمین مواجه شده است، زیرا توسعه‌دهندگان ملک خریداری می‌کنند تا فضایی را برای پردیس‌های آینده خود فراهم کنند. سایت‌ها بیش از 2 میلیون دلار در هر هکتار در “Ashburn” فروخته شده اند و اکنون در شهرستان پرنس ویلیام به بالای 1 میلیون دلار در هر هکتار رسیده اند.  همچنین کارشناسان منطقه انتظار ندارند تقاضا به این زودی کاهش یابد.

بازار مرکز داده ویرجینیای شمالی در تعدادی از شهرها در شهرستان‌های Loudoun ,Prince William ,Fairfax گسترده شده است و نشانه هایی از گسترش به شهرستان های مجاور وجود دارد.

 

چرا ویرجینیای شمالی؟

اشبرن شهر پررونق اینترنتی‌ست و در نقطه بالای متراکم‌ترین تقاطع شبکه‌های فیبر نوری جهان قرار دارد که آن را به مکانی ایده آل برای ذخیره و توزیع داده تبدیل می کند. از نظر اتصال به اینترنت منحصر به فرد است و مراکز داده آن شالوده فیزیکی اقتصاد دیجیتال را پی ریزی می‌کنند.

 

چرا Ashburn که در 30 مایلی غرب واشنگتن در Loudoun County قرار دارد، چنین مکان مهمی است؟

اشبرن، خانه MAE-Eas (اولین نقطه اتصال بزرگ اینترنت) است. استارتاپی به نام “Equinix” اولین مرکز داده خود را در سال 1998 در “Ashburn” ایجاد کرد و یک تسهیلات “carrier-neutral data centers” – دیتا سنتری که کاملا مستقل ازشرکت‌های تامین شبکه عمل می‌کنند-  را فراهم کرد که در آن شبکه‌، شرکت‌ها می‌توانند از اینترنت استفاده کنند. پردیس “Equinix” به سرعت به شلوغ ترین مکان استفاده و اشتراک وب تبدیل می‌شود و یک شبکه قدرتمند ایجاد می‌کند که در آن هر اتصال جدید به ارزش اکوسیستم دیجیتالی آن می‌افزاید.

این مکان برای ارائه دهندگان مرکز داده کلیدی‌ست و ویرجینیای شمالی یک بازار استراتژیک و مقرون به صرفه به شرکت‌هایی که به مرکز داده خود در شمال شرقی ایالات متحده نیاز دارند ارائه می‌دهد. همچنین در این نقطه خطر نسبتاً کمی از نظر بلایای طبیعی وجود دارد، زیرا به جز وزش بادهای شدید گاه به گاه و باران ناشی از طوفان، مرکز داده ویرجینیای شمالی معمولاً در معرض خطر دیگری نیست.