استاندارد اتاق رک با کارنو

استاندارد اتاق رک

اتاق‌های رک نقش حیاتی‌ای در جمع آوری، پردازش، ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری داده‌ها دارند.

درواقع، رک‌ها به طور خاص برای قرار دادن تجهیزات فنی از جمله: روترها، سوئیچ‌ها، هاب‌ها و البته سرورها طراحی شده‌اند. از همین جهت است که رعایت استاندارد اتاق رک در زمان طراحی و اجرا مهم می‌باشد.

اکنون در این مقاله با تیم تحقیق و توسعه‌ی کارنو همراه باشید تا در مورد استاندارد اتاق رک و تمام مسائل مربوط به آن اطلاعات بیشتری را به دست آورید.

تعریف اتاق رک:

اتاق‌های رک معمولاً شامل بخشی از یک ساختمان می‌شوند که سیستم‌های کامپیوتری و داده‌ها را در کنار سایر تجهیزات ضروری در خود جای داده‌اند. سطوح و استانداردهای مختلفی برای این اتاق‌ها وجود دارد. این اتاق‌ها باید بدون وقفه برای مدت زمان نامحدودی علیرغم قطع برق کار نمایند. در نتیجه، اتاق‌های رک فضاهای بسته‌ای هستند که تعدادی از رک‌ها در ‌آن‌جا نگهداری می‌شوند. در طراحی این محیط‌ها باید اتصال و برق شبکه، کنترل و تهویه‌ی دمای اتاق، امنیت اتاق و قفسه‌ی رک، حفاظت در برابر آتش و لرزه و غیره در نظر گرفته شود.

اجزای ضروری در اتاق رک:

اتاق‌های رک مدرن برای مدیریت کردن داده‌های سازمان به فناوری‌های قدرتمند متکی هستند. اجزای اصلی اتاق رک به شرح زیر آورده شده‌اند. از جمله:

 • سرورها.
 • قفسه‌های رک.
 • زیرساخت اتصال شبکه.
 • تدابیر امنیتی و لوازم.
 • ساختارهای نظارتی.
 • زیرساخت‌های ذخیره سازی.
 • سیستم‌های خنک کننده و جریان هوا و همچنین حفاظت در برابر آتش.
 • سیاست‌هایی برای حفظ کارایی، امنیت و عملکرد.

و غیره.

نحوه‌ی راه‌اندازی اتاق رک:

اتاق رک نیازمند یک زیرساخت کارآمد است تا از حجم کاری فعلی سازمانی و همچنین نیازهای در حال تغییر و رشد کسب و کار شما پشتیبانی کند. چشم انداز بلندمدت، کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که اتاق سرور یا اتاق رک شما می‌تواند تکامل کسب و کارتان را مدیریت نماید.

هنگام بررسی نحوه‌ی راه‌اندازی یک اتاق رک، مفید است که با یک مرجع در این زمینه (شرکت فنی و مهندسی کارنو) تماس گرفته و مشورت نمائید. یک شرکت فناوری بسیار ماهر می‌تواند برای برآورده کردن تمام نیازها و مشخصات شرکت شما، راهنمایی دقیقی از طراحی اتاق رک را ارائه دهد.

طراحی استاندارد اتاق رک:

ابتدا مشخص نمائید که آیا قصد دارید اتاق رک فعلی خود را ارتقاء دهید یا یک اتاق رک جدید را سازماندهی کنید. سپس، برای طراحی استاندارد اتاق رک، نکات زیر را دنبال نمائید تا به شما کمک کند از داده‌ها و زیرساخت‌های شبکه‌ی سازمان خود، بیشترین بهره را ببرید.

استاندارد اتاق رک,طراحی استاندارد اتاق رک,طراحی و راه‌اندازی استاندارد اتاق رک,

ارتقاء استاندارد اتاق رک فعلی:

حتی برای قوی‌ترین مراکز داده و اتاق‌های رک، ممکن است زمانی فرا برسد که یک ارتقاء بتواند مسیر آینده شرکت را تغییر دهد.

عناصر کلیدی برای ایجاد در مرکز داده‌ی ارتقاء یافته عبارتند از:

 • قابلیت اطمینان بالا و در دسترس بودن داده.
 • اجزای اتاق رک ماژولار و انعطاف پذیری آن.
 • کنترل آب و هوا برای خنک کننده‌ی مستقیم و غیر مستقیم.
 • گزینه‌های برق پشتیبان برای کمک به تضمین زمان کار در هنگام قطع برق.
 • مسیریابی مناسب کابل با ولتاژ پایین.
 • جریان هوای کارآمد برای جریان هوای گرم و سرد.
 • پروتکل‌های امنیتی لایه‌ای برای ایمن نگه داشتن سیستم‌های داده‌ای.

باید اطمینان حاصل شود که تمامی سیستم‌های پشتیبان هم در محل و هم از راه دور قابلیت استفاده را دارند. یکپارچگی و حفظ داده‌ها به عنوان هدف اصلی اتاق رک نیز حیاتی است.

طراحی استاندارد یک اتاق رک جدید:

اتاق‌های سرور جدید نیاز به پشتیبان‌گیری منظم، منابع تغذیه‌ی قابل اعتماد، مسیرهای ارتباطی برای اتصالات داده، اقدامات امنیتی و کنترل‌های محیطی دارند. یک اتاق رک جدید، درها را به روی عملیات روان‌تر و مدیریت مؤثرتر داده‌ها باز می‌کند. در اینجا چند پیشنهاد سطح بالا آورده شده است:

 • خروجی‌های ساخت مرکز داده‌ی ماژولار را انتخاب نمائید. سبک ماژولار، به ویژه برای ارتقاء و تنظیمات آینده، منجر به انعطاف‌پذیری بالا می‌شود.
 • در صورت امکان، منابع را به اشتراک بگذارید. یک زیرساخت همگرا مقداری از فشار را از اجزای منفرد می‌گیرد و در عین حال سیستم را از نظر انرژی کارآمدتر و اقتصاد‌‌ی‌تر می‌کند.
 • نرم افزار پرقدرت را انتخاب نمائید. حتی اگر سخت‌افزار شرکت شما پایین‌تر باشد، نرم‌افزار انعطاف‌پذیر می‌تواند کسب‌وکار را با قدرت بیشتری به جلو هدایت نماید.
 • ابر را در نظر بگیرید. انواع نرم افزارهای مبتنی بر ابر می‌توانند راه حل‌های مقیاس‌پذیر و قدرتمند را به زیرساخت شبکه‌ی شما ارائه دهند.
 • با معمار فناوری اطلاعات خود کار کنید تا سیستم داده‌ای را طراحی کنید که برای سازمان شما منطقی باشد.
 • یک طرح تداوم داده را در محل خود نگه دارید. در صورت بروز فاجعه یا از دست دادن داده‌های بزرگ، باید از محافظت اطلاعات و سیستم‌های خود اطمینان حاصل کنید. یک طرح بازیابی فاجعه را اجرا کنید که با سایر فرآیندهای افزونگی و پشتیبان‌گیری شما همسو باشد.

استاندارد اتاق رک,طراحی استاندارد اتاق رک,طراحی و راه‌اندازی استاندارد اتاق رک,

طراحی استاندارد فضای فیزیکی اتاق رک:

هنگام برنامه‌ریزی برای طراحی اتاق رک خود، باید اطمینان حاصل کنید که تسهیلات شما، فضای کافی برای ارتقای آینده را دارد. برنامه‌ ریزان اتاق سرور ممکن است سعی کنند، فضای تسهیلات را به نیازهای فعلی سازمان محدود نمایند تا هزینه‌ها را نیز کاهش دهند. اما این کار می‌تواند در دراز مدت یک اشتباه پرهزینه باشد؛ زیرا نیازهای شما در طول زمان افزایش می‌یابد. از همین جهت، داشتن فضای در دسترس برای افزودن تجهیزات ضروری است.

در نتیجه، هنگام برنامه ریزی برای تأسیسات خود، مراحلی برای استفاده‌ی بهینه از فضا وجود دارد که می‌توانید این مراحل را اعمال کنید. از جمله:

فضای کف:

نیازهای فضای کف خود را بیش از حد برآورد کنید. فضای اضافی را در برنامه‌های خود برای رشد آینده قرار دهید.

قفسه‌ی رک:

سرمایه گذاری روی رک‌ها و چیدن تجهیزات را در نظر بگیرید. حتی ممکن است انتخاب کنید که قفسه‌های خالی را در فضای خود قرار دهید تا در صورت نیاز آماده باشند.

انتخاب کابل:

هنگام انتخاب کابل، کابل‌هایی را انتخاب نمائید که کمترین قطر را دارند و می‌توانند عملکرد مورد نیاز شما را ارائه دهند.

کابل کشی:

کابل کشی را می‌توان در زیر کف کاذب اتاق سرور یا بالای سقف کاذب، اجرا کرد. در زمان کابل کشی باید بهترین و کوتاه‌ترین مسیر به سرور اصلی را انتخاب نمائید. همچنین باید از سینی‌های کابل استفاده کنید تا از شلوغی کابل‌ها کاسته شود.

سیستم‌های خنک کننده در اتاق‌های رک:

در اتاق‌های سرور، تجهیزات گران قیمتی وجود دارد. بدون وجود یک سیستم خنک کننده‌ی مناسب، تجهیزات بیش از حد گرم خواهند شد. در چنین شرایطی ممکن است تجهیزات از کار بیفتند. از کار افتادن تجهیزات منجر به هزینه‌های اضافی‌ای چون: تعمیرات خواهد شد. همچنین خرابی تجهیزات، خطر از دست دادن اطلاعات را نیز به وجود می‌آورد. علاوه بر مسائل گرمای بیش از حد، سیستم‌های خنک کننده با طراحی ضعیف می‌توانند انرژی سنگینی را جذب نمایند، هزینه‌های برق را افزایش دهند و منجر به خاموشی‌های احتمالی شوند. برای جلوگیری از این مسائل، برنامه‌های خنک کننده و جریان هوا از اجزای حیاتی هر طراحی مرکز داده به شمار می‌رود.

بهتر است تجهیزاتی که بیشتر مستعد گرم شدن هستند را در نزدیکی مجاری هوا قرار دهید.

امنیت اتاق رک:

امنیت اتاق رک باید همیشه در اولویت قرار بگیرد. هنگام برنامه‌ریزی مرکز داده‌ی خود، مهم است که امنیت فیزیکی تأسیسات، امنیت شبکه ها و یکپارچگی داده‌های خود را در نظر بگیرید. امنیت شامل دو دسته می‌باشد. امنیت فیزیکی و امنیت شبکه. در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

 امنیت فیزیکی:

برخی از اقداماتی که می‌توانید برای بهبود امنیت فیزیکی تأسیسات خود انجام دهید عبارتند از: نصب دوربین‌های نظارتی، محدود کردن ورودی‌ها و خروجی‌ها، استخدام نیروهای امنیتی، محدود کردن دسترسی به مناطق حساس و موارد دیگر.

امنیت شبکه:

شبکه‌های خود را با برنامه‌های مرتبط محافظت نمائید.

به یاد داشته باشید که برای حفاظت از داده‌ها، رمزگذاری و پشتیبان گیری داده‌ها بسیار مهم می‌باشد. اطمینان حاصل کنید که همه‌ی داده‌ها در صورت لزوم رمزگذاری شده‌اند. برای محدود کردن از دست دادن داده‌ها، نسخه‌های پشتیبان‌گیری منظم را اجرا نمائید.

بهترین روش‌های پیشنهادی در طراحی اتاق‌های سرور:

برای کمک به بهبود زیرساخت اتاق رک، باید بهترین شیوه‌های طراحی و اجرای اتاق سرور را بررسی نمائید. همانطور که می‌دانید یکی از نگرانی‌های اصلی در اکثر اتاق‌های رک، هزینه‌های برق آن می‌باشد. بنابراین، هنگام طراحی به نکات زیر توجه نمائید. از جمله:

سرورها:

سرورهای شما انرژی قابل توجهی دارند. به طور کلی، هر چه سرورهای شما قدرتمندتر باشند، برای ادامه‌ی کار به قدرت بیشتری نیاز خواهند داشت.

خنک کننده:

سیستم‌های خنک کننده‌ی شما یکی دیگر از انرژی‌های اصلی هستند. در مقالات آینده بیشتر به موضوع خنک‌سازی می‌پردازیم. اما در حال حاضر، بدانید که چیدمان رک با چگالی بالا می‌تواند، نیاز به خنک‌سازی را افزایش دهد. بنابراین، مهم است که استفاده‌ی کارآمد از فضا را متعادل کنید و در عین حال تأثیری که زیرساخت شما می‌تواند بر مواردی مانند: سرمایش و مصرف برق داشته باشد را در نظر بگیرید.

برق اضطراری:

اجازه ندهید قطع برق منجر به خرابی شود. پس، راه‌حل‌های برق پشتیبان را نصب کنید تا سیستم‌های خود را فعال نگه دارید.

پایداری:

در صورت امکان، منابع انرژی سبز را در زیرساخت اتاق رک خود بگنجانید. انرژی خورشیدی می‌تواند در برخی موارد امکان پذیر باشد. بسته به آب و هوای شما، ورود هوای خنک بیرون به محیط ممکن است به کاهش مصرف انرژی از سیستم‌های خنک کننده نیز کمک کند.

بهره وری مصرف برق:

مصرف برق خود را نظارت کنید. وظایف IT همچون: قدرت سرور و کارهای غیر IT مانند: روشنایی، سرمایش و غیره را تقسیم بندی نمائید. اگر نیازهای برق شما برای کارهای ضروری IT سازگار است، به دنبال فرصت‌هایی برای کاهش مصرف انرژی از کارهای غیر IT باشید.

سخن آخر:

شما می‌توانید طراحی و راه‌اندازی استاندارد اتاق رک خود را به شرکت فنی و مهندسی کارنو بسپارید. مشاورین و کارشناسان مربوطه به تمامی سؤالات شما پاسخ خواهند داد. امید است که این محتوا برای شما کاربردی بوده باشد. منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ما باشید و ما را از نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود بهره‌مند سازید.