معرفی 5 نوع اصلی از مراکز داده جهان

مراکز داده

وقتی صحبت از اصطلاحات مختلف مربوط به مرکز داده به میان می‌آید، ممکن است درباره تفاوت آن با اتاق کامپیوتر بیاندیشید. مراکز داده بسیار بزرگ‌تر و تخصصی‌تر هستند و اصطلاحات خاص خود را دارند؛ اما سرمایه گذاران مراکز داده علاوه بر در نظر گرفتن این اصطلاحات و امکانات مورد نیاز، بیشتر به بازگشت سرمایه و اندازه‌گیری مقدار زمان مورد نیاز برای بهره‌وری این سرمایه‌گذاری می‌اندیشند. اصطلاح بازگشت سرمایه (ROI) در یک مرکز داده، به خوبی تابعی از طراحی آن مرکز داده است و همچنین عواملی مانند اتاق‌های سرد و گرم و سیستم خنک کننده و غیره.

 

انواع مراکز داده

زمانی که در مورد یک «مرکز داده» صحبت می‌کنیم، ممکن است الگوهای مختلفی را متصور شویم و به آنها رجوع کنیم؛ ولی به طور کلی انواع مراکز داده در 5 بخش خلاصه می‌شوند: متمرکز، سازمانی، فرامقیاس، غیر متمرکز و هتل‌های حامل. همه انواع مرکز داده، برق، فضا و اتصالات مخصوص به خورد را نیاز دارند. با این حال، اندازه، مکان و ارتباطات یک مرکز داده، انواع مشتریانی را که می‌تواند به آنها خدمت کند را تغییر می‌دهد.

 

بیایید به هر نوع مرکز داده نگاهی بیندازیم:

مرکز داده متمرکز (هم محل، اجاره ای یا خدمات میزبانی سرور)

در یک مرکز داده متمرکز “colocation data center”، فضا، ذخیره سازی، برق، خنک کننده، تجهیزات، امنیت فیزیکی و پهنای باند با مراکز اطراف به اشتراک گذاشته یا به عبارتی به سایر دیتاسنترها اجاره داده می‌شود. مراکز داده متمرکز می‌توانند 100 تا 1000 مشتری را در خود جای دهند.

مراکز داده غیر متمرکز به واحدهایی کوچک‌تر از مرکز داده اصلی، گفته می‌شود معمولا باید در نزدیکی جمعیتی که به آنها خدمت می‌کنند، قرار داشته باشند و منابع رایانش ابری و محتوای کش شده را به مشتریان تحویل می‌دهند.

رونق (دات‌کام  dot.com) در دهه 1990 باعث ایجاد مرکز داده هم‌محل شد، زیرا شرکت‌هایی که نمی‌خواستند در مراکز داده داخلی خود سرمایه‌گذاری کنند، به دنبال انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری در محیطی سریع‌تر بودند. برخی از ارائه دهندگان بزرگ مرکز داده هم محل عبارتند از:

Equinix, Cyxtera, Tierpoint, Iron Mountai, Data Foundry Digital Realty, CoreSite, Flexential, DataBank,  CyrusOne,  QTS

مشاوره مرکز داده

مرکز داده سازمانی (Enterprise Data Center)

مرکز داده سازمانی، تسهیلاتی‌ست که یک سازمان برای پشتیبانی از نیازهای پردازش و ذخیره سازی داده خود، آن را اداره می‌کند. تجهیزات محاسباتی فیزیکی مانند سرورها، سیستم‌های شبکه و دستگاه‌های ذخیره‌سازی و همچنین زیرساخت‌های پشتیبانی مانند نیرو، خنک‌کننده و سیستم‌های نظارت بر محیط را در خود جای داده است.

سازمان‌ها می‌توانند مراکز داده سازمانی را در محل یا خارج از محل بسازند. هر گزینه دارای مزایا و معایب متمایز است. ساخت یک مرکز داده در محل به شما امکان دسترسی مستقیم به سرورهای خود و کنترل بیشتر را در کل می دهد. اما بدون زیرساخت های فیزیکی مناسب، نمی توانید به طور موثر و ایمن یک مرکز داده را راه اندازی کنید.

بسیاری از شرکت‌ها مراکز داده خارج از محل را بر اساس عواملی مانند اتصال، قابلیت اطمینان و دسترسی به کاربران نهایی می‌سازند. به عنوان مثال، برخی از شرکت ها مراکز داده را در آب و هوای سردتر می سازند تا در هزینه های انرژی صرفه جویی کنند. با این حال، هزینه های ساخت این تاسیسات باعث می شود که آنها از نظر مالی برای اکثر شرکت ها غیر قابل دوام باشند.

برخی از شرکت‌ها هنوز ترجیح می‌دهند که مراکز داده خود را داشته باشند و در محیط خود آن را راه اندازی کنند، اگرچه این مراکز داده سازمانی، به اصطلاح در حال کاهش هستند. «دیوید کاپوچیو»، معاون تحقیقات گارتنر، در مقاله تأثیرگذار خود در سال 2018 با عنوان «مرکز داده مرده است»، تخمین زد که 80 درصد از شرکت‌ها تا سال 2025 مرکز داده سنتی خود را تعطیل خواهند کرد.

“DatacenterHawk” می‌گوید که شرکت‌ها دلایل معتبری برای حفظ مراکز داده قدیمی خود دارند: «بعضی‌ها این مسیر را انتخاب می‌کنند؛ زیرا می‌خواهند حریم خصوصی و امنیت امکانات خود را حفظ کنند. شرکت‌هایی با نیازهای بزرگ‌تر ممکن است این استراتژی را برای کنترل هزینه‌ها انتخاب کنند.»

مراکز داده سازمانی می‌توانند در محل اتاق‌های اختصاصی یا طبقات ساختمان‌ها احداث شوند یا می‌توانند در امکانات اختصاصی (خارج) از محل اصلی مستقر شوند.

 

مرکز داده فرامقیاس  (Hyperscale Data Center)

همانطور که از نام آن پیداست، دیتاسنتر فرا مقیاس یا در مقیاس بزرگ، امکانات بزرگ و مقیاس پذیری هستند. مراکز داده “Hyperscale” معمولا حداقل 10000 فوت مربع  (100 متر مربع) و حداقل 5000 سرور در یک مکان دارند؛ اما برخی از این مراکز داده عظیم می‌توانند صدها هزار یا حتی میلیون‌ها سرور را در خود جای دهند.

مرکز داده فرا مقیاس ابتدا ارائه دهندگان ابری بزرگ عمومی بودند و تا سال 2017 تخمین زده شد که شرکت‌های -آمازون، گوگل، آی بی ام – نیمی از مراکز داده ابرمقیاس را در سراسر جهان ساخته و نگهداری می‌کنند.

در سال 2019 تخمین زده شد که بیش از 500 مرکز داده ابرمقیاس در سراسر جهان واقع شده است. به طور معمول، مراکز داده بزرگ نوعی عمده فروشی‌ست که برای برآورده کردن الزامات عملیاتی، فنی و قیمت گذاری شرکت‌های غول پیکر فناوری اطلاعات، مانند آمازون و علی بابا طراحی شده است.

تاسیسات “Citadel TAHOE RENO 1” شاید بزرگ‌ترین مرکز داده‌های فوق مقیاس جهان با 1.4 میلیون فوت مربع (100000 متر مربع) و 130 مگاوات ظرفیت برق باشد و این تنها شروعی‌ست که در نهایت 5.9 میلیون فوت مربع (557418  متر مربع) و 520 مگاوات برق مصرفی به آن اضافه می‌شود.

استانداردهای احداث مرکز داده

مرکز داده غیر متمرکز (Edge Data Center)

آخرین روند در مراکز داده، قرار دادن امکانات کوچک‌تر در نزدیکی کاربران و محل تولید و مصرف داده است. این مراکز داده غیر متمرکز برای برنامه‌هایی که نیاز به تأخیر کم‌تری دارند، مهم هستند. مراکز داده غیر متمرکز، طبق TIA، می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند.

“pwc.com” گزارش داد که مراکز داده غیر متمرکز یا لبه تا سال 2024 سه برابر می‌شوند که بخشی از آن به دلیل ورود 5G، گسترش دستگاه‌های IOT و سایر فناوری‌های نوظهور مانند AR و VR است.

 

اجرای مرکز داده

 

هتل‌های حامل یا قاصد Carrier Hotels

نوعی از مراکز داده است که در آن تعدادی از شبکه‌های ارتباطی یا خدمات‌دهنده‌های ارتباطی (مانند شرکت‌های مخابرات و تلفن و خدمات دهنده‌های اینترنت، اتصالاتی را از شبکهٔ خودشان به شبکهٔ دیگر و شرکت‌ها برقرار می‌کنند.)

هتل‌های حامل، مانند ساختمان “One Wilshire” در لس آنجلس، به نوعی نقاط اصلی تبادل اینترنت برای داده‌ها در منطقه خود هستند. ارائه دهندگان شبکه، فضایی را در هتل‌های متحرک به اشتراک می‌گذارند که نه تنها زیرساخت مرکز داده را در خود جای داده‌اند، بلکه با اتصالات فیبر نوری و تجهیزات مخابراتی ساخته شده‌‎اند.

 

هتل‌های حامل چقدر حیاتی هستند؟

در نظر بگیرید که تقریباً یک سوم کل ترافیک اینترنت از ایالات متحده به آسیا از ساختمان 30 طبقه “One Wilshire” در لس آنجلس می‌گذرد. در تگزاس، “Equinix” در حال گسترش هتل حامل عظیم “Dallas Infomart” است که قبلاً 1.6 میلیون فوت مربع (92903 متر مربع) به مستاجران و مشتریان شبکه مخابرات و ارائه دهندگان شبکه اختصاص داده شده بود.

 

رویکرد ترکیبی موارد فوق، ممکن است آینده مرکز داده باشد

در حالی که پنج نوع مختلف مرکز داده اشاره شده در بالا، گزینه‌های انتخاب مرکز داده بیشتری را به شرکت‌ها می‌دهند، واقعیت این است که بیش از یک رویکرد را می‌توان در یک استراتژی فناوری اطلاعات گنجاند. «کاپوچیو» در مقاله خود تخمین می‌زند که تا سال 2025، 85 درصد از استراتژی‌های زیرساختی گزینه‌های تحویل در محل، هم‌محل، ابر و لبه را ادغام خواهند کرد، در حالی که این رقم در سال 2020، 20 درصد بود.

 

امروز با شرکت فراز شبکه کارنو تماس بگیرید تا بیاموزید که چگونه می‌توانیم زیرساخت مرکز داده خود را ایجاد کنید.

گروه فنی و مهندسی کارنو تولید کننده انواع سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و پاور ماژول برای مراکز داده است.